Сакам да знам!

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од blue ladybug, 9 март 2014.

 1. blue ladybug

  blue ladybug Фанг ловер

  Член од:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  5.140
  Допаѓања:
  11.755
  За постојано да не се отвараат теми за работи кои не интересираат, како оваа тема, отварам една општа тема, за во неа да поставувате прашања за работи кои ве интересираат, од било која област. Нормално, доколку веќе има некоја тема во која можете да го поставите вашето прашање, направете го тоа таму. Се надевам дека членовите кои имаат познавање за вашите прашања, ќе ви излезат во пресрет со нивните одговори. Покрај тоа што форумов е место за дискусија, голем дел од нас се овде и за да научат нешто.


  Јас сакам да знам, зошто во природата најмалку е застапена сината боја? :)
   
  На 123456, Мине, Трнорушка 3 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. wot

  wot њ

  Член од:
  20 мај 2008
  Мислења:
  17.041
  Допаѓања:
  26.006
  Се потрошила на повеќето вода неголи копно.....
   
  На Bonnie.boni, Na04, Div Kamp и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.692
  Допаѓања:
  7.516
  Не знам дали е дозволено дискусија или едноставни одговори.
  Некаде прочитав дека во суштина предметите немаат боја по која ние ги распознаваме туку бојата каква што е на пример на кафена цигла се формира заради светлината, самиот предмет во таа интеракција и нашиот вид. За сината боја се мислам дека е најголемата илузија од боите во природата.
   
  На panta1, kajl, 123456 и уште 8 други им се допаѓа ова.
 4. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  25.368
  Допаѓања:
  29.756
  Две третини од Земјата е море и у ствари, не најмалку, него највише ја има плавата боја.
   
 5. Kostic

  Kostic Sadio smokve oko Tadz Mahala

  Член од:
  31 јули 2009
  Мислења:
  9.313
  Допаѓања:
  5.588
  Sakam da znam dali znae :pos:
   
 6. blue ladybug

  blue ladybug Фанг ловер

  Член од:
  5 февруари 2013
  Мислења:
  5.140
  Допаѓања:
  11.755
  Ајде да бидам поконкретна. Мислев на растителниот свет. Најмалку e застапена таму. Па и меѓу животните ја нема многу. Зошто?
   
  На 123456 и (deleted user) им се допаѓа ова.
 7. BiG_kIsS

  BiG_kIsS You talk too much... Let me shut you up

  Член од:
  4 септември 2007
  Мислења:
  3.400
  Допаѓања:
  2.917
  Незнам за растенијата, ама за животните мислам дека е баш заради тоа што кај растенијата ја нема таа боја. Зашто голем дел од животните имаат боја со која „се губат“ во природата, или со цел да не постанат плен, или со цел да можат да ловат без пленот да ги примети. (може трескам глупости, ама моја логика е :))
   
  На 123456, smihajlo, ZeenaK9 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. ZeenaK9

  ZeenaK9

  Член од:
  22 декември 2011
  Мислења:
  1.291
  Допаѓања:
  1.283
  Еве зашто.
   
  123456, Zaphod Beeblebrox, blue ladybug и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Del Boy

  Del Boy

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  6.832
  Допаѓања:
  13.716
  Дали има други цивилизации. Тоа прашање ќе ме мачи цел живот. :D
   
  На Phoenixx, 123456 и Anco им се допаѓа ова.
 10. Saladin

  Saladin

  Член од:
  5 февруари 2007
  Мислења:
  9.881
  Допаѓања:
  10.289
  Има. 4ката е најбољи иако мапата е баш коцкаста ко кецот.
  5ката е префорсирана и тешко срање. :D
   
  На 123456, Мезнаеш и Anon им се допаѓа ова.
 11. Комита Ултрас

  Комита Ултрас Ултрас Модератор

  Член од:
  4 јуни 2009
  Мислења:
  8.385
  Допаѓања:
  12.660
  Кој го уби Ченто :confused:
   
  На 123456, Stefan-kobe, Kostic и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. Anon

  Anon /b/ House /b/

  Член од:
  13 декември 2007
  Мислења:
  9.952
  Допаѓања:
  14.706
  Проклети магнети, како ли работат? На Македонски. Не википедија. Не скратено од википедија.
   
  На 123456 и Pluh им се допаѓа ова.
 13. BiG_kIsS

  BiG_kIsS You talk too much... Let me shut you up

  Член од:
  4 септември 2007
  Мислења:
  3.400
  Допаѓања:
  2.917
  Замисли го магнетот како парче железо (не е идеален пример ама ќе ја сфатиш поентата) со милион микромагнети внатре, наречени домени. Ако сите тие се насочени на различни страни, се поништуваат самите со себе и железото не е магнетизирано. Ако микромагнетите се насочени во иста насока, тогаш железото е магнетизирано (односно магнет). Ова објаснува зашто ако го поделиш магнетот на половина, пак си е магнет ( зашто домените си се пренасочуваат така да имаат 2 различни пола исто како оригиналниот ). Исто така објаснува зашто ако го загрееш магнетот, не функционира (зашто кога го загреваш го нарушува редот на сите домени и веќе не се насочени на иста страна)
  Тоа е поопштото. Малку покомплицирано:
  Знаеме дека се` е составено од атоми, така и магнетите. Атомите се составени од јадро и електрони кои се движат околу јадрото, но исто така се вртат и околу нивната оска во исто време. Знаеме дека електроните имаат електрична енергија кога се движат низ материјали како металот. Електроните се, на некој начин, честички на електрична енергија. Домените, спомнати горе, се всушност групи на атоми во кои елетроните кои се вртат произведуваат магнетно поле свртени/насочени на една или на друга страна.
  Се надевам ќе разбереш :)

  П.С. Ми се свиѓа темава многу :love: Си учам нешто ново секој ден.
  П.П.С. Никогаш не сум сакала физика, ама интересно беше истражувањево :D
   
  На t20p18, 123456, Redhead и уште 4 други им се допаѓа ова.
 14. Благоев

  Благоев The Spartan General

  Член од:
  8 јануари 2014
  Мислења:
  1.338
  Допаѓања:
  2.083
  Најкратко, класичен пример на векторско поле со насока и сила во природата.
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. коцка

  коцка Curiouser and curiouser!

  Член од:
  12 јули 2005
  Мислења:
  3.624
  Допаѓања:
  5.233
  Мене ме интересира зошто видеото што го снимив пред неколку саата, на апаратот можам да го видам, а кога ќе ја ставам мемориската картичка во компјутер го нема!!!!

  Плус, итно ми треба зашто треба да го пратам вечерва на клиенти :( утре ќе немам компјутер!!!!
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: