Саем на книгата

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Дали некој знае кои издавачки куќи од Србија учествуваат на саемот? Конкретно ме интересира дали Лагуна е присутна? Благодарам на секоја информација
Само Вулкан, ако не сум грешка. И две од Црна Гора.[DOUBLEPOST=1491413509][/DOUBLEPOST] 20170405_193028.jpg

:pipi::pipi::pipi:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
:( :(:(

Колегијално со врски, така?
А ние црнците ќе треба да презакажуваме смени за на работа само за да го добиеме ова.
Животот не е фер! :vrtioci:
:P
Еве го и мојот улов од денес:
20170405_210607.jpg
+ 8 сликовници од Топер и 7 постери од Феникс, за штрумфот мој.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.658
Поени од реакции
13.159
Инаку, издавачката куќа на КСЦ сега се вика Полица, така полесно ќе ги најде.
Tie gi izdadoa prvite dva toma od Mesecari? Kakvi im se prevodite ( opsto, ne samo na ova delo, dokolku nikoj ne go cital, ako drugite se dobri, verojatno Mesecari ne e isklucok :) )?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Годинава поради чесно заработениот леб настрана, си ја збогатив библиотеката со некои 20 наслови. Бев во два брана, и од двата со солиден улов, но веќе некако немам желба да појдам пак, така да сметам доволно ми беше за годинава
Одиме по ред.
Од Или-или:
  • 1000 годишната есен на Јакоб де Зут - Дејвид Мичел
  • Одбројување - Фросина Пармаковска
  • Скриена камера - Лидија Димковска
  • И се` стана месечина - Георги Господинов
  • Душевен мир - Ахмед Хамди Танпинар
Од Академска книга
  • Dubliners - James Joyce
  • Island - Aldous Huxley
Од Табернакул
  • Незнаење - Кундера
  • Како да се биде добар - Хорнби
Од Антолог
  • Америка - Кафка
  • Изумот на Морел - Адолфо Биој Касарес
Од Арс Либрис
  • Уличниот мачор Боб - Џејмс Бовен
  • На полковникот нема кој да му пишува - Маркес
Од Бегемот
  • De Profundis - Вајлд
  • Пошта - Буковски
  • Шест степени слобода - Никола Дикнер
Од III
  • Часови - Мајкл Канингем
  • Кафка на брегот - Мураками
Од Магор
  • Источно од рајот - Штајнбек
Од Слово
  • Корените на османлиската империја - М. Фуад Кеприли.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Од Академска ја зема или од Икона, пошто јас само од Вордсворт ја најдов кај Академциве.:D
Од Икона. Морам да направам баланс со издавачкиве странски куќи, не можам се` од Wordsworth и 2-3 од Collins да имам :D Знам, поебав 11 денари плус. Едно кафе од автомат и денарче :D
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Од Икона. Морам да направам баланс со издавачкиве странски куќи, не можам се` од Wordsworth и 2-3 од Collins да имам :D Знам, поебав 11 денари плус. Едно кафе од автомат и денарче :D
Не знам што цена е кај поповиве, али радо би платил некој денар повеќе за Колинс отколку за Wordsworth. Мислам дека имаа подобар фонт, ако добро ме држи меморијата. Еве и сега што земав една од Signet, поголем и подобар фонт имаат од W. :D
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Не знам што цена е кај поповиве, али радо би платил некој денар повеќе за Колинс отколку за Wordsworth. Мислам дека имаа подобар фонт, ако добро ме држи меморијата. Еве и сега што земав една од Signet, поголем и подобар фонт имаат од W. :D
150 беше. Беа дарежливи годинава :D
Него не можам да разберам зошто Хемингвеј е толку преценет во смисол на цена, кај обете книжари. Под 500 денари не можев да најдам книга од Хемингвеј.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Прустовските која цена се?
Ги начекав кај тој пред Саем, со тврд повез, 150 ден. Се по 150 продаваше, ненормалниот. Ама се убив од барање на првиот том, го немаше. Ќе го купам тој од книжарница, а во Магор има уште 3 други од "...загубеното време". Зошто некој не ги издаде сите заедно, мене навистина не ми е јасно.[DOUBLEPOST=1491517282][/DOUBLEPOST]
400 денари за Игра во ржта :aplauz:
:cautious: Јас лани ја купив за стотче.
 
Член од
19 ноември 2012
Мислења
171
Поени од реакции
317
Ќе може некој од поупатениве да ми каже која издавачка куќа ја има преведено „ Американска Трагедија“ од Теодор Драјзер и дали може да се најде на саемов ? Ако не, каде би можела да се најде истата, англиски/македонски/српски сеедно. Фала однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom