Game of Thrones

Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.257
Поени од реакции
6.826
Влијае врз тоа дали ќе има јака приказна и добра глума? Ако тоа е на ниво, апсолутно небитно ми е каква им била бојата на кожата.
После последната сезона на ГоТ, шо е битно? :icon_lol:
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
7.518
Поени од реакции
18.306
Влијае врз тоа дали ќе има јака приказна и добра глума? Ако тоа е на ниво, апсолутно небитно ми е каква им била бојата на кожата.
Па влијае, зашто ја мења цела историја.
Не можеш раса која била бела во историјата на светот, да ја направиш црна зашто на режисерот така му се посакало.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.577
Поени од реакции
1.363
Па влијае, зашто ја мења цела историја.
Не можеш раса која била бела во историјата на светот, да ја направиш црна зашто на режисерот така му се посакало.
Не е више до режисерот туку до комитетот кој одлучува за "diversity" и колку пипл оф колор, сексуални малцинства и инвалидитети треба да бидат застапени.

The Erasure of European History : BritishNationalism1400 × 1279
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
34.241
Поени од реакции
50.090
После последната сезона на ГоТ, шо е битно? :icon_lol:
Епа значи нема никаква потреба од замарање :D

Па влијае, зашто ја мења цела историја.
Не можеш раса која била бела во историјата на светот, да ја направиш црна зашто на режисерот така му се посакало.
Не сум премногу навлезен во лорот и што точно би сменило. Нив веројатно им е најбитно како ќе се претстави на просечниот гледач. Ако овие Веларион не им се некои блиски роднини на Таргериан, а серијава се фокусира на Таргериан, може паметна одлука е визуелно да нема луѓе слични на нив и како и до сега од прв поглед да можеме да распознаеме дали некој е Таргериан.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.203
Поени од реакции
4.810
Епа значи нема никаква потреба од замарање :D


Не сум премногу навлезен во лорот и што точно би сменило. Нив веројатно им е најбитно како ќе се претстави на просечниот гледач. Ако овие Веларион не им се некои блиски роднини на Таргериан, а серијава се фокусира на Таргериан, може паметна одлука е визуелно да нема луѓе слични на нив и како и до сега од прв поглед да можеме да распознаеме дали некој е Таргериан.
House Targaryen carries the trait for insanity in its bloodline. Over three hundred years of heavy inbreeding, marrying brother to sister whenever possible to "keep the bloodline pure," resulted in many of the medical problems seen with incest, particularly mental instability.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
7.518
Поени од реакции
18.306
Нив веројатно им е најбитно како ќе се претстави на просечниот гледач.
Дали сериозно мислиш дека ова им е најбитно и ова им е целта? :D

Со ова се мења цел концепт на Таргерианс, зашто нив првичната цел им е да не се меша кралската крв, затоа практикуваат инцест.
Core-от на цела фамилија го мењаат со ова, доста голема работа е ако го направат вака и уште сега гледам како никој нема да им ја гледа серијата.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.752
Поени од реакции
8.442
Ради глупите политики да има секакви раси и педери и други изроди ќе расипат потенцијално многу добра серија. Штета.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
34.241
Поени од реакции
50.090
House Targaryen carries the trait for insanity in its bloodline. Over three hundred years of heavy inbreeding, marrying brother to sister whenever possible to "keep the bloodline pure," resulted in many of the medical problems seen with incest, particularly mental instability.
Дали сериозно мислиш дека ова им е најбитно и ова им е целта? :D

Со ова се мења цел концепт на Таргерианс, зашто нив првичната цел им е да не се меша кралската крв, затоа практикуваат инцест.
Core-от на цела фамилија го мењаат со ова, доста голема работа е ако го направат вака и уште сега гледам како никој нема да им ја гледа серијата.
А Веларион и Таргериан иста фамилија се?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.258
Поени од реакции
56.875
Двапати ја прочитав Fire and Blood. Нема таму никакви црнци, ни во една од трите вестероски валиријански фамилии. Валиријаните независно од која куќа/фамилија се, воглавно имаат контрастни расни карактеристики во однос на жителите на Летните острови (чии расни карактеристики ние би ги окарактеризирале како негроидни).

Објаснувањето за тоа како некој Веларион може да биде негроид може да оди во правец на некој брак помеѓу веларионско благородништво со истото од Летните Острови, па негроидот да речеме, да биде потомок од некој таков брак. Често фамилиите од Вестерос знаеле да склучуваат благороднички бракови со невестероски фамилии (најчесто со блиските Мир, Лис и Тирош, но и со фамилии од други земји).
Друг начин за ова да се измисли, а да не биде во контраст со канонот, не знам. Но, тоа би биле еден-двајца црнци, а не сите Велариони (чие име води потекло од името нивниот матичен истребен народ).

За да ги разликуваме Валиријаните едни од други во серијата, има многу начини. Може различно да бидат облечени, различна улога во сценариото да имаат, може да ги направат да имаат различен карактер и тн. и тн. Ги напраиле едните црнци за да ги разликуваме е бесмислен изговор за кршење на канонот.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
7.518
Поени од реакции
18.306
А Веларион и Таргериан иста фамилија се?
Не, различна.
Меѓутоа тоа што е препознатливо за Веларион е тоа дека имаат pale skin, blonde hair и purple eyes.

Поврзаноста со Таргериан е дека ако не се лажам заедно дошле на Вестерос со Таргерианс при освојувањето на Аегон и дека имало доста бракови помеѓу двете фамилии.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.258
Поени од реакции
56.875
Меѓутоа тоа што е препознатливо за Веларион е тоа дека имаат pale skin, blonde hair и purple eyes.
Тоа се општи валириски карактеристики.

Патем, има во Вестерос и обични селани, просјаци и сл., со валириски расни карактеристики. Низ вековите, валиријските господа (поточно господата со валириско потекло) знаеле да имаат сексуални излети на рандом.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.203
Поени од реакции
40.891


Последната добра сцена од серијата :(
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
36.258
Поени од реакции
56.875
Не, различна.
Меѓутоа тоа што е препознатливо за Веларион е тоа дека имаат pale skin, blonde hair и purple eyes.

Поврзаноста со Таргериан е дека ако не се лажам заедно дошле на Вестерос со Таргерианс при освојувањето на Аегон и дека имало доста бракови помеѓу двете фамилии.
Веларионите имаат валириски расни каратеристики. Исто како и Таргариените, а веројатно и Селтигарите.

Патем, има повеќе црни глумци со сребрени коси, така паѓа у вода теоријата која ја понудив погоре, како начин да има црн валиријанец, а да не се дојде до спротиставеност со канонот. Едноставно од нигде никаде ги лупнале црни да бидат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom