T-Mobile - Генерална дискусија

Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.707
Поени од реакции
760
И сега чаре за ова со SMS што неможам да праќам???
Да барам на друго место ако не, или да им заѕвонам на Телеком?
Имаш проблeм веројатно со SMSC. Побарај го и стави Public Mobile. Сега побарав би требало со ова да ти ги отвори сетинзите: *#*#4636#*#*. Оди во Phone information.
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
944
Поени од реакции
365
Имаш проблeм веројатно со SMSC. Побарај го и стави Public Mobile. Сега побарав би требало со ова да ти ги отвори сетинзите: *#*#4636#*#*. Оди во Phone information.
Пробав со тој код, нејќеше. Ама најдов апликација на Play Store што ми ги отвори сетинзите. Ова искочи:
20190911_132534.jpg
Кој Public Mobile треба да го ставам, и каде???
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
1.707
Поени од реакции
760
Пробав со тој код, нејќеше. Ама најдов апликација на Play Store што ми ги отвори сетинзите. Ова искочи:
Прегледај го приврзокот 217071
Кој Public Mobile треба да го ставам, и каде???
Аха, пробај прво refresh да видиш дали ќе ти излезе тековен број. Обично ако ти јави грешка ти нема спас, мора да се слушнеш со поддршка од телеком. Ако имаш бројче внеси го со ист формат и кликни update. Имав сличен проблем и барав по net-ov. Ми кажаа дека е мал углуп.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.760
Поени од реакции
1.681
Друже ај у Settings или Messages барај SMS Service Center Number. Мора да го има, види кој е и прати слика.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.760
Поени од реакции
1.681
За втората слика (батали првата): не ти е правилно внесен, треба +38970000501 (односно без нулата пред 7 и 4 нули треба меѓу 7 и 5, ти 5 имаш). Внеси го точно (како што ти го пишав), рестарт на телефон, провери повторно дали е зачуван правилно, ако да прати порака кон некого и види дали ќе функционира.
 
Член од
20 април 2019
Мислења
10
Поени од реакции
2
Не знам дали успеа да го оправиш ова но мојата девојка го имаше тој проблем. На неа почна ова да и се дешава после исклучување на сметка поради не платени сметки. Отидовме во телеком, проверија дали има забрана за смс (немаше), и ја ставија нејзината сим картица на еден од вработените приватниот мобилен и пак не сакаше. И издадоа нова сим картичка, пробавме и повторно не можеше. Рекоа дека ќе контактираат во Скопје, и ништо не ја известија. После една недела девојками се јави во телеком (122 мислам беше) им ја објасни ситуацијата, даде ЕМБГ, тие направија нешто, тас го рестартира својот мобилен и работата се оправи. Пробај да звонеш, и биди упорен.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.760
Поени од реакции
1.681
Не знам дали успеа да го оправиш ова но мојата девојка го имаше тој проблем. На неа почна ова да и се дешава после исклучување на сметка поради не платени сметки. Отидовме во телеком, проверија дали има забрана за смс (немаше), и ја ставија нејзината сим картица на еден од вработените приватниот мобилен и пак не сакаше. И издадоа нова сим картичка, пробавме и повторно не можеше. Рекоа дека ќе контактираат во Скопје, и ништо не ја известија. После една недела девојками се јави во телеком (122 мислам беше) им ја објасни ситуацијата, даде ЕМБГ, тие направија нешто, тас го рестартира својот мобилен и работата се оправи. Пробај да звонеш, и биди упорен.
Нека проба со тоа прво, мислам дека е до тоа. Пробав баш и јас пишав некој рандом број, веднаш те известува дека праќањето е неуспешно. Откако ќе го пишеш тој што треба, се е ОК, ако не му функционира пак, мора во Телеком да се обрати или да појде до салон, бидејќи специфичен е проблемов.
 
Член од
18 септември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Мислам дека ќе го најдете во него Xiaomi Mi 9 Lite
 
На врв Bottom