Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Како ова во овој период, не сфаќам?
Досега ништо не допре до тебе од филмот, го немаше осетено хајпот?
Чудно ама не баш. Да, читав доста пофални зборови за филмот ама некако не бев хајпнат. Не се загреав многу за да го гледам. Никој од другарите и колегите што пратат филмови не ми го препорача лично,може и ради тоа. Повеќе од љубопитност го гледав, бев спремен дека може нема ич да ми се допадне, ама сосема солиден филм.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.604
Според мене приказната беше најневажното нешто во 1917. Затоа и не е битен крајот, како што не е битен ни почетокот. Ако го соголиш филмот до тоа ниво да остане само приказната, се согласувам дека беше веќе видено, и предвидливо, и тоа не само крајот, туку буквално цел филм. Да не навлегувам во детали дека филмот, иако направен по оригинално сценарио, е инспириран од кажувања на војник, учесник во Првата светска војна, а всушност дедото на Сем Мендез и неговата Автобиографија, што значи - дел од тоа што беше прикажано, навистина се случило, иако можеби не така како што е прикажано. Е сега, ако го гледаме филмот целосно, со сите слоеви, и од технички аспект, и од аспект на тоа колку успева нам да не пренесе во тоа време, и во тоа место, тогаш, пак ќе речам - ова е генијално парче уметност што ќе остане да се споменува, не само како најдобриот филм од 2019, туку и како еден од најдобрите воени филмови некогаш направени.

Инаку, јас освен овој, и тој божиќниот, Merry Christmas, не се сеќавам дека сум гледал друг филм за Првата светска војна.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Не сакам да разбудам ничии страсти или ватевер, ама мене 1917 освен што ми се допаѓаше од арт аспект на кинематографија, ништо особено ниту ме допре ниту ме фасцинира, ниту па мислам дека е филм на деценијата, векот, и така натаму, а и ова па дека бил за прва светска војна, не ми менува нешто особено многу, да не пишуваше во насловот дека е за WWI, ниту ќе знаев ниту ќе ми паднеше на памет да размислувам дали е прва или втора. Ликовите доста ладни, слични како оние на Данкирк кај што не можеш ниту да ги сожалуваш зашто не си доволно поврзан со нив.
Знаете што осетив во текот на целиот филм? Ништо.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Филмот е 9/10 но мене ме нервираше тоа што ги осеќаш моментите кога сакаат да ја направат финтата демек е one shot. И поради тоа, барем мене, минимално ми го скрши филмот.
Victoria, on the other hand, цело време очекував такво нешто, и не добив, и помина саат и си реков готово е, тоа е тоа, one shot e, јас сум со дечкиве во Берлин ме брка полиција, пукаат во мене...
Знам дека поради тематиката е невозможно 1917 да биде вистински one shot, но сепак.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.918
Си кажаа и сами во видеото за филмот дека е закрпен на неколку места. Веројатно ќе се согласиме дека е невозможно ваков филм да се направи со one shot, едно е шетање и бркање по улици, друго е ова.

Мене тоа што не ми се допадна, како што им кажав и на другариве на твитер, е King Tommen, First of His Name. Едноставно не можам да му ја сварам фацата, онака ми иде да му ја учукам една кога го гледам. Никого немам удрено во животов ама нему би му ја учукал онака, ради фацата.

Од овие причини
неговата смрт ми предизвика контраефект, наместо да ми е жал јас бев као Hell yes, thank God for this Nazzi soldier! :pos:

Од друга страна, Rob Stark, The Young Wolf, ме расплака здраво.

Не сакам да напињам за филмов, кој како го сфатил, на кој како му легнал...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.604
Филмот е 9/10 но мене ме нервираше тоа што ги осеќаш моментите кога сакаат да ја направат финтата демек е one shot. И поради тоа, барем мене, минимално ми го скрши филмот.
Victoria, on the other hand, цело време очекував такво нешто, и не добив, и помина саат и си реков готово е, тоа е тоа, one shot e, јас сум со дечкиве во Берлин ме брка полиција, пукаат во мене...
Знам дека поради тематиката е невозможно 1917 да биде вистински one shot, но сепак.
Овде е невозможно да се направи се во one shot. Прочитав дека 6 месеци актерите ги пробувале сцените пред да почнат со снимање! Исто прочитав за некоја сцена со запалка (???) (не се сеќавам баш на неа), која требало да запали баш во конкретен момент, толку многу пати ја повторувале што им отишол цел ден во снимање и заради таква минорна работа морале да ги презакажат сите останати сцени кои требало да ги снимаат тој ден. Баш било предизвик да се сними ова. Уште one shot да било...
а и ова па дека бил за прва светска војна, не ми менува нешто особено многу, да не пишуваше во насловот дека е за WWI, ниту ќе знаев ниту ќе ми паднеше на памет да размислувам дали е прва или втора.
Тоа не дека менува нешто, онака го спомнав, како trivia. И да, ми текна и на трет филм - War Horse на Спилберг, и во клубот го имавме.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Не сум го гледал 1917 сеуште али пак ќе повторам - многу ми е мило што некој се сетил да направи филм за WW1 и да ја долови рововската војна. Не ми текнува некој да има доловено што се случувало низ ровововите баш така кинематографски како што треба, барем не во модерно време...

На единствен филм што се сеќавам е Path of Glory на Кјубрик али тоа е 1957!
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.251
Не сум го гледал 1917 сеуште али пак ќе повторам - многу ми е мило што некој се сетил да направи филм за WW1 и да ја долови рововската војна. Не ми текнува некој да има доловено што се случувало низ ровововите баш така кинематографски како што треба, барем не во модерно време...

На единствен филм што се сеќавам е Path of Glory на Кјубрик али тоа е 1957!
И од кај знајш ти дека и како доловиле рововска војна ко не ти е гледан? Или по трејлерот му пресуди?
 
  • Хаха
Reactions: ob1

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.918
Па трејлерот е саде ровови :)

Иначе @Gunners, нема да биде тоа што очекуваш ама знам точно на што мислиш. WWI се уште го нема филмот кој го заслужува, страшно брутална војна...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.604
И For Sama не ме импресионираше, исто. Меѓу 6 и 7 ми беше мене. И не е некоја приказна...

The Cave го нема по торенти, па останува впечатокот: HONEYLAND ЗЕМА ОСКАР!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom