Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.119
Поени од реакции
8.910
planiram od prolet da pocnam povekje trcanje/pesacenje
(ne deka ima mnogu drugi raboti so moze da se pravat periodov :D )

imam 2-3 para postari sportski patiki (adidas i new balance), koi generalno brkaat rabota
za sekakvi aktivnosti.

prasanjeto mi e:
ima nekoja golema razlika od patikite koi se kako preporacani za trcenje/pesacenje,
i obicni (casual) sportski patiki?

do sega za minimalni aktivnosti, brkaa rabota starite patiki, pa se mislam dali da
zemam uste edni.
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
planiram od prolet da pocnam povekje trcanje/pesacenje
(ne deka ima mnogu drugi raboti so moze da se pravat periodov :D )

imam 2-3 para postari sportski patiki (adidas i new balance), koi generalno brkaat rabota
za sekakvi aktivnosti.

prasanjeto mi e:
ima nekoja golema razlika od patikite koi se kako preporacani za trcenje/pesacenje,
i obicni (casual) sportski patiki?

do sega za minimalni aktivnosti, brkaa rabota starite patiki, pa se mislam dali da
zemam uste edni.
Зависи колкави должини планираш да трчаш ... 5К лаганица моеш и по влечки :)
Ако планираш дужини над 10К, ја би ти рекол да си земеш патика за трчање.
Немораш и не треба да фукаш 200еур ... има сосема солидни патики за 2-3К пр. Кај стадион у D Sport

или спорт вижн нешто на попувче постаро моделче година две
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.119
Поени од реакции
8.910
Зависи колкави должини планираш да трчаш ... 5К лаганица моеш и по влечки :)
Ако планираш дужини над 10К, ја би ти рекол да си земеш патика за трчање.
Немораш и не треба да фукаш 200еур ... има сосема солидни патики за 2-3К пр. Кај стадион у D Sport

или спорт вижн нешто на попувче постаро моделче година две
pa nekade vo toj rang bi bilo - 5-10km za pesanje, 2-5km za trcanje startno.
ne e problem za parite, 5 para patiki kupiv od esenta navaki, edni za kosarka, drugi za tegovi, treti casual,
za sekoja aktivnost posebni patiki, epten preteruvame :D
 
Член од
18 април 2015
Мислења
59
Поени од реакции
104
Абе гледав и Колумбо трча со вакви, мислев фушарај некоја фирма се Joma... викаш добри се?
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Абе гледав и Колумбо трча со вакви, мислев фушарај некоја фирма се Joma... викаш добри се?
Не се нешто, ама ок се ... ако ти е кеиф трчањето фукни си 5-6К направи си мерак.
Се зависи од состојбата нели, дали и колку можеш да си приуштиш.

За "Колумбо" еве шо има стаено на Strava :)

1616603272065.png

Мене лично адидас со Boost ѓон ми одговараат најдобро.
За должини до 10К не би се оптеретувал многу со патиката каква е.
 
Член од
18 април 2015
Мислења
59
Поени од реакции
104
Јок 5-6к не давам, одржувам форма со 150-300км годишно (сезона ми е мене од сеа пролет април до октомври ) за колку Скопски половинка да истрчам, бројки кои вие у месец ги праите така да што и да земам ми врши работа мене :). Моментално зимово го користев за HIIT фитнес со тегови и пешачење по 5-6км за одмор на мозок. Уште нема трчано годинава.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.447
Ајде да читнам кој колку пати падна денес :D
Одвај 4 и пол саата 26ката ја терав, на она лизгалиштето до детско, таман помислив дека имам под контрола движење и стоев у место да извадам нешто од ранец и наеднаш ме снема. Во една рака мобилниот во друга ранецот и летам и не гледам кај газам туку гледам у сликарот. Се има згазено смеење од сите паѓања денес :D
Taман преживеав ова, така се излизгав и се закачив со грб на едно подискастрено дрвце. Да беше поостро, малку подебело...свашта можеше да се деси. Носев две маици едната се искина, другата не. И осеќам некоја болка, застанав и му викам на типот позади мене де погледни шо ми е. Паничаров коа почна да вреска леелеее брат види на дечково шо му се деси. Се фаќам на грб немам крв, ама пак викам дај на брзата помош ќе прашам да не помодри ова она. Ништо не ти е терај, гребнатинка ми викаат :D
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Ајде да читнам кој колку пати падна денес :D
Одвај 4 и пол саата 26ката ја терав, на она лизгалиштето до детско, таман помислив дека имам под контрола движење и стоев у место да извадам нешто од ранец и наеднаш ме снема. Во една рака мобилниот во друга ранецот и летам и не гледам кај газам туку гледам у сликарот. Се има згазено смеење од сите паѓања денес :D
Taман преживеав ова, така се излизгав и се закачив со грб на едно подискастрено дрвце. Да беше поостро, малку подебело...свашта можеше да се деси. Носев две маици едната се искина, другата не. И осеќам некоја болка, застанав и му викам на типот позади мене де погледни шо ми е. Паничаров коа почна да вреска леелеее брат види на дечково шо му се деси. Се фаќам на грб немам крв, ама пак викам дај на брзата помош ќе прашам да не помодри ова она. Ништо не ти е терај, гребнатинка ми викаат :D
Да се посмеете :)

 
Член од
18 април 2015
Мислења
59
Поени од реакции
104
Честитки за сите што трчавте, што гледав по слики условите со снегот и калта.. ЛЕГЕНДИ сте.. @boban984 видов на страва си испукал 42ка секоја чест!! Пиши некој збор кога си слободен за искуството :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Абе гледав и Колумбо трча со вакви, мислев фушарај некоја фирма се Joma... викаш добри се?
Јас трчам со Joma Trails, одлични се. Две години ниту се пукнати, ниту пак нешто им фали. Oд сонце што пука до -20 степени, ништо не им е.

Вчера на Vodno Trails тие што преживеавме и завршивме треба во CV ова да си го ставиме. Како и да е сметам дека трката треба да е кога подлогата е барем понрмална. Сфаќам дека е треилс и се треба и може да биде, ама нема поента 14 километри во блато да газиш. Сето спремање во вода ти иде.
Автоматски споено мислење:

Одвај 4 и пол саата 26ката ја терав, на она лизгалиштето до детско, таман помислив дека имам под контрола движење и стоев у место да извадам нешто од ранец и наеднаш ме снема.
Таму, таму, два пати. Една благоретардирана со ќесата под гз си се спушти, го изгланца делот и ние зад неа се сликавме. :D
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.243
Поени од реакции
4.447
Дејан Ангелоски 42 км за 4:59, каков цар. На рамно луѓе се спремаат 42ка ај не за под 5, за под 4 саата, а он у овие услови со 3000D+. Којзнае колку било подмрзнато онаму кај Матка или пред 8 саат кога стигнал после Водно :D
Ама нема лоши услови го гледам на инста колку лесен чекор има на искачување.

Лани на ноќната 42ка имаше околу 5:30 во речиси идеални услови, а годинава брканица со косоварот пола саат побрзо, шо ти значи конкуренција :D

Исто браво и за жениве шо тераа под 4:00/3:30 на 26ката, колку тренинг е ова...
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.966
Честитки до сите што сте учествувале, сега на добри услови ќе летате :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom