Скопје во иднина

Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ваљда не верувате дека до 2014 може да се изгради она се?

Бронзено доба :pos2:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
на што ти му се дивиш на скопје како Скопјанец???? на МНТ, МТВ, факултетот стоковната или ГТЦ??? жити мене, или студентскиот можеби - Скопје е архитектонски екперимент што отишол по гаволите и тоа малце симпатија што ја имаш е поради тоа што ѓивееш тука...да си дојден одстрана ке речеш у кој курац социјалистичко коцкаст кошмар сум влетал...

ПОУБАВО е во планот отколку што е сега, СЕГА да го дадеме на реферндум и избори одма ке помине..И ТУКА Е ПРОБЛЕМОТ-ако ова се направи не наредни 4 туку 24 години власт за Црвените, за тоа е паниката.

да сме нормални се што е добро и убаво па и грдо КОГА СЕ ГРАДИ СЕ ПОДРЖУВА И ОХРАБРУВА, ако мене ме прашуваш и ДУИ и гаволот да го градат заедно, ако е корисно НЕ МИ СМЕТА.


се друго е А1 шлајмови...да се повторам, СДС да го градеше латас ке правеше Тв дебати а Миленко ке јуришаше со Архибригадата
Sto im fali na MRTV i MNT od arhitektonsko-estetski aspekt? ( za funksionalnosta, okey, se soglasuvam deka se promaseni, narocito za MRTV )

Gtc spored moe skromno mislenje ( imame forumdzii arhitekti koi povekje se razbiraat od problematikava pa ke dadat i tie mislenje ) e cista desetka. Takov golem objekt, a istovremno nenametliv vo odnos na okolinata, sovrseno vklopen vo prostorot, baska i extra funksionalen, tesko deka ke najdes na drugo mesto. Mozebi i fali samo edno "sminkanje". Nekakva fasadi li, plocki nekoi ubavi i takvi nekoi sitni intervencii. :toe:

Da, mu se divam na Skopje, koj ocigledno deka ima prostor za uste dograduvanje i razubavuvanje, pa sledstveno i pogolemо obozuvanje i bendisenje.
I se divam na Starata Carsija i site objekti koi se naogjat vo nea; na Kaleto; na Sv.Spas i Mustafa Pasinata dzamija tuka vednas do Kale; na Kameni Most, koj so novite planovi ocigledno ke bide zasenet i pretvoren vo eden sporeden objekt na Skopje, a ne glaven ko sto i realno zasluzuva; na....

Da, ima prostor za intervencii, ima, ama ne so neuspesno kopiranje i butanje na se i svasta vo eden tasak prostor. Bez razum, bez usul, bez vkus, krajno bez stil koj odgovara na Skopje, i ona sto iako ne se gleda go nosi vo sebe. :toe:
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Ваљда не верувате дека до 2014 може да се изгради она се?

Бронзено доба :pos2:
и ја сумљам зошто не е секогаш излегува така како што се гледа на слика барем кај нас.Каква слика ќе биде преку ден Скопје кога околу плоштадот по цел ден ќе висат работници на скелиња на што ќе личи тоа?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
На градилиште, на пари, на работа за градежници, фирми за инсталација, фирми за...комплет. Плус (не ми е јасно више што се ќе се гради, калабалак стана со информацииве) ако има хотели, работа во нив... Дали ќе стигнат до одреден рок, тоа е друго, не знам, но за ова...фина глетка беше кога се градеше Скопје (не е од време на Ное, но тука негде :) ).
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
На градилиште, на пари, на работа за градежници, фирми за инсталација, фирми за...комплет. Плус (не ми е јасно више што се ќе се гради, калабалак стана со информацииве) ако има хотели, работа во нив... Дали ќе стигнат до одреден рок, тоа е друго, не знам, но за ова...фина глетка беше кога се градеше Скопје (не е од време на Ное, но тука негде :) ).
А по кој пат ќе се бираат фирмите што ќе градат?или само Гранит и Бетон ќе бидат или уште е рано за тоа?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Може ли некако да се допре до документ односно финансиската слика на овој изглед?Чим е поминато низ совет,мора да се поминати и финансиите,каде се објавени?
Министерката изјави дека е 0,5 до 1% од буџет,чим она знае колку чини проектов,сакам и јас како граѓанин да знам,бидејќи од мои пари ќе се гради.Патем изјави и дека ова ќе донесе приход на домашни компании,сакам да и укажам дека лиењето на Аце го даде на Италија и таму им направи приход од стотици илјади евра,во време на притисок на денарот.И нека научи да зборува без да чита од лист и без грешки во изразување,не и личи на позицијата:smir:

Па кој има пристап до ваков документ,слободно нека ми го препрати на пп:back:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
А по кој пат ќе се бираат фирмите што ќе градат?или само Гранит и Бетон ќе бидат или уште е рано за тоа?
Е тоа појма неам, нит знам што и како, колку пари но, и само 2-3 згради да се направат, тоа се доста добри средства за фирмите изведувачи и фирмите кои ги произведуваат материјалите (или дел од нив), инсталациите и сите зафати од почеток до крај.
Ваљда ќе дадат нешто на увид, да ја информираат јавноста, не знам. Мене тие ставки многу не ми значат, побитно е да постои соодветна контрола на средствата, тендерите и текот на изведбите пошто ми личи на бааги голем зафат.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Скопјево е ужасно гадно и монотоно. Ниту еден објект не ми е убав...сите се стари и едноставни. Ни треба нешто ново. Ми се свиѓаат градбите но не и спомениците , особено тие со по 10 луѓе на нив.
И фонтаните во Вардар тешко дека така ке изгледаат...ке се запушат од шишињата и тињата :)

Сепак се е поубаво од денешново Скопје.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Скопјево е ужасно гадно и монотоно. Ниту еден објект не ми е убав...сите се стари и едноставни. Ни треба нешто ново. Ми се свиѓаат градбите но не и спомениците , особено тие со по 10 луѓе на нив.
И фонтаните во Вардар тешко дека така ке изгледаат...ке се запушат од шишињата и тињата :)

Сепак се е поубаво од денешново Скопје.
Само центар а останатиот дел од градот ???
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
ке шо глеав на висти и по нетов убаво ке изгледа скопјево ако го напраат така и ако не ги украдат парите :toe:
 

Blaster

Sex, Drugs & Rock'n'Roll
Член од
9 ноември 2008
Мислења
1.742
Поени од реакции
44
Искрено мене ми се допаѓаат скоро сите предвидени новини. Плоштадот со обнова на фасадите многу убаво ќе изгледа и плус новите згради покрај Вардар со новите мостови стварно добро ќе дојдат. Малку не ми е јасна портата Македонија и бистите на лавовите но во глобала добри се идејите.

порта Македонија во 20-тите години. На истото место каде што е новата. Само новата е погломазна... Искрено, само таа и лавовите не ми фаќаат око.

Останатите градби од старо Скопје што се слични со новиве:



Исто место како и новите. Само што овие се на Његош и не знам кој друг.




Судот во 20-тите години. на исто место како и новиот, само во друг стил. Има објаснување и за тоа...


Воената болница во 20-ти години. Изградена во барокен стил, на само 500-1000 метри од новиот суд кој ќе биде граден во истиот стил. (или што и да беше во барок, веќе се испобунив :D).


Театарот изграден во 1927-ма година.


Театарот со еврејско маало (сега холокаустот).


Офицерски дом.

Околу времето за кое би се изградило сето ова. За 4 години нема шанси. Реално, за едно десетина години. Со форсирање, 6-8.
 
Член од
31 јануари 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Абе ајде зарем верувате на лагиве???Една понова атракција имаме Крстот на Водно и тој пропаѓа,нема кој да го одржува,да го префарба,да среди одоколу,да пуштат пат до горе,само за сликање идат.Овој планов у бардовци,можеби некој и ќе поверува.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.201
Поени од реакции
21.357
Абе ајде зарем верувате на лагиве???Една понова атракција имаме Крстот на Водно и тој пропаѓа,нема кој да го одржува,да го префарба,да среди одоколу,да пуштат пат до горе,само за сликање идат.Овој планов у бардовци,можеби некој и ќе поверува.
Пола од најавените проекти веќе се прат :wink:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Интересни ми се коментарите на архитекти кои дозволија во мирните маала да никнат згради, да имаме лепенка на фамилијарна куќа и повеќекатница, балконите да се виснати над тротоарите.
Кој го урниса дебар маало и сите скопски мала, имаше референдум за таа работа ?

Стравот е друг.
Ќе се направи нешто што има своја порака, што центарот на Скопје ќе го направи центар на државата на Македонците, ќе му даде лик на безличната Македонија и Скопје, кои под палката на истите држалници си го дадоа и името, без референдум, без да се праша народот.

И стилот е позајмен од времето од пред земјотресот, врз база на тие градби се надополнија новите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom