Ценовник за веб услуги

Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.938
добро де само да се плукало обичен сајт од 10 страници хтмл со готов темплејт и даден текст е 10 000 ден. Ова кајмене е порталче средено немам време да го работам инаку со категории темплејтот изменет е супер дизај воопшто не се цените ако ова ви се мислењата. Да не треба сајтов за 1 000рче да го дадам:) Јас најобичен сајт испод 10 000 не прифаќам па што сака нека биде не се арчам си ценам труд што има врска оти е темплејт цел свет така работи не ме зезајте позз
Fair Enough. Ок размислуваш. Ама ајде да гледаме од другата страна.
Зошто некој би го зел овај сајт па капак на се и без домен. Што добива?
Шминка? (не коментирам колку е добра или лоша)
Содржина? (Исто)
Не можиш да сметаш на бренд, разработен сајт и публика без доменот.
Се на се што продаваш?
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Ке си купи некој домејн со мк :) иначе онака го понудив искрен сум не е кознае што ама со мали корекции може да се дотера уживајте оставам ова нека мења некој темава на муабет ;)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.577
Поени од реакции
4.388
Шо е попаметно за вордпресс хостинг? Странскиве хостинзи некако поефтини се а и повеќе нудат.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.634
Поени од реакции
858
За фото-студио.
Немора да купуваш од странство и кај нас можеш да кушиш хост од препродавачи со ист квалитет на хостот па и подобар. Конкретно јас имам од ухост http://uhost.mk/linux-shared и според цената и квалитетот многу сум задоволен. Тебе за таков сајт мислам дека ке ти брка работа првиот пакет. Инаку пред ухост сменив 2 хоста еден од америка, бавен беше ко трактор,а вториот од италија, брз беше ама крајно нестабилен.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
За фото-студио.
Кој пазар ќе го „напаѓаш“? Ако е примарно за Македонија земи од наш хост ... ама не препродавач туку баш наш сервер (МТнет и компанија). Ке имаш одлична брзина а со цени нема веќе толку драстични разлики како порано - се додека се работи за мал сајт :)
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.279
добро де само да се плукало обичен сајт од 10 страници хтмл со готов темплејт и даден текст е 10 000 ден. Ова кајмене е порталче средено немам време да го работам инаку со категории темплејтот изменет е супер дизај воопшто не се цените ако ова ви се мислењата. Да не треба сајтов за 1 000рче да го дадам:) Јас најобичен сајт испод 10 000 не прифаќам па што сака нека биде не се арчам си ценам труд што има врска оти е темплејт цел свет така работи не ме зезајте позз

Доколку не генерира стабилен профит и немаш голема посетеност на него дизајнот и кодирањето не вредат на маркетот.

Пробај прочитај како се вреднува цената на веб сајтовите. Еве ако не сум во право стави ја твојата веб страна на FLIPA повеќе од 20-30 долари нема да земеш.
--- надополнето: 5 октомври 2013 во 02:30 ---
Мора малку да се спушти стандардот на програмерите. Знам дека е мачно да се научи кодирањето и дизајнот ама со цените до плафон неможе да го освоите маркетот или да направите пари.

Пример ќе ви дадам. Луѓе од индија, пакистан, бангладеш секогаш одат со најниските цени иако имаат познавање како некој кодер од Америка. Може имаат зголемена работа но со тек на време ќе си запазите тоа. Ако имате 100 нарачки фала богу ја зголемувате цената на својот труд.

Многу и другари имам што зборат еј јас страна не правам за толку и толку пари. Епа седи без ич и не заработувај, ќе се најде некој друг човек што ќе ја зграби шансата. Полека се стигнува до врвот, за почеток дур немате искуство работете за помали пари се додека не направите солидно портфолио ...
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.634
Поени од реакции
858
Доколку не генерира стабилен профит и немаш голема посетеност на него дизајнот и кодирањето не вредат на маркетот.

Пробај прочитај како се вреднува цената на веб сајтовите. Еве ако не сум во право стави ја твојата веб страна на FLIPA повеќе од 20-30 долари нема да земеш.
--- надополнето: 5 октомври 2013 во 02:30 ---
Мора малку да се спушти стандардот на програмерите. Знам дека е мачно да се научи кодирањето и дизајнот ама со цените до плафон неможе да го освоите маркетот или да направите пари.

Пример ќе ви дадам. Луѓе од индија, пакистан, бангладеш секогаш одат со најниските цени иако имаат познавање како некој кодер од Америка. Може имаат зголемена работа но со тек на време ќе си запазите тоа. Ако имате 100 нарачки фала богу ја зголемувате цената на својот труд.

Многу и другари имам што зборат еј јас страна не правам за толку и толку пари. Епа седи без ич и не заработувај, ќе се најде некој друг човек што ќе ја зграби шансата. Полека се стигнува до врвот, за почеток дур немате искуство работете за помали пари се додека не направите солидно портфолио ...
Другарче мешаш бани и жаби, луѓе од индија и пакистан да наплатат 100 долари за сајт е исто како американец да наплатил 1000 долари у америка, така да не одат со најниски цени. ;)
--- надополнето: 5 октомври 2013 во 10:08 ---
За фото-студио.
Претпоставувам дека фото студиото ќе ти биде во македонија, но со оглед на тоа што сајтот нема да има многу посети споредено со портал, не за друго туку ради намената на сајтот, нема потреба да фрлаш пари за хост чии сервери се лоцирани во македонија, имаш сосема солидна брзина на сервери лоцирани во европа за ниска цена.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.577
Поени од реакции
4.388
Другарче мешаш бани и жаби, луѓе од индија и пакистан да наплатат 100 долари за сајт е исто како американец да наплатил 1000 долари у америка, така да не одат со најниски цени. ;)
--- надополнето: 5 октомври 2013 во 10:08 ---

Претпоставувам дека фото студиото ќе ти биде во македонија, но со оглед на тоа што сајтот нема да има многу посети споредено со портал, не за друго туку ради намената на сајтот, нема потреба да фрлаш пари за хост чии сервери се лоцирани во македонија, имаш сосема солидна брзина на сервери лоцирани во европа за ниска цена.
Па тоа ми беше и мене мислата. Blue Host имаат пакет за 5 долари месечно, со вклучен домен. Kaj Hostgator e 4 долари.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.279
Другарче мешаш бани и жаби, луѓе од индија и пакистан да наплатат 100 долари за сајт е исто како американец да наплатил 1000 долари у америка, така да не одат со најниски цени. ;)
--- надополнето: 5 октомври 2013 во 10:08 ---

Претпоставувам дека фото студиото ќе ти биде во македонија, но со оглед на тоа што сајтот нема да има многу посети споредено со портал, не за друго туку ради намената на сајтот, нема потреба да фрлаш пари за хост чии сервери се лоцирани во македонија, имаш сосема солидна брзина на сервери лоцирани во европа за ниска цена.

Ја мајката?
Тие будали се на светскиот маркет место да земат 1.000 долари ќе земат 100 долари а? Не ми ја сваќаш поентата...

Тие почнуваат од мала цена дур не изградат портфолио. Луѓе од индија,пакистан,бангладеш со солидна историја испод 300 долари не ти прави страна што сака нека биде. Ама за да стигнеш до таму треба малку жртва.

Е за ова ти зборам. Јас вака успеав почнав со ефтино а кога веќе имаш доволно клиенти можеш да ја накачиш цената.Не ми е понтата да потценувам некој. Ама јас лично би му дал бонус на човек што е спремен да заврши работа за многу помала цена. Бидејќи кога имаш многу проекти, трошокот игра голема улога. На крај доколку стварно лицето има способности ќе си биде платен како што треба.

Неможе човек со 0 направени веб страни да бара 10.000 денари. Скалило по скалило се стига до репутација.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.634
Поени од реакции
858
Ја мајката?
Тие будали се на светскиот маркет место да земат 1.000 долари ќе земат 100 долари а? Не ми ја сваќаш поентата...

Тие почнуваат од мала цена дур не изградат портфолио. Луѓе од индија,пакистан,бангладеш со солидна историја испод 300 долари не ти прави страна што сака нека биде. Ама за да стигнеш до таму треба малку жртва.

Е за ова ти зборам. Јас вака успеав почнав со ефтино а кога веќе имаш доволно клиенти можеш да ја накачиш цената.Не ми е понтата да потценувам некој. Ама јас лично би му дал бонус на човек што е спремен да заврши работа за многу помала цена. Бидејќи кога имаш многу проекти, трошокот игра голема улога. На крај доколку стварно лицето има способности ќе си биде платен како што треба.

Неможе човек со 0 направени веб страни да бара 10.000 денари. Скалило по скалило се стига до репутација.
Така е, се сложувам со тебе, но друго ми беше муабетот. Како што напиша горе индиец кој има добро портфолио не прави испод 300 еур/долари сајт, но секогаш има индјци кои градат портфолио и работат испод цена, тоа е проблемот (бар од мое искуство на фриленсер.цом). А таа испод цена за нас, за индиец е сосема солидна сума, ако ме рабзираш што зборам. Пример од 100/150 долари е сосема солидна сума за индиец, а во америка за 150 или 300 долари несака ни да слушне да прави сајт тоа е премала цена.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.205
Поени од реакции
1.279
Така е, се сложувам со тебе, но друго ми беше муабетот. Како што напиша горе индиец кој има добро портфолио не прави испод 300 еур/долари сајт, но секогаш има индјци кои градат портфолио и работат испод цена, тоа е проблемот (бар од мое искуство на фриленсер.цом). А таа испод цена за нас, за индиец е сосема солидна сума, ако ме рабзираш што зборам. Пример од 100/150 долари е сосема солидна сума за индиец, а во америка за 150 или 300 долари несака ни да слушне да прави сајт тоа е премала цена.

Ама друже во америка имаш милион алтернативи за правење пари затоа ако им одговара ќе го прават тоа, ако не ќе си најде друго. Во индија немаат избори и решителни се да одат испод цена. Ама последново што го приметувам е дека НИКОЈ ! Ама баш никој од овие земји не оди на најефтина варијанта ако има портфолио.

Стварно го бива човекот, ќе ти покаже минимум 50 направени веб страни и тоа му е како тежина за неговата способност. Ајде кажи на пример ти на ново обучен програмер кој ќе му поверува дека ќе изгради веб страна соодветна за потребите ако немал порано искуство?

Зошто јас би избрал човек што бара 300 долари за веб страна без искуство, и човек со искуство. Затоа како што кажав за почеток мора да се помачите малку се дур не стекнете одреден број на клиентела. Ништо не се гради преку ноќ, ама ако сте вредни ќе си бидете убаво платени. Сега државата што не кочи од една страна тоа е друго ама за све има решение :)
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.634
Поени од реакции
858
Ама друже во америка имаш милион алтернативи за правење пари затоа ако им одговара ќе го прават тоа, ако не ќе си најде друго. Во индија немаат избори и решителни се да одат испод цена. Ама последново што го приметувам е дека НИКОЈ ! Ама баш никој од овие земји не оди на најефтина варијанта ако има портфолио.

Стварно го бива човекот, ќе ти покаже минимум 50 направени веб страни и тоа му е како тежина за неговата способност. Ајде кажи на пример ти на ново обучен програмер кој ќе му поверува дека ќе изгради веб страна соодветна за потребите ако немал порано искуство?

Зошто јас би избрал човек што бара 300 долари за веб страна без искуство, и човек со искуство. Затоа како што кажав за почеток мора да се помачите малку се дур не стекнете одреден број на клиентела. Ништо не се гради преку ноќ, ама ако сте вредни ќе си бидете убаво платени. Сега државата што не кочи од една страна тоа е друго ама за све има решение :)
Пак ке кажам таке е, не реков дека не е. Но таа "Испод цена" за индиец и не е баш испод цена затоа што е голема разликата во стандардот, таму 150 долари повеќе вредат него кај нас или у некоја друга европска земја. Мислам дека сум доволно јасен. ;)
 
На врв Bottom