Фан клуб - РК Металург

Член од
25 декември 2019
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.665
Marko Tarabokija vo Metalurg, odlicno zasiluvanje na pozicija sreden bek (y)
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Ова претпоставувам беше последното домино во Металург.

Ќе видиме ќе правиме анализи во текот на летото, но ми се чини дека може да бидат опасна екипа. Хорват, Тарабокија и Канкараш се сериозни играчи. Ќе видиме во каква форма ќе биде Рниќ.

Во секој случај, се според мене скалило за Вардар и Пелистер но може да прават проблеми.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Турнирот во Струга, го покажа она што можеше да се претпостави како стартна точка на Металург. Подобри ќе бидат од минатата сезона, но сеуште се цела класа зад Вардар и Пелистер.

Крилата и пикерот се добри, имаат според мене и задоволителна ротација на тие позиции (иако не знам зошто, Лазаревски не го видов во тие натпревари што ги гледав).

Проблемите ќе бидат на бековските позиции. Потиќ е ок за втор десен бек, ама како прва опција не е на нивото за напад на титула. Серафимов малку играше, мислам имаше некоја повреда, но тој ќе мора да направи сериозен скок напред, ако сака Металург нешто да направи оваа сезона. Тарабокија, изигра слаб турнир, што е право никогаш не бил играч кој ми фаќал око, но сепак имам доверба во него, ќе брка работа. Додиќ е таман играч за ротација на среден, млад полетен, суперталентиран. Е на лев бек екипата ептен чкрипи. Во моментот Рниќ е на она ниво на кое и мислев дека ќе биди - за втора лига во Србија. Колку ќе успеат да го вратат во форма во следните месеци (и дали воопшто ќе го вратат) ќе видиме. Мариќ не знам зошто воопшто го задржаа. Ништо не покажа ни минатата сезона. Поарно постепено да им ја зголемуваат улогата на Младеновиќ и Тодески.

На голман очигледно штедеа. Дупјачанец и во ваква карантинска физичка кондиција ќе има натпревари каде ќе фати некоја топка, ама да не очекуваме чуда тука. Човекот е ептен пред пензија.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.173
Поени од реакции
4.094
ТВо моментот Рниќ е на она ниво на кое и мислев дека ќе биди - за втора лига во Србија. Колку ќе успеат да го вратат во форма во следните месеци (и дали воопшто ќе го вратат) ќе видиме.
Разбирам повреди и се, ама овој човек многу падна. Јас си гаев некоја илузија дека ќе се врати. На правата со Пелистер делуваше очајно. Не знам дали има надеж.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.665
Kriens Luzern e poslednata precka za plasman na Metalurg vo kupot.
Ima sansa Metalurg pokraj ovie? Kakva ekipa se?
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.856
Поени од реакции
3.325
Kriens Luzern e poslednata precka za plasman na Metalurg vo kupot.
Ima sansa Metalurg pokraj ovie? Kakva ekipa se?
Добар ждреб за Металург и има големи шанси да игра ЛЕ. Една од полесните пречки (поубаво ќе беше Фиверс да им паднеше, ама и ова е супер за нив). Кастратовиќ бил презадоволен од изборот.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Kriens Luzern e poslednata precka za plasman na Metalurg vo kupot.
Ima sansa Metalurg pokraj ovie? Kakva ekipa se?
Металург моментално не е екипа за која имаше лесни противници. Сите се тешки, кој повеќе, кој помалку. Главната работа беше завршена со тоа што во прв шешир ги ставија и ги избегнаа дел од фаворитетите за титула во ЛЕ.

Од вториот шешир пола беа екипи со кои шансите ќе беа 50-50, останатите ќе беа фаворити против Металург. Кринс Луцерн е меѓу 2-3 најдобри опции според мене. Тука некаде ќе бидат со квалитет со Металург. Главно составот е од Швајцарци + странски засилувања на бек како Хлеб Харбуз (повремен репрезентативец на Белорусија) и Јануш Лапајне (екс Татран, на кратко и во Металург беше). Во првото коло ја победија една од 4те хрватски екипи во ЛЕ (Дубрава).

Има реално шанси Металург да ги помине, ама ќе треба да одиграат, поразот на реваншот против Спачва не ветува, екипа која во најдобар случај е на ранг на Бутел и Пролет. За споредба Металург повеќе се мачеше со Спачва отколку Кринс Луцерн со Дубрава, а Дубрава генерално важи за подобра екипа во хрватскиот шампионат.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.665
Pekolno tesko ke bide za Metalurg ova gostuvanje kaj Kriens, samo so eden raspolozliv igrac Horvat ekstremno tesko da ja zadrzat prednosta.
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.599
Дупјачанец (7 одбрани), Ѓорѓески, Хорват 8, Маркоски, Рниќ, Тарабокија 8, Потиќ, Поповиќ 1, Канкараш 3, Лазаревски 1, Шилегов, Серафимов 3, Мариќ 1, Младеновиќ, Додиќ 1 и Кондев. Седмерци: 6/7. Исклучувања: 6 минути.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Pekolno tesko ke bide za Metalurg ova gostuvanje kaj Kriens, samo so eden raspolozliv igrac Horvat ekstremno tesko da ja zadrzat prednosta.
Не ми се јасни со арогантноста во изјавите, фаворити биле, ќе победеле...

Веќе 2-3 сезони немаат ништо како тим покажано со што треба на нив да се гледа како сериозен состав за европски предизвици. Лани лесно изгубија од бледото и никогаш послабо Горење.

Годинава имаа пораз од Спачва Винковци, екипа која е најблаго речено на ранг на, на пример Бутел, ако не и послаба. Дома одвај извадија сега жива глава со Кринс Луцерн.... 2 разлика дома се ништо, особено што гостувањето има шанси да биде право гостување со публика и после комплицирано и долго патување.

Навистина не ми е јасно со што ја заслужија таа ароганција во настапите пред медиумите. Наместо да се мангупат треба добро да се испотат и на тренинг и на натпревар. Бидејќи според досега покажаното, и покрај идеалната ждрепка и среќа која ја имаа и во двете кола, поблиску се до испаѓање отколку до минување до групната фаза.

Да, имаат неколку квалитетни поединци, но засега се далеку од некаков си опасен заканувачки колектив. На лев бек моментално не да чкрипат, пола лига во МАкедонија ми се чини има подобри решенија. Мариќ не сфаќам зошто е воопшто во екипата, не гледам логика на носење на странци кои не се додаден квалитет во однос на типичните играчи од нашето првенство, а за Рниќ, во моментов ми е жал да коментирам, дај боже да му ја вратат самодовербата и да го рехабилитираат, но моментално не е ни 10% од она што беше. Младеновиќ ништо чудно да е најдобриот лев бек што го имаат моментално - тоа кажува се.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.903
Поени од реакции
84.295
22-21 конечен

:vozbud:
Автоматски споено мислење:

Кога е ждребот за групите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom