Ценовник за веб услуги

Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.700
Поени од реакции
1.085
си реков да не очекуваш за некоја приватна училница да бараш

марнет се спори (т.е. беа спори ама најавуваат дека ќе се средат - ова веќе со години)
регистрација за обичен домен е отров спора а за ваков вервам дека ќе добиеш и бонус заебанции.
едно време (на стариот сајт) имаше правилник за регистрирање, побарај дали го имаат на новиот сајт и биди малку подосаден, телефон, лично оди таму ...
Нема врска приказната дека МарНет се спори, спори може да бидат посредничките фирми, доскоро препродавачи на домени кои што се нафатиле за „работа“, а ги мрзи или не ги бидува да ја работат - со чесен исклучок на некои.

Мене досега МарНет ми завршувале работа најчесто одма, само еднаш имам причекано 20-30 минути, што пак може да се каже дека е одма.
Не сум имал било каков проблем со МарНет.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.577
Поени од реакции
4.388
Шо мислите колку пари вреди изработка на лого?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
јас не соли памет, во ред е. Нема да отвараме нови теми за некои едноставни прашања кои може да се вклопат во некоја друга тема.

bobipp зависи од дизајнерот и од твоите побарувања, нема стандардна цена, како и за многу други услуги.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
8.873
Поени од реакции
13.511
Шо мислите колку пари вреди изработка на лого?
1000 денари?
100 евра?
200 евра?
500 евра?

Секој си наплаќа колку што мисли дека неговиот труд вреди, нема фиксна цена за сите дизајнери.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
artweb
Во македонија нема компанија сериозна на која страната и е во joomla доколку има те молам покази ми ја а за во странство па ич не ми се верува . Јомлата е сигурна до некаде има администраторски панел и сл php платформа програмирана php ама верувај t - home,one,elem,vip и други од портали точка,кајгана,најдиработа,вработуванје,тime.mk,пулс24 и да не ги набројувам не се во јоомла тоа зошто ке ти оставам да прочиташ малку повеќе и да не брзаш со одговори и делење памет зашто некоаш изгледа смешно ;)
Неможам да ви се начудам на разговорот. Па над 90% од порграмерите кои јадат гомна на оваа тема (вклучувајќе ме и мене нормално) неможат да изменат два реда код во корот на било кој ЦМС затоа што е програмиран над нивното ниво ... едноставно не ги разбираат. Затоа прибегнуваат кон користење на готови решенија за било кој проблем и со тоа го унаказуваат системот од аспект на брзина, сигурност и стабилност.
Еве баш деновиве е актуално прашањето за воден жиг (во друга тема) каде има препораки за користење на плагин кој ќе се користи само за тоа а приказот му бил лош, па затоа ќе мора да се користат два различни плагини и сл. Па дали е тоа нормално ... зарем не е попаметно да се додадат 5 реда код кои ќе додаваат воден жиг при качување на слики а не неколку плагини кои ќе го оптеретат целиот систем?
Разбирам дека многумина би прибегнале кон додавање на плагини со објаснување дека не се платени за да програмираат туку само да закрпат набрзинка. Но истовремено и добар дел од нив и кога би биле платени не би знаеле да го направат тоа или пак за да заштедат време и да ги стрпат парите во џеб ќе го слупаат првиот плагин на кој ќе налетаат па што е битно дали е споро или не сигурно.
И за да не забегувам многу, околу прашањето која фирма кој ЦМС го користи ... па во Македонија долг период доминираа локални решенија кои се бутаа најчесто по други основи а ни под разно поради можностите и квалитетот кој го нудат а кои истовремено не се ниту отворени за да може да се доработуваат. Затоа македонските сајтови остави ги на страна зошто ќе навлеземе во политика :) А еве ти убава листа на корисници на Joomla: http://community.joomla.org/labels/joomla-portfolio.html
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.634
Поени од реакции
858
Неможам да ви се начудам на разговорот. Па над 90% од порграмерите кои јадат гомна на оваа тема (вклучувајќе ме и мене нормално) неможат да изменат два реда код во корот на било кој ЦМС затоа што е програмиран над нивното ниво ... едноставно не ги разбираат. Затоа прибегнуваат кон користење на готови решенија за било кој проблем и со тоа го унаказуваат системот од аспект на брзина, сигурност и стабилност.
Еве баш деновиве е актуално прашањето за воден жиг (во друга тема) каде има препораки за користење на плагин кој ќе се користи само за тоа а приказот му бил лош, па затоа ќе мора да се користат два различни плагини и сл. Па дали е тоа нормално ... зарем не е попаметно да се додадат 5 реда код кои ќе додаваат воден жиг при качување на слики а не неколку плагини кои ќе го оптеретат целиот систем?
Разбирам дека многумина би прибегнале кон додавање на плагини со објаснување дека не се платени за да програмираат туку само да закрпат набрзинка. Но истовремено и добар дел од нив и кога би биле платени не би знаеле да го направат тоа или пак за да заштедат време и да ги стрпат парите во џеб ќе го слупаат првиот плагин на кој ќе налетаат па што е битно дали е споро или не сигурно.
И за да не забегувам многу, околу прашањето која фирма кој ЦМС го користи ... па во Македонија долг период доминираа локални решенија кои се бутаа најчесто по други основи а ни под разно поради можностите и квалитетот кој го нудат а кои истовремено не се ниту отворени за да може да се доработуваат. Затоа македонските сајтови остави ги на страна зошто ќе навлеземе во политика :) А еве ти убава листа на корисници на Joomla: http://community.joomla.org/labels/joomla-portfolio.html
Секоја чест pLaToOn. Се гледа дека навистина го познаваш веб дизајнот и програминг, а не како оние од предходно само тресење празна слама. позз
--- надополнето: 7 март 2013 во 12:21 ---
artweb
Во македонија нема компанија сериозна на која страната и е во joomla доколку има те молам покази ми ја а за во странство па ич не ми се верува . Јомлата е сигурна до некаде има администраторски панел и сл php платформа програмирана php ама верувај t - home,one,elem,vip и други од портали точка,кајгана,најдиработа,вработуванје,тime.mk,пулс24 и да не ги набројувам не се во јоомла тоа зошто ке ти оставам да прочиташ малку повеќе и да не брзаш со одговори и делење памет зашто некоаш изгледа смешно ;)
Значи Џумла беше посочена како пример за ЦМС, а ЦМС се и Друпл, Вордпрес и други, а ти од тие сајтови што ги имаш наброено повеќето се ЦМС, Друпл,Џумла и Вордпрес, така да ти си смешен затоа што незнаеш што пишуваш. И не вреди повеќе да се коментира на темава.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.699
Поени од реакции
3.632
Ќе треба да правам сајт за брзо време.
Пробав да разгледам на форумот, ама со оглед дека не разбирам разлики од една програма до друга, молам мислење од поискусни форумџии :
Колку би требало да ме чини обичен сајт, чисто визит карта ?
Значи, може и готов темплејт, само, да не делува нели евтино....
Неколку страни, макс 5
Слики, максимум 20
Двојазичен, мак/анг

Би бил благодарен за ориентациона цена
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.634
Поени од реакции
858
Ќе треба да правам сајт за брзо време.
Пробав да разгледам на форумот, ама со оглед дека не разбирам разлики од една програма до друга, молам мислење од поискусни форумџии :
Колку би требало да ме чини обичен сајт, чисто визит карта ?
Значи, може и готов темплејт, само, да не делува нели евтино....
Неколку страни, макс 5
Слики, максимум 20
Двојазичен, мак/анг

Би бил благодарен за ориентациона цена
Околу 100 еур.
 
W

WildChild

Гостин
Ќе треба да правам сајт за брзо време.
Пробав да разгледам на форумот, ама со оглед дека не разбирам разлики од една програма до друга, молам мислење од поискусни форумџии :
Колку би требало да ме чини обичен сајт, чисто визит карта ?
Значи, може и готов темплејт, само, да не делува нели евтино....
Неколку страни, макс 5
Слики, максимум 20
Двојазичен, мак/анг

Би бил благодарен за ориентациона цена
Пиши ми ПП :)
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
http://smartphone-mk.com/
во што е направен сајтов јас мислам јоомла ми се допаѓа колку чини овака еден мал портал ме интересира поззз
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.577
Поени од реакции
4.388
Колку чини да ми направи некој Joomla темпејт, значи само темплејт, во Фотошоп да речеме...не кодирање натаму глупости...?
 
Член од
2 октомври 2011
Мислења
194
Поени од реакции
29
Колку чини да ми направи некој Joomla темпејт, значи само темплејт, во Фотошоп да речеме...не кодирање натаму глупости...?

Јас можам да направам + за евтини пари, може да се договориме, ако те интересира. Ќе ти дадам мое портфолио и слично. Контактирај ме ако си заинтересиран. :)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.577
Поени од реакции
4.388
Јас можам да направам + за евтини пари, може да се договориме, ако те интересира. Ќе ти дадам мое портфолио и слично. Контактирај ме ако си заинтересиран. :)
Ориентациона цена? Од-до? :D
 
На врв Bottom