Сакам да знам!

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Во рок од 6 месеци 180 денови можеш да престојуваш 90 дена тоа ти е во првиот дел од годината исто така и во вториот дел од годината .Не смееш тие 90 дена да ги споиш и да престојуваш 180 мораш да направиш влез и излез од шенген зоната
Океј ај вака, значи да речеме имам влез од 5 дена у мај па сум се вратил у Македонија, 10 дена у октомври и пак сум се вратил у Македонија и пак у декември сакам да идам у некоја држава од шенген.
Уште колку дена ми преостануваат за престој кога ќе заминам надвор у декември?
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Океј ај вака, значи да речеме имам влез од 5 дена у мај па сум се вратил у Македонија, 10 дена у октомври и пак сум се вратил у Македонија и пак у декември сакам да идам у некоја држава од шенген.
Уште колку дена ми преостануваат за престој кога ќе заминам надвор у декември?
Ти преостануваат уште 80 дена за престој бидејки првите 5 ти се во мај а тие се во првата половина од годината во првите 90 дена ,во втората половина или вторите 90 дена ти си потрошил само 10 во октомври од 90 дена .Ова е само објаснување како пример
 

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
428
Поени од реакции
1.104
Океј ај вака, значи да речеме имам влез од 5 дена у мај па сум се вратил у Македонија, 10 дена у октомври и пак сум се вратил у Македонија и пак у декември сакам да идам у некоја држава од шенген.
Уште колку дена ми преостануваат за престој кога ќе заминам надвор у декември?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Каков квалитет имаат овие Circle, сакам да нарачам дуксери тренерки за подарок да им стигнат гледам имаат испорака, па да не е никаков квалитет.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Дали се плаќа данок во УЈП ако ми префрли физичко лице (родител) од негова сметка на моја пари во банка? Дали има граница колку пари смее да ми префрли одеднаш (граница на сума, граница на сума на месечно ниво)?
Дали и колку е провизија на такви трансакции и дали има разлика во провизија од една на друга банка или пак ако бидат сметките во иста банка (пример НЛБ-НЛБ, Еуростандард-НЛБ, Еуростандард-Еуростандард)?
 
D

dobramuzika

Гостин
дечки, имам еден проблем, по цел ден висам пред лаптоп, поточно, по цел ден гледам видеа на јутјуб, од сабајле до вечер, како да го решам овој проблем? мислам дека не е толку едноставен проблем, има нешто до психата тука.
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Дечки најблизок бесплатен паркинг во близина на Виа Игнација во Солун?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Dali prazniko vo nedela vodici se prefrla vo pond kako neraboten den?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
ако е само верски, не
Работиме во понеделник...верските празници не се префрлаат како државните.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom