Тука коментираме книги

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ау што?
Му здодеа на Марфи да таложи пари преку Моќта на Потсвеста па сега почна да се занимава со вистината?

До книгата е ич не се секирај, Марфи е познат по плиткост и неговите книги се бесуштински и ефтини, по читањето на која било негова книга знаењето ќе ти биде еднакво на она пред читањето, служат само за тој да си прави капитал.
Знаев дека не е до мене :)

Марфи ти е срање во боја.
Почнав да забележувам :)

Се мислам дал да ја дочитам или да ја спакувам за враќање-фала Богу што не дадов пари за неа :P
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Дечки, "Жив човек" од Лафазановски? Ја читнал некој книгава? Што книга е? Некое инфо? :cautious:
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.800
Поени од реакции
7.056
Дечки, "Жив човек" од Лафазановски? Ја читнал некој книгава? Што книга е? Некое инфо? :cautious:

Па, Лафазановски ( Сократ, не Ермис ) е балетан и сликар. Немам слушнато дека се бави со литература, па веројатно е од неговата дејност. Додека, син му ( веројатно му е син Ермис ) е писател и преведувач. Колку што знам, тоа е монографија за Сократ Л. :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
секој вторник и петок,купувам по некоја книга,на К.....пазарот.
Прво гледам за внуците,за најмалите некои сликовници и боенки,
за поголемите некои со кратки приказни,се разбира ефтино 10-30 ден.
повеќе и неможам да дадам,а и од друг не може ни да добијат.
За мене денес ги начекав како нови „гланц“-оние две книги од Хитлер
и тоа за 100 ден.двете.Од Ѓурга не ни можев да ги земам, скапи се.
Не оти го „обожавам“ авторот или фашизмот,туку многу читам историја
посебно за 2с.в. па ај да прочитам што мислел „будалиов“ да прави,
тогаш,поточно се виде што направи и до кај ја однесе нацијата.
Кој го интересира,може да појде таму,по книги за евтини пари,а има и
многу на Руски,Турски,Англиски па и Болгарски јазик,некогаш се наоѓаат и многу стари добри книги од сите „жанрови“.Но ако успееш да земеш пред
да ги собере некој сите и ги однесе на кеј,за ти пак да ги купиш.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Сакам да прашам дали некој знае дали го има на македонски преведено делото на Чарлс Дикенс A Tale of Two Cities или David Copperfield?

Исто ме интересира што книги пишува Умберто Еко или Орхан Памук? И кои би ми ги препорачале од нив.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Не знам дали прашањето ми е соодветно за тука, ако сум оф топик Вокерка нека го премести постот каде што мисли дека е соодветно.

Ме интересира дали по нашиве книжарници може да се купи пакет од делата на Агата Кристи и Артур Конан Дојл? Онака две три книги заедно и по која цена може да се набават?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.676
Поени од реакции
13.281
Не знам дали прашањето ми е соодветно за тука, ако сум оф топик Вокерка нека го премести постот каде што мисли дека е соодветно.

Ме интересира дали по нашиве книжарници може да се купи пакет од делата на Агата Кристи и Артур Конан Дојл? Онака две три книги заедно и по која цена може да се набават?
Сеа ќе ти ја с`снам Вокерка, па ни Џимеј нема да те вади со бришење на мои постови во Филм.

Шега на страна, за Дојл сум 100% сигурен го наоѓаш во Икона - за жал на англиски. Имаш една џиновска книга (книгиШТЕ) со сите негови собрани дела во името на Шерлок. За Кристи сум да не речам 100% ама 80 сигурно пошто наидував доста често на нејзините наслови. За жал повторно на англиски.
Од матица/ ѓурѓа не те упатувам (имаат некои наслови, но мислам некомплетни) поради сакатењето да не речам книгоцид што прават таму. Така да ова другово ти е на твој ризик :)))
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Мислам дека во Верото накај Аеродром имаше такви пакети на македонски, ама не сум сигурна од кои автори. Ми се чини имаше од Агата изданија на Ѓурѓа.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.979
Поени од реакции
5.576
Мислам дека во Верото накај Аеродром имаше такви пакети на македонски, ама не сум сигурна од кои автори. Ми се чини имаше од Агата изданија на Ѓурѓа.
Кои токму поради болдираното не е паметно да ги купи.
 

Rik

Член од
28 април 2011
Мислења
36
Поени од реакции
15
RocknRolaa , книжарницата Кавказ продава книги од британската издавачка куќа Wordsworth (квалитетни, евтини, продаваат на Amazon), па покрај Икона провери кај нив. Не можам да ти кажам како стојат со цени, ама ако имаш трпение (и дебитна\кредитна) би можела да порачаш од нет. Оригиналниот канон (4 книги\56 кратки раскази) во еден том ме чинеше околу 1200-1400 со испорака.
Кога сум веќе овде и offtopic, може некаде во Скопје да се најдат собрани дела од По ?
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Кои токму поради болдираното не е паметно да ги купи.
Тоа е јасно, ама Агата не е некоја филозофска расправа па да не може да се доживее истата возбуда додека се чита и со лош превод. Инаку, не ги ни спомнувам. :)

Кога сум веќе овде и offtopic, може некаде во Скопје да се најдат собрани дела од По ?
„Маската на црвената смрт“ во издание на Темплум, добар избор на раскази и солиден превод.
 
Член од
1 август 2009
Мислења
453
Поени од реакции
960
Пред некој ден разгледував книги во еден супермаркет и ми падна во око книгата "Skopje in Style". Книгата е туристички водич за Скопје, но изведена е со поелегантна и помодерна замисла. Наменета е за странските туристи, па затоа е напишана на англиски јазик.
Авторките (Инес Шабан и Аријана Коскарова) се инспирирале од „Парижанка“, водичот за Париз и модниот стил на Парижанките, од Инес де ла Фресанж, франсука аристократка, модел и, во основа, член на високото друштво. (Јас не сум многу по овие работи, па не ми се допаѓа што баш од таа книга се мотивирале.)
Ако некој се интересира повеќе за „Парижанка“:
The New York Times за книгата.
Le Parisien за книгата.

Првпат чув за книгава уште во јуни, кога беше издадена, и си помислив дека е одлична идеја. Но, кога ја разлистав и потпрочитав, многу се разочарав. Идејата за содржината на книгата не е лоша, но забележителен е лошиот стил на пишување. Најнегативната карактеристика е особено лошата употреба на англискиот јазик. Не станува збор за мали и пропратни грешки, туку за чести граматички, a особено синтактички грешки. Се добива впечаток дека текстот е или пишуван на македонски, па преведуван, или пак пишуван од некој кој нема доволно познавање на англиската синтакса. Во биографиите на авторките (на крајот на книгата) стои дека едната од нив е дипломиран преведувач од катедрата Преведување и толкување на Филолошкиот факултет во Скопје, па веројатно и тие самите го пишувале текстот и не сметале дека е потребно лектор да ја провери книгата. Резултатот е, едноставно кажано, лош. Исто така, во биографиите стои и дека авторките имаат долгогодишно искуство во туризмот, што според нивната возраст е огромна лага.

На Фејсбук има страна за книгава, каде се ставени и неколку страници од книгата, па убаво може да се види за што станува збор.

Еве два линка со написи за промоцијата:
http://www.zdravo.com.mk/skopje-in-style/
http://tocka.com.mk/1/68031/promocija-na-knigata-skopje-in-style

и видео со двете авторки од Бекстејџ:
http://www.youtube.com/watch?v=Kr71tfRTl2w

Сѐ на сѐ, уште една причина да се чувствува срам во врска со нашето претставување пред странските туристи, и разочарување од општиот неквалитет кој секојдневно не опкружува.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.800
Поени од реакции
7.056
Моментално ја читам Одисеја и само едно имам да кажам... Михаил Д. Петрушевски :cuc:. Мислам дека нема што да кажам за приказната, верувам позната ви е.
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
До средина сум на вториот том на Каренина. And I don`t like her:cautious:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom