Саем на книгата

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Sorry, 'bout that. Не беше намерно.

Еве една литературна карта од светот, каде секоја држава е претставена со една книга. Америка со To kill a mockingbird, Франција со Клетници, а Македонија со Сестрата на Зигмунд Фројд од Гоце Смилевски. :)

https://www.bookstr.com/article/famous-books-make-up-this-map-of-the-world/3339
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Ме интересира, можеби глупаво прашање, но дали за време на Саемот на книгата, цените кои се на саем, се и во книжарниците на некои издавачки куќи? Пример во академска книга да речеме да си појдиш на лице место во книжарницата, или Aрс Ламина во центарот?
Пошто во Прилеп, има книжарници со книги од ТРИ и обично дури тера саемот, саемски цени пуштаат. Нз како е во Скопје.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Сега за сега ништо не ми прави некој посебен мерак. Најверојатно само нешто од стручна литература ќе земам.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Ме интересира, можеби глупаво прашање, но дали за време на Саемот на книгата, цените кои се на саем, се и во книжарниците на некои издавачки куќи? Пример во академска книга да речеме да си појдиш на лице место во книжарницата, или Aрс Ламина во центарот?
Пошто во Прилеп, има книжарници со книги од ТРИ и обично дури тера саемот, саемски цени пуштаат. Нз како е во Скопје.
Обично да, но не сите издавачи имаат свои книжарници. Поточно, само мал дел од издавачите имаат книжарници, еве да набројам: Култура, Матица, Три, Или Или, Антолог, Феникс, Темплум (kind of), Арс Ламина, Икона, Просветно дело, Магор, Топер... и не ми текнува на други. А Табернакул, Конгресен сервисен центар, Макавеј, Бегемот, Блесок, Готен, Нампрес, Панили, ПНВ публикации, Сакам книги, Силсонс, Слово и уште еден куп други помали издавачи или немаат книжарница, или јас не сум слушнал дека имаат.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Каталог на Антолог :D
И годинава каталогот им е без цени или во превод појди на саем и види што те интересира. :D
Како јубилејна 18-ка, најавуваат големи попусти, па ќе видиме како ќе се движат со цени.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Годинава, книги кои МОРА да ги земам:

-Одбројување - Фросина Пармаковска - Или Или
-Лавиринт на духови - Зафон -Матица

Се останато - што ќе ми фати око.[DOUBLEPOST=1490870822][/DOUBLEPOST] 20170330_124435.png
What the... Seriously? OMG, OMG, OMG... :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
Прво трчам во Антолог. @Saladin , ЗОШТО МОЛЧИШ, ООО, ТИИИИ?!!!
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Годинава, книги кои МОРА да ги земам:

-Одбројување - Фросина Пармаковска - Или Или
-Лавиринт на духови - Зафон -Матица

Се останато - што ќе ми фати око.[DOUBLEPOST=1490870822][/DOUBLEPOST]Прегледај го приврзокот 167624
What the... Seriously? OMG, OMG, OMG... :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
Прво трчам во Антолог. @Saladin , ЗОШТО МОЛЧИШ, ООО, ТИИИИ?!!!
Јас??? Зашто молчам јас???
Шо не ми пишаа бре Антолог дека ќе ја реиздадат?
Ццццц... And I thought we were friends @Antolog...
Си ја имам бре, шо-ве-вртам :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Јас??? Зашто молчам јас???
Шо не ми пишаа бре Антолог дека ќе ја реиздадат?
Ццццц... And I thought we were friends @Antolog...
Си ја имам бре, шо-ве-вртам :D
И јас ја имам, ама пак ќе ја купам!

Peder ergo si! :pos:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
толку е добар Барико? :oops:
Добар е 3. За Барико, под 10 не признавам! "Замоци на гневот" е веројатно најгенијалниот роман кој сум го прочитал во животот. Башка, со Саладин две години изгубивме додека да дојдеме до примероци од стариот македонски превод на романот во издание на Или Или, а сега педериве од Антолог го реиздаваат иако тогаш ни велеа дека немало шанси.

Инаку, јас дома имам се од Барико што е преведено на македонски. Буквално се.[DOUBLEPOST=1490878086][/DOUBLEPOST]
Во одредени писанија, да. Во некои, не до толку. Кога вака сеа ќе се навратам.
Мрш!
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ќе ја ѕирнам, колку да видам колку е добар преводот. Годинава не правам планови за ништо, ќе видиме што ќе испадне и по што ќе се излажам. Мада мал буџет планирам, па не очекувам многу да купам. :D
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Добар е 3. За Барико, под 10 не признавам! "Замоци на гневот" е веројатно најгенијалниот роман кој сум го прочитал во животот. Башка, со Саладин две години изгубивме додека да дојдеме до примероци од стариот македонски превод на романот во издание на Или Или, а сега педериве од Антолог го реиздаваат иако тогаш ни велеа дека немало шанси.

Инаку, јас дома имам се од Барико што е преведено на македонски. Буквално се.[DOUBLEPOST=1490878086][/DOUBLEPOST]
Мрш!
City, tri pati vzori ti se dopadnaa? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom