Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Бев да го гледам The French Dispatch. Не сум меродавен да коментирам за сите филмови на Вес Андерсон, ама од тие што ги имам погледнато (5-6), ова му е најдобриот според мене. Скоро 2 часа уживање, во негов препознатлив стил. Актерската екипа одлична и стандардна од сите филмови + Бенисио Дел Торо и овој Тимоти Чаламет или како и да се вика. Ако ви се допаѓа стилот на Вес, тогаш must watch филм е.
филмовите на чешки се сихро. или со титл одат како кај нас?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
филмовите на чешки се сихро. или со титл одат како кај нас?
Зависи колку е популарен филмот, ако е некој безвезен тогаш е синхронизиран. Ако е популарен си оди нормално аудио, ама со чешки превод. А, за некои има и 2те опции, пример Dune го има и нормална верзија и синхронизиран.

Се трпи колку толку, лани во Полска бев во кино, се е синхронизирано на полски, ама нема доловување на емоции ништо, туку ти го раскажува филмот, на пола морав да излезам. Од тогаш имам колку толку респект за овие кај нас што синхронизираат турски серии, бар се трудат. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.784
Поени од реакции
33.575
Ќе прашам тука.Има ли таков Player како BS Playerot што бара сам преводи автоматски или само тој е таков.?
Само тој е таков. И пожелно е да користиш некоја прастара верзија, една од тие што доаѓаше со malware кога тоа словенската компанија го изгуби целиот кредибилитет.
Како па да не, само тој е таков! Јас користам Media Player Classic откако знам за себеси. Доаѓа во пакет со сите можни кодеци и отвара се и сешто. Дефинитивно никогаш не сум имал проблем со непуштање на било какво видео, па макар и со дигитрон да е правено. И пребарува преводи со едноставно притискање на D, па така, буквално нема потреба да се замараш со ништо.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Како па да не, само тој е таков! Јас користам Media Player Classic откако знам за себеси. Доаѓа во пакет со сите можни кодеци и отвара се и сешто. Дефинитивно никогаш не сум имал проблем со непуштање на било какво видео, па макар и со дигитрон да е правено. И пребарува преводи со едноставно притискање на D, па така, буквално нема потреба да се замараш со ништо.
Тој беше најдобар едно време но девелоперите не го ажурираат веќе, ако не се лажам.
Не знам дали се нафатија други.
Сите плеери се инфериорни во споредба со Potplayer. И секој треба да користи Potplayer.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.784
Поени од реакции
33.575
Тој беше најдобар едно време но девелоперите не го ажурираат веќе, ако не се лажам.
Не знам дали се нафатија други.
Сите плеери се инфериорни во споредба со Potplayer. И секој треба да користи Potplayer.
Денес ми стигна нов update. Не да го ажурираат, туку ептен го ажурираат. :D
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Како па да не, само тој е таков! Јас користам Media Player Classic откако знам за себеси. Доаѓа во пакет со сите можни кодеци и отвара се и сешто. Дефинитивно никогаш не сум имал проблем со непуштање на било какво видео, па макар и со дигитрон да е правено. И пребарува преводи со едноставно притискање на D, па така, буквално нема потреба да се замараш со ништо.
Аферим Злате. MPC е најбољи. :love:
Автоматски споено мислење:

Зависи колку е популарен филмот, ако е некој безвезен тогаш е синхронизиран. Ако е популарен си оди нормално аудио, ама со чешки превод. А, за некои има и 2те опции, пример Dune го има и нормална верзија и синхронизиран.

Се трпи колку толку, лани во Полска бев во кино, се е синхронизирано на полски, ама нема доловување на емоции ништо, туку ти го раскажува филмот, на пола морав да излезам. Од тогаш имам колку толку респект за овие кај нас што синхронизираат турски серии, бар се трудат. :D
Исто ко руска синхронизација што имам слушнато. Ти доаѓа да си ги откинеш ушите.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.784
Поени од реакции
33.575
Абе на времето кога не постоеја стриминг сервисите за музика и youtube, го користев дури и како аудио плеер. Секогаш ми бил единствен инсталиран плеер во компјутерот, а не FLV за едно, VLC за друго, BS за трето... Оди па снајди се.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Аферим Злате. MPC е најбољи. :love:
Автоматски споено мислење:


Исто ко руска синхронизација што имам слушнато. Ти доаѓа да си ги откинеш ушите.
Mpc za bluray go koristam. Dobar e.

Абе на времето кога не постоеја стриминг сервисите за музика и youtube, го користев дури и како аудио плеер. Секогаш ми бил единствен инсталиран плеер во компјутерот, а не FLV за едно, VLC за друго, BS за трето... Оди па снајди се.
Ima vlc da ti najde prevod isto.
Za simnati filmovi uste go koristam.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Plex Media anyone?

Што фајлови симнувате што ви требаат посебни плеери. До сега не сум имал никаков проблем. Можностите на плекс се огромни, и со торенти, и со преводи можете да го сетирате, одлично си работи, а користи и како "библиотека" за тоа што имате симнато.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.004
Поени од реакции
55.242
Не е кујзне што овој Сохо. Добар е онака, гледлив, добра музика, добра Ања, али ништо посебно. Немаше некоја тежина мистеријата и слично, да те шокира, може и да го сконташ на пола, што не е тешко рака на срце.

Нема да мрдне од 7ца на имдб.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom