Општи дискусии за ТВ серии

Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Одамна немам гледано толку глупа серија како History of the World Part II. Гледав три епизоди и доволно беше... Тотално несмешно и на моменти скроз негледливо.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.736
Поени од реакции
33.429
Комедија бр. 9 - Silicon Valley

Ова беше многу јако возење! Верувам дека ви било интересно да ја гледате како излегувале епизодите, но верувајте дека е многу јако и да се избинџа ова. Многу интересни ликови, имаше моменти на кои се смеев ко луд, еве некои прво што ми текнуваат: ко го однесе колата Доналд на нафтена платформа, после Џијанјанг ко ја запали свињата наместо Бахман, алармот на Гилфојл за биткоинот (you suffer, од погоре) :pos::pos::pos: и многу, многу други моменти. Последната епизода, со глувците (како во приказната) беше преубаво и преемотивно заокружување. Инаку, морам да кажам дека по втора сезона почна да станува повторлива, предвидлива и претерано стереотипна, ко да ги копи-пејсстирале сезоните, ама тоа само во поглед на генералната приказна, во позадина. Дешавките во coding room беа funny as hell одпочеток до крај. Омилени ликови - секако Доналд и Гилфојл и Динеш, а и Џијанјанг беше добар. Најмалку омилени - Ричард и Ерлих (добро е што го убија ликот, зашто беше неподносливо да се гледа веќе). Се на се, одлична серија која ќе остане запамтена. Thumbs up! (y)
Почна веќе посериозно да позеленува листата. :)

1684096233881.png
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Ја гледа некој Silo? Засега 3 епизоди се ама доста позитивни мислења прочитав.
Ги изгледав сите 3 еп маратонски одлична сега за сега мој тип серија
исто Shrinking на јабуката ја изгледав маратонски одлична серија

и на крај ја изгледав во еден здив SEE 3сезона у ствари тоа и е крај на серијата прејако финале.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Ја гледа некој Silo? Засега 3 епизоди се ама доста позитивни мислења прочитав.
Јас ја почнав вчера, изгледав две епозоди и ми делува доста интересна. Ми лежат вакви мистерии / дистописки серии со висока продукција и квалитетни актери.

Најавната шпица е премногу слична на Westworld, ептен се приметува.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Кога се појави Foundation, изгледав две епизоди, ги чекав да ги симнувам, и после некако чудесно заборавив да продолжам да барам торенти за серијава. Таман сега цела прва сезона наеднаш да ја изгледам, и да се спремам за втората :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Јас ја почнав Derry Girls.
Досега изгледана прва сезона, има три сезони, по 6-7 епизоди, траат по дваесетина минути.
Се работи за неколку тинејџерки во Северна Ирска во рани 90ти, како се справуваат со нормален живот и конфликтите во тоа време што ги имале, на екстемно урнебесен начин.
Хуморот ме потсеќа малце на Вип - скроз брутален, АЈ ЛАВ ИТ.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
Јас ја почнав Derry Girls.
Досега изгледана прва сезона, има три сезони, по 6-7 епизоди, траат по дваесетина минути.
Се работи за неколку тинејџерки во Северна Ирска во рани 90ти, како се справуваат со нормален живот и конфликтите во тоа време што ги имале, на екстемно урнебесен начин.
Хуморот ме потсеќа малце на Вип - скроз брутален, АЈ ЛАВ ИТ.
Ја изгледав и јас, многу добра, британска серија, win, win.

Инаку, некој дели исто мислење со мене за колку е срање Cobra Kai? Ете дури и мислење пишам на форум од шо чекам да ја догледам. Имам некое OCD изгледа, не можам да ја прекинам. Од сезона во сезона е се поглупа и поглупа.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.895
Четири епизоди од Succession, сите ликови зборуваат на ист начин како да се еден ист човек. Сценаристот не успеал да создаде различни ликови, истиот лик е во различни форми. Исти метафори, исти шеги, исти неразбирливи аналогии и ист глуп хумор. Во нормален свет некој ќе има faul language, друг ќе зборува пристојно, трет ќе прави аналогии, четврт ќе биде директен и јасен, петти ќе биде саркастичен... дури ни еден ист лик не би зборувал на истиот начин со жена му, со колегите и со рандом роднина Грег.

Ќе се оправи или да баталам? Масивно ме иритира ова.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.121
Поени од реакции
8.909
Четири епизоди од Succession, сите ликови зборуваат на ист начин како да се еден ист човек. Сценаристот не успеал да создаде различни ликови, истиот лик е во различни форми. Исти метафори, исти шеги, исти неразбирливи аналогии и ист глуп хумор. Во нормален свет некој ќе има faul language, друг ќе зборува пристојно, трет ќе прави аналогии, четврт ќе биде директен и јасен, петти ќе биде саркастичен... дури ни еден ист лик не би зборувал на истиот начин со жена му, со колегите и со рандом роднина Грег.

Ќе се оправи или да баталам? Масивно ме иритира ова.
Ми се чини дека сите епизоди се исти, само се менува сценографијата. Ова е ептен мој стил на серија ама мене не ми се допадна. Како и да е ми остана уште една епизода. Никако не можам да ја сфатам фамата што се прави како и високите оцени што ги добиваат епизодите.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.895
Исто мој тип на серија, содржински ми се допаѓа ама би им ја земал скрипата и би ги тепал до смрт со неа.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
Четири епизоди од Succession, сите ликови зборуваат на ист начин како да се еден ист човек. Сценаристот не успеал да создаде различни ликови, истиот лик е во различни форми. Исти метафори, исти шеги, исти неразбирливи аналогии и ист глуп хумор. Во нормален свет некој ќе има faul language, друг ќе зборува пристојно, трет ќе прави аналогии, четврт ќе биде директен и јасен, петти ќе биде саркастичен... дури ни еден ист лик не би зборувал на истиот начин со жена му, со колегите и со рандом роднина Грег.

Ќе се оправи или да баталам? Масивно ме иритира ова.
Znam deka ti zvucat ednodimenzionalni likovite no e iznenaduvacki kakvi character studies se na krajot na denot, dosta kompleksni sostojbi obrabotuvaat. Jes da nekogas e grcka tragedija a nekogas spanska sapunica.

Mene obratno, ne e moj tip na serija no so malce poveke sledenje site tie nerazbirlivi analogii sto gi zboris se toa sto mi ja pravi serijata mene. Nekako ne moze da ja pustam 15min pred da zaspam, mora da e porucek koga si zavrsil so nekoj meeting sto mozelo da bide email i si nafuran i se ponasas i pocnuvas da zboris ko Roman po doma se dodeka zena mi ne me prati po uloski i si mislam whats her play here. :icon_lol:



@Zlatikevichius ako ti fali malku nesto nalik good place - forever, na amazon prime.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom