T-Mobile - Генерална дискусија

Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.112
Поени од реакции
1.602
И сега чаре за ова со SMS што неможам да праќам???
Да барам на друго место ако не, или да им заѕвонам на Телеком?
Имаш проблeм веројатно со SMSC. Побарај го и стави Public Mobile. Сега побарав би требало со ова да ти ги отвори сетинзите: *#*#4636#*#*. Оди во Phone information.
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.061
Поени од реакции
454
Имаш проблeм веројатно со SMSC. Побарај го и стави Public Mobile. Сега побарав би требало со ова да ти ги отвори сетинзите: *#*#4636#*#*. Оди во Phone information.
Пробав со тој код, нејќеше. Ама најдов апликација на Play Store што ми ги отвори сетинзите. Ова искочи:
20190911_132534.jpg
Кој Public Mobile треба да го ставам, и каде???
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
2.112
Поени од реакции
1.602
Пробав со тој код, нејќеше. Ама најдов апликација на Play Store што ми ги отвори сетинзите. Ова искочи:
Прегледај го приврзокот 217071
Кој Public Mobile треба да го ставам, и каде???
Аха, пробај прво refresh да видиш дали ќе ти излезе тековен број. Обично ако ти јави грешка ти нема спас, мора да се слушнеш со поддршка од телеком. Ако имаш бројче внеси го со ист формат и кликни update. Имав сличен проблем и барав по net-ov. Ми кажаа дека е мал углуп.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.791
Поени од реакции
1.710
Друже ај у Settings или Messages барај SMS Service Center Number. Мора да го има, види кој е и прати слика.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.791
Поени од реакции
1.710
За втората слика (батали првата): не ти е правилно внесен, треба +38970000501 (односно без нулата пред 7 и 4 нули треба меѓу 7 и 5, ти 5 имаш). Внеси го точно (како што ти го пишав), рестарт на телефон, провери повторно дали е зачуван правилно, ако да прати порака кон некого и види дали ќе функционира.
 
Член од
20 април 2019
Мислења
15
Поени од реакции
2
Не знам дали успеа да го оправиш ова но мојата девојка го имаше тој проблем. На неа почна ова да и се дешава после исклучување на сметка поради не платени сметки. Отидовме во телеком, проверија дали има забрана за смс (немаше), и ја ставија нејзината сим картица на еден од вработените приватниот мобилен и пак не сакаше. И издадоа нова сим картичка, пробавме и повторно не можеше. Рекоа дека ќе контактираат во Скопје, и ништо не ја известија. После една недела девојками се јави во телеком (122 мислам беше) им ја објасни ситуацијата, даде ЕМБГ, тие направија нешто, тас го рестартира својот мобилен и работата се оправи. Пробај да звонеш, и биди упорен.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
2.791
Поени од реакции
1.710
Не знам дали успеа да го оправиш ова но мојата девојка го имаше тој проблем. На неа почна ова да и се дешава после исклучување на сметка поради не платени сметки. Отидовме во телеком, проверија дали има забрана за смс (немаше), и ја ставија нејзината сим картица на еден од вработените приватниот мобилен и пак не сакаше. И издадоа нова сим картичка, пробавме и повторно не можеше. Рекоа дека ќе контактираат во Скопје, и ништо не ја известија. После една недела девојками се јави во телеком (122 мислам беше) им ја објасни ситуацијата, даде ЕМБГ, тие направија нешто, тас го рестартира својот мобилен и работата се оправи. Пробај да звонеш, и биди упорен.
Нека проба со тоа прво, мислам дека е до тоа. Пробав баш и јас пишав некој рандом број, веднаш те известува дека праќањето е неуспешно. Откако ќе го пишеш тој што треба, се е ОК, ако не му функционира пак, мора во Телеком да се обрати или да појде до салон, бидејќи специфичен е проблемов.
 
Член од
2 октомври 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0

Ponudata na vodafone romania

E sega sporedete kolku ovoj duopol momentalno si igra majtap so nas
Inaku jas resiv
se prefrluvam na lycamobile ke gi koristam paketite samo so internet od 2GB i 5GB za 130 i 250 denari i koninikacija samo preku viber najpametno i da ne spomnuvam deka i ponudata na mobilni telefoni im e katastrofa
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
451
Поени од реакции
127
до кога ке споредувате како е во странство со нас? епа одете странство и претплатесе таму нема смисла споредби да се прават, кај е тоа што е, кој сака бујрум кој не...
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.654
Поени од реакции
1.244
до кога ке споредувате како е во странство со нас? епа одете странство и претплатесе таму нема смисла споредби да се прават, кај е тоа што е, кој сака бујрум кој не...
Слабо математика и/или економија им оди најверојатно...
Број на мрежни и виртуелни оператори, број на жители, бдп, ова-она, разни варијабли влијаат и тешко дека може да се споредиме со вакви земји, а уште помалце од Романија...
Но џабе им укажуваш кога си тераат они пак и сакаат за 500че неограничен интернет со кој ќе ги запалат базнине станици на нашиве операторичиња... :D
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.141
Поени од реакции
1.227
Нормално е дека не треба да се споредува со други земји, но 300 денари разлика во претплата за околу 5 години не е малку. Бев на 699, сега таа претплата е 999 денари.
Затоа има алтернативи, од Телеком ми остана само префиксот.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Член од
18 февруари 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
На Redmi Note 7 со MIUI EEA ROM купен од Телеком на претплата немам LTE-A или попросто кажано 4G+ сигнал. Досега сум поминал на повеќе локации освен 4G ниту еднаш немам видено 4G+ сигнал. Досега не ми беше тоа нешто од кое ми беше многу неопходно, мислев дека софтверот од телефонов не ми подржува се до пред некој ден кога ставив СИМ картичка од А1 колку за проба и на телефонов ми се појави 4G+ и мерам брзина преку speedtestnet, ми измери 200Mbps downlink i 40 Mbps uplink. Прочитав на истава дискусија од темава дека и на некој други имале проблем со 4G+ па да не знае некој нешто повеќе околу ова што го наведов погоре.
 
На врв Bottom