Westworld

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Тука не се согласувам со тебе , според мене Кејлб има многу голема улога , кога беа во возот Лиам нели ја погледна историјата на Кејлб преку тие наочари , што ке доведе до одговорот на Лиам . Дека Кејлб незнае ништо за себе и ке дојде до заклучок дека тој го има убиено својот пријател , мислам дека се викаше Францис.Според мојата теорија Кејлб го има шестото топче во главата , оваа го предпоставувам од сцената каде Долорес во кафулето му раскажува како го оставила неговата мајка , а тој и одговара како го знаеш ти сето тоа ?
Само неможам да најдам доволно докази на кого е топчето во неговата глава?
Не верувам да има топче кејлеб, да имаше долорес немаше да го заштити од куршумите. Според ова што гледав рвивјус, Кејлеб бил реедуциран у некоја установа откако го убил пријателот, у истата установа каде што е мен ин блек, Наредната епизода ќе видиме повеќе околу тоа :)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
секоја епизода се подобра и подобра станува серијава, од почетоков колку ми беше одвратна Долерес сега ми е најдобар лик
 

TRICKO

LEGEND
Член од
2 јули 2019
Мислења
416
Поени од реакции
326
Не верувам да има топче кејлеб, да имаше долорес немаше да го заштити од куршумите. Според ова што гледав рвивјус, Кејлеб бил реедуциран у некоја установа откако го убил пријателот, у истата установа каде што е мен ин блек, Наредната епизода ќе видиме повеќе околу тоа :)
Да се надоврзам и тука , можеби ова што го рече дека Кејлб бил во ментална установа како и мен ин блак можеби таа установа е онаа установа каде Серак го држеше неговиот брат бидејќи не се уклопувал во таквиот свет. Но имам уште една теорија дека Кејлб е братот на Серак , можеби затоа Долорес го спаси од куршите , бидејќи таа го знае тоа и дека тој е клучот за уништување на робоам . Screenshot_20200414_235318_com.mxtech.videoplayer.ad.jpg
Автоматски споено мислење:

Ја изгледав 5та епизода повторно и обрнав внимание баш на сцените кога Серак зборува со Демзи ср , ја опишува ситуацијата на неговиот брат дека бил инпулсивен и каотичен и неможел да се вклопи во таквиот свет.Затоа со помош на робоам таквите луѓе како неговиот брат ги праќа во војна во тешки услови. А Кејлб бил во војна во тешки услови , каде ја опишува и ситуацијата со глувците . Оваа теорија многу повеќе држи вода него предходната
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Партали е до сега, многу ми се свиѓа како продолжи да се одвива серијата во реалниот свет со АИ то кое ја предвидува иднината и дава сугестии околу секој индивидуалец. Животите на луѓето и не се толку различни од тие на хостовите. И луѓето како и хостовите живеат во контролиран свет и немаат вистинска можност да ги искусат придобивките на она што се нарекува free will. Единствена мистерија ми е Бернард, зошто оди против Долорес (барем така изгледа до сега) ако се знае дека Долорес го врати него заедно со уште четири хоста, па и фактот што дел од својот код(себе) Долорес стави во секој хост.

Серијава сега за сега ми има привкус на бленд од Матрикс и Блејд Ранер, што е одлично.
 
Член од
20 октомври 2005
Мислења
312
Поени од реакции
136
Мене ми врти дека и он е андроид. Мислам и Долорес му рече дека се исти а не приметив дека нему му стигнаа податоците? Да не го џитна он телефонот претходно?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.913
Многу лоша епизода според мене. Тоа дрогата што ги тера да вртат саундтрак од филмови изгледа е нешто што сценаристите го земале пред да ја напишат епизодава... ме измори саундтракот максимално. Забегуваат со Матрикс елементи и забавени снимки, ја менуваат серијата од корен. Акционите сцени изгледаат многу ефтино. И лик во серија се убива или кога публиката го мрази до коска или кога го засакува. Иначе те остава тотално индиферентен, никаква емоција не ми разбуди убиството.

Бонус прашање: ако куршумот беше со наведување до целта, што потреба имаше Долорес да го прати Џеси Пинкман да се пентари на колата за point and shoot и да ризикува да го изрешетаат? Не можеше едноставно да пукне во воздух и Долорес да го насочи куршумот? :coffee:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.663
Многу лоша епизода според мене. Тоа дрогата што ги тера да вртат саундтрак од филмови изгледа е нешто што сценаристите го земале пред да ја напишат епизодава... ме измори саундтракот максимално. Забегуваат со Матрикс елементи и забавени снимки, ја менуваат серијата од корен. Акционите сцени изгледаат многу ефтино. И лик во серија се убива или кога публиката го мрази до коска или кога го засакува. Иначе те остава тотално индиферентен, никаква емоција не ми разбуди убиството.

Бонус прашање: ако куршумот беше со наведување до целта, што потреба имаше Долорес да го прати Џеси Пинкман да се пентари на колата за point and shoot и да ризикува да го изрешетаат? Не можеше едноставно да пукне во воздух и Долорес да го насочи куршумот? :coffee:
Isto ishejtav i jas, devojkata mi rece pa mora da go pingne dzipot za da moze da go sledi.

Inaku i mene mi ima eftin smek sezonava, nesto ko da ja hejtam. A posle prva sezona ova e bas sto go barav da se sluci. Ic nejkev sto se uste vo parkot ama sepak mi se dopagase sekoja epizoda. Sea vo ovaa mrcam epten, bez pinpointed zosto... Se mislam dali dijalogot e opadnat ili negoviot delivery. Isto 8 epizodi ke ima namesto 10 kako pvite sezoni.

Deep down znam deka e dobra i sum blagodaren, momentalno samo taa ongoing ja gledam, ama ne mozam da se odtrgnam od mrcenje.

Kako svesta na ai da e u pozadina i sea ai sto predviduva idnina prezema vozacko sediste. Also, ko da nemam kojn megu serac i dolores. Igraat epten u siva zona sto e kul.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Многу лоша епизода според мене. Тоа дрогата што ги тера да вртат саундтрак од филмови изгледа е нешто што сценаристите го земале пред да ја напишат епизодава... ме измори саундтракот максимално. Забегуваат со Матрикс елементи и забавени снимки, ја менуваат серијата од корен. Акционите сцени изгледаат многу ефтино. И лик во серија се убива или кога публиката го мрази до коска или кога го засакува. Иначе те остава тотално индиферентен, никаква емоција не ми разбуди убиството.

Бонус прашање: ако куршумот беше со наведување до целта, што потреба имаше Долорес да го прати Џеси Пинкман да се пентари на колата за point and shoot и да ризикува да го изрешетаат? Не можеше едноставно да пукне во воздух и Долорес да го насочи куршумот? :coffee:
Неможе да се спореди со првата сезона, тоа на сите ни е јасно. Но за мене квалитетот на серијата е сеуште тука, приказната оваа сезона со Рехобоем ми е интересна а и самиот Серак ми е допадлив лик, не знам, можеби е до актерот, Реј Лиота за сиромашни ;)

Акционите сцени беа просек, тука се слагам ама моментот кога кикна романтичниот дел на џубокс-дрогата ми беше јак. Како ја погледна Долорес ахаха. Хајлајт на епизодата.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.913
@wot, И јас сакав ова да се случува и немам поплаки на тоа, ми се допаѓа сезонава, само епизодава ја хејтам. Ме по потсети на Continuum ама not in a good way :pos:

@Tegla, романтичниот дел е од Love Story, нема кому не му се допаѓа таа тема на Франсис Лаи, уште повеќе што се друго беше напнување па ја пуштија таа за да ги одмориме мозокот. Единствено полошо од саундтракот беа слоумоушн сцените. Текстот во неколку наврати отиде по ѓаволите, кога излегуваа од возот мене ми беше многу очигледно дека инфото им е пуштено на сите, не ни знаев дека тоа требало да не изненади кога ќе го напуштат метрото... и тогаш излегуваат надвор и како шокирани се, па Долорес им црта дека на цел свет му пратила инфо...
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Реј Лиота може да сонува да биде Винсен Касел, башка со таква бивша жена, автоматски е недостижен за било кој :kafence:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
од каде у оваа тема до реј лиота стигнавте само вие знаете. Иначе мислев 10 епизоди е сезонава:(
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Се мислев дали да ја глеам после втората сезона, ама оваа е доста подобра според мене. Едино последнава епизода не ми се свиѓаше. Некако делува цела сезона како различна серија да е, само истите ликови се задржани.

Инаку овој Серак ми е некако подопадлив од Долорес, колку и да пробуваат да го направат негативец. Некако мислам дека е у право со идеата што ја има. И долорес, што и целта? Да ја спречи оваа тиранија или да ги истреби луѓето?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom