Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.312
Поени од реакции
16.815
Не си знаел дека постојат филмови кои доаѓаат со дополнително аудио (најчесто како extras од блу реј) во кое покрај звукот од филмот доаѓа и аудио коментар од некој критичар или некој што е поврзан со филмот?
1579627770367.png

На првпат поглед може да звучи глупаво „шо има некој да ми коментира додека гледам филм“ но сепак...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
7.577
Поени од реакции
16.210
Дали имате гледано филмови со коментар, мислам на она кога режисер или некој друг поврзан со филмот одвреме-навреме коментира нешто? Дали имате гледано филм што првпат го гледате и се одлучувате да го гледате со коментар?
Претпоставувам подобро е ако го глеаш втор пат/трет пат да биде со коментар...
Дали ви оставил впечаток некој филм со audio commentary?
На Адам Меккеј филмовите се обично такви, намерно. Мене не ми се допаѓа, зашто ми изгледа претенциозно, демек еве филмот ми е артси. Е сеа, ако мислиш ти на инаков коментар, нешто као фуснота во книжевноста, кој можеш да го одбереш дали да го гледаш или не, не, таков филм не сум гледал.
Автоматски споено мислење:

Не си знаел дека постојат филмови кои доаѓаат со дополнително аудио (најчесто како extras од блу реј) во кое покрај звукот од филмот доаѓа и аудио коментар од некој критичар или некој што е поврзан со филмот?
Прегледај го приврзокот 230079

На првпат поглед може да звучи глупаво „шо има некој да ми коментира додека гледам филм“ но сепак...
Да, на второто си мислел, еве сега видов.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
23.978
Поени од реакции
33.936
Не си знаел дека постојат филмови кои доаѓаат со дополнително аудио (најчесто како extras од блу реј) во кое покрај звукот од филмот доаѓа и аудио коментар од некој критичар или некој што е поврзан со филмот?
Не, и сега сум вознемирен од фактот дека постојат :pos:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
7.577
Поени од реакции
16.210
2019 е една од најдобрите филмски години во последниве неколку децении, дефинитивно. Останав подзинат и од 1917, и тоа (kill me!) го гледав скринерот. Не проверив пак за што сѐ е номиниран, ама ако е, освен за најдобаар филм и најдобра режија, мора да земе Оскар и за најдобра музика, најдобра кинематографија, најдобри визуелни ефекти, најдобар продукциски дизајн, најдобра костимографија, шминка, фризура, звучни ефекти, монтажа на звук... Ако може и сите други филмови, кај што не е, и кај што не може да биде номиниран, да му ги дадат Оскарите кои ги освоиле на Сем Мендез, би било одлично. И пак нема да е доволно. Ова ќе остане да се памти како еден од филмовите кои ја одбележале целата оваа деценија. Жалам што не го видовме порано и што нема да се најде и на нашата ТОП 100 листа на најдобри филмови во декадата, но дефинитивно го заслужува местото таму повеќе од 90% од филмовите.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
6.113
Поени од реакции
11.898
2019 е една од најдобрите филмски години во последниве неколку децении, дефинитивно. Останав подзинат и од 1917, и тоа (kill me!) го гледав скринерот. Не проверив пак за што сѐ е номиниран, ама ако е, освен за најдобаар филм и најдобра режија, мора да земе Оскар и за најдобра музика, најдобра кинематографија, најдобри визуелни ефекти, најдобар продукциски дизајн, најдобра костимографија, шминка, фризура, звучни ефекти, монтажа на звук... Ако може и сите други филмови, кај што не е, и кај што не може да биде номиниран, да му ги дадат Оскарите кои ги освоиле на Сем Мендез, би било одлично. И пак нема да е доволно. Ова ќе остане да се памти како еден од филмовите кои ја одбележале целата оваа деценија. Жалам што не го видовме порано и што нема да се најде и на нашата ТОП 100 листа на најдобри филмови во декадата, но дефинитивно го заслужува местото таму повеќе од 90% од филмовите.
Штета што не си го гледал во кино, ако имаш можност отиди. Чувството што го имаш x5 појако ќе ти беше.
Во поглед на приказната, веќе видено и ништо неочекувано. Али филмов не е тоа, филмов ти го нуди искуството од Прва Светска војна и прави да се осеќаш како ти да си таму, на военото поле заедно со сите нив.
Филм на годината дефинитивно, неправда ќе биде ако му дадат на Once upon a time.. или некој друг филм.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
7.577
Поени од реакции
16.210
Штета што не си го гледал во кино, ако имаш можност отиди. Чувството што го имаш x5 појако ќе ти беше.
Во поглед на приказната, веќе видено и ништо неочекувано. Али филмов не е тоа, филмов ти го нуди искуството од Прва Светска војна и прави да се осеќаш како ти да си таму, на военото поле заедно со сите нив.
Филм на годината дефинитивно, неправда ќе биде ако му дадат на Once upon a time.. или некој друг филм.
Обавезно ќе го гледам уште еднаш. Ако успеам, на кино, ако не, кога ќе излезе BlueRay.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1
Член од
6 јануари 2020
Мислења
61
Поени од реакции
56
1917 e ептен фаворит во кладилница. Irishman 50 квота :eek:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.365
Поени од реакции
72.463
1580025595688.png

Тод Филипс (режисер и сценарист на "Шегачот") во друштво со Самир Љума и Фејми Даути кои беа преставници за "Медена Земја" на ASC Awards (Награди на Американско друштво на кинематограферите)

Тод Филипс ја доделуваше наградата за најдобар документарец.

едит: четвртиот човек на сликава е Лоренс Шер, кинематограферот на Џокер кој е сосема солиден во својата работа (y)
 
Последно уредено:
На врв Bottom