Westworld

Член од
7 јули 2013
Мислења
1.418
Поени од реакции
9.174
Серијава без Ентони Хопкинс ко Чикаго Булс без Мајкл Џордан. Прва сезона беше ремек-дело, се после тоа е претенциозно срање затчинето со SJW и Woke култура. Третава сезона особено беше многу иритантна од тој аспект. Колку само ги имаа направено надмоќни жените во однос на белите мажи :icon_lol:, плус псевдо интелектуалните трикови за серијава да ти изгледа дека е паметна и тешка за сфаќање.

Уште еден пропаднат проект на ХБО со потенцијал да биде нешто големо.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.365
Поени од реакции
32.332
Вие ако одбирате така да ја доживувате тоа е океј. Ја реално немам ништо против Долорес да е главна хероина у серијава, едноставно има personality да биде тоа. И Ума Турман у Кил Бил беше таа што сече, па што? Рече некој филмов ми е феминистичко ѓубре, како може оваа да ебава мајки шајки? шо кур му е на Тарантино? Ја го мислев од нашите е, а он феминист ебан. Тоа е глупо гледање на стварите. Долорес е една од ретките ликови што има appeal и затоа ја сакам.

Друга работа, серијата се бави со филозофски теми, теми за трансхуманизам. Што после човекот. Еден ден ќе дојде и тој ден кога човекот ќе биде заменет од нешто посовршено од него. Целата идеја на Вестворлд е префрлањето на човечката свест во едно тело што ќе трае вечно. Да не ви правам спојлери ама ќе го видите Men in Black како прв субјект кој го минал тој пат.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
12.797
Поени од реакции
26.761
Najloso nesto vo serijava e sho Aron Pol go glumi Jessi Pinkman u Blade Runner.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.365
Поени од реакции
32.332
некако ми делува као да сезонава ќе биде сите против Вилијам. Али овој Вил не е оној што беше оригиналниот, него е Хост кој го уби вистинскит Вил на крајот од минатата сезона по наредба на Шарлот.

Иначе прикаската на Долорес не се преклапа со овој тајмлајн ко што приметив, можеби имаше два тајмлајни. Ќе видиме наредниве епизоди што ќе се дешава со неа или дали нејзината приказна ќе се поврзе со другава у која се Кејлеб, Вил и Мејв. Најногу ме изненади Теди што се појави на крајот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.052
Поени од реакции
15.805
некако ми делува као да сезонава ќе биде сите против Вилијам. Али овој Вил не е оној што беше оригиналниот, него е Хост кој го уби вистинскит Вил на крајот од минатата сезона по наредба на Шарлот.

Иначе прикаската на Долорес не се преклапа со овој тајмлајн ко што приметив, можеби имаше два тајмлајни. Ќе видиме наредниве епизоди што ќе се дешава со неа или дали нејзината приказна ќе се поврзе со другава у која се Кејлеб, Вил и Мејв. Најногу ме изненади Теди што се појави на крајот.
На кратко каша попара. Истите ликови се вртат 4 сезони, те умрел, те жив искача, па хост да ти бил. Апсолутно никаква приврзаност немаш, те боли кур дали ќе го утепаат.. зашто најверојатно следна епизода пак ќе се појави.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.365
Поени од реакции
32.332
На кратко каша попара. Истите ликови се вртат 4 сезони, те умрел, те жив искача, па хост да ти бил. Апсолутно никаква приврзаност немаш, те боли кур дали ќе го утепаат.. зашто најверојатно следна епизода пак ќе се појави.
брат, Вестворлд е цела филозофија. И ја го делев твоето мислење и сфатив дека тоа е многу погрешно ако ја гледаш онака еднодимензионално како и секоја друга серија. Вестворлд е сасвим поинакво нешто. Стварите многу се преклапаат ако си стварно во тек со серијата. Треба малце труд за оваа серија да ти легне. У тој поглед не е за свакого, пошто многумина сакаат да го пуштат мозокот на пасење и да се забавуваат. Али тука мораш да пазиш на деталите и ако стварно пратиш ќе ти биде јасно.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.144
Поени од реакции
32.989
брат, Вестворлд е цела филозофија. И ја го делев твоето мислење и сфатив дека тоа е многу погрешно ако ја гледаш онака еднодимензионално како и секоја друга серија. Вестворлд е сасвим поинакво нешто. Стварите многу се преклапаат ако си стварно во тек со серијата. Треба малце труд за оваа серија да ти легне. У тој поглед не е за свакого, пошто многумина сакаат да го пуштат мозокот на пасење и да се забавуваат. Али тука мораш да пазиш на деталите и ако стварно пратиш ќе ти биде јасно.
oftopic
Mnogu te cenam, da ne zaboravis nekad :love:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
10.887
Поени од реакции
16.385
брат, Вестворлд е цела филозофија. И ја го делев твоето мислење и сфатив дека тоа е многу погрешно ако ја гледаш онака еднодимензионално како и секоја друга серија. Вестворлд е сасвим поинакво нешто. Стварите многу се преклапаат ако си стварно во тек со серијата. Треба малце труд за оваа серија да ти легне. У тој поглед не е за свакого, пошто многумина сакаат да го пуштат мозокот на пасење и да се забавуваат. Али тука мораш да пазиш на деталите и ако стварно пратиш ќе ти биде јасно.
Не е цела филозофија, пошто нема доволно добра оригинална идеја околу која ќе се развива и надоградува целото дејствие т.е можеби имаше ама тоа заврши во прва сезона, кога реално и заврши серијата. Ова сега е некое ново шоу кое во секоја нова сезона има различен вкус, пошто е оставено на креативноста на писателите, кои не се ништо посебно и пробуваат да ја шлепаат серијата со вау моменти или клифхенгери. Визуелно изгледа добро, да.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.365
Поени од реакции
32.332
Не е цела филозофија, пошто нема доволно добра оригинална идеја околу која ќе се развива и надоградува целото дејствие т.е можеби имаше ама тоа заврши во прва сезона, кога реално и заврши серијата. Ова сега е некое ново шоу кое во секоја нова сезона има различен вкус, пошто е оставено на креативноста на писателите, кои не се ништо посебно и пробуваат да ја шлепаат серијата со вау моменти или клифхенгери. Визуелно изгледа добро, да.
Брат, ти немаш познавање доволно од серијава, џабе дискутираме. Новата сезона е токму тоа продолжеток каде застана серијата после втората сезона. Иначе не ја разбираш доволно. Најубаво е да ја прекинеш ако ја гледаш и почнеш да гледаш нешто друго како Биг Бенг Тиори и слично.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.365
Поени од реакции
32.332
предобра третава епизода, многу ме интересира што ќе се дешава понатака
 

Kajgana Shop

На врв Bottom