UEFA Champions League - Season 2020/21

Кој ќе биде шампион на Европа оваа сезона?


  • Вкупно гласачи
    104
  • Гласањето е завршено на .

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.303
Немој да се нервираш Џонтра комраду..знајш дека од балкон се фрлам за Интер...не дозволувај злите духови да не раскараат.
Не ми се обраќај док не освоиме Скудето.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Другар нема тим,клуб и екипа т.е. не постои споредна работа во секоја можна сфера што имам поголемо познавање од Интер...барем за нив не ми кажвај...ниту една статистика и играч ми нема избегано за нив...па и уште саркастично ми велиш провери колку имаат..демек јас од марс паднат сум и не знам кој какви успеси има во ЛШ.
Брат викаш дека не можеш Интер да го рамниш со Јунајтед или Јувентус
нема никаква основа да ги рамниме со Милан,Ливерпул,Јувентус и Манчестер во Европа.
еве го делот.

Нема врска лошата форма и сушата што ја имаше Интер.
Со Манчестер Јунајтед имаме исто титули, и двата клуба имаат по една триплета и се едини во нивната држава со освоена триплета.
Така да гледано по ЛШ трофеи исти сме. А и моментално и двата клуба се извлекуваат од кризата што ја имаат последниве 10тина години и би требало да ги видиме за сезона две пак како главни конкуренти.
Јувентус од друга страна е вечити лузер во ЛШ. Како да не се рамниме со Јувентус кога во ЛШ сме боље од нив?

не, никаков успех не ми е да играш и да испаѓаш од групи или да изгубиш финале, титулите се бројат. Сеа за сеа иаме 1 титула повеќе, а за тоа кој има повеќе финалиња изгубено не знам и не ме занима, сакам победи и успеси,а за мене лично не е успех само да се учествува!
Тука доаѓаме до муабетот за Црвена Ѕвезда.

дури Интер има помалце Champions league appearances од Црвена Звезда.
Ќе сакаш да кажеш што мислеше со ова? пошто стварно не ја сфатив поентата.

Иако се сложувам дека Интер не е во прв ешалон моментално. Ни по титули ни по форма. Но и ако гледаме така ќе сакаш исто да објасниш и зашто Јувентус и Манчестер Јунајтед се во тој прв ешалон а Интер не е?






п.с никаков сарказам ниту bad blood. Од телефон пишував на брзинка. :smirce:
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.775
Поени од реакции
13.437
Тоа се другар туристи, имаат една утакмкца изгледано и тоа било плус, пази немој.

Прво намерно не ги спомнав ултра движењата, кои како што кажа се посебна субкултура, туку правам муабет за обични навијачи кои живеат за клубот, се поистоветуваат со него, се пронаоѓаат со вредностите кои ги репрезентираат... е сега баш некој азијат се поистовету со клуб како тотенхем кој важи за еврејски клуб...

Е сега второ намерно не ги поменував ни од источна европа навијачките движења за да не се тука препуцувам со ботови, но да тврдиш дека истите се ви изумирање е во најмала рака плод на неинформираност... идемо даље...

Како што потенцирав не зборувам за ултра движењата , туку за обичните навијачи кои секој викенд чекаат даигра нивниот тим к да се појават на стадион и да го гледаат својот клуб... рецимо како може Баерн Минхен да биде поголем клуб од Минхен 1860, кога за вториот навија 90% од Минхен и редовно одат на стадион, додека за другиот “навија” некој си таму од балкан или азија... како објасни ми евертон или астон вила се мали клубови бидејќи немале финансиска и маркетиншка вредност, а едните го имаат пола ливерпул другите пола бирмингем и секогаш полни стадиони,исто размисли за селтик или ренџерс, тие клубови да пропаднат во 5 енглеска дивиизја истите тие навијачи ке останат а фановите едноставно ке исчезнат и ке си најдат ново клубче за “навијање”, исто ке се деси и со фамозниот Манчестер Јунајтед ако испадне во втора лига толку ке биде од “ѓаволите од македонија” на прсти ке ги броиш, всушност и сега покрај слабите резултати се помалку луѓе свршаваат на истиот, за разлика од времето на фергусон каде имаше многу поголем број на “македонски навијачи”на манчестер.
Така да поентата ми е дека големината на клубот немоѓе да се рачуна врз основа на маркетиншка вредност , а која вредност се заснова фан базата од пичке ск мајчине кои за клубот се основа за профит, толку... големината на клубот се гледа и во добро и во лошо кои луѓе го подржуваат рецимо ренџерс во селска лига, или наполи за кој цел град живее за нив... се надевам ме разбра.

По мене плус е некој да помине илјадници километри, да потроши солидна сума на пари, за да го гледа клубот за кој навива. Сега ќе карикирам малку, но како поскупнуваат картите, богами и многу навивачи и од градот кај што се наоѓа клубот не можат да си дозволат да отидат на стадион, па и тие ќе бидат само фанови. :D Ако си подготвен да жртвуваш време, пари и нерви за еден клуб, тогаш не можеш да бидеш нерамноправен. :)

Те разбирам и тебе, за кого клучно е дали на трибини ќе има +20к ако тој клуб отиде во втора, трета лига и колку од тие илјадници километри далечни навивачи ќе го подржуваат клубот... Но скоро секој клуб губи одредена подршка кога нема успеси, посебно на долг рок и посебно ако оди во се понизок ранг на натпреварување.

Успех е клучен за мене за да некој клуб биде голем. И тие сега условнл помали клубови, биле успешни во свое време и затоа се издигнале до одредено ниво и придобиле подршка. Традицијата околу нив е интересна, но веќе сите клубови се интернационализираат, можеби и поточно се глобализираат. Не се брендираат како католички, протестантски, монархистички, фашистички клубови, туку по нешто друго. Мене ми се интересни тие истории, интересно ми е и денес каде и колку останале. Сигурно дека таа база и им помогнала на клубовите да растат, но имало и други протестантски и католички клубови во Шкотска, но овие останале најголеми затоа што биле успешни, а тоа станале затоа што некој добро управувал, давал пари и сл. Колку имаш клубови што имале голема подршка во првата половина на дваесетиот век, а сега нешто немаат по 20к публика во некоја втора, трета лига.

Ние зборуваме за релативно краток период, за само неколку генерации на навивачи на некој клуб. Некој клуб можеби во овој период создава своја база.

Нормално е дека тој што живее во тој град од кај што е клубот ќе остане повеќе верен на тој клуб ако заврши во трета лига, отколку некој од Балкан или Азија. Ретки се тие клубови кои што можат да испаднат во трета лига, да се таму долг период и да имаат исто голема база на подржувачи или таа да расте. А секој таков клуб е за почитување, но тој клуб пополека оди во категорија за интересни факти, кои што заслужуваат почит и толку.

Се менува фудбалот, веќе три децении се интернационализира. А се менува и структурата на населението и во градовите, што исто така може да смени во однос на подршка на еден или друг клуб.

Пак ќе повторам, навивач е тој што троши време, пари и нерви за одреден клуб. Денес можеш да бидеш поблиску до клубот и ако си илјадници километри далеку од него, финансиската подршка со купување на нешто од клубот е исто битно.

И пак да се повторам :D, за мене успехот е клучен, а за успех се потребни и пари, па и кај тие клубови што ги спомнуваш се губи таа врска локална заедница - клуб, па на Евертон исто странец е сопственик. Изумрено е тоа локални навивачи, локални финансии, локални фудбалери.



П.С. Традицијата и подршката исто се менуваат т.е. се создава нова. ЦЗ, ДЗ, Сарајево, Вардар... Сето тоа се клубови формирани од тогашниот југокомунистчки режим, а сега нивните навивачи ќе те убедуваат дека одсекогаш тоа биле национални, реакционарни, антикомунистички, антијугословенски клубови, што во принцип не е точно. Па демек ЦЗ секогаш била српски национален клуб, Рајко Митиќ се чешлал како Крал Петар, ако си навивач на ДЗ, тоа е како да си кажал дека си Хрват или во Сарајево "црвена е боја феса, црвена е боја дреса"... А нема врска, дури кон крајот на осумдесетите почнува тоа некое национално профилирање околу клубовите, тогаш и почнува тоа ретуширање на историјата поврзана со овие клубови.


П.П.С. Ги спомнав тие ултрашите, затоа што секогаш ми се испреплетуваат тие муабети. А во Западна Европа пишав дека умира.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
38.168
Поени од реакции
107.667
Реално колку и да навивам за Интер далеку е од првиот ешалон на Европскиот крем историски гледано...реално нема логика Интер да биди пред Ајакс на пример...тие се вториот ешалон да речиме Интер,Ајакс,Бенфика и Порто...дури Интер има помалце Champions league appearances од Црвена Звезда...нема никаква основа да ги рамниме со Милан,Ливерпул,Јувентус и Манчестер во Европа.
Искрено, најискрено, би те колел со она шилоно за кршење мраз, би те боцкал со него док не искрвариш. Ај еве појасни зошто Манчестер да е пред Интер историски гледано. Исто титули во ЛШ, во лига ако рачунаме дека Интер ќе освои сезонава значи Јунајтед ќе му бега ЕДНА титула. И тоа го става Интер во втор ешалон гиганти рамо до рамо со Ајакс, Бенфика и Порто? :pos: Па ако гледаме така Ренџерс да го напраиме најголем клуб на светот и тоа е тоа, ебате логиката. Вака кога ќе истрескаш нешто ми иде да те запалам. ЌЕ ТЕ УНИШТАМ ЕДЕН ДЕН! Не ми се обраќај и на мене, ако може едно 100 години.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Пишав тогаш, ќе пишам и сега, полнењето на стадионот во Ан Арбор во Мичиген и фактот што се испотепавте за карти за суперкупот објасни доста кои тимови палат и гасат :kuracc:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
По мене плус е некој да помине илјадници километри, да потроши солидна сума на пари, за да го гледа клубот за кој навива? Сега ќе карикирам малку, но како поскупнуваат картите, богами и многу навивачи и од градот кај што се наоѓа клубот не можат да си дозволат да отидат на стадион, па и тие ќе бидат само фанови. :D Ако си подготвен да жртвуваш време, пари и нерви за еден клуб, тогаш не можеш да бидеш нерамноправен. :)
Тука имаме различно мислење, по мене тоа ее турист, ниту сее идентификува со клубот ниту со неговите вредности... а истиот е наавијач ради глобализацијата и ради тоа што истата му овозможила да се заљуби у игра на некој играч или некој стил на игра, но тоаа не значи дека утре нема да се заљуби у друг играч и друг стил на игра.
Те разбирам и тебе, за кого клучно е дали на трибини ќе има +20к ако тој клуб отиде во втора, трета лига и колку од тие илјадници километри далечни навивачи ќе го подржуваат клубот... Но скоро секој клуб губи одредена подршка кога нема успеси, посебно на долг рок и посебно ако оди во се понизок ранг на натпреварување.
Наполи, Хајдук Сплит, Ривер Плата никогаш не изгубиле подршка од своите навијачи а сите имаат во одреден временски период ужасни резултати.
Успех е клучен за мене за да некој клуб биде голем. И тие сега условнл помали клубови, биле успешни во свое време и затоа се издигнале до одредено ниво и придобиле подршка. Традицијата околу нив е интересна, но веќе сите клубови се интернационализираат, можеби и поточно се глобализираат. Не се брендираат како католички, протестантски, монархистички, фашистички клубови, туку по нешто друго. Мене ми се интересни тие истории, интересно ми е и денес каде и колку останале. Сигурно дека таа база и им помогнала на клубовите да растат, но имало и други протестантски и католички клубови во Шкотска, но овие останале најголеми затоа што биле успешни, а тоа станале затоа што некој добро управувал, давал пари и сл. Колку имаш клубови што имале голема подршка во првата половина на дваесетиот век, а сега нешто немаат по 20к публика во некоја втора, трета лига.
Значи,но немора да е пресудно... и ден денеска ради одредени вредности навијачите се приклонуваат кон еден или друг клуб... секако управата ако во одреден период работела добро го издиганала клубот на шампионско ниво, но ако утре некоја управа работи лошо и клубот има лоши резултати тие навијачи нема да се откажат од тој клуб ради погоре наведеното.
П.С. Традицијата и подршката исто се менуваат т.е. се создава нова. ЦЗ, ДЗ, Сарајево, Вардар... Сето тоа се клубови формирани од тогашниот југокомунистчки режим, а сега нивните навивачи ќе те убедуваат дека одсекогаш тоа биле национални, реакционарни, антикомунистички, антијугословенски клубови, што во принцип не е точно. Па демек ЦЗ секогаш била српски национален клуб, Рајко Митиќ се чешлал како Крал Петар, ако си навивач на ДЗ, тоа е како да си кажал дека си Хрват или во Сарајево "црвена е боја феса, црвена е боја дреса"... А нема врска, дури кон крајот на осумдесетите почнува тоа некое национално профилирање околу клубовите, тогаш и почнува тоа ретуширање на историјата поврзана со овие клубови.
не е ова баш сосема точно и е предмет на широка дискусија, но ЦЗ секогаш важел за Београдски/ Српски клуб,а тоа ке го приметиш од структарата на играчи од нивно основање, секако после се менувале со текот на времето но во основа останало тоа, Партизан важел за Југословенски клуб исто така тоа можеш да го видиш од играчите при негово основање, Динамо Загреб за Хрватски, Хајдук Сплит како еден од постарите за Далматински, Вардар за Македонски клуб...Паок важел за клуб на Грци од мала азија кои се населиле во денешна егејска македонија после Грчко-Турската војнаа, Арис клуб на грците од Солун, Панатинаиокос воен клуб, Олимпијакос народски клуб....
П.П.С. Ги спомнав тие ултрашите, затоа што секогаш ми се испреплетуваат тие муабети. А во Западна Европа пишав дека умира.
Холандија, Италија, Немачка, Данска ако ги ставаш во западна европа и Чешка, па и Грчка имаат и те како солидна ултра култура, така да далеку се од умирање.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Тука имаме различно мислење, по мене тоа ее турист, ниту сее идентификува со клубот ниту со неговите вредности... а истиот е наавијач ради глобализацијата и ради тоа што истата му овозможила да се заљуби у игра на некој играч или некој стил на игра, но тоаа не значи дека утре нема да се заљуби у друг играч и друг стил на игра.
A ти зашо си почнал да навиваш за ЦЗ и коа си почнал?
И како уствари си почнал?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
A ти зашо си почнал да навиваш за ЦЗ и коа си почнал?
И како уствари си почнал?
Во ДНК-та му е втиснато тоа. Има посебен ген кој го создава протеинот фан на Црвена Ѕвезда. Нема шанси да станел фан за Партизан макар и татко му да бил Прецедател на Партизан и да го носел секој ден на ЈНА.
Автоматски споено мислење:

@blanco братот искина...од еден обична саркастична заебанција се попалија сите :pos: :pos: :pos: :pos:
Џонтра веќе не е во мода. Нови клинци доаѓаат на неговото место. Пуч ќе му правам, ама не фејк ко на Ердо, туку сериозно организиран.:kafence:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
A ти зашо си почнал да навиваш за ЦЗ и коа си почнал?
И како уствари си почнал?
Као клинац цела фамилија за партизан, ја у инат свима... :)
Автоматски споено мислење:

Во ДНК-та му е втиснато тоа. Има посебен ген кој го создава протеинот фан на Црвена Ѕвезда. Нема шанси да станел фан за Партизан макар и татко му да бил Прецедател на Партизан и да го носел секој ден на ЈНА.
Куде си бе одамна ме немаш спомнато, тамн мислев се откачив од куртони во еден ден и ставро и ти...
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Michael Ballack: “Virgil van Dijk is very lucky to play in an era where there is no Drogba, Lampard, Alan Shearer, Henry, Rooney, Van Persie, Tevez, Adebayor and Diego Costa in the Premier League. No wonder they think he is the best defender in the League.”
=====
:toe:
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Цените на картите за натпревар в небо кренати, многу локални навивачи не можат да си дозволат да гледаат дерби баш заради тоа ама некојси Кинез од успич шо појма нема за тој клуб ќе плати тродупло, ќе дојди на трибини и од 90 минути 85 ќе се прави селфиња со телефонот.
За ова само не се согласувам, не знам зошто само се бунат, знам имаше и у Германија некои поплаки за картите, па и во Англија :pos: Они ако не можат да си дозволат, не знам кој може реално. Цените на картите се не повеќе од една дневница (максимум дневница) на било кој просечен работник во западните земји. Колку да бидат цените за ПЛ/Бундес или ЛШ? 15 евра?
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Брат викаш дека не можеш Интер да го рамниш со Јунајтед или Јувентус

еве го делот.

Нема врска лошата форма и сушата што ја имаше Интер.
Со Манчестер Јунајтед имаме исто титули, и двата клуба имаат по една триплета и се едини во нивната држава со освоена триплета.
Така да гледано по ЛШ трофеи исти сме. А и моментално и двата клуба се извлекуваат од кризата што ја имаат последниве 10тина години и би требало да ги видиме за сезона две пак како главни конкуренти.
Јувентус од друга страна е вечити лузер во ЛШ. Како да не се рамниме со Јувентус кога во ЛШ сме боље од нив?

не, никаков успех не ми е да играш и да испаѓаш од групи или да изгубиш финале, титулите се бројат. Сеа за сеа иаме 1 титула повеќе, а за тоа кој има повеќе финалиња изгубено не знам и не ме занима, сакам победи и успеси,а за мене лично не е успех само да се учествува!
Тука доаѓаме до муабетот за Црвена Ѕвезда.



Ќе сакаш да кажеш што мислеше со ова? пошто стварно не ја сфатив поентата.

Иако се сложувам дека Интер не е во прв ешалон моментално. Ни по титули ни по форма. Но и ако гледаме така ќе сакаш исто да објасниш и зашто Јувентус и Манчестер Јунајтед се во тој прв ешалон а Интер не е?






п.с никаков сарказам ниту bad blood. Од телефон пишував на брзинка. :smirce:
I notingem forest ima 2 LS tituli pa ne mozes da kazes deka e isto so Juve posto ne postojat na mapa, isto kako i inter sto 11 god ne postoi na mapa ni vo LS ni vo Seria A (ok vo italija ete se vratija) Znaci ne postoevte druze ni pred tripletata, se znaese od Italija koi bea vo slagot tako reci kremot vo evropa - Milan pa Juve..
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
За ова само не се согласувам, не знам зошто само се бунат, знам имаше и у Германија некои поплаки за картите, па и во Англија :pos: Они ако не можат да си дозволат, не знам кој може реално. Цените на картите се не повеќе од една дневница (максимум дневница) на било кој просечен работник во западните земји. Колку да бидат цените за ПЛ/Бундес или ЛШ? 15 евра?
Не знам за Германија јас за Шпанија зборав, таму владее сиромаштија, цените и те како се скапи за нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom