Ценовник за веб услуги

Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Ги испумпуваат парите надвор, и преку босанската фирма ќе си го змат својот дел. Сигурно дека 100 000 евра нема да добие фирмата, туку ќе ги делат со главните од МТВ. Никој нема да му прави контроли во други држави . Ова е веќе видена пљачка со спомениците, затоа скоро сите беа направени во странство за еџтремно големи цени.
--- надополнето: 18 декември 2013 во 11:12 ---
Ги испумпуваат парите надвор, и преку босанската фирма ќе си го змат својот дел. Сигурно дека 100 000 евра нема да добие фирмата, туку ќе ги делат со главните од МТВ. Никој нема да му прави контроли во други држави . Ова е веќе видена пљачка со спомениците, затоа скоро сите беа направени во странство за еџтремно големи цени.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Ги испумпуваат парите надвор, и преку босанската фирма ќе си го змат својот дел. Сигурно дека 100 000 евра нема да добие фирмата, туку ќе ги делат со главните од МТВ. Никој нема да му прави контроли во други држави . Ова е веќе видена пљачка со спомениците, затоа скоро сите беа направени во странство за еџтремно големи цени.
--- надополнето: 18 декември 2013 во 11:12 ---
Ги испумпуваат парите надвор, и преку босанската фирма ќе си го змат својот дел. Сигурно дека 100 000 евра нема да добие фирмата, туку ќе ги делат со главните од МТВ. Никој нема да му прави контроли во други држави . Ова е веќе видена пљачка со спомениците, затоа скоро сите беа направени во странство за еџтремно големи цени.
Ај не навлекувајте политика на оваа тема ... ако имаше јунаци кои можат да работат поефтино колку што се прикажуваат на форумов гарант некој ќе се појавеше со понуда од 50К нели?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Ги испумпуваат парите надвор, и преку босанската фирма ќе си го змат својот дел. Сигурно дека 100 000 евра нема да добие фирмата, туку ќе ги делат со главните од МТВ. Никој нема да му прави контроли во други држави . Ова е веќе видена пљачка со спомениците, затоа скоро сите беа направени во странство за еџтремно големи цени.
--- надополнето: 18 декември 2013 во 11:12 ---
Ги испумпуваат парите надвор, и преку босанската фирма ќе си го змат својот дел. Сигурно дека 100 000 евра нема да добие фирмата, туку ќе ги делат со главните од МТВ. Никој нема да му прави контроли во други држави . Ова е веќе видена пљачка со спомениците, затоа скоро сите беа направени во странство за еџтремно големи цени.
Се сложувам, тоа е класично перење на пари. Што и да содржи пакетот(хостинг, и др апликации..) таа цена е безобразно не реална! Директорот изјавил дека 50 000 еур биле само за хостингот затоа што месечно правеле 50-тина терабајти трафик. :D па за 15 000 еур ке имаат свој хост сервер со перформанси боли глава, а за 5000-7000 еур годишно ќе купат профи хостинг од сервери лоцирани во Македонија. На тендерот услов бил најниска понудена цена а имало само една фирма понудувач, босанската. Мижи асан да ти бааам.
--- надополнето: 18 декември 2013 во 21:12 ---
Ај не навлекувајте политика на оваа тема ... ако имаше јунаци кои можат да работат поефтино колку што се прикажуваат на форумов гарант некој ќе се појавеше со понуда од 50К нели?
Не! Никој предходно ништо не слушнал за тендерот. Најверојатно се било договарано во тајност во 4 очи.
--- надополнето: 18 декември 2013 во 21:14 ---
haj samo pozdrav od kralot na web dizajnot.... Od sea natamu samo mene ke me prasuvate za ovie tematiki poshto sum vrven expert od oblasta, Blagodaram i pozdrav:cuc:
Ти умрела циганката што те фали или штрајкува? :D
--- надополнето: 18 декември 2013 во 21:17 ---
Успеав да најдам нешто низ нашиве портали, па од она што го увидов сепак не станува збор за обична веб страна, туку за целосна мултимедијална платформа.
http://images.plusinfo.mk/large_gal/2013/12/17/teh spec.JPG
http://images.plusinfo.mk/large_gal/2013/12/17/teh spec2.JPG
http://images.plusinfo.mk/large_gal/2013/12/17/teh spec4.JPG
http://images.plusinfo.mk/large_gal/2013/12/17/teh spec5.JPG
http://images.plusinfo.mk/large_gal/2013/12/17/teh spec 6.JPG
http://images.plusinfo.mk/large_gal/2013/12/17/teh spec 7.JPG
Овие барања иако изгчедаат дека се многу бројни не се, така се начкрбани за да изголеда дека многу бараатт.
 
Член од
6 септември 2013
Мислења
23
Поени од реакции
6
Vredi za MTV vredi i poise da dale vredi,pa stranata e stvarno Gromovi i Munje,toa e dinamicna strana so informacii od prva raka,ne prevzemani od vamu tame od pa avtenticirani updati pa videa isto taka...pa promocii na ovo ono mislam deka toa e seriozen servis i mu trebalo bas nesto od ovoj tip a ne nekoj tip na strana za vamu tamu i za kraj ke go citiram Tibetanskiot mudrec(imeto e tajna poradi zastita na negoviot lik i delo iako ne e povekje pomegju lugjeto vo poslednive 248 godini) koj vo edna prilika zaprasan za ovaa tema kaza:Skap web servis e onoj koj naplakja onolku kolku sto ne nudi.da
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.891
Vredi za MTV vredi i poise da dale vredi,pa stranata e stvarno Gromovi i Munje,toa e dinamicna strana so informacii od prva raka,ne prevzemani od vamu tame od pa avtenticirani updati pa videa isto taka...pa promocii na ovo ono mislam deka toa e seriozen servis i mu trebalo bas nesto od ovoj tip a nekoj tip na strana za vamu tamu i za kraj ke go citiram Tibetanskiot mudrec(imeto e tajna poradi zastita na negoviot lik i delo iako ne e povekje pomegju lugjeto vo poslednive 248 godini) koj vo edna prilika zaprasan za ovaa tema kaza:Skap web servis e onoj naplakja onolku kolku sto ne nudi.da
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
http://faktor.mk/archives/89333?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=mtv-go-ukrala-dizajnot-na-veb-stranicata-na-shvedskata-televizija-svt-ottamu-najavuvaat-tuzhba

МТВ го украла дизајнот на веб страницата на шведската телевизија SVT – Оттаму најавуваат тужба
Не бе да не е обратно, не му се верува дека некој за 100 000 eur ке пиратира друг сајт. :D
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Моментално работам за една американка како фул тајм дизајнер. Флаери, брошури, курци палци... е сеа ми побара веб страна да и напрам, ама за пари не зборнавме. Се договоривме темплате во џоомла да биди, јас да го кустомизирам и да го направам за незините потреби. За сега изгледа супер, незе и се бендисува, додуша има уште работа. Арно ама, за пари не зборнавме. И сега не знам колку да и наплатам, а веб сајтови немам правено како фриленсер. Колку оди пример цената за еден сајт од прилика? Имајте на ум дека женава е noob на поле дизајн и тн, значи си има друг бизнис, е сеа јас и го брендирам. Пред мене, имала двајца вработено да и прават веб сајт, ама двата сајта се катастрофа.
Колку да ја напрчам?(иначе мн јака дунда е) :)

Ако сакате линк од сајтот за да можи да утврдите некоја сума пратете ми ПП.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Моментално работам за една американка како фул тајм дизајнер. Флаери, брошури, курци палци... е сеа ми побара веб страна да и напрам, ама за пари не зборнавме. Се договоривме темплате во џоомла да биди, јас да го кустомизирам и да го направам за незините потреби. За сега изгледа супер, незе и се бендисува, додуша има уште работа. Арно ама, за пари не зборнавме. И сега не знам колку да и наплатам, а веб сајтови немам правено како фриленсер. Колку оди пример цената за еден сајт од прилика? Имајте на ум дека женава е noob на поле дизајн и тн, значи си има друг бизнис, е сеа јас и го брендирам. Пред мене, имала двајца вработено да и прават веб сајт, ама двата сајта се катастрофа.
Колку да ја напрчам?(иначе мн јака дунда е) :)

Ако сакате линк од сајтот за да можи да утврдите некоја сума пратете ми ПП.
Значи цената не се одредува според тоа дали клентката е noob или колку јака дунда е! :D
Се прави проценка според тоа што се бара, однсно колку труд би вложил, а тоа кој колку труд ке вложи е индивиндуално, зависи од способностите на самиот веб дизајнер. Пример ако оценуваш дека за да го изработиш сајтот за 7 денови си одредуваш дневница, цената на дневницата за македонски клиенти е пониска а за странски повисока итн. А може да се одреди цена по пакети за одреден пакет што нудиш, до колку страни, ова-она и плус цената може да се одредува парцијално, пример. галерија толку пари, форум толку пари, веб продавница толку пари итн итн.
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Моментално работам за една американка како фул тајм дизајнер. Флаери, брошури, курци палци... е сеа ми побара веб страна да и напрам, ама за пари не зборнавме. Се договоривме темплате во џоомла да биди, јас да го кустомизирам и да го направам за незините потреби. За сега изгледа супер, незе и се бендисува, додуша има уште работа. Арно ама, за пари не зборнавме. И сега не знам колку да и наплатам, а веб сајтови немам правено како фриленсер. Колку оди пример цената за еден сајт од прилика? Имајте на ум дека женава е noob на поле дизајн и тн, значи си има друг бизнис, е сеа јас и го брендирам. Пред мене, имала двајца вработено да и прават веб сајт, ама двата сајта се катастрофа.
Колку да ја напрчам?(иначе мн јака дунда е) :)

Ако сакате линк од сајтот за да можи да утврдите некоја сума пратете ми ПП.
Ако веќе работиш за неа значи знаеш колку и рачунаш по саат. Ако визитки и правиш за 100-тка од саат, а сајтот си го правел 2 саати нормално е да наплатиш 200. Освен ако не мислиш дека е ептен глупа па да ризикуваш да се заебеш и она што веќе редовно и го работиш да го изгубиш, или недај боже да и го дадеш џабе пошто е јака дунда нели :)
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Може да ми препорача некој од каде да си купам .мк домен ? мислам дека ќе имам потреба почесто да менувам днс сервери можно е да го менувам хостот повремено, преку која фирма би било најлесно да се изведе тоа каде што нудат целосна контрола на доменот. Само немојте марнет да ми речете ептен се бавни не за друго... Фала однапред
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.891
Може да ми препорача некој од каде да си купам .мк домен ? мислам дека ќе имам потреба почесто да менувам днс сервери можно е да го менувам хостот повремено, преку која фирма би било најлесно да се изведе тоа каде што нудат целосна контрола на доменот. Само немојте марнет да ми речете ептен се бавни не за друго... Фала однапред
Марнет е регистарот, ти преку која фирма сакаш регистрирај на крај барањето се поднесува во марнет. Е сега ако ти не сакаш да се маткаш со марнет има фирми кои го нудат тоа. Провери ги ухост и мкхост.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Марнет е регистарот, ти преку која фирма сакаш регистрирај на крај барањето се поднесува во марнет. Е сега ако ти не сакаш да се маткаш со марнет има фирми кои го нудат тоа. Провери ги ухост и мкхост.
Со ухост сум имал проблеми досега, така да не е веројатно дека ќе земам преку нив, мкхост сега ги разгледував и некои луѓе ми дадоа добри препораки за нив, а гледам и за трансфер на доменот во друг регистар како и менување на днс сервери е прилично лесно и едноставно, така да најверојатно ќе земам преку нив, фала на сугестијата во секој случај
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Колку обично се наплаќа за изработка на лого за веб сајт, 2-3 големини пример....
Форумџиска цена ме интересира. :)
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Колку обично се наплаќа за изработка на лого за веб сајт, 2-3 големини пример....
Форумџиска цена ме интересира. :)
Многу варира од..до, со оглед на фактот дека има форумџии кои би се нафатиле и без пари да направат лого, чисто колку да се фалат пред другарчињата дека направиле нешто, мислам дека просекот е многу низок, не верувам дека просечната цена би била повеќе од 1000 денари. Моја проценка некаде околу 700-800 ден. Инаку фирма (просефионална) наплатува неколку пати поскапо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom