T-Mobile - Генерална дискусија

Член од
29 август 2008
Мислења
2.830
Поени од реакции
1.838
На Redmi Note 7 со MIUI EEA ROM купен од Телеком на претплата немам LTE-A или попросто кажано 4G+ сигнал. Досега сум поминал на повеќе локации освен 4G ниту еднаш немам видено 4G+ сигнал. Досега не ми беше тоа нешто од кое ми беше многу неопходно, мислев дека софтверот од телефонов не ми подржува се до пред некој ден кога ставив СИМ картичка од А1 колку за проба и на телефонов ми се појави 4G+ и мерам брзина преку speedtestnet, ми измери 200Mbps downlink i 40 Mbps uplink. Прочитав на истава дискусија од темава дека и на некој други имале проблем со 4G+ па да не знае некој нешто повеќе околу ова што го наведов погоре.
Stom si probal so sim od a1 i imas Lte-a toa e znak.deka nee do telefonot problemot. 4g kaj nas e na 800i1800Mhz. sega Telekom koj band go koristi vo urban del koj band nadvor,ne.znam prasaj vo podrska na Telekom. kaj A1 800mhz se koristi nadvor od naseleno a 1800mhz vo naseleno mesto.
Prvo resenie prosetaj go malce telefonot nadvor od gradot....
 
Член од
7 април 2015
Мислења
1.538
Поени од реакции
817
Stom si probal so sim od a1 i imas Lte-a toa e znak.deka nee do telefonot problemot. 4g kaj nas e na 800i1800Mhz. sega Telekom koj band go koristi vo urban del koj band nadvor,ne.znam prasaj vo podrska na Telekom. kaj A1 800mhz se koristi nadvor od naseleno a 1800mhz vo naseleno mesto.
Prvo resenie prosetaj go malce telefonot nadvor od gradot....
По ново имаат и 2100Мхц имаше наддавање во АЕК летово.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.830
Поени од реакции
1.838
По ново имаат и 2100Мхц имаше наддавање во АЕК летово.
Ok uste podobro neka ima i na 2100mhz ,ali prvo dasi proveri koja verzija mue teledonot danee verzija kade 4g e na band 3samo(1800mhz) dane mugo nema vo spisokot band 20, i toa moze da se sluc kako so povejketo china telefoni koi nemaat band20
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.324
Поени од реакции
500
Zdravo. Mi treba info koj znae. Razmisluvam da zemam paket Internet neogranicen i mobilna linija m vo magenta no bez max TV. Gore na stranata pisuva imate familijaren budget 8000 den. Dali toa znaci deka ke odam da potpisuvam dogovor ke zemam Telefon koj sakam so 8000 den pomala cena? Od koja cena se odbivaat tie 8000 den? Fala na bilo kakva informacija.
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Zdravo. Mi treba info koj znae. Razmisluvam da zemam paket Internet neogranicen i mobilna linija m vo magenta no bez max TV. Gore na stranata pisuva imate familijaren budget 8000 den. Dali toa znaci deka ke odam da potpisuvam dogovor ke zemam Telefon koj sakam so 8000 den pomala cena? Od koja cena se odbivaat tie 8000 den? Fala na bilo kakva informacija.
Од цена на САМО УРЕД.
 
Член од
20 април 2019
Мислења
15
Поени од реакции
2
Zdravo decki, se izvinuvam sto pisuvam na latinica no gledam po brzo da go napisam ova. Pred skoro 10 dena se prefrliv od a1 na telekom. Imam eden problem so internetot. Koristam paket so 100/100mbs. Poradi toa sto e optika moram da go koristam nivniot ruter(modem) no poradi toa sto mi treba brzina na nego tie go dodadoa mojot (mojot ima i 5ghz mreza nivniot nema). Tie se povrzani taka sto preku mrezen kabel od lan portot na nivniot e povrzan direktno so mojot. Problemot e sto na skoro sekoi 12 casa, snemuva internet od mojot ruter. Koga se povrzuvam na ruterot od telekom nema problem, samo od mojot nema, se dodeka ne go restartiram. Ova se slucuva okolu 6 nautro i 6 porucek. Ima li nekoj iskustvo so ova? Pozdrav
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.191
Поени од реакции
5.247
Што е ова HD глас? Чист звук ли?
Ми делува ова како ветер и магла продавање. Некој испробал? Се доплаќа ли?
 
Член од
18 февруари 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ok uste podobro neka ima i na 2100mhz ,ali prvo dasi proveri koja verzija mue teledonot danee verzija kade 4g e na band 3samo(1800mhz) dane mugo nema vo spisokot band 20, i toa moze da se sluc kako so povejketo china telefoni koi nemaat band20
Има и band 20(800Mhz) и band 1800MHz Телефонот ми е со глобален MIUI 11, EEA ROM наменет за европски пазар, купен од Телеком. Штом има 4G+ со ставена во него СИМ картичка од А1 кој ги зрачи на истите фрекфенции од Телеком, тогаш нешто сосема друго е во прашање.
Автоматски споено мислење:

Stom si probal so sim od a1 i imas Lte-a toa e znak.deka nee do telefonot problemot. 4g kaj nas e na 800i1800Mhz. sega Telekom koj band go koristi vo urban del koj band nadvor,ne.znam prasaj vo podrska na Telekom. kaj A1 800mhz se koristi nadvor od naseleno a 1800mhz vo naseleno mesto.
Prvo resenie prosetaj go malce telefonot nadvor od gradot....
Истото е и кај Телеком, во рурални средини зрачи преку 800MHz а во градски средини на 1800MHz. Покриеноста и со една и со друга фрекфенција е солидна, само што нема агрегација на носители т.е не сум забележал на ниту едно место досега каде што сум бил да се појави 4G+ нон стоп имам 4G сигнал, па ниту во Скопје кога сум бил истото се случува само 4G сигнал.
Автоматски споено мислење:

Stom si probal so sim od a1 i imas Lte-a toa e znak.deka nee do telefonot problemot. 4g kaj nas e na 800i1800Mhz. sega Telekom koj band go koristi vo urban del koj band nadvor,ne.znam prasaj vo podrska na Telekom. kaj A1 800mhz se koristi nadvor od naseleno a 1800mhz vo naseleno mesto.
Prvo resenie prosetaj go malce telefonot nadvor od gradot....
А тие во во поддршка од Телеком се посебна приказна, немаат ама апсолутно никаков поим од технологиите преку кои нивната компанија ги дава услугите. Кога се јавив да прашам околу истото на 122, ми се јави некоја од центарот, и кога и спомнав за carrier agregation дека немам 4G+ сигнал никаде, таа ме праша, цитирам "A што е тоа? Немате 4G" Работата испадна извини што ти се јавив. Им пратив преку имеил образложување околу тоа што немам LTE-A, само добив повратна информација дека ќе биде проследено до техничките служби и еве помина една недела си остана само на тоа, немам сеуште никаков одговор. И за крај не спомнав дека ја извадив мојата СИМ картичка од Телеком и ја ставив во Samsung A40, тоа го пробав во центарот на градот и ниту на тој телефон не се појави 4G+ сигнал.Чудно
 
Последно уредено:

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.713
Поени од реакции
9.282
Истото е и кај Телеком, во рурални средини зрачи преку 800MHz а во градски средини на 1800MHz. Покриеноста и со една и со друга фрекфенција е солидна, само што нема агрегација на носители т.е не сум забележал на ниту едно место досега каде што сум бил да се појави 4G+ нон стоп имам 4G сигнал, па ниту во Скопје кога сум бил истото се случува само 4G сигнал.
Кај мене скоро секогаш е 4G+ (LTE-A), не користам чудо од апарат. Живеам во Скопје, имам средна класа на Самсунг
Screenshot_20191217-101730_One UI Home.jpg
 
Член од
18 февруари 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Кај мене скоро секогаш е 4G+ (LTE-A), не користам чудо од апарат. Живеам во Скопје, имам средна класа на Самсунг
Прегледај го приврзокот 225490
Скоро на сите смартфони произведени од 2017-та, 2018-та наваму кои се наменети за Европски пазар, поддржуваат и LTE-A 4G+ cat6 или поголема. Не е спорно тоа, точно е тоа, како што напишавте, немора да е топ модел телефонот за да има LTE-A. Toa што нема кај мене 4G+ на мојот претплатнички број од Телеком, e сосема друга работа. Се надевам околу тоа ќе добијам одговор од Телеком барем додека не ми истече договорот кај нив.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.495
Поени од реакции
8.200
дали има некој кој се префрлил од ВИП/А1 на Мобимак.....би сакал да слушнам компаративно искуство. Повеќе би ценел искуство од таков вид него некој што заминал од Мобимак во А1(100% шансите се да зборува све најлошо и да пцуе успат...)

19 години сум на Мобимак....но со се премислувам во последно време ради САМО 3 гб интернет за мојата претплата, а за слична(малку поскапо) во А1 најавуваат 20 гига
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.191
Поени од реакции
5.247
Овие скроз побудалеа. Рекламираат некој смарт гаќи за жени и мажи.

Некој планира такви гаќи да користи? :facepalm:
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
Овие скроз побудалеа. Рекламираат некој смарт гаќи за жени и мажи.

Некој планира такви гаќи да користи? :facepalm:
Навистина побудалеа.

Наместо да се сконцентрираат на подобрување на инфрастуктура и воведување на оптика на што повеќе локации, види ги што прават.

А цените од година во година постојано се зголемуваат :confused:
 

The Wild Boy

лепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.337
Поени од реакции
653
VoLTE не е некоја најнова технологија, кај нас е нешто ново. Ова во Индија највеќе се користи а го има и доста по западот. Со ова повиците ќе одат преку 4G (за тоа нема ништо да се плаќа) и звукот ќе биде по - лист, нема да има многу шум у позадина и самиот повик ќе се воспоставува побрзо.
Некој што има S9, S10 или Note 10 нека каже дали му стигнало VoLTE и како е.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.713
Поени од реакции
9.282
VoLTE не е некоја најнова технологија, кај нас е нешто ново. Ова во Индија највеќе се користи а го има и доста по западот. Со ова повиците ќе одат преку 4G (за тоа нема ништо да се плаќа) и звукот ќе биде по - лист, нема да има многу шум у позадина и самиот повик ќе се воспоставува побрзо.
Некој што има S9, S10 или Note 10 нека каже дали му стигнало VoLTE и како е.
Касниме со се :).
Во Германија (Telekom Deutschland) voLTE е во функција од 2016, сега градат веќе 5G мрежа, до крајот на годината треба да бидат сите поголеми градови во Германија покриени со 5G.
 
Последно уредено:
На врв Bottom