Secret Movie Valentine

Кој член сакате да ви избере филм?


  • Вкупно гласачи
    24
  • Гласањето е завршено на .

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.520
Поени од реакции
33.699
Go dobiv Lust, Caution

Ne sakam da ispustam rok oti mi e gledan i ke bidam kratok.

Mi se dopadna. Mi bese bas personaliziran predlog, koj mi go preporaca mislam deka e siguren deka ke mi se dopadne.

Prikazna pocnuva haoticno pa preminuva vo enemies turned to lovers klaicnoto trope no sepak so twistovi izmegu i emocionalen rolerkoster. Mi se dopadna i premisata deka se epten dobri akteri pa da go iskoristat skillot vo real life i da probat da pridonesat za vojnata, iako vojnata samo setting, sustinata na filmot bese za vnatresna borba i pobeda i za neostvareni ljubovni prikazni. Krajot semi shokanten, no so glavna cel da te razmisli poveke odkolku sheer shok. Explicitnosta mi go digna za ocena plus, worth mentioning.

:sramezliv:

Blagodaram.
9 od 10.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.874
Поени од реакции
24.390
Мене ми се падна Silver Linings Playbook (2012).

Во пораката пишуваше дека сакале да ми го предложат The Lobster, али мислеле дека ми е гледан и наместо тоа предложен е Silver Linings Playbook, епа обратно е. The Lobster не ми е гледан, а другиов ми беше гледан.

Се мислев дали да го направам педерското, да напишам дека ми е гледан и да не се ни обидувам да го гледам по втор пат, али испаднав фер према предложувачот со надеж дека можеби искуството ќе биде различно од првиот пат, за жал не беше, можеби и таков е филмот, колку пати и да го гледаш истата експресија ја добиваш.

Во кратки црти, станува збор за филм за двајца луѓе со "ментално" растројство. Да, филмов е за двајца карактери со ментални растројства, но поентата негова не е да ни покаже како они живеат со болеста, туку дека и како такви ги имаат истите проблеми во својата врска како "нормалните" луѓе и филмов на еден суптилен начин ни кажува дека уствари сите сме ментални, без разлика што сите не сме дијагностицирани. :D

Во глобала супер филмче, на моменти смешно, на моменти тажно, баш како би требало да изгледа еден romcom.

Добар избор на предложувачот, повеќе ќе сакав да си останел со првичниот избор но и вака не е лошо, оценка 7/10.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.002
Поени од реакции
15.328
Though nothing can bring back the hour
Of Splendor in the Grass, of glory in the flower
We will grieve not, rather find

Strength in what remains behind

Твоите предлози ми се секогаш посебни. Во мене будат извесна доза на стравопочит и ги следам со екстра внимание. И покрај тоа што во филмските преференци екстремно се разидуваме, скоро секогаш кога ти ги читам рецензиите се прашувам како овој човек може толку прецизно да напише се што мислам за филмов. Ти само продолжи да пишуваш, а јас ќе продолжам да препишувам.

Splendor in the Grass e coming of age (анти)љубовна драма за двајца млади луѓе на кои младешката љубов ќе им биде украдена од суровоста на животот. Целта и поентата на филмот е износена од само четири стиха на Вилијам Вордсворт кој вели дека и покрај тоа што ништо нема да го врати сјајот во тревата и убавината на цветот, наместо да тагуваме ќе најдеме сила во она што сме го изгубиле. Нема претерано да навлегувам во настаните и плотот на филмот, па мора да се извинам на оние кои го немаат гледано и нема да имаат идеја за што зборувам.


Иако разбирам дека тоа беше идејата, за мој вкус плотот беше малку екстремен, особено начинот на кој што се разделија. До тој момент темпото ми беше океј и ми се движеше нормално, но понатаму веќе мислам дека беше премногу она што и се случи на неа, а во помала мера и нему. Како безнадежен романтичар, цело време имаше нешто во мене што велеше „не мораше да се случи ова“, „не мора да е вака“, „сеуште можат да бидат заедно“, но тоа секако се коси со целиот наратив на филмот - да ги прифатиш изгубените шанси како дел од животот и да си океј со тоа - порака што исто така ја носи и ЛаЛа.

Натали Вуд - Холивудската high school crush е прекрасна и глумеше фантастично, особено што имаше доста тежок лик за глумење, што впрочем го износи и филмот. Дебито на Ворен Бити исто така на солидно ниво. Родителите и од двете страни глумачки океј, но како ликови многу ми одеа на нерви и ги мразев, класичен бумерај, малку не ми е јасно како уште не се сменети работите у врска со тоа прашање. Или филмот е пред своето време, или феноменот „родителски менталитет“ буквално стои во место со векови.

Расплетот и епилогот, иако не се тоа што преферирав, идентично како и кај ЛаЛа, беа единствениот реален крај на филмот, што го почитувам. Завршната сцена е една од најдобрите што ги имам гледано.
Се на се, јасно ми е зошто ми беше препорачан филмов и сум благодарна за него, особено што отвара и некои прашања за дискусија и размислување. Од замерки што ги имам, една е должината. Мислам дека можеше да биде малку пострејт to the point. Друга, повеќе забелешка отколку замерка, е што ликови како Хуанита и Тутс сметам дека малку му тежеа на филмот и приказната ќе беше подобра без нив, разбирам зошто се таму, ама не мораа да бидат, дури и можеби подобро ќе беше да не беа.

8/10

п.с. Фала за пораката :love:
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.043
Поени од реакции
6.711
Член од
17 август 2011
Мислења
9.830
Поени од реакции
17.627
Мене ми се падна
Го изглеав пред некој ден, меѓутоа сакав да напишам асална рецензија и си го одложував, за на крај под притисок на деадлајн да напишам 5 реда:D

Со оглед на тоа дека се пријавив без да видам дека ќе биде само љубовни филмови (најмалце сакам такви), овој е доста нестандарден. Сепак не ми се допадна многу, имаше некој wierd vibe. Mе потсеќаше на Swiss army man.

На кратко за филмот. Главниот протагонист е чуден, осамен и повлечен човек. Неговите блиски пробуваат да го социјализираат. Сеа за сеа прилично нормален филм. Меѓутоа типот најавува девојка дома која уствари е кукла, и натака си ја тера приказната со нејзе.
Специфичен филм, би го препорачал да го изглеа некој кој нема сличен вкус со мене.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.043
Поени од реакции
6.711
A Very Long Engagement

Окапав денеска, имав напорен ден и се мислев дали да ескивирам и да не го гледам филмов, али немаше да биде фер. Се надевав само нема да биде некоја клише, лигава романса и да ме дотепа уште толку. Али предложувачот мој одлична работа заврши, ти благодарам. Убаво ми легна.

Ме изненади што добар дел од филмов всушност ги гледаме хорорите од првата светска војна. И тоа доста реално се беше прикажано. Имаше полуинтересна приказна со океј мистерија али со добри ликови, и да не беше интересна приказната воопшто, ликовиве ќе ме купеа. Допадливи, харизматични. А како и да не ме купат кога две прекраснотии од жени глумат, Одри и Мерион. Не може човек да се одлучи која е поубава. Али гледано само за филмов, Одри си ја сакам повеќе, дека го имаше моето омилено име, Матилде/a. :love:

Највеќе ми се допадна кинематографијата. Освежувачките бои. Прекрасните кадри. Интересно беше што преовладуваше жолтата боја, ми се допадна тоа многу. Не знаев дека Амели и Деликатесен се од истиов режисер, сега ми е јасно зошто наоѓав доста сличности во начинот на снимање.
Да не ја заборавам и музиката. По мој вкус, преубава.
Уште еднаш, ти благодарам. :love:

8/10.
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Leap Year
Филмот го гледав пред некое време и не ми пречеше да го репризирам..
Ако ништо друго, го опишува токму овој период од годината.
Основата е стара келтска легенда според која на 29.02 девојка може да си ја запроси својата половинка и не смее да ја одбие. Главната улога ја толкува Ејми Адамс која лично многу ми е симпатична заради нејзината спонтаност и непретенциозност. Тргнува од Бостон до Даблин решена да ја следи легендата. Нормално, ништо не е како што е планирано и уште понормално запознава лабав Ирец кој ќе ја смени приказната. Приказната во суштина сака да долови една од основните премиси: никад не биди сигурен во патот кој си го одбрал.
Убав филм, лесен, без непотребни патетики.
Кој и да го бирал како да знаел дека обожавам Ирска.. И Ирци..
6.5/10
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.141
Поени од реакции
56.319
дека го имаше моето омилено име, Матилде/a. :love:
Мене ова Матилде ми е преубаво, какви очи има. Права интерашка. :D

Еве и едно добро филмче коа сме кај неа, и нејзините голи гради во една сцена.
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
992
Поени од реакции
3.985
Втор челенџ и втор гледан филм. Кој ми е крив што ме мрзи да одделам 2 часа од моето време и да направам летербокс и да ги додадам филмовите што сум ги гледал, вака ќе ме ставаат во улога на аутсајдер и ќе ми даваат мејнстрим филмови :D

Punch-Drunk Love или Опиени од Љубов, филм на како што го викаат Кјубрик на денешницата - Пол Томас Андерсон со Адам Сендлер и Емили Вотсон во главните улоги, придружувани од милениците на ПТА - Филип Сејмур Хофман и Луис Гузман.

Бери Иган (Адам Сендлер) е осамено, љуто човече кое работи како директор на скромно складиште во долината Сан Фернандо за производи за тоалети. Животот на осамениот Бери Иган се сведува на седење во малата канцеларија и животарење во неговото мало и скромно станче. Дека не станува збор за обичен лик прикажува и тоа што собира пијано од улица и го внесува во својата канцеларија и купува енормен број на пудинзи само за да собере авионски миљи за патување. Неговата осаменост оди до тој левел што тој се јавува на хотлајн, ама не заради тоа заради кое би се јавил секој друг човек на светот, туку само за да зборува со некој. Има 7 сестри кои му го контролираат животот и кои го сметаат за тотален аутсајдер, единствено нешто кое тој очајно сака е да престанаат да му навлегуваат во приватноста и да му го уништуваат животот... Животот на Бери Иган конечно добива смисла, свежина и радост кога ќе ја запознае срамежливата но привлечна Лена (Емили Вотсон) преку serendipity.

Првиот дел на филмот е драма додека останатите 45 минути преминува во романтична комедија...

Целиот акцент на филмот е ставен на Адам Сендлер и на карактеризација на ликот на Бери Иган, кое за големо изненадување на сите Адам Сендлер предобро го изнесе, да не кажам искина. Вешто балансира помеѓу лик кој има anger issues и крши предмети кои ќе му се најдат во видокруг, нихилист кој се задоволува со ситни задоволства и човек на кој му е потребна љубов и социјално прифаќање. Очигледно е дека Бери Иган е љут и незрел лик, дете сместено во тело на возрасен маж.

Од друга страна се поставува прашање што бара жена како Лена во врска со лик како Бери Иган, и тогаш стапува на сцена сценаристот и ни прикажува осамени луѓе кои буквално копнеат за трунка љубов, а во исто време ни кажува да не размислуваме и да поставување прашања, едноставно да се препуштиме и да уживаме во љубовта на Лена и Бери, бидејќи е сосема непотребно да се објаснува љубовта.

Симболиката на љубовта ПТА ни ја прикажува и преку ослободување на негативната енергија/бесот спрема нешто корисно - љубовта и дека не можеме да ја искусиме целокупната сила на љубовта доколку не се препуштиме целосно. Така Бери сега целиот негов бес и лутина наместо спрема предметите го усмерува накај Лена и неговиот однос со неа.


Интересен факт, овој филм е прекретница во кариерата на ПТА кој после овој филм строго се бави со карактеризација на ликови, пратено со минималистичка акција, втор интересен факт - овој филм послужил како експеримент за најдоброто дело на ПТА и најдобриот филм снимен во 21ви век - Ќе има крв, каде карактеризацијата е доведена до совршенство.

8,5/10!

Кога би морал да погодам кој ми бил Валентин Николовски, би рекол дека е Филип Вохохолта Телфорд.
 
Последно уредено:

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.141
Поени од реакции
56.319
Кога би морал да погодам кој ми бил Валентин Николовски, би рекол дека е Филип Вохохолта Телфорд.
Мислам дека ти е @џимеј .Meне овој не ми е кујзне колку добар.

Интересен факт, овој филм е прекретница во кариерата на ПТА кој после овој филм строго се бави со карактеризација на ликови, пратено со минималистичка акција, втор интересен факт - овој филм послужил како експеримент за најдоброто дело на ПТА и најдобриот филм снимен во 21ви век - Ќе има крв, каде карактеризацијата е доведена до совршенство.
Ја од тоа што иам читано, филмов е снимен поради голема желба на Андерсон да работи со Адам Сендлер.
Иначе во сите филмови ПТА се занимава со карактеризација на ликови, само што овој е најдинамичен, другите се спори. До душа и Boogie Nights е доста динамичен. Магнолија е ремек дело и речиси сигурно негова најдобра работа од аспект на сценарио и режија. Ќе има крв не е негова идеја.

Нема лош филм Андерсон, мене најмалце ми се свиѓаат овој што ти си го глеал сеа и The Master. Мада овој последниов е доста ценет од целокупната јавност, има доста листи каде котира високо на листа од најдобри филмови од 21 век. Омилен му е на ПТА, патем.

Изгледај му ги сите ако не си се позанимавал со него подетално. Нема да утнеш, мајстор на својот занает е господинот Пол Томас Андерсон.
Мене одма ми стана омилен.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.366
Поени од реакции
25.093
Мислам дека ти е @џимеј .Meне овој не ми е кујзне колку добар.
Јас му бев на Менетхил. Мислам дека гранде-јуве тука има замешано прсти :D

Ќе го изгледам мојот филм до крајот на неделата, овојпат премногу неодложни обврски со ретки можности да седнам саглам пред телевизор и нула концентрација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom