Саем на книгата

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.649
Поени од реакции
13.112
За книгата Метаморфоза на Кафка освен што ја има во Академска книга на англиски, дали ја има во некоја друга издавачка куќа на македонски и дали вреди да се чита на македонски воопшто?
Ја има од темплум. Солиден превод и тоа.

Инаку штандови кои ќе ги скокнам оваа година се дефинитивно на Култура. Сеа им го видов каталогот, џабе фрлени пари да го направат.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
До 1000-ка, или нешто фазла со намера сум по другарче да порачам да ми ги донеси:

Херцог-Сол Белоу
Името на розата-Умберто Еко
Смртта на Артемио Круз-Карлос Фуентес
Улиште-Камило Села
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.649
Поени од реакции
13.112
Сеа за сеа Бегемот, Или-или, ТРИ (нешто што ми остана од минатата година недоземено), Арс Ламина, Антолог и секако Академска книга. Другово... мех.
Табернакул ќе ги посетам пошо не најдов каталог онлајн.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.649
Во меѓувреме романот доби награда Роман на годината на Утрински... И "Телото во кое треба да се живее" јас го купив 50 ден. кога излезе, а сега се продава за 150. ;)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Во меѓувреме романот доби награда Роман на годината на Утрински... И "Телото во кое треба да се живее" јас го купив 50 ден. кога излезе, а сега се продава за 150. ;)
а јас го добив гратис. :D

Овогодинешниов роман на годината е 250че уште пред да добие роман на годината. Првата слика е уствари недела дена пред прогласувањето. Ги сликнав од Купикнига цените на сите книгите во потесен круг што беа, чисто да видам.

И не ме изненади виденото. Нула попуст. Без разлика дали добил или не награда.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.649
а јас го добив гратис. :D

Овогодинешниов роман на годината е 250че уште пред да добие роман на годината. Првата слика е уствари недела дена пред прогласувањето. Ги сликнав од Купикнига цените на сите книгите во потесен круг што беа, чисто да видам.

И не ме изненади виденото. Нула попуст. Без разлика дали добил или не награда.
Е па тоа го зборувам де - пред прогласувањето е 250, а сега е истата цена зашто "му пораснала цената" заради наградата. Веројатно по саемот во книжарница ќе го продаваат 300, 350. ;)

Ѕирни ги Топер, на пример - на ни еден саем немаат попуст на ни една книга, па сепак се на саем. ;)[DOUBLEPOST=1491216249][/DOUBLEPOST]Edit: Плус, не се базирај на цените од купикнига. Во случајов не е грешка, толку беше Собирачи на пепел, 250 (иако на зимскиот саем во Или Или јас си го купив за 200 :P), но знае да има огромни варијации помеѓу цената на купикнига со онаа од книжарница. ;)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Според мене не треба да му порасне цената на некој роман пошто добил награда, ама океј они си знаат.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.649
Според мене не треба да му порасне цената на некој роман пошто добил награда, ама океј они си знаат.
Според сите е така, не само според тебе. Но не функционира така во реалниот свет: наградуваните производи обично поскапуваат. ;)[DOUBLEPOST=1491218741][/DOUBLEPOST]
Каталогот од Три некако мистериозно исчезна. :confused:
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.058
Поени од реакции
17.753
Кога е саемот и каде се одржува?
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Ми одобрија кредит од банка.

Кога рековте дека е саемов?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ми одобрија кредит од банка.

Кога рековте дека е саемов?
Од денес 4ти до 10ти[DOUBLEPOST=1491263968][/DOUBLEPOST]Инаку ако го носи патот некој утре на Саем, ако не му е мака нека ѕирни дали ја има од Камило Села Улиште, КСЦ Скопје издавачка. Оти другарчево кое ќе оди тро поспецифично е, овие Магор ќе ги најди, ама другово чудо можи да го одмини :D
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom