Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

D

Deleted member 53418

Гостин
@Fenix955 1300 e za noviot kompleks na vardar? Lol. Koj belgrad na vodi, industriska zona e tamu pozadi. Kje go sanjaat zvukot od Te-to do kraj na zivot. Baska milion stanovi imaat u toa, bas me zanima dal kje gi prodadat.
Јас се прашувам како сите станови низ СК се распродадени. На дупка се продадени 50-60% становите. Бауер во Аеродром 60% на дупка продадено.Од 53 до65 со 2 спални се хит.

А иначе да бев го глеав објектот ужас. Мн добро знам како е околината.. невиден ужас.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Јас се прашувам како сите станови низ СК се распродадени. На дупка се продадени 50-60% становите. Бауер во Аеродром 60% на дупка продадено.Од 53 до65 со 2 спални се хит.

А иначе да бев го глеав објектот ужас. Мн добро знам како е околината.. невиден ужас.
Распродадени се зашто народ незнае што да прави со вишок пари и купува станови и ги препродава после. Низ мојата одисеја на барање стан за купување секој стан што го видов беше на некој газда што има минимум 3-4 станови. Една имаше купено 2 стана во градба кај скејт паркот во Карпош и ги зела за 1000 евра м2, тоа беше пред 2 години и сакаше едниот да го продаде пошто итно и требало за на синот или шо ти знам да купел во готово во Капиштец 100м2. Рече дека овие и се со квадратура што се продава брзо и само еден продава, ја прашав колку има рече дека има повеќе кои биле поголеми. Да имав пари во кеш ќе го земев скоро за сумата таа што ја зела, сега последен пат што видов на оглас таа зградата со поглед на скејт паркот се 1250-1300. Не беше единствена буквално секој стан што гледав беше на некој што има неколку стана. Па и овој што го купив исто така газдата имаше неколку стана. Моја претпоставка е оваа, дека народ има по повеќе стана и затоа е тоа така. Такви ко мене на кредит не зимаат повеќе од еден стан.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Распродадени се зашто народ незнае што да прави со вишок пари и купува станови и ги препродава после. Низ мојата одисеја на барање стан за купување секој стан што го видов беше на некој газда што има минимум 3-4 станови. Една имаше купено 2 стана во градба кај скејт паркот во Карпош и ги зела за 1000 евра м2, тоа беше пред 2 години и сакаше едниот да го продаде пошто итно и требало за на синот или шо ти знам да купел во готово во Капиштец 100м2. Рече дека овие и се со квадратура што се продава брзо и само еден продава, ја прашав колку има рече дека има повеќе кои биле поголеми. Да имав пари во кеш ќе го земев скоро за сумата таа што ја зела, сега последен пат што видов на оглас таа зградата со поглед на скејт паркот се 1250-1300. Не беше единствена буквално секој стан што гледав беше на некој што има неколку стана. Па и овој што го купив исто така газдата имаше неколку стана. Моја претпоставка е оваа, дека народ има по повеќе стана и затоа е тоа така. Такви ко мене на кредит не зимаат повеќе од еден стан.
Цените допрва ќе растат... Скокнати се цените за железо, алуминиум...
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Цените допрва ќе растат... Скокнати се цените за железо, алуминиум...
Скокнати се цените на железо и алуминум и тоа ќе биде за новите градби. На еден пријател гледајки сега станови му го рекле ова додека гледал стан 5-6 години стар и овој му рекол на газдата: Да не треба да доплќаш разликата на цената од пред 5 години и сега па и ти си ја качил цената :pos:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Распродадени се зашто народ незнае што да прави со вишок пари и купува станови и ги препродава после. Низ мојата одисеја на барање стан за купување секој стан што го видов беше на некој газда што има минимум 3-4 станови. Една имаше купено 2 стана во градба кај скејт паркот во Карпош и ги зела за 1000 евра м2, тоа беше пред 2 години и сакаше едниот да го продаде пошто итно и требало за на синот или шо ти знам да купел во готово во Капиштец 100м2. Рече дека овие и се со квадратура што се продава брзо и само еден продава, ја прашав колку има рече дека има повеќе кои биле поголеми. Да имав пари во кеш ќе го земев скоро за сумата таа што ја зела, сега последен пат што видов на оглас таа зградата со поглед на скејт паркот се 1250-1300. Не беше единствена буквално секој стан што гледав беше на некој што има неколку стана. Па и овој што го купив исто така газдата имаше неколку стана. Моја претпоставка е оваа, дека народ има по повеќе стана и затоа е тоа така. Такви ко мене на кредит не зимаат повеќе од еден стан.
Нема во што друго да ги инвестираат парите, тоа е најголем проблем.
Бизнисите обично доаѓаат до момент каде нема простор за понатамошна инвестиција.
Каматите на депозити се во минус.
Берзи, инвестициски фондови се поризична играчка.
Наједноставно излегува да ги инвестираат во недвижности. И тука главниот проблем е нискиот данок на имот.
Пазарот ќе отиде надоле во моментот кога ќе го дигнат данокот на имот како што беше во Грција. Засега не им одговара затоа што сите што ги прават одлуките имаат по неколку недвижности.
Еден од главните поборници за данокот, многу близок и влијателен со моменталната власт нешто многу ми забави со имплементацијата на новиот закон за данок на имот. А сум го слушал во последните 10 години барем 30 пати за бенефитите од истиот. Веројатно проблемот е што и самиот поседува 3 недвижности на свое име :D
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Станови во Surfers Paradise - Квинсленд, ставив филтер до $250.000 (~Е150.000)
https://www.realestate.com.au/buy/between-0-250000-in-surfers+paradise,+qld+4217/list-1?misc=ex-under-contract&activeSort=list-date&source=refinement

Ок, дел од овие се инвестмент недвижности (за рентање), ама има доста и во кои можеш да живееш.
Како ви се даваат по 100.000 евра за стан во најзагаден град во Европа не сте ми јасни. :toe:
Америка се уште поефтини, може 30% поефтини од Австралија.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Станови во Surfers Paradise - Квинсленд, ставив филтер до $250.000 (~Е150.000)
https://www.realestate.com.au/buy/between-0-250000-in-surfers+paradise,+qld+4217/list-1?misc=ex-under-contract&activeSort=list-date&source=refinement

Ок, дел од овие се инвестмент недвижности (за рентање), ама има доста и во кои можеш да живееш.
Како ви се даваат по 100.000 евра за стан во најзагаден град во Европа не сте ми јасни. :toe:
Америка се уште поефтини, може 30% поефтини од Австралија.
И тоа пази, тука рентањето е 350-500 долари неделно (220-320 евра), а Скопје на станови до 60м2 е за цел месец 200-300 месечно.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Нема во што друго да ги инвестираат парите, тоа е најголем проблем.
Бизнисите обично доаѓаат до момент каде нема простор за понатамошна инвестиција.
Каматите на депозити се во минус.
Берзи, инвестициски фондови се поризична играчка.
Наједноставно излегува да ги инвестираат во недвижности. И тука главниот проблем е нискиот данок на имот.
Пазарот ќе отиде надоле во моментот кога ќе го дигнат данокот на имот како што беше во Грција. Засега не им одговара затоа што сите што ги прават одлуките имаат по неколку недвижности.
Еден од главните поборници за данокот, многу близок и влијателен со моменталната власт нешто многу ми забави со имплементацијата на новиот закон за данок на имот. А сум го слушал во последните 10 години барем 30 пати за бенефитите од истиот. Веројатно проблемот е што и самиот поседува 3 недвижности на свое име :D
Становите во СКопје се како криптото. Но и менталитетот на народот каде најбитно е стан да имаш на твое име(иако си заглавен 20 години минимум со банката) да не плаќаш кирија и да не ги инвестираш во нешто друго. Сепак и од друга страна да гледаш живееме во северен фиром каде што и да ги инвестираш парите во некој друг бизнис шансите да си правно заштитен и да не те цицат рекетари, партиски ботови и локални шерифи е еднакво на нула. Ова за некој што има некоја добра сума и нема врски со полиција и партии. Вака народот ги вложува во стан и е најбезбедна инвестиција засега.
И х3 да го зголемат данокот пак нема да направи разлика.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Становите во СКопје се како криптото. Но и менталитетот на народот каде најбитно е стан да имаш на твое име(иако си заглавен 20 години минимум со банката) да не плаќаш кирија и да не ги инвестираш во нешто друго. Сепак и од друга страна да гледаш живееме во северен фиром каде што и да ги инвестираш парите во некој друг бизнис шансите да си правно заштитен и да не те цицат рекетари, партиски ботови и локални шерифи е еднакво на нула. Ова за некој што има некоја добра сума и нема врски со полиција и партии. Вака народот ги вложува во стан и е најбезбедна инвестиција засега.
И х3 да го зголемат данокот пак нема да направи разлика.
Не би рекол дека нема да направи разлика.
Ако го направат прогресивен и се повеќе од 1 недвижност да се смета за луксуз ќе има драстично продавање на недвижности.
Не зборувам за покачување од 3000 денари на 9000 денари годишно, туку зборувам за покачување од 0.5-1% на 3та недвижност и натаму.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
513
Поени од реакции
744
Точно дека има такви со повеќе станови кои ги купуваат за заштита на парите, како валута, но таа бројка процентуално е веројатно најмала во Европа и не влијае многу на цената.
Главниот двигател на цените е големата побарувачка од механички прилив од помалите градови и пренаселеноста во постоечките станови.
Во мојата зграда има 40 станови од 60 м2, во голем дел од нив се набутани 3 па и четири генерации, баба дедо, син снаа, внуци, Е тие сега бараат да купат некое мало станче колку да се одделат од старите.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
И денес се јавувам барам станови , фрапиран сум колку пари имаат луѓево овде. Елена лука во железара новата зграда 1205 евра ми вика + 5500 евра гаража . ЗГРАДАТА ЌЕ ПОЧНЕ ДА СЕ ГРАДИ СЛЕДНА ГОДИНА. Немаат мозок. Најак исе овие купиле стан во аеро за 1020 и сега ми го продава 1220..
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Дали куќите се поскапи од станови во Скопје? И да е на помалку атрактивна локација би одбрал куќа со двор отколку стан со два квадрата тераса.

Можеби не сум живеел во стан ама не гледам која предност е на станот ако се поскапи.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Не би рекол дека нема да направи разлика.
Ако го направат прогресивен и се повеќе од 1 недвижност да се смета за луксуз ќе има драстично продавање на недвижности.
Не зборувам за покачување од 3000 денари на 9000 денари годишно, туку зборувам за покачување од 0.5-1% на 3та недвижност и натаму.
Ова е тоа што треба да направат. Прогресивен и според процент од вредност и кога ќе плаќа 3-4к евра годишно ќе се размисли дали ќе држи по 5-6 стана.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
513
Поени од реакции
744
Ништо нема да се постигне.
Преку 95 посто од становите, во нив живеат сопствениците, највисока стапка во Европа, само Белорусија можда има повисока.
Второ, и тие станови што се издаваат одма ќе се качат кириите односно студентите ќе треба поскапо да плаќаат.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.346
Поени од реакции
4.983
Ништо нема да се постигне.
Преку 95 посто од становите, во нив живеат сопствениците, највисока стапка во Европа, само Белорусија можда има повисока.
Второ, и тие станови што се издаваат одма ќе се качат кириите односно студентите ќе треба поскапо да плаќаат.
Јас вака што ги знам значи збориме за администрација, мајстори плочкари, сервисери, шофери, вработени во овие ТИРЗ фабрики.. значи некоја такаречена средна класа кои имале нешто настрана.
Е тие, па можда 40 пријатели/роднини можам да ги набројам што имаат стан во Скопје. Онака им стои наместен али не седи никој, или им престојуваат децата кои студираат таму или го користат повремено за провод, шетање. Значи не од аспект на профит него како потреба.
И можда тоа е лошото во тоа Скопје. Таа ебана централизација која се направи таму. Цела држава сконцентрирана во една котлина.
Целиот образовен систем, медицинските услуги, забавата, културните случувања, обуки, семинари, концерти, спортски настани, работни позиции, заработка, бизнис средина, сервис центри, продавници, брендови. Се е во Скопје! Логично е секој да си бара поквалитетен живот.
Еден медицински контролен преглед побогу го правам во Скопје. Се загнувам 240км напред назад за 5 минути контролен преглед. Затоа што престолнината Скопје може да ми го овозможи тоа. Надвор од неа можеш да умреш и кучиња да те растргаат.
Затоа нема сатурација на пазарот, Затоа цените се во постојан раст и затоа Скопје урбанистички пука по шавови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom