UEFA Champions League - Season 2020/21

Кој ќе биде шампион на Европа оваа сезона?


  • Вкупно гласачи
    104
  • Гласањето е завршено на .
Член од
29 март 2021
Мислења
301
Поени од реакции
864
Ако се земат во предвид повеќето можни фактори, прв ешалон европски клубови се Реал, Барса, Баерн, Манчестер, Ливерпул, Јувентус, Милан.

Под повеќе фактори мислам успеси во Европа, имање пари и активност на трансфер пазарот, имање традиција, привлечност за играчи, авторитет во фудбалскиот свет. Реал има се од ова, па е веројатно најголем фудбалски клуб. Барса во моментот е во финансиска дупка, но пак може да привлече играчи (иако се цигански клуб). Баерн е богат, успешен и со традиција, Манчестер е топ 3 богат, со богато минато, моментално без резултатити. Јувентус нема многу успех во Европа, но е константно присутен, го доминира калчото и е богат клуб. Милан има страшна европска традиција, иако моментално не исполнува ниту еден друг услов за да биде вброен овде. Ливерпул исто има успеси во Европа, моментално имаат пари на претек, втор најуспешен клуб во ПЛ.
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Нема никаква логика да ги ставиш Јунајтед и Јуве, а да ги изоставши Милан. Милан има 7 титули во ЛШ. Апсолутно невозможно е со таа бројка да ги изоставиш од прв ешалон и секако дека се далеку пред Јунајтед севкупно гледано.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Celzi, tim sto me potsekja na božanstveni raboti, samo ne na plasticen klub.. Recimo, me potsekja na kosmicka pravda, na postoenje bog, karma... Ja imaa najgolemata nepravda u cela fudbalska istorija na toj mec so Barsa kade 7 penali ne im bea dosudeni.. ali sepak karmata si go uradi svoeto i sleden duel golot na Tores, svrsavanje, radosti ko za sopstven klub, satisfakcija.. i si velis, ete, postoi bog i pravda.. (bože pravde)
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.837
Ако се земат во предвид повеќето можни фактори, прв ешалон европски клубови се Реал, Барса, Баерн, Манчестер, Ливерпул, Јувентус.

Милан и Интер имаат богато европско минато и им посакувам да се вратат во првиот ешалон, Интер е на добар пат, само требаат успеси во Европа.
Реално колку и да навивам за Интер далеку е од првиот ешалон на Европскиот крем историски гледано...реално нема логика Интер да биди пред Ајакс на пример...тие се вториот ешалон да речиме Интер,Ајакс,Бенфика и Порто...дури Интер има помалце Champions league appearances од Црвена Звезда...нема никаква основа да ги рамниме со Милан,Ливерпул,Јувентус и Манчестер во Европа.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Аман бе сте се изнапишале 5 страни со реферати. На крајот од денот се се сведува во една реченица - Челзи се банана клупче со повремени блесоци последните петнаесетина години и тоа е тоа.
Тие не се први ни во Лондон, а не во Англија. Ќе им бидат потребни уште доста години да ги стигнат Арсенал, потоа ќе правиме муабет за останатите.
Колку дена по ред ломотиш на форумов за тоа "банана клупче"? :D
 
Член од
29 март 2021
Мислења
301
Поени од реакции
864
Нема никаква логика да ги ставиш Јунајтед и Јуве, а да ги изоставши Милан. Милан има 7 титули во ЛШ. Апсолутно невозможно е со таа бројка да ги изоставиш од прв ешалон и секако дека се далеку пред Јунајтед севкупно гледано.
Напишав, за мене Милан е европски гигант. Во периодот кога најмногу гледав фудбал, Милан беше поим за екипа. Проблемот е што веќе една деценија и повеќе се многу паднати. Ако гледаме низ историска перспектива, Милан е дефинитивно прв ешалон. Еве, ќе го додадам во оригиналниот пост, во право си.
Автоматски споено мислење:

Celzi, tim sto me potsekja na božanstveni raboti, samo ne na plasticen klub.. Recimo, me potsekja na kosmicka pravda, na postoenje bog, karma... Ja imaa najgolemata nepravda u cela fudbalska istorija na toj mec so Barsa kade 7 penali ne im bea dosudeni.. ali sepak karmata si go uradi svoeto i sleden duel golot na Tores, svrsavanje, radosti ko za sopstven klub, satisfakcija.. i si velis, ete, postoi bog i pravda.. (bože pravde)
Од тие фамозни 7 пенали, само еден беше 100% чист пенал, и беше огромна неправда што не беше суден. За другите се жалеа по методот акумулирани полу пенали, а тоа не се акумулира.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Реално колку и да навивам за Интер далеку е од првиот ешалон на Европскиот крем историски гледано...реално нема логика Интер да биди пред Ајакс на пример...тие се вториот ешалон да речиме Интер,Ајакс,Бенфика и Порто...дури Интер има помалце Champions league appearances од Црвена Звезда...нема никаква основа да ги рамниме со Милан,Ливерпул,Јувентус и Манчестер во Европа.
Ај провери Интер колку Титули во ЛШ има те молам.

Јуве ве...


И да, Интер и Јунајтед имаат по 3 титули во ЛШ, и се единствените тимови од Англија и Италија што имаат триплета. И двата клуба имаа лош период и сега се враќаат на прави патеки. Па уше со Јувентус споредуваш шо последен пат не изгубил финале пред 26 години.
За ѕвезда ќе преќутам, ќе се праам дека не заебаваш
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.837
Ај провери Интер колку Титули во ЛШ има те молам.
Другар нема тим,клуб и екипа т.е. не постои споредна работа во секоја можна сфера што имам поголемо познавање од Интер...барем за нив не ми кажвај...ниту една статистика и играч ми нема избегано за нив...па и уште саркастично ми велиш провери колку имаат..демек јас од марс паднат сум и не знам кој какви успеси има во ЛШ.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
заебете тоа времепловот...Реалноста е таа..."пластиката"(Сити, ПСЖ, Челзи, Лајпциг) моментално игра ултрагалактички, брз, офанзивен, допадлив за око фудбал наспроти "старото железо" (Реал , Барса, Јуве, Ман Јун, Милан, Интер) итн..итн...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
заебете тоа времепловот...Реалноста е таа..."пластиката"(Сити, ПСЖ, Челзи, Лајпциг) моментално игра ултрагалактички, брз, офанзивен, допадлив за око фудбал наспроти "старото железо" (Реал , Барса, Јуве, Ман Јун, Милан, Интер) итн..итн...
Мене на пример ми значи многу шо во овој пост не ги спомна Атлетико :D
Не сме ни ултрагалактичка екипа ама не сме ни старо железо :oleee:
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.132
Мене на пример ми значи многу шо во овој пост не ги спомна Атлетико :D
Не сме ни ултрагалактичка екипа ама не сме ни старо железо :oleee:
Кога ќе пишам за рагби...ќе го споменам и Атлетико...:D
:smirce:
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Прочитав милион глупости последниве неколку страни, ама ова е најјако:

Лајпциг играле ултрагалактички, брз и офанзивен фудбал.
Лајпциг...

Ова може да го напише некој што ги има гледано како играат макс 20 минути.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.320
200 IQ фанови на фудбал be like: Ccc batec ova Chelzi od 2003 postoi samo haha...sto? Zola? Flo? Gullit? Celzi igrale 1/4 finale vo LSh vo 2000? Osvoile UEFA Kup? Osvoile Super kup? Zavrsuvale vo top 4 zad Arsenal i Junajted? Haha, batec sto zboris ti be, toa se nema deseno haha....sto? Kako mislis od koga pratam fudbal? Od 2002 pratam fudbal, zasto? Ne sum ko onie na Celzi od 2003 sto pratat haha samo navivaat za jaki ekipi posto se vestacki fanovi haaha Sto? Kako mislis za kogo navivam? Za ekipa so 500 tituli zad sebe..ne sum ko onie vestackine za Celzi sto navivaat haha
 

Kajgana Shop

На врв Bottom