Саем на книгата

Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.234
Тука се и Или-или кои си фураат свој андерграунд филм.
Што е андерграундот кај Или-Или :D? Понудата претежно им се состои од современи странски и домашни писатели, ама се работи за познати и наградувани автори. Во преведената проза имаат автори како Вуди Ален, Фаулс, Мичел, Шлинк, Велш, Куци, Курејши итн. Сите овие се добитници на некоја позната државна или интернационална награда (Нобел, Букер итн.), редовно им посветуваат статии и рецензии во Гардијан, Вашингтон пост, Њујорк Тајмс, се снимаат холивудски филмови по нивните книги итн. Речиси сите најдобри млади домашни автори ги издава Или-Или, последните три години Роман на годината е издание на Или-Или. Темплум има многу поопскурни автори издадено, и во Магма едицијата, покрај еден куп познати имиња внатре, имаат и релативно непознати автори.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Што е андерграундот кај Или-Или :D? Понудата претежно им се состои од современи странски и домашни писатели, ама се работи за познати и наградувани автори. Во преведената проза имаат автори како Вуди Ален, Фаулс, Мичел, Шлинк, Велш, Куци, Курејши итн. Сите овие се добитници на некоја позната државна или интернационална награда (Нобел, Букер итн.), редовно им посветуваат статии и рецензии во Гардијан, Вашингтон пост, Њујорк Тајмс, се снимаат холивудски филмови по нивните книги итн. Речиси сите најдобри млади домашни автори ги издава Или-Или, последните три години Роман на годината е издание на Или-Или. Темплум има многу поопскурни автори издадено, и во Магма едицијата, покрај еден куп познати имиња внатре, имаат и релативно непознати автори.
За нашата публика која претежно се пали на Линвуд Барки, Лусинда Рајли, Николас Спаркс, Мир-Јам и слични викенд романчиња, секако дека ќе бидат андерграунд, барем тука. Еден Шлинк што го читаат луѓево, толку.
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Бев во потрага по стручна литература, но ни С не најдов, ништо!
Има некој информации за саемска стручна литература од областа на медицината?
Академска книга, со смешни 20% попуст, а добро знаеме колку им се цените без попуст, така да поевтино ќе те фати англиска литература да купиш од Book Depository, со исклучок на класиците кои беа намалени на 150ден.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.763
Поени од реакции
13.410
Бев во потрага по стручна литература, но ни С не најдов, ништо!
Има некој информации за саемска стручна литература од областа на медицината?
Академска книга, со смешни 20% попуст, а добро знаеме колку им се цените без попуст, така да поевтино ќе те фати англиска литература да купиш од Book Depository, со исклучок на класиците кои беа намалени на 150ден.
Листајќи ги каталозите видов во тој на Арс Ламина дека имаше и категорија Медицина. Отиди на нивната страна, па симни го тој каталог за стручна литература.
 

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Листајќи ги каталозите видов во тој на Арс Ламина дека имаше и категорија Медицина. Отиди на нивната страна, па симни го тој каталог за стручна литература.
Фала за инфо, но се консултирав со претставниците на АРС Ламина и ме известија дека стручната литература им е редуцирана и голем дел од она што ми требаше беше недостапно, најверојатно нема ни воопшто да биде достапна, like ever.
 
Последно уредено:

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Хм, ова изгледа го ептен малициозен Phishing линк. Немојте да се логирате на фејсбук ако би бара линкот во никој случај.

На темава, ја сум задоволен од саемот. Овде на темава ги хејтате саемите веќе години наназад, јас не се слагам. Денес тргнав со 4000 во новчаник со умисла да платам сметки некогаш по пат, излегов од саем со 100 денари и неплатени сметки :D Земав и проза и поезија, 450 денари дури платив за сомнително книжевно дело од Раде Шербџија. Антолог имаат добра ствар, 5 книжулиња поезија од македонски автори за 200 денари. За повеќе утре, ме мрзи да пишувам сега, одам да читам :D
 
Член од
19 април 2014
Мислења
406
Поени од реакции
1.131
Не знам која е причината шти бара логирање на Фб, еве овој од пнб публикации не бара лог. :toe:
Одговорните за темата нека го избришат. :)
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
59
Поени од реакции
8
Лолита од Нобаков на кој штанд можам да ја најдам. Бев на штандот на маргот ми рекоа дека друга издавачка куќа ја превземала книгата.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Лолита од Нобаков на кој штанд можам да ја најдам. Бев на штандот на маргот ми рекоа дека друга издавачка куќа ја превземала книгата.
Мислам дека имаа и Темплум нивно издание. Ако ја немаат на саем, може да се побара во продавници на други издавачки куќи на пр. Три имаат едно катче со книги на Темплум.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Веќе подолго време ги барав книгите на ПНВ Публикации по нашиве книжари, вклучувајќи ги и книгите на старо, и речиси и да не најдов ништо. Си земав 6 книги по 100 ден. Цената е повеќе од фер. Мислам дека барем 50% од оние кои размислуваат од дома што ќе купат, имаат на ум и по некоја книга од нив. Купив и 2 книги од Магор. Мислам дека прочитав на фб. дека кафе книжарницата им е затворена, ако е точно, тоа е штета. Редовно ги користев нивните одлични попусти, па и сега земав некоја книга која ја сакав минатиот саем, а притоа ја немаа, не се сеќавам од која причина. И земав 4 книги од класиците на англиски на Академска. Беа по 125 ден. (таму секогаш има најмногу гужва) и плус даваат попуст од 30% до крајот на овој месец за сите нивни книги во нивните книжарници, што значи горе-доле по иста цена секој може до крајот на месецов истите да си ги купи.
Впечатокот не ми се промени, а за тоа пишував и претходно. :)
 
Член од
19 април 2014
Мислења
406
Поени од реакции
1.131
Еве што земав. :D
Штета што Табернакул немаа свој штанд па Сабато го земав по редовна цена од икона, го немаа првиот дел но девојката што беше на штандот кажа дека може да се читаат и одделно.
Од Три два саеми по ред ги продаваат 2 и 3 дел од 1Q84, а првиот никаде го нема. Направете репринт барем на првиот дел ако не сакате да ви стојат во магацин 2 и 3 дел. Заборавив да ги купам Парфем од Зискинд и од Ишигуро, сакав да купам нешто од Кундера ама немаше намаление и заборавив да ја купам Одбројување од Фросина, а реков на саемот ќе купам барем една книга од македонски автор. 20180507_193325.jpg
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.234
Штета што Табернакул немаа свој штанд па Сабато го земав по редовна цена од икона, го немаа првиот дел но девојката што беше на штандот кажа дека може да се читаат и одделно.
Три ги има издадено Тунел и Абадон, уништувачот, тоа се првата и третата книга од трилогијата.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
406
Поени од реакции
1.131
Три ги има издадено Тунел и Абадон, уништувачот, тоа се првата и третата книга од трилогијата.
Знам но формата на книгите од Табернакул ми е најубава и сакав да го имам баш тоа издание, а третиот дел мислам дека не е издаден од Табернакул па би го земал од Три. :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Еве што земав. :D
(y)

Мислам дека голем дел од луѓето очекуваа многу од 1Q84, меѓу кои сум и јас, па затоа им стојат 2 и 3от дел. Башка ако сакаш можам да ти ја пратам пдф на српски.
Криво ми е што не ја купив “Жената на временскиот патник“ од Просветно. Сите романи им биле по 150 ден.! И“Се случи на први септември“ од Ламина. Здравје, тие ќе ми бидат на врвот на листата, со останатите 2-3 од Дојл (на серијалот со Шерлок конкретно мислам) што ги немам.

И читам дека е возвожно да има саемски караван и по другите градови наскоро. Тоа е одлична вест за сочувување и проширување на манифестацијата. (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom