Шопинг Солун

Член од
12 декември 2010
Мислења
6.556
Поени од реакции
5.535
A do koga ke raboti Cosmos vo nedela ima nekoj informacija?
само неколку недели у годината работат продавниците у Грција
на 19 јануари маркетите и бутиците ке бидат отворени у недела од 11:00 до 20:00 а кафичи и ресторани се до покасно
ова според мејлот шо ми го пратија од Космос


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.382
Поени од реакции
10.112
ај пак да пишам, што стана со новата мерка на граница при влез во ЕУ да се вади некој документ, мислам рекоа од 01,01,2020, 1 евро, ама ме интересира како е со дополнителна гужва?? башка по ново има некој кумулативни Лимити за престој во ЕУ... до сега мислам за Грција беше само 90 дена лимит, ама сега е друго, АКО го воспоставија ????
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
6.556
Поени од реакции
5.535
ај пак да пишам, што стана со новата мерка на граница при влез во ЕУ да се вади некој документ, мислам рекоа од 01,01,2020, 1 евро, ама ме интересира како е со дополнителна гужва?? башка по ново има некој кумулативни Лимити за престој во ЕУ... до сега мислам за Грција беше само 90 дена лимит, ама сега е друго, АКО го воспоставија ????
тоа ми се чини беше актуелно пред 3 години као за влез во ЕУ ке се вади дозвола која ке кошта 10е и беше планирано од годинава демек ке почнат со тоа ама ке известеа ако беше така


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.382
Поени од реакции
10.112
тоа ми се чини беше актуелно пред 3 години као за влез во ЕУ ке се вади дозвола која ке кошта 10е и беше планирано од годинава демек ке почнат со тоа ама ке известеа ако беше така


Sent from my iPhone using Tapatalk
вчера праев муабет, па имало Кумулативен ЛИМИТ за престој на нонЕУ во ЕУ држави, на секој 3 месеци престој во ЕУ мора 3 месеци пауза ??
Значи овие што имаат недвижнини во Грција или грчки Кипар ако немаат резидентен престој регулирано не може да седат таму од крај на мај па до крај на септември ???
Всушност и нормално е дека турист не може да престојува подолго а нема регулирано, едноставно и патничкото осигурување е проблем итн...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.071
Поени од реакции
38.041
Еднаш бев за време на "попусти" и никогаш повеќе. И на одмор ако идам за Грција не влегувам во тој Космос ако ми е по пат. Од таа гужва ми стана одбивен.
Цените не се реални на тоа што видов и во други молови се наоѓа облека за тие пари.

Софија е поинтересна ако сакате на еден ден.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.731
Поени од реакции
3.310
Еднаш бев за време на "попусти" и никогаш повеќе. И на одмор ако идам за Грција не влегувам во тој Космос ако ми е по пат. Од таа гужва ми стана одбивен.
Цените не се реални на тоа што видов и во други молови се наоѓа облека за тие пари.

Софија е поинтересна ако сакате на еден ден.
Би оделе во Софија за еден ден? :love:
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.702
Поени од реакции
9.191
Би оделе во Софија за еден ден? :love:
Да беше подобар патот низ МК можеби, а не од Куманово до Деве Баир турбуленции во кабина и предница да дробам, последен пат гума скинав. Низ Бугарија патот е ОК преку Дупница, но да нема цајкани на секој 30км и онака без потреба да сопираат и да морам да лазам со +- 60км/ч.
До Солун културно си возам по автопат цело време за 2 ипол саати сум таму, милина :). Затоа сепак кога сум за шеткање и шопинг Солун ми е на прво место.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.731
Поени од реакции
3.310
Да беше подобар патот низ МК можеби, а не од Куманово до Деве Баир турбуленции во кабина и предница да дробам, последен пат гума скинав. Низ Бугарија патот е ОК преку Дупница, но да нема цајкани на секој 30км и онака без потреба да сопираат и да морам да лазам со +- 60км/ч.
До Солун културно си возам по автопат цело време за 2 ипол саати сум таму, милина :). Затоа сепак кога сум за шеткање и шопинг Солун ми е на прво место.
Што бараш во Дупница?
Пред Дупница 20-30 км се вклучуваш на новиот автопат.
Од Скопје до Софија се стигнува за 2 и пол часа, зависи како има гужви на граница.
Од Бугарска граница до Софија има 120 км и се стигнува за 1 час.
Патот од Куманово до Паланка и не е толку лош. Кај Гиновци има нов асфалт.
Порано ако си бил можеби си скинал гуми, сега е подобар патот.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
6.556
Поени од реакции
5.535
Се вратив од Солун па да пишам едно ревју на тоа што јас гледав или случајно забележав
Парфеми и козметиката беше намалена, пример парфеми ( не тоалетни води) ко D&G Blue, YVS L’Homme, Dior Savage итн беа по 50-60е 75-100ml
боксерици Calvin Klein 3пара за 32е, другите брендови поефтини се
Converse и Vans патики 30е
McKinley јакни оние водотпорни за 50е, пантолоните и чизмите исто
јакни Columbia, Jack Wolfskin, TheNorthFace од 100 до 150е
Nike i Adiddas стандард, тренерки долни околу 30е, некои така по не фенси комплет 57е, патики спортски и класични од 30е, маици од 13е, дуксери од 30е...
во продавнициве како Zara, H&M фармерки од 7е, блузи 10е и сеа да не набројувам све и свашта има за ниска цена
во Polo можат да се најдат добри парчиња за оние кои негуваат дековен стил, патики 50е, маици 30е, џемпери од 30е, паричници од 30е итн
има уште еден куп работи ама неам време сеа за се конкретно

да напоменам дека над 50е имате такс фри така да цените погоре автоматски се намалуваат

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
32.836
Поени од реакции
48.661
Се вратив од Солун па да пишам едно ревју на тоа што јас гледав или случајно забележав
Парфеми и козметиката беше намалена, пример парфеми ( не тоалетни води) ко D&G Blue, YVS L’Homme, Dior Savage итн беа по 50-60е 75-100ml
боксерици Calvin Klein 3пара за 32е, другите брендови поефтини се
Converse и Vans патики 30е
McKinley јакни оние водотпорни за 50е, пантолоните и чизмите исто
јакни Columbia, Jack Wolfskin, TheNorthFace од 100 до 150е
Nike i Adiddas стандард, тренерки долни околу 30е, некои така по не фенси комплет 57е, патики спортски и класични од 30е, маици од 13е, дуксери од 30е...
во продавнициве како Zara, H&M фармерки од 7е, блузи 10е и сеа да не набројувам све и свашта има за ниска цена
во Polo можат да се најдат добри парчиња за оние кои негуваат дековен стил, патики 50е, маици 30е, џемпери од 30е, паричници од 30е итн
има уште еден куп работи ама неам време сеа за се конкретноSent from my iPhone using Tapatalk
каков е тој дековен стил?
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.702
Поени од реакции
9.191
Што бараш во Дупница?
Пред Дупница 20-30 км се вклучуваш на новиот автопат.
Од Скопје до Софија се стигнува за 2 и пол часа, зависи како има гужви на граница.
Од Бугарска граница до Софија има 120 км и се стигнува за 1 час.
Патот од Куманово до Паланка и не е толку лош. Кај Гиновци има нов асфалт.
Порано ако си бил можеби си скинал гуми, сега е подобар патот.
Ништо не барам во Дупница :). Муабетот беше за до Софија преку Дупница. Од граница до магистрала Струма е 60км, и после по магистрала до Софија 70км. Сум бил и тоа во скоро време. Кажав ОК е патот во Бугарија но ме иритираат нивните очајни полициски контроли. Инаку во МК кај Гиновци нов асвалт но без лента во средина :) ниту ступчиња од страна што ми даваат курс додека возам ноќе. Останатото од патот е ужас, калдрма. А и за 2 ипол саати малце тешко до Софија ако почитуваш ограничување на брзина, за 3ипол саати може. :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.731
Поени од реакции
3.310
Ништо не барам во Дупница :). Муабетот беше за до Софија преку Дупница. Од граница до магистрала Струма е 60км, и после по магистрала до Софија 70км. Сум бил и тоа во скоро време. Кажав ОК е патот во Бугарија но ме иритираат нивните очајни полициски контроли. Инаку во МК кај Гиновци нов асвалт но без лента во средина :) ниту ступчиња од страна што ми даваат курс додека возам ноќе. Останатото од патот е ужас, калдрма. А и за 2 ипол саати малце тешко до Софија ако почитуваш ограничување на брзина, за 3ипол саати може. :)
Секој втор ден патувам до Согија бидејќи работам со транспорт. Од кога ќе ја поминеш границата, имаш контрола за тие што шверцуваат. Не мери брзина таа во селото.
Од граница до Софија има и друга контрола, тоа е bgtoll police. Таа со камери проверува од далечина дали имаш платено вињетка. Од граница до Софија имаш 5-6 такви контроли скоро секој ден. Полиција за контрола на брзина нема толку често. 2-3 пати неделно на тој автопат.
После Ќустендил, на второто село (на Б почнуваше името) има камера која снима брзина.
 
На врв Bottom