Game of Thrones

Дискусија во форумот 'Серии' започната од RiseAgainst, 1 декември 2010.

 1. RiseAgainst

  RiseAgainst

  Член од:
  14 февруари 2010
  Мислења:
  264
  Допаѓања:
  52
  Правила:

  1. Отворен спојлер во оваа тема е втор најбрз начин да добиете бан на Филм и ТВ, после јадење бурек на фан-клуб Ане. Секој спојлер мора да биде ставен во таг.

  2. На темава влегувате на сопствена одговорност. Во превод, ако не сте ја изгледале последната емитувана епизода, голема е веројатноста да налетате на спојлери. Затоа наш предлог е да ја посетите темава откако ќе ја изгледате епизодата. Всушност, зошто и би ја посетувале, нели?

  3. Под спојлер се подразбира информација за дејството во следните епизоди или сезони. Вашите теории за што може да се случи не се спојлери, ако при тоа не ги земате книгите како извор.

  4. Љубителите на убавиот пишан збор можат да си чатат ОВДЕ. Темава е за серијата.

  5. Колку беше јако Тирион кога го шамараше Џофри, а? :гик:  Од март следната година ќе почне да се емитува HBO серијалот "A Game of Thrones" кој е адаптација на фантастичниот серијал книги од Џорџ Мартин "A Song of Ice and Fire".


   
  На Толстој, Васил МКД, Mr.Bear и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Aptogen

  Aptogen

  Член од:
  17 март 2011
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  А, да не сте сретнале некоја од книгите од овој серијал преведена на македонски?

  Благодарам
   
 3. RiseAgainst

  RiseAgainst

  Член од:
  14 февруари 2010
  Мислења:
  264
  Допаѓања:
  52
  Сеуште ги нема преведено на македонски, но можеби ке им текне ако ТВ серијалот стане популарен во државава. Можат да се најдат на српски по книжариве или пак на англиски.
   
 4. dark warrior™

  dark warrior™

  Член од:
  5 септември 2009
  Мислења:
  3.528
  Допаѓања:
  619
  [​IMG]

  Врз основа на бестселер фантастичната серија книги „Песна за мразот и огнот“ од Џорџ Р.Р. Мартин, „Игра на тронови“ е епска борба за власт во едно измислено кралство. Сезоната од 10 епизоди започнува во април, 2011, ексклузивно на HBO.  Во земја каде летата траат со децении, а зимите може да траат и цел еден живот, неволјите се подготвуваат. Од југот кој кова завера и дивите источни земји, до замрзнатиот север и древниот Ѕид кој ја штити земјата од мракот кој се наоѓа надвор, две моќни семејства се наоѓаат во смртоносна игра на мачка и глушец за контрола на седумте кралства на Вестерос. Додека предавството, страста, интригите и натприродните сили ги тресат четирите агли на кралствата, нивната крвава борба за Железниот трон ќе има непредвидливи и далекосежни последици. Врз основа на бестселер фантастичната серија книги, „Песна за мразот и огнот“ на Џорџ Р.Р. Мартин, новата серија ИГРА НА ТРОНОВИ ја започнува својата сезона од десет епизоди во април 2011, ексклузивно на HBO. ИГРА НА ТРОНОВИ прикажува кралеви и кралици, витези и одметници, лажговци и благородници во нивната борба за власт. На почетокот на серијата, кралот Роберт Баратеон, кој е женет за Керсеи Ланистер од богатото и корумпирано семејство Ланистер, бара лордот Едард „Нед“ Старк да дојде на југ и да му помогне со водењето на кралството по сомнителната смрт на човекот кој му бил десна рака. Во меѓувреме постои закана за тронот од истокот, од страна на прогонетата принцеза Дајенерус, која е тинејџерка, како и од нејзиниот брат, Висерис, чие семејство има владеено со кралствата многу години пред нивното крваво прогонување. А постојат и гласини дека чудни нешта се случуваат на работ на кралствата, северно од Ѕидот, каде Џон Сноу, синот-копиле на Нед, заминува за да стане дел од братството на Ноќната стража, кое се заколнува дека ќе ги штити кралствата.
   
 5. Eddard Stark

  Eddard Stark Lord Snow

  Член од:
  25 ноември 2009
  Мислења:
  1.220
  Допаѓања:
  2.540
  Мислам дека веќе имаше тема за серијава, ако ја најдат модераторите нека ја спојат со оваа!
  On topic - Уште немам почнато да ја гледам серијава, иако со нетрпение ја очекував, најверојатно ќе чекам да ја стават на HBO On Demand. Мислам дека има огромен потенцијал, нели се што излегло од HBO досега е pure gold (па скоро се). Исто така има и висока оценка на IMDB ако може тоа да се земе како достојно мерило. Би сакал да ги читам и книгите, особено ако ми се допадне серијата ќе ги читам дефинитивно ако ги најдам во некоја од книжариве!
   
 6. dark warrior™

  dark warrior™

  Член од:
  5 септември 2009
  Мислења:
  3.528
  Допаѓања:
  619
  Да да слободно нема проблем јас ја отворив затоа што не видов тема а стварно серијава е одлична ако бидат сите епизоди интересни како првава епизода серијава ќе биде најдобра до сега
   
 7. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.906
  Допаѓања:
  15.371
  Иако не се соменвам во HBO (телевизија со досега недостигнат квалитет, кога се работи за серии) за жал сеуште ја немам погледнато оваа, фала на информациите, и малото ривју :)
   
 8. Hawk2401

  Hawk2401

  Член од:
  13 декември 2009
  Мислења:
  1.307
  Допаѓања:
  645
  Една од најдобрите серии што ја имам видено, квалитетот на продукцијата е на ниво на Господарот на Прстените иако е телевизиска серија. На врв на тоа има многу добра глума, музика и локациите се многу добро доловени.
  п.с. Серијата ДЕФИНИТИВНО не е за под 18 години.
  п.п.с. Толку е успешна што веќе е нарачана и втора сезона, а освен ако не се случи нешто неочекувано, најверојатно ќе има пет сезони (по една сезона за една книга)
   
 9. Овердрајв

  Овердрајв Модератор

  Член од:
  5 ноември 2005
  Мислења:
  4.255
  Допаѓања:
  568
  Ова важи за (скоро) секоја серија на HBO и Starz :)

  Инаку, ги немам читано книгите, ама првата епизода од серијава е прилично добра. На добрите, ама не толку познати британски актери им имаат додадено и неколку холивудски ѕвезди, иако само за неколку епизоди.. значи стандардно за HBO. Глума, сценографија - на нивоу :) Anyway, од досега прикажаното серијата изгледа интересно.
   
 10. iksimkd

  iksimkd ШшшШшшШ...

  Член од:
  31 јули 2007
  Мислења:
  4.985
  Допаѓања:
  2.146
  T-Home ќе ја дава серијава на HBO каналот. Премиерата ќе биде еден ден после премиерата во САД. Тие што имаат MaxTV или било каква телевизија од T-Home блазе си им...
   
 11. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.937
  Допаѓања:
  3.059
  Одамна чекав на вакво нешто, ми се гледаше нешто во стилот на Конан I, мистично, крваво и со многу голотија, закон.

  Во вториот Конан уште розови танга гаќички му фалеа.
   
  На Овердрајв му/ѝ се допаѓа ова.
 12. _JIGSAW_

  _JIGSAW_

  Член од:
  8 април 2010
  Мислења:
  1.182
  Допаѓања:
  281
  Почнав да ги спуштам првите 2 епизоди,сеа ја видов темава и коментарите и сите ја фалите .
  До вечер ќќе пишем повеќе.
   
 13. dark warrior™

  dark warrior™

  Член од:
  5 септември 2009
  Мислења:
  3.528
  Допаѓања:
  619
  Јас сабајлево ја гледав и втората епизода и ај да не ставам спојлери нема да ви биде интересно после :)
   
 14. ElNinho

  ElNinho Мадридиста!

  Член од:
  17 јули 2009
  Мислења:
  20.007
  Допаѓања:
  52.166
 15. СрбоЛегенда

  СрбоЛегенда Сами против свих

  Член од:
  24 декември 2008
  Мислења:
  2.694
  Допаѓања:
  123
  Од 9 саат вечерва на ХБО ќе биди. Me gusta.
   

Сподели преку: