Сакам да знам!

Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ако имаш кривична пријава дали можеш да ја напуштиш државата... И за колку време од пријавувањето се закажува судење
Можеш ако не ти е изречена никаква забрана од судот, само ако не те најдат кога ќе закажат судење може да издадат наредба да те приведат.
А од пријава за судење зависи, ако е дело кое го гони обвинителството прво таму ќе те викнат со покана.
 

TrikkY

Shit happens. [God]
Член од
4 мај 2012
Мислења
203
Поени од реакции
243
Не знам дал има посебна тема за електрика и апарати, проблеми и решенија па овде да прашам можи ќе се најде некој да сугерира.

Имено, пред повеќе од пола година го сменив греачот на бојлерот од 3 киловати. Исто шмерцаше и една жичка, па сите се сменети и престегнати одново.
Оваа недела веќе вторпат се случува осигурувачот (на табла за осигурувачи) за бојлерот да е паднат. Осигурувачите сите се по 16 ампери. Отворив кај жиците, не видов некоја да шмерцува или да е мокро. Самиот бојлер 3 кв, околу 13.5 ампери. Моја претпоставка е дека панелката која е во едната соба, кога се приклучува, да паѓа осигурувачот затоа што панелка од 2 кв е отприлика 9 ампери па заедно со бојлерот прават над 16 ампери што е многу за осигурачот. Или ако не панелката некој друг апарат со поголема ампеража.
Ме интересира, доколку шукоата каде се приклучува панелка или друг поголем потрошувач, не се на ист осигурач, а со жиците на бојлерот е се во ред...

Дали е можно греачот да е причина да падне осигурач. Оти досега не ми се случило, или греачот работи или не работи и не сум наишол на ваков проблем.

Утринава не сум баш расонет да чепкам струја, па ќе погледнам подобро попладне, но уште една можност ми иде во глава. Дали треба да ја отворам и дозната каде оди кабелот од бојлерот? Дали може и кај дозната да има некој проблем? Знам дека пред 3 години електричар, добар мајстор ги преврза жиците од дозна оти беа измешани фази и нули плус ги стегна оти шмерцааа, но дали да гледам и таму или дозната ако е добра, нема врска со паѓање на осигурач?
Инаку моментално, без други потрошувачи (освен фрижидерот), бојлерот нормално си работи и полни.

Фала ако некој знае каде е се можен проблем (греач, дозна), освен поголеми потрошувачи на еден осигурач.
нов сум во електрикава али мое мислење е дека ти треба појак брејкер( осигурувач) воедно и појака жица, пошто тебе можеби ти е болјерот 13А, но ти кога ќе го пуштиш ударната сила на почетокот кога ќе се пушти би му била 18-19А, а потоа ќе си се стабилизира на 13А, исто и со фрижидерите ако пример фрижидер влечи 10А кога ќе се пушти(пошто нели фрижидерот не лади цело време) одарната моќ ќе му биде 15А икога би имал 10А брејкер тој ќе си паѓа нонстоп, претпоставувам тоа ти е проблемот но јас сепак би се консултирал со лиценциран електричар.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.923
Поени од реакции
10.553
нов сум во електрикава али мое мислење е дека ти треба појак брејкер( осигурувач) воедно и појака жица, пошто тебе можеби ти е болјерот 13А, но ти кога ќе го пуштиш ударната сила на почетокот кога ќе се пушти би му била 18-19А, а потоа ќе си се стабилизира на 13А, исто и со фрижидерите ако пример фрижидер влечи 10А кога ќе се пушти(пошто нели фрижидерот не лади цело време) одарната моќ ќе му биде 15А икога би имал 10А брејкер тој ќе си паѓа нонстоп, претпоставувам тоа ти е проблемот но јас сепак би се консултирал со лиценциран електричар.
колку што го сфатив него сега почнало да му се дешава ова, послем менувањето на грејач, сомнежот е или прави спој или е од преоптеретување бидеејќи почнал и греалка да уклучува
ако е како што викаш ти уште при првите уклучувања на болјерот ке се дешавало ова и не е решението секад у поише амперски осигурач, нема може да му паѓа осигурач ама затоа ке има оптеретување на инсталацијата (загревање) и знаеме какви можат да се последиците


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
колку што го сфатив него сега почнало да му се дешава ова, послем менувањето на грејач, сомнежот е или прави спој или е од преоптеретување бидеејќи почнал и греалка да уклучува
ако е како што викаш ти уште при првите уклучувања на болјерот ке се дешавало ова и не е решението секад у поише амперски осигурач, нема може да му паѓа осигурач ама затоа ке има оптеретување на инсталацијата (загревање) и знаеме какви можат да се последиците


Sent from my iPhone using Tapatalk
не, извини лошо сум напишал. Греачот ни е сменет пред повеќе од половина година и бојлерот исчистен од камен, а секој ден е вклучен и досега не правел проблем.
нов сум во електрикава али мое мислење е дека ти треба појак брејкер( осигурувач) воедно и појака жица, пошто тебе можеби ти е болјерот 13А, но ти кога ќе го пуштиш ударната сила на почетокот кога ќе се пушти би му била 18-19А, а потоа ќе си се стабилизира на 13А, исто и со фрижидерите ако пример фрижидер влечи 10А кога ќе се пушти(пошто нели фрижидерот не лади цело време) одарната моќ ќе му биде 15А икога би имал 10А брејкер тој ќе си паѓа нонстоп, претпоставувам тоа ти е проблемот но јас сепак би се консултирал со лиценциран електричар.
како што видов главните осигурувачи се 32 амперски. Ако треба да променам појак внатрешен осигурач во станот, ќе треба да променам и надворешни, а тоа (според она што гледав кога ни менуваат и појачуваа осигурачи во старата куќа) веројатно повлекува и менување на каблите што е веќе работа за професионалец.
Вчера ги раздвоив жиците кај бојлерот мада не ми се верува дека е до тоа. Меѓувреме проверив, само бојлерот е на тој осигурач што е многу битно.
Син ми сугерираше да проверам уште прекинувачите за светло, гралка и бојлер пошто се модули, ако не чини модулот, да го сменам.

Хмм, сабајлево правев експеримент, од 5 саат не спиев, го вклучив и се си беше во ред, се наполни, се исклучи термостатот и го исклучив и прекинувачот.
Значи никаква струја не треба да оди од прекинувачот накај бојлерот. По 15тина минути слушам штракна, гледам пак паднал осигурачот.

Нешто од осигурачот до прекинувачот (оние прекидачи поред врата од купатило) прави проблем дефинитивни, а не од прекинувачот до бојлерот или самиот бојлер.

Ништо, ќе се консултирам со електричарот, ако го најдам денес.
И извинете што ве удајв со мојот бојлер ама не најдов тема за јака струја и вакви совети и проблеми.
И фала за советите, секако беа добредојдени.
 

Sky*

Не биди коцкест.
Член од
12 август 2011
Мислења
5.599
Поени од реакции
7.194
Ti koa ja uklucuvas panelkata na toj oaiguracot so bojlerot, togas ti pagja, preopteretuvanje e toa na oaiguracot, nemoze da izdrzi. Razdeli gi posebno, site na posebno. Ili pa ako uklucuvas panelka gasi go bojlerot ili pa obratno. Nemoj dvete stvari odednas.
Istot i ja go imav problem, so masinata i bojlerot, dvata ako rabotea u isto vreme pagjase oaiguracot, otkako gi razdelivme sea nemame problem, moze i dvata da rabotat u isto vreme.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.278
Поени од реакции
792
Pri bidejki gledam Telekabel e sponzor na Kajagana ,sakam da prasam tie video kamerite od grradovite oti gi nema poveke vo zivo .I dali ima drugo mesto od makedonija vo zivo kameri
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Можи досадив ама да апдејтирам за колегите форумџии кои ми помогнаа со совети за струјата и осигурачите.
Пошто немам мерни инструменти, дојде мајсторот и измери све живо од жици, термостат, сигурносен термостат до модуларните прекинувачи за купатило. Иако му сугерирав дека кварот е негде меѓу осигурачот на таблата и прекинувачот за бојлерот, пред купатилото, тој буквално све провери.
Следен чекор експериментиравме со загревање од половина час на водата и го исклучивме прекинувачот. Точно по 15 минути, осигурувачот падна (друг потрошувач или шуко нема на тој осигурувач, исклучиво е за бојлер што е и разбирливо со оглед на амперажата).
Падна, иако бојлерот не беше вклучен. Е сега, се консултираше и со колега по што заклучија дека можно е да е самиот осигурувач, посебно што нема потрошувачка, а паѓа (веројатно откако ќе се загрее). Доколку има проблем или спој прво паѓала (и треба да падне) онаа т.н. Фи склопка (во самата табла), како што и треба. Сега тоа не беше случај.
Инаку осигурачот е некој кинески (цела табла е таква) Vto ли Veto ли, така нешто. Ми сугерира по празниците С Никола да ставам друга марка иста големина, ETI или слична фирма, кога веќе го менувам.
Дали е навистина осигурачот, ќе видиме откако ќе го сменам, се е можно, ќе пишам накратко, ветувам. Па ќе видиме, ако има уште некој паталец, ако може да му помогне ова мое писание :)
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Можи досадив ама да апдејтирам за колегите форумџии кои ми помогнаа со совети за струјата и осигурачите.
Пошто немам мерни инструменти, дојде мајсторот и измери све живо од жици, термостат, сигурносен термостат до модуларните прекинувачи за купатило. Иако му сугерирав дека кварот е негде меѓу осигурачот на таблата и прекинувачот за бојлерот, пред купатилото, тој буквално све провери.
Следен чекор експериментиравме со загревање од половина час на водата и го исклучивме прекинувачот. Точно по 15 минути, осигурувачот падна (друг потрошувач или шуко нема на тој осигурувач, исклучиво е за бојлер што е и разбирливо со оглед на амперажата).
Падна, иако бојлерот не беше вклучен. Е сега, се консултираше и со колега по што заклучија дека можно е да е самиот осигурувач, посебно што нема потрошувачка, а паѓа (веројатно откако ќе се загрее). Доколку има проблем или спој прво паѓала (и треба да падне) онаа т.н. Фи склопка (во самата табла), како што и треба. Сега тоа не беше случај.
Инаку осигурачот е некој кинески (цела табла е таква) Vto ли Veto ли, така нешто. Ми сугерира по празниците С Никола да ставам друга марка иста големина, ETI или слична фирма, кога веќе го менувам.
Дали е навистина осигурачот, ќе видиме откако ќе го сменам, се е можно, ќе пишам накратко, ветувам. Па ќе видиме, ако има уште некој паталец, ако може да му помогне ова мое писание :)
Уште веднаш ти кажав. Прашај паталец. Купи некој асален осугурач. Нема мајсторија, мижеш сам да го смениш
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Уште веднаш ти кажав. Прашај паталец. Купи некој асален осугурач. Нема мајсторија, мижеш сам да го смениш
Ми рекоа ЕТИ биле као во ред. Знам дека е лесно да се смени ама мајсторов инсистира он, пошто му должам парица и за вчера, а ако го откачам, тешко се наоѓаат такви мајстори истиот ден да дојдат да ти поправат нешто, а го бива човекот.
Фала Гурман
 
Член од
21 април 2017
Мислења
237
Поени од реакции
703
По шо немат (или не можам) да најдам тема да го поставам ова прашање, би сакал да прашам овде:

Во Германија сум со работна виза веќе една година и еден месец. Тука кај шо сум моментално договорот не можат да ми го продолжат ради некои легални причини. Па визата ми истеквит на 31 Јануари. По шо мислам дека ме следвит тој туристички престој од 180 дена ( цел период го поминав со виза), сакам да знам дали можам да седам како турист тука одма по завршувањето на визата (по шо требит да завршам работа со документите за станот, одјава од град, едно друго + можно е да добијам работа во Прага, па многу ќе ми е полесно оттука да ги бркам работите) или требит да напрам прво излез во Македонија и да се вратам назад.....или пак не ме следвит воопшто?

Частам пиво за ова во Скопје наредна недела :cool:
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
По шо немат (или не можам) да најдам тема да го поставам ова прашање, би сакал да прашам овде:

Во Германија сум со работна виза веќе една година и еден месец. Тука кај шо сум моментално договорот не можат да ми го продолжат ради некои легални причини. Па визата ми истеквит на 31 Јануари. По шо мислам дека ме следвит тој туристички престој од 180 дена ( цел период го поминав со виза), сакам да знам дали можам да седам како турист тука одма по завршувањето на визата (по шо требит да завршам работа со документите за станот, одјава од град, едно друго + можно е да добијам работа во Прага, па многу ќе ми е полесно оттука да ги бркам работите) или требит да напрам прво излез во Македонија и да се вратам назад.....или пак не ме следвит воопшто?

Частам пиво за ова во Скопје наредна недела :cool:
После истекувањето на визата може да седите како турист 90 дена во вкупно 180 дена после овие 180 дена може да седите како турист нови 90 дена во вкупно 180 дена.
Кога престојот ви е регулиран со виза тогаш овие 90 дена не се засметуваат во вкупно 180 дена кои ви се на располагање како турист, со други зборови од 01.02.2020 заклучно со 31.07.2020 може да бидете во Германија 90 дена вкупно по ваш избор како турист, во секој случај проверете и во Германска амбасада во Македонија или во МВР во градот во кој се наоѓате моментално во Германија.
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
Lurtz користи како минимум табла и осигурувачи шнајдер или легранд со гарантиран квалитет.
Со струјата не смееш да се заебаваш.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Како поштарите и инкасаторите доставуваат пратки/писма/сметки во влезови на згради заклучени со домофони?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom