Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Предложете некој филм со коцкање нешто, покер мокер ово оно. Нешто такво ми се гледа, викендов сум слободен па да изгледам нешто.
Rounders со Дејмон и Нортон но не верувам дека постои младич што го нема начекано на телевизија :)
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.054
Само што го изгледав Man of Steel. Солиден филм ако го пуштиш само за уживање и не им даваш важност на нелогичните сцени и глупостите. Тепачките се чиста десетка, ефектите исто доведени до перфекција, скоро 2 ипол часа забава и тоа е тоа... Актерската екипа е составена од супер имиња кои не придонесоа многу затоа што филмов може да се гледа и без дијалог, кој е составен од 2-3 реда максимум, ама секогаш ми е кејф кога ги гледам Кевин Костнер и Расел Кроу.

Од друга страна поради огромните пропусти во приказната можеби најдобро ќе беше Џор-Ел да ја лансира капсулата на Кал-Ел со координати за Поградец и да не се мачиме со ваков Супермен понатака. Од мене има 7/10 ко промена, за разлика од Авенџерс кој не вредеше ни за забава.

Едит = во исто време сум го напишал со постот на Psyside.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Само што го изгледав Man of Steel. Солиден филм ако го пуштиш само за уживање и не им даваш важност на нелогичните сцени и глупостите. Тепачките се чиста десетка, ефектите исто доведени до перфекција, скоро 2 ипол часа забава и тоа е тоа..

That's pretty much it :D
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Aj malce offtopik da vlezam vo diskusiajva/karanicava, go izgledav animiraniot UP i vlegov vo nekoj film da gleam animirani, a neam mnogu vreme(i gb za spustanje) pa se mislam pomegju Spirited Away,Howl's moving castle, Wall-e ili pak Coraline ?
Tom Waits, The Residents, Terry Gilliam.

 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Ете ако има некој фан на политички драми го има Parkland во HD. Има многу лош рејтинг ама ќе му дадам шанса премногу интересна ми е темата.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.317
Rush. Феноменален.Тоа што го очекував тоа и го добив. Сега за сега останатите филмови што ќе ги гледам годианва ќе треба да пробаат да го бутнат од врвот. Ron Howard дефинитивно ми и фаворит за најдобра режија и покрај тоа што очекувам дека Куарон ќе го земе (пошто за некоја чудна причина Академијата се пали за CGI).
Беше грев што Black Swan освои само 1 Оскар, ама затоа се надевам дека Rush ќе добие неколку (па макар и само 2).
Е сега нормално дека не очекувам дека на сите ќе им се допадне и можеби за 5-6 месеца кога ќе излезе торент некои ќе бидат помалку разочарани ама мене лично ми беше супер. Ако немате попаметна работа изгледајте го во кино деновиве нема да зажалите.

edit: Ако во иднина чуете ептен добар саундтрак во некој филм шансите се дека е дело на Ханс Зимер. :cuc:

Оценката ми е таква затоа што го гледав во новото 4DX кино во Софија :D
Ај за нас неблгарите објасни што е 4ДХ :D
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Rush. Феноменален.
Кај седеше бе човек не се видовме:pos:

Инаку ги исполни донекаде и моите очекувања, како што кажа режијата и музиката беа на ептен високо ниво, а додатен ефект дадоа јаките звуци на формулите кога се гледа во кино, овој филм вреди ама баш вреди да го гледаш на големо платно а не дома, и мило ми е што се решив за овој а за Prisoners ќе си почекам добро снимче.

Е сеа она што малку не ми се допадна беше послабото сценарио, онака очекував од Питер Морган нешто ептен подобро, кога вака ќе си замислиш дека бил креатор на Frost/Nixon; The Queen, едни од најдобрите автобиографски филмови, посебно првиот ми е оне оф фејворитс.

Крис Хемсворт беше супер во улогата на Џејмс, интересна фацка беше и Ники, прв пат го глеам глумецот :D

Добива осмиче од мене, од Гравитација подобар впечаток ми остави, ќе го убацам сега во листата за 2013 па ќе видам како ќе го рангирам:cool:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.317
Кај седеше бе човек не се видовме:pos:

Инаку ги исполни донекаде и моите очекувања, како што кажа режијата и музиката беа на ептен високо ниво, а додатен ефект дадоа јаките звуци на формулите кога се гледа во кино, овој филм вреди ама баш вреди да го гледаш на големо платно а не дома, и мило ми е што се решив за овој а за Prisoners ќе си почекам добро снимче.

Е сеа она што малку не ми се допадна беше послабото сценарио, онака очекував од Питер Морган нешто ептен подобро, кога ваќа ќе си замислиш дека бил писател Frost/Nixon; The Queen, едни од најдобрите автобиографски филмови, посебно првиот ми е оне оф фејворитс.

Крис Хемсворт беше супер во улогата на Џејмс, интересна фацка беше и Ники, прв пат го глеам глумецот :D

Добива осмиче од мене, од Гравитација подобар впечаток ми остави, ќе го убацам сега во листата за 2013 па ќе видам како ќе го рангирам:cool:
13ти ред. Се сложувам до некаде за сценариото ама сепак базиран е на вистински настан па нема место многу за маневрирање и покрај тоа што филмот не е 100% точен. Германецов исто имаше глумено и во Копилињата на Тарантино.
Гравитацијата ја немам гледано сеуште. ( а после Rush отворена беше салата до таа во која што се прикажуваше Rush и кој сакаше можеше да ризикува и да проба да го гледа Gravity за џабе :ROFLMAO: )
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
И не е нешто Gravity, искрено очекував повеќе а испадна онака просек 7/10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom