Склекови

Статус
Затворена за нови мислења.

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Секој различно прави.. И на мене ми викаа другарите дека прават по 80 склека кога видов последните 30-40 како ги прават се згазив од смеење.. Доволно е правилно да ги правиш сега 20,30 кој колку може..

Еден дечко видов еднаш пред мои очи направи 150 правилни.. Во теретана.. Тоа е максимум што го имам видено од некој..
 
Член од
8 јули 2011
Мислења
55
Поени од реакции
9
Од 2 август па се до сега успеав да стигнам да правам само по 80 секој ден(ама правилни),некако ми се малку 80 очекував барем дека ке стигнам до 120,130 ама ништо :( .За 1 месец се надевам дека ке стигнам и до 200 на ден(ама само се надевам:).
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
46
Поени од реакции
22
Прочитав на еден форум дека на мускулот му се потребни 4 дена додека не закрепне. А вие правите склекови секој ден/втор ден.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Прочитав на еден форум дека на мускулот му се потребни 4 дена додека не закрепне. А вие правите склекови секој ден/втор ден.
многу е тоа,замисли билдерите или лугето што вежбаат 1 ден да вежбаат 4 да одмараат со тоа резултатите ке бидат никакви .
Кога ке вежбате терајте до тоа колку мо=ете склекови да правитге после правежето на склекови или дигање на некој тег ако можете да ја држите чашата значи дека уште треба да вежбате.
п.с кога вежбате после вежба треба да не може чаша дафаниш едно 10 мин .
 

outTake

Psychonautic
Член од
2 септември 2009
Мислења
140
Поени од реакции
118
Порано кога идев у теретана, често се замарав со склекчиња дома. Правев у просек по 50 у серија, и по 3-4 серии дневно. Сега слабо, 35 дали ќе направам..

Вратилото ми беше поинтересно(пошто си иам у двор), тогаш правев по 24 грбни на вратило :)
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
46
Поени од реакции
22
Еве сега прочитав на Google дека мускулот закрепнувал од 24-48 часа. Не ми е јасно тогаш зошто бодибилдерите вежбаат една мускулна група 1 пат во неделата?
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Еве сега прочитав на Google дека мускулот закрепнувал од 24-48 часа. Не ми е јасно тогаш зошто бодибилдерите вежбаат една мускулна група 1 пат во неделата?
Друже мускулот расте кога одмара.. Најголема резултати има кога вежбаш 1 мускулна група 1наш неделно.. Но со пониски повторувања поголеми тежини..

Со склековите е поразлично пошто правиш повеќе повторувања .. 30 -40..

Стави ранец на тебе нека има во него 20 кила направи од 6 - 10 склека.. Ќе видиш дали наредниот ден ќе можеш да вежбаш..
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
46
Поени од реакции
22
Друже мускулот расте кога одмара.. Најголема резултати има кога вежбаш 1 мускулна група 1наш неделно.. Но со пониски повторувања поголеми тежини..

Со склековите е поразлично пошто правиш повеќе повторувања .. 30 -40..

Стави ранец на тебе нека има во него 20 кила направи од 6 - 10 склека.. Ќе видиш дали наредниот ден ќе можеш да вежбаш..
Аха, океј те сваќам... Фала брат.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Еве сега прочитав на Google дека мускулот закрепнувал од 24-48 часа. Не ми е јасно тогаш зошто бодибилдерите вежбаат една мускулна група 1 пат во неделата?
треба да расчиситиш што сакаш

билдерско тело или

атлетско и до која мера...за првиот пристап приодот е доста поинаков, поскап, краткотраен и не толку здрав.

склековите(задолжителни во многу армии) опфакаат пропорционално најголем дел на мускули, природно оптеретувајки ги...два - преку сила три пати неделно.

напомена..кога ке дојдете до посакуваниот резултата не зголемувајте серии - ке поченете да прегорувате и да трошите мускулна маса.

телото ке ве прелаже..и истата серија ке ви изгледа пердув лесна...природно ке сакате да ја зголемите
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
46
Поени од реакции
22
Па сакам атлетско, океј ли е понеделник да правам склекови, среда да тренирам нозе, петок пак склекови?
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Па сакам атлетско, океј ли е понеделник да правам склекови, среда да тренирам нозе, петок пак склекови?
на претходната страна го имаа прикачено видеово..вакви *лични тренери се многу корисни* искористи ги до максимум, не само што имаш видео приказ на правилни вежби за повеке групи мускули, туку имаш правилни повторувања и рамномерно темпо..

јас ти советувам ако можеш три пати неделно да го поминуваш видото +едно слично за стомачни....http://youtu.be/vkKCVCZe474

ова не се исцрпувачки вежби (барем не по една-две недели ако си почетник) и не гледам проблем да ги комбинираш со други групи..пример нозе како што си спомнал...или да ги раздвоиш со подолги паузи па ако треба и периоди(попладне склекови вечер нозе) од денот или цели денови како што си пишал.

не заборавај

1. исхрана!, пред се мислам на природна (никако билдерски додатоци кој на 30 години ке ти го *бат џигерот а на 40 простата) можеш да се убиеш од вежбање, ако ја промашиш исхраната ништо!

2.движи се! класична и непростлива грешка..теретани и склекови без движење..ни во филмовите не бива, еден роки на времето па трчаше човекот... трчај на стаза, вози точак или ролерки, пливај..иди на Водно..што те влече..движи се. 30 минути - 1 саат најмалце еднаш , два - ако можеш три пати во неделата.

3.дисциплина! што сакаш - што можеш! темпото на живот е фактор. ако немаш време да одвоиш барем по 40минути и соодветна дисциплина да го задржиш темпото на вежбање....ништо...сум гледал луге како се топат за 10 кила месечно и билдери кој шлајфуваат во место цел живот. нема некој златен рапсоред, некое совршено време и вежби..види процени прилагоди, за секој е различно.најди си го идеалниот микс.

равенката е многу едноставна и нема филозофија..
троши повеке одколку што внесуваш!
кога ке дојдеш до посакуваното, одржувај го тој ритам...не намалувај..не зголемувај!
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Стави ранец на тебе нека има во него 20 кила направи од 6 - 10 склека.. Ќе видиш дали наредниот ден ќе можеш да вежбаш..
Јас вака правев со 10кг во ранец 15-20 склека во 3-4 серии :) На тој начин продолжив со напредокот после подолго време на немање резултати со обични склекови.
--- надополнето: Aug 28, 2011 9:38 PM ---
1. исхрана!, пред се мислам на природна (никако билдерски додатоци кој на 30 години ке ти го *бат џигерот а на 40 простата) можеш да се убиеш од вежбање, ако ја промашиш исхраната ништо!
џигерот се регенерира, јас акцентот би го ставил на стерсот кој бубрезите го трпат од тренинг / неправилен избор на суплементи кој најчесто е неповратен.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
џигерот се регенерира, јас акцентот би го ставил на стерсот кој бубрезите го трпат од тренинг / неправилен избор на суплементи кој најчесто е неповратен.
зборев онака општо, факт е дека се си има свој екстрем, билдингот особено, неретко се забегува со дозволени и недозволени суплементи до точка на уништување.

две работи се случуваат по дифолт

1. дефинитивно се јавуваат здравствени проблеми после 5-10год... ке се колнете и ке се пцуете што сте биле мали попаленковци и не сте мислеле на 18 години кога сте се фукале со се и сешто..ама џабе, имам пријатели кој завршија од стерилност па се до сериозни проблеми со бубрезите.Пазарот на бодибилдинг додатоци е еден од нанерегулираните и најнепроверените, се и сешто влегува во земјава.

2.во моментот кога ке ви се намножат обврските, работа семејство, односно ке немате доволно време и пари да се посветите...ке се претворите вотешок деформитет од масти и кожа...погледенете некој пензиониран билдер...

поради горенаведените точки,особено кецот, атлетските и неизолаторските вежби зимаат замав...
--- надополнето: Aug 29, 2011 6:29 AM ---
Јас вака правев со 10кг во ранец 15-20 склека во 3-4 серии :) На тој начин продолжив со напредокот после подолго време на немање резултати со обични склекови.
.
ова со ранецот е одличен пример како можете без тегови и справи да постигнете ефект, може да го наполните со шишиња вода пример...
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Твојов пост ич не ми се допаѓа.. Ако твоите другари земале стероиди без да ги знаат негативните последици нивни проблем..

Баш си мислев бодибилдерите пијат многу работи.. Одам во фудбалски тим кога таму ги советуваат за протеин,креатин.. Така да не врши напад општо на бодибилдерите пошто секој спортист зема додатоци.. :)

Сега да ако се претера нормално има последици.. Стероидите секако дека штетат..

И ова што го слушам кога ќе престанеш да вежбаш цел ќе паднеш во сало и кожа.. Глупости живи.. Си осетил ли на твоја кожа? Јас имам прекинато со вежбање.. Истиот ќе бидеш само што ќе ти падне мускулната маса.. Сега неможеш ти да имаш тело а да не вежбаш и не пазиш на храна .. Тогаш да ќе станеш вреќа од сало и кожа..
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
ова со ранецот е одличен пример како можете без тегови и справи да постигнете ефект, може да го наполните со шишиња вода пример...
Несакам да убедувам некого дека склековите се тапа, ама ефектот не е ист, сум вежбал и дома и во теретана :)
--- надополнето: Aug 30, 2011 11:50 AM ---
Еве сега прочитав на Google дека мускулот закрепнувал од 24-48 часа. Не ми е јасно тогаш зошто бодибилдерите вежбаат една мускулна група 1 пат во неделата?
За да биде добро обновен мускулот за да се извлече максимумот и за да може да се нахрани убаво и протеинот да се сконцентрира на едно место
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom