Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
Точно дека има такви со повеќе станови кои ги купуваат за заштита на парите, како валута, но таа бројка процентуално е веројатно најмала во Европа и не влијае многу на цената.
Главниот двигател на цените е големата побарувачка од механички прилив од помалите градови и пренаселеноста во постоечките станови.
Во мојата зграда има 40 станови од 60 м2, во голем дел од нив се набутани 3 па и четири генерации, баба дедо, син снаа, внуци, Е тие сега бараат да купат некое мало станче колку да се одделат од старите.
Мислам статистиката што ја кажуваш е колкав процент од населението живее во свој стан, за разлика од европјаните што живеат под кирија. Ние имаме висок процент тука, меѓутоа во поглед на инвестирање не верувам дека има земја во која граѓаните поише инвестираат во недвижини. Дојдени сме до степен да ти е побезбедно парите да ги чуваш заклучени у стан него у депозит во банка. Баш ова го има напраено еден колега. Вика ако пропадне банката, како еуростандард, побрзо ќе го продадам станот него да ме обештетат.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Помеѓу депозит и стан стан е подобар и на краток и на долг рок.
Живеење по кирија а разликата во депозит е полоша опција од земање хипотека и купување.
Цените ќе одат нагоре следниве години.
Инвестирање на цела сума на пари е подобро стан од депозит.
Ако имаш стан се исплати да го ставиш под хипотека.
Мене лично ми одговара ова зошто треба да наследат голема површина. Исто и девојка ми...
Јас не поседувам стан живеам во станот на девојка ми.
Јас во овој момент и во иднина не би поседувал станови бидејќи знам подобри инвестиции.
Ако е само моја лична одлука најверојатно цел живот би изнајмувал.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
Дали куќите се поскапи од станови во Скопје? И да е на помалку атрактивна локација би одбрал куќа со двор отколку стан со два квадрата тераса.

Можеби не сум живеел во стан ама не гледам која предност е на станот ако се поскапи.
Предноста е што немаат за што да се замараат, не чистат снег, не косат трева, немаат трошоци за одржавање на двор, помали сметки за струја и то


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Дали куќите се поскапи од станови во Скопје? И да е на помалку атрактивна локација би одбрал куќа со двор отколку стан со два квадрата тераса.

Можеби не сум живеел во стан ама не гледам која предност е на станот ако се поскапи.
Друга предност е и близината на центарот/продавниците/трговските/болниците/образовните институции ако си во зграда, кои се поблиску до центарот, освен Тафталиџе, ама таму мислам е прескапо. Секој што е навикнат на куќа, не сака у стан и обратно. Јас никогаш не би живеел куќа со двор, на сметка на тоа најблискиот маркет ми е на 10 минути пешки, автобуската станица 10 минути пешки (низ која поминува автобус 2 пати во саат време). Ако немаш кола е смрт, исто и за мали деца, отсечени се у старт од секаква социјализација.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Цела година барам стан, и оттаму сметам дека цените не се реални.

На пример - два станови, едниот стар а другиот нов, во истата населба, се продаваат по иста цена.
Зошто - затоа што се во атрактивна населба.

Новите згради имаат толку лош распоред внатре, алал вера на тој архитект што го смислил распоредот.
Ширина на спална соба - 230 см. Јас сум висок 200 см. Да стам спална, не можам да излезам на тераса освен ако не скокнам преку спалната :pos:
Ама ова е друга тема...

Да, цените се поскапени, не велам не, ама и продавачите се занесени.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Кога сите гледате станови во Карпош, Аеродром и Центар не знам кои цени ги очекувате, а сите се против уништувањето на овие населби и градежната мафија. Глејте станови во Ѓорче 2 на старо и ќе најдете и 65 квадрата за 30.000 евра. У сред центар на Ѓорче начекав наместен стан од 78 квадрата да се продава за 50.000 евра.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Кога сите гледате станови во Карпош, Аеродром и Центар не знам кои цени ги очекувате, а сите се против уништувањето на овие населби и градежната мафија. Глејте станови во Ѓорче 2 на старо и ќе најдете и 65 квадрата за 30.000 евра. У сред центар на Ѓорче начекав наместен стан од 78 квадрата да се продава за 50.000 евра.
Кога ќе стигнат до Ѓорче можат и во Тетово, не се стегај за уште 20 минути возење :D

Инаку тешко за таа сума 65м2, дигнати се прилично цените, под 700 евра од квадрат не наоѓа ни стар стан во тој дел + уште 5-10к евра за да го среди за живеење за следни 15години. Во новите згради кај стадионот последно гледав голем стан 90м2 по 850 евра од м2, али колку што се сеќавам беа фушерај градба.

Со сообраќајот тука и да не сакаат ќе гледаат во поблиските населби, се нешто се поправа, па не работат семафори бла бла, и може од Центар до Ѓорче да се возиш по 40 мин во правец, 1-1.5 час на ден изгубено време во сообраќај.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Кога ќе стигнат до Ѓорче можат и во Тетово, не се стегај за уште 20 минути возење :D

Инаку тешко за таа сума 65м2, дигнати се прилично цените, под 700 евра од квадрат не наоѓа ни стар стан во тој дел + уште 5-10к евра за да го среди за живеење за следни 15години. Во новите згради кај стадионот последно гледав голем стан 90м2 по 850 евра од м2, али колку што се сеќавам беа фушерај градба.

Со сообраќајот тука и да не сакаат ќе гледаат во поблиските населби, се нешто се поправа, па не работат семафори бла бла, и може од Центар до Ѓорче да се возиш по 40 мин во правец, 1-1.5 час на ден изгубено време во сообраќај.


Ставам кладба дека од Тобако 2 да тргнеш (сакаш оди одкај рамстор, сакаш по рекорд, сакаш одкај судот/МТВ) до Карпош 3, еве нека не биде Карпош 3, Универзална нека биде, ќе ти треба повеќе време да стигнеш него ако тргнеш од Амбулантата во Ѓорче/Црквата, ама милион посто сум сигурен.
Автоматски споено мислење:

Како изгледа булевар Јане Сандански секој ден во 8 саат сабајле

1631904323929.png

1631904344962.png

истата слика е и на булевар Трета Македонска Бригада. А пошто знам како изгледа урбанистичкиот план донесен од Ивица Конески и што до прва треба да се гради, особено во делот на Стар Аеродром и во околината на војни базен, ќе станува се полошо и полошо.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947


Ставам кладба дека од Тобако 2 да тргнеш (сакаш оди одкај рамстор, сакаш по рекорд, сакаш одкај судот/МТВ) до Карпош 3, еве нека не биде Карпош 3, Универзална нека биде, ќе ти треба повеќе време да стигнеш него ако тргнеш од Амбулантата во Ѓорче/Црквата, ама милион посто сум сигурен.
Автоматски споено мислење:

Како изгледа булевар Јане Сандански секој ден во 8 саат сабајле

Прегледај го приврзокот 307413

Прегледај го приврзокот 307414

истата слика е и на булевар Трета Македонска Бригада. А пошто знам како изгледа урбанистичкиот план донесен од Ивица Конески и што до прва треба да се гради, особено во делот на Стар Аеродром и во околината на војни базен, ќе станува се полошо и полошо.
Подрумите на тие во Геге ти се неупотребливи, циганите ќе ги испразнат и да ги затвориш со 10 катанци. Инаку ако работиш во индустриска зона овие станови се далеку поисплатливи отколку на друга страна од градот.


За Аеродром: ако се реновира нешто, може да има ваква гужва како на сликите, инаку обично гужва има спроти портокаловата зграда кај Железничка и тоа е се народе. 3та Македонска уште помалку, имаш гужва само кај амбулантата.

Од Март до Ноември јас користам 90% велосипед за секаде, додека одев во канцеларија во Центар ми требаа 10-12 мин лаганица без да се испотам. Пешки 25-30 минути, со автобус не повеќе од 15 мин, кола 15-20 минути со вклучено паркирање во катната гаража кај ГТЦ.

Од Даме Груев ако треба да одиш до центар со велосипед има да се направиш утоп, имаш преку 15км во правец, со автобуси ќе ти се одмили животот, а со кола ако тргнеш по Партизански Одреди не ти бегаат 30-40мин.

На крај на денот зависи за каде ти треба, не сите работат во центар, ако ти е поблиску работата од таа страна на градот може и да ти одговара повеќе, јас не би живеел никогаш во тој дел на Скопје: ниту ми е блиску работата, ниту пријатели/роднини, ниту има каде да прошетам после работа, за секаде треба да палам кола или да се заебавам со ЈСП (и двете ми прават непотребен стрес).
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Подрумите на тие во Геге ти се неупотребливи, циганите ќе ги испразнат и да ги затвориш со 10 катанци. Инаку ако работиш во индустриска зона овие станови се далеку поисплатливи отколку на друга страна од градот.


За Аеродром: ако се реновира нешто, може да има ваква гужва како на сликите, инаку обично гужва има спроти портокаловата зграда кај Железничка и тоа е се народе. 3та Македонска уште помалку, имаш гужва само кај амбулантата.

Од Март до Ноември јас користам 90% велосипед за секаде, додека одев во канцеларија во Центар ми требаа 10-12 мин лаганица без да се испотам. Пешки 25-30 минути, со автобус не повеќе од 15 мин, кола 15-20 минути со вклучено паркирање во катната гаража кај ГТЦ.

Од Даме Груев ако треба да одиш до центар со велосипед има да се направиш утоп, имаш преку 15км во правец, со автобуси ќе ти се одмили животот, а со кола ако тргнеш по Партизански Одреди не ти бегаат 30-40мин.

На крај на денот зависи за каде ти треба, не сите работат во центар, ако ти е поблиску работата од таа страна на градот може и да ти одговара повеќе, јас не би живеел никогаш во тој дел на Скопје: ниту ми е блиску работата, ниту пријатели/роднини, ниту има каде да прошетам после работа, за секаде треба да палам кола или да се заебавам со ЈСП (и двете ми прават непотребен стрес).
20 години живеев таму и тоа Циганите комшии ми беа, никој ништо не ми испразнил. Циганите се на почетокот само, не дека се низ цела населба.

Еве уште еден оглас


Не правам муабет за велосипед. Не се петнаесет, преку сила 9 до 10 се до строг центар/плоштад.
Не е точно, секој ден 7 километри пат од Аеродром до Тафталиџе го возев од 50 до 90 минути ако се успиев и излезев во период од 7 и 30 до 8 за на работа. Излегував во 6 и 30/7 и си одев во 3 дома за да избегнам шпицови. И тоа одев по Трета Македонска, хаосот навистина почнува од кај комбинатот/кјуби и ескалира пред Рамстор каде ми се случувало да чекам и по пола саат ако се исклучени семафорите, а беа исклучени секој втор ден пошто некоја делегација амбасадори решила да проаѓа и мора да се блокира пола град.

Не збориме за тоа што ти треба туку зошто сите се бутаат у Аердром, Карпош и Центар и кукаат дека становите се скапи. За тоа праиме муабет. Да, пошто другата страна од градот е преку Атлантикот. Имаш многу повеќе зеленило ако ти е за такво шетање, ако ти е за шетање за да седнеш у Бисер или Капитол на пиво, нема такво нешто.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.292
Поени од реакции
45.809
Мостот историски кога ќе бидне ќе го растерети солидно Јане Сандански.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
20 години живеев таму и тоа Циганите комшии ми беа, никој ништо не ми испразнил. Циганите се на почетокот само, не дека се низ цела населба.

Еве уште еден оглас


Не правам муабет за велосипед. Не се петнаесет, преку сила 9 до 10 се до строг центар/плоштад.
Не е точно, секој ден 7 километри пат од Аеродром до Тафталиџе го возев од 50 до 90 минути ако се успиев и излезев во период од 7 и 30 до 8 за на работа. Излегував во 6 и 30/7 и си одев во 3 дома за да избегнам шпицови. И тоа одев по Трета Македонска, хаосот навистина почнува од кај комбинатот/кјуби и ескалира пред Рамстор каде ми се случувало да чекам и по пола саат ако се исклучени семафорите, а беа исклучени секој втор ден пошто некоја делегација амбасадори решила да проаѓа и мора да се блокира пола град.

Не збориме за тоа што ти треба туку зошто сите се бутаат у Аердром, Карпош и Центар и кукаат дека становите се скапи. За тоа праиме муабет. Да, пошто другата страна од градот е преку Атлантикот. Имаш многу повеќе зеленило ако ти е за такво шетање, ако ти е за шетање за да седнеш у Бисер или Капитол на пиво, нема такво нешто.
Јас ти кажувам за до ГТЦ, 2019 цела и пола 2020та од Аеродром до Центар сум мерел и тоа било времето, плус-минус 5 минути во зависност од тоа дали има некакви реконструкции/блокади.

Кај Рамстор е хаос и откако ме слупа една будала од позади тој булевар го избегнувам максимално, инаку тебе таму те фаќа гужвата.

Мене генерално ми треба да стигнам до ГТЦ и немам никаков проблем со сообраќај.

Инаку пробај со велосипед оди по 10км на лето и ќе правиме муабет дали ќе се испотиш или не :)

Цените се скапи во сите населби на новите градби, а квалитетот е речиси мизерен.

Пак ќе ти повторам, на некој можеби му се исплати да живее во таа населба и ете како пример поефтини станови, а лично мене апсолутно ништо не ми одговара во тој дел од градот. Ако веќе треба да патувам по 40 мин секој ден би живеел во куќа.
Автоматски споено мислење:

Мостот историски кога ќе бидне ќе го растерети солидно Јане Сандански.
Плус ако некогаш бидне Есенинова.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508


Ставам кладба дека од Тобако 2 да тргнеш (сакаш оди одкај рамстор, сакаш по рекорд, сакаш одкај судот/МТВ) до Карпош 3, еве нека не биде Карпош 3, Универзална нека биде, ќе ти треба повеќе време да стигнеш него ако тргнеш од Амбулантата во Ѓорче/Црквата, ама милион посто сум сигурен.
Автоматски споено мислење:

Како изгледа булевар Јане Сандански секој ден во 8 саат сабајле

Прегледај го приврзокот 307413

Прегледај го приврзокот 307414

истата слика е и на булевар Трета Македонска Бригада. А пошто знам како изгледа урбанистичкиот план донесен од Ивица Конески и што до прва треба да се гради, особено во делот на Стар Аеродром и во околината на војни базен, ќе станува се полошо и полошо.
Врска нема дека вака изгледа секој ден Јане Сандански во 8 часот. Ова може да е сега сликано кога се право улицата кај Судска или пак ако има сообраќајка.

Гужва има од Скопјанка автобуската до Народна семафорите, се друго до тука е океј.
Со новиот мост ќе треба да се растерети.

Дека е лошо е, е лошо, и ќе биде полошо зашто цел град се загушува веќе.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Врска нема дека вака изгледа секој ден Јане Сандански во 8 часот. Ова може да е сега сликано кога се право улицата кај Судска или пак ако има сообраќајка.

Гужва има од Скопјанка автобуската до Народна семафорите, се друго до тука е океј.
Со новиот мост ќе треба да се растерети.

Дека е лошо е, е лошо, и ќе биде полошо зашто цел град се загушува веќе.
Па веќе има еден мост, мостот Близнак. Кога патував до Петровец секој ден работно пред едно 5 години и таму хаос, нервози и пцуења беше. Овој веќе три години го прават и ќе стигнат само мостот да го направат за пред избори, а за улица понатаму, може уште 3 ќе им требаат. Сега што е актуелно е што ја рушат Кафана Фирма и ќе ги спојуваат Трета Македонска и Јане Сандански преку Васко Карангелевски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom