Чудни македонски зборови

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Значи ако го има и во македонскиот и во грчкиот тоа значи дека е грчки.
Остај тоа, туку и исто или ептен слично се менува по лица глаголов како во македонскиот колку што можев да ги разберам тие хиероглифите нивни.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
кини
киниса
кинисаме

Значи ако го има и во македонскиот и во грчкиот тоа значи дека е грчки.:nesvest:
A и ова "емата" нешто многу сомнително.. На "умaта" ми мава. Ај, пробај пак, со "грчка" етимологија.
Мислам дека киниса се употребува на територијата на цела Македонија, а не само во југоисточните наречја, кои се најблиску (географски) до грчиот јазик, за да биде зборот грчки.
А пак ако го употребуваат киниса или некоја друга негова форма во некој друг словенски јазик, целосно паѓа во вода ова со грчкото потекло.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
27
Поени од реакции
2
ама вистина немојте

кини
киниса
кинисаме

Значи ако го има и во македонскиот и во грчкиот тоа значи дека е грчки.:nesvest:
A и ова "емата" нешто многу сомнително.. На "умaта" ми мава. Ај, пробај пак, со "грчка" етимологија.

Човекот питал за ЕТИМИЛОГИЈА, тоа знам, тоа са учил, тоа давам. Па имаа отглаголна именица - еве ти го пример, грчкоит глагол е κινω, κινεισ, κινει, κινομαι, κινοτε, κιναν
превод - движа, движиш, движи, движим, движите,движат (сори за блгарски, ама не знам како е баш на македонски спреженијата)

за ЕМАТА, - ово е минато свршено на глагола ΜΑΘΑΙΝΩ - уча, научавам и се пишува ΕΜΑΘΑ естествено на кирилица и латиница става ЕМАТА - та така КИНЕМАТИКА.
Па има многу луге от Македонија во грчки универзитети - питајте ги дали е вака или не. Ама то е то - закони лингвистичке.
 
Член од
31 јануари 2010
Мислења
54
Поени од реакции
4
Еј, друже немој вака, па сви лингвистици го знаат ова

- κινω - глагол означава движа,
- κινησα - истиот глагол во 1л. ед. минато свршено
- κινησαμε - истиот глагол во 1л. множина . минато свршено

Та збора кинисам е узет 100% од грциве, сори.

(Ова го пишувам ко завршил лингвистика - грчка)

"кинематика" - ево от два збора цела наука - "киниси" - движение и "емата" - научив и сви знаем дека е Наука за движението
Да. Зборот е грчки, помирете се со тоа.
Пробајте гугл транслејт, само од грчки на англиски, не од македонски, зашто така нема да најдете ништо... нормално кога зборот е грчки :)
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Слушнал ли некоја за глаголот мурфоле - морфоле - морфоли?

Глагол користен во југоисточните говори со повеќе значења, меѓу другото значи чачка, чепка, тормози, оформува, менува форма, и сл.

Мене ми личи на грчкото морфос.

Ама само ако каже некој одман дека е грчки збор!!!:nenene:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
А зборот на најпознатата планина во Беломорјето, Олимп, планината на боговите.
И како секој нормален човек ќе си се запрашаш а што се прави на планината на боговите.
И како секој нормален човек ќе си го дадеш зборот.
МОЛИМп. Се молиме.
А ненормалните ќе ти кажат е го нема на google.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
27
Поени од реакции
2
baaaaah maaaaaaaa........

А зборот на најпознатата планина во Беломорјето, Олимп, планината на боговите.
И како секој нормален човек ќе си се запрашаш а што се прави на планината на боговите.
И како секој нормален човек ќе си го дадеш зборот.
МОЛИМп. Се молиме.
А ненормалните ќе ти кажат е го нема на google.
ама немоте, смех голем, то е мајтап нели?
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Viran e turski zbor, znaci nesto rasipano, loso..



kinisam e grcki zbor, znaci trgnuvam..




Od grckiot zbor vapso, sto znaci farba, bojadisuva,,
Ако е грчки збор “вапсо“, тогаш зошто Хрватите (кои се далеку од Грција) за вар велат : “вапно“?
За “кинисо“ треба малку подолга елаборација, а зборот виран (некаде фиран - “фиран се сторив“) е во корелација со зборот “офиран“ = омаловажуван, бламиран, “валкан“, кој мислам дека официјално се третира како Унгарски (не сум сигурен за ова).
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
интересен е зборот БЕСЕДА -муабет зборување разговор.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Беседа има врска со “Албанскиот“ збор БЕСА = збор. Тука е и “Српскиот“ збор ОБЕЌАНО и Македонската варијанта ОБЕТЕНО (ветено - даден ЗБОР). Дури би рекол дека и зборот БУЗА (усна - муцка) е во врска со зборот-беса, нели и зборот (беса) излегува од устата (буза - ете уште еден чуден македонски збор)
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Беседа има врска со “Албанскиот“ збор БЕСА = збор. Тука е и “Српскиот“ збор ОБЕЌАНО и Македонската варијанта ОБЕТЕНО (ветено - даден ЗБОР). Дури би рекол дека и зборот БУЗА (усна - муцка) е во врска со зборот-беса, нели и зборот (беса) излегува од устата (буза - ете уште еден чуден македонски збор)

зборот беседа е старословенски зобр
Etymology

From Proto-Slavic *besěda.


а беса на албански значи верба, договор,
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
зборот беседа е старословенски зобр
Etymology

From Proto-Slavic *besěda.


а беса на албански значи верба, договор,
Знам дека зборот Беседа е Македонски збор. Но, и зборот Беса е Македонски (затоа зборот Албански го ставив во наводници). Исто и зборот Обеќано води потекло од Македонскиот збор Обетено. А сите тие во основа значат : “даден ЗБОР “ (нешто ветено, дадено ветување). Врти-сучи, се се сведува на истото. Од македонското не се бега
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.922
Поени од реакции
831
мене интересен ми се најде зборов родоскверништво- брак, врска со родител
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Интересен барем за мене е зборот левендо. Појма немам шо значи, ако некој знае нека напише.

Овој збор единствено го имам сретнато во песната за Никола Парапунов - "Имала мајка едно ми чедо"

Текстот иде вака:

Имала мајка едно ми чедо,
едно ми чедо Никола.
Очи ко ѕвезди, лице трендафил,
левендо чедо крилато.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom