Westworld

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.736
Поени од реакции
33.430
Не знам како сте можеле да ја гледате епизода по епизода. Јас чекав да излезе цела сезона, па после и влегов. Многу подобра сезона од претходната. Не дека претходната мене ми беше лоша, до душа, ама ете, во моментов и не се сеќавам баш на многу детали од неа. За разлика од првата. Тука ми се допадна линеарноста, не знам дали бев спремен за уште една тајмлајн тортура. Плус, ми се допадна многу тој Blade Runner vibe. Кејлеб Николс >= Џеси Пинкман. Долорес не ми беше антипатична. Не можев да им ги разберам само мотивите на некои: ај Мејв ја движи мислата за ќерка и, у реду е. Ама Бернард? Зошто сакаше да ја спречи Долорес, ете, уште ми е мистерија. Сезонава особено ми се допадна ликот на Шарлот/Долорес, нејзе ич не ја можев минатата сезона. А за Вилијам, да, и јас мислам дека беше повеќе само одржување во живот за неговите приказни кои допрва претстојат. Ама последните 3 епизоди пак некако ја испомешаа. Ко намерно да сакаат да го збунат гледачот. ОК беше тоа во првата сезона, имаше mindblowing ефект. Сега имаше само meh ефект, и искрено ми го расипаа филмот. И финалето беше лошо, според мене, можеа многу поинаку да ги вртат коцките.

Инаку, може е до мене, може јас сум глуп, ама 2 работи не можам дефинитивно да ги сфатам: 1 - што е филмот со тој другиот свет во кој отидоа многу од хостовите во втора сезона, а во кој, претпоставувам, на Бернард му се отвори портата на крајот сега? Тоа е actual, физички свет, нешто како паралелна димензија, или само state of mind? Зашто во втора сезона, кога скокаа преку работ, не сум сигурен дека физичките тела им останаа видливи. На Бернард сега, му остана. Дури во after-credits сцената видовме дека се врати. Јас стварно не го разбирам овој дел, може сум испуштил нешто, може некој детаљ ми избегал или се погрешно сум сфатил. И 2 - ако и после толку многу умирања сто пати ги оживеаја и Долорес, и Мев, и Хектор (него па особено, сто пати беше масакриран), па и сите други, не можам да разберам како не го вратија Теди? Ете, од компанијата ако не го сакале тој хост, зошто Долорес не го рекреираше него да биде еден од петмината носители на нејзиниот бисер? Да, единствено логично објаснување е - актерот не бил достапен или не се договориле. Ама тоа е outside Westworld објаснување. Мене ми треба логика внатре.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.637
Поени од реакции
38.820
Не знам како сте можеле да ја гледате епизода по епизода. Јас чекав да излезе цела сезона, па после и влегов. Многу подобра сезона од претходната. Не дека претходната мене ми беше лоша, до душа, ама ете, во моментов и не се сеќавам баш на многу детали од неа. За разлика од првата. Тука ми се допадна линеарноста, не знам дали бев спремен за уште една тајмлајн тортура. Плус, ми се допадна многу тој Blade Runner vibe. Кејлеб Николс >= Џеси Пинкман. Долорес не ми беше антипатична. Не можев да им ги разберам само мотивите на некои: ај Мејв ја движи мислата за ќерка и, у реду е. Ама Бернард? Зошто сакаше да ја спречи Долорес, ете, уште ми е мистерија. Сезонава особено ми се допадна ликот на Шарлот/Долорес, нејзе ич не ја можев минатата сезона. А за Вилијам, да, и јас мислам дека беше повеќе само одржување во живот за неговите приказни кои допрва претстојат. Ама последните 3 епизоди пак некако ја испомешаа. Ко намерно да сакаат да го збунат гледачот. ОК беше тоа во првата сезона, имаше mindblowing ефект. Сега имаше само meh ефект, и искрено ми го расипаа филмот. И финалето беше лошо, според мене, можеа многу поинаку да ги вртат коцките.

Инаку, може е до мене, може јас сум глуп, ама 2 работи не можам дефинитивно да ги сфатам: 1 - што е филмот со тој другиот свет во кој отидоа многу од хостовите во втора сезона, а во кој, претпоставувам, на Бернард му се отвори портата на крајот сега? Тоа е actual, физички свет, нешто како паралелна димензија, или само state of mind? Зашто во втора сезона, кога скокаа преку работ, не сум сигурен дека физичките тела им останаа видливи. На Бернард сега, му остана. Дури во after-credits сцената видовме дека се врати. Јас стварно не го разбирам овој дел, може сум испуштил нешто, може некој детаљ ми избегал или се погрешно сум сфатил. И 2 - ако и после толку многу умирања сто пати ги оживеаја и Долорес, и Мев, и Хектор (него па особено, сто пати беше масакриран), па и сите други, не можам да разберам како не го вратија Теди? Ете, од компанијата ако не го сакале тој хост, зошто Долорес не го рекреираше него да биде еден од петмината носители на нејзиниот бисер? Да, единствено логично објаснување е - актерот не бил достапен или не се договориле. Ама тоа е outside Westworld објаснување. Мене ми треба логика внатре.
Тој свет е нешто како рај за хостовите, таму не важат истите правила како на земјата, еден миг трае различно отколку на земјата, ни ја не го сфаќам баш но отприлика тоа е.

Долорес не го врати Теди зошто не можеше да се потпре на него, во втората сезона кога му рече да ги убие војниците не го направи тоа. А Хектор го избришаа за навек зошто Шарлот му го уништи бисерот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.759
Поени од реакции
17.457
Ја го сваќам тоа како виртуелен свет, нема што друго да е. И не ми е јасно што се акаат да идат таму, ко да не можеше овој серак да им напраи ново такво со сите нишани. Сепак роботи се, аплоудирај се кај сакаш. Едино не сваќам каде е физичката дата база на тој свет, ако тоа венецот го контролира влезот. И што им гарантира дека нема да ја уништат.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Ова ако не беше најдобриот момент од цела сезона јас не знам што беше :ROFLMAO:
William the Savior, оди да го спасува светот - умира

1592767790839.png

Штета што во сезонава постоеше како филер само и just for the sake of existing. Никако не придонесе кон приказната ниту па имаше некои интересни сцени, за на крај да го убијат. Тотално глупо според мене.
Малку uneventful ми е концептов во којшто сите може да умрат и сите може да се вратат. На почетокот кога најавија дека има хостови во некои од централните ликови на серијава, и кога сеуште не се знаеше кои се хостовите, толку не ми беше гајле кои ќе бидат, и кога откирја покасно I was like idgaf, не ми менува ништо ова, тотално сеедно ми е. Мејв ми е нешто поинтересна од претходните сезони, Долорес има бенгинг боди ама тотално андрогена и одбивна фаца, Форд сеуште фали.

Последната сцена, имаше толку You met me at a very strange time of my life вајб, што додека свиркаше Пинк Флојд у позадина, јас се што можев да слушнам е Where is My Mind

1592768610657.png

Слабо со хајп за серијава инаку, немав ни за оваа сезона, а немам ни за следната. Не дека беше лоша, сакам да кажам не беше ужасна, ама го немам повеќе впечатокот што го имав.

До следната сезона, Господа, тудалу.
 
Член од
31 мај 2020
Мислења
92
Поени од реакции
128
Иако во серијата се проткајува идејата за трансхуманизам, концептот не ме бендиса воопшто. Една солидна 7 има серијава од мене.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.699
Поени од реакции
6.620
До S02E04 сум и некако со тешки мотиви ја гледам. Дали дека имав голем прекин од прва до втора сезона не знам, ама некако мех... ми е серијава. Цело време само се убиваат, 4-5 посебни групи си тераат своја приказна, постојано дава некој флешбек од којзнае кога...го немам оној момент “ај да мавнам уште една еп...“ па леле што ќе има во следната...итн. Како е натаму втора сезона? Вреди да се продолжи?
 
B

Beginner

Гостин
До S02E04 сум и некако со тешки мотиви ја гледам. Дали дека имав голем прекин од прва до втора сезона не знам, ама некако мех... ми е серијава. Цело време само се убиваат, 4-5 посебни групи си тераат своја приказна, постојано дава некој флешбек од којзнае кога...го немам оној момент “ај да мавнам уште една еп...“ па леле што ќе има во следната...итн. Како е натаму втора сезона? Вреди да се продолжи?
Не, прекини на време не вреди јас како тебе се мислев ама изгледав на сила до крај и се покајав.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.699
Поени од реакции
6.620
Не, прекини на време не вреди јас како тебе се мислев ама изгледав на сила до крај и се покајав.
Ништо ко така. Имам и други серии зa гледање... I'm outta here :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.759
Поени од реакции
17.457
Секако ќе ја прекинеш, дали сега, дали после 3та сезона. Боље сега.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.637
Поени од реакции
38.820
Малку ме нервира WHO RUN THE WORLD? GIRLS! наративот
Епа кој ако не грлс.

Добра е серијата. Вие многу плитко ја разбирате само, таа има многу подлабоки идеи отколку тоа што го доживувате.
 
  • Вау
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom