Одење во црква

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Ваљда еднаш годишно во црква. Некогаш ни толку не идам.

Обично влегувам почесто по некои манастири кои ми се по пат кога идам негде. Последен пат бев летоска на островот Голем Град на Преспа во манастирот. А минатата година се погоди дури два пати да влезам во џамија на пример, неколку пати во католичка црква и еднаш во синагога :pos:

Па и не сум некој верник, објективе ги гледам како култура, традиција..
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Еднаш до двапати месечно одам во црква. Одам и во католичка со другарка ми и не гледам ама баш никаква разлика помеѓу католичката и православната. И двете се свети места и ме исполнуваат духовно кога и да одам.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
kolku sto znam Isus ne ni zapoveda nitu da ne palime sveki.
sakas da kazes deka ne treba da se pravi toa? ne veruvas vo simbolicni rituali?
Ако гледаме така, тогаш Христос не ни заповедал ниту да не се дрогираме. И што треба сега, да се дрогираме бидејќи не е стрикно забрането?
Не верувам во симболични "ритуали", поготово не во ова православниве, затоа што скоро сите тие водат потелко од паганството кое било затекнато на нашиве простори уште пред христијанството да дојде.

sekogas koga odam vo crkva palam sveka, toj cin go pravam zatoa sto jas smetam deka taka e podobro i ke mi pomogne vo mojot vnatresen mir.
А зошто палиш свеќа? Како тоа свеќата ти помага во твојот внатрешен мир?
Каде е тајната? Во восокот? Во фитилот? Во оганот? Кога повеќе внатрешно се смируваш, кога свеќата ја ставаш горе (за живите) или доле (за мртвите) ?
Дали за Велигден си ја чуваш свеќата за под перница за да ти се сони идниот маж? :)
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Ја сакам црквата поради мирот кој владее внатре. Одам секогаш кога ме носи патот натаму и за поголемите празници. Обично секогаш кога ми е бед период помислувам да одам, ама мило ми е што никогаш не стига. Затоа откако ќе се оправам, најчесто одам да се заблагодарам. Едноставно ми симболизира мир и спокојство, нешто што цели секој од нас да го достигне. :toe:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
sakam da odam vo crkva ednostavno me ispolnuva mestoto i ubavo se cuvstvuvam vnatre....a i normalno si veruvam vo gospod i si ja sakam verata! odam sekogas za praznici ili ednostavno koga ke pocuvstvuvam potreba za toa...koga imam nekoj problem ili mi e tesko...ne znam ama odkako ke izlezam od crkva poubavo se cuvstuvam i polesno mi e!
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
99
Поени од реакции
1
Ја сакам црквата поради мирот кој владее внатре. Одам секогаш кога ме носи патот натаму и за поголемите празници. Обично секогаш кога ми е бед период помислувам да одам, ама мило ми е што никогаш не стига. Затоа откако ќе се оправам, најчесто одам да се заблагодарам. Едноставно ми симболизира мир и спокојство, нешто што цели секој од нас да го достигне. :toe:
Зарем треба да се потсеќаме на Бог кога сме во невољи и не се чуствуваме добро?
Зашто само кога ни е тешко повикуваме кон Бога?
btw црквата не дава спокојство, само Бог тоа го дава
 

Marinka

~petit etoile dans mon coeur~
Член од
7 март 2007
Мислења
590
Поени од реакции
2
Зарем треба да се потсеќаме на Бог кога сме во невољи и не се чуствуваме добро?
Зашто само кога ни е тешко повикуваме кон Бога?
btw црквата не дава спокојство, само Бог тоа го дава
Пишав дека сакам да одам кога не се чувствувам добро, ама не за да барам нешто, туку поради атмосферата која ја има во црквата. А Бог не е само таму, и дома кога сум сама ми дава спокојство, кога наоѓам време да си размислам за се, кога сум смирена и кога никој не ми додева. Затоа и пишав, сакам да одам кога сум ведра, мило ми е што кога сум нерасположена не наоѓам време. Така би било барање, молење за нешто, нели?
 

BAMARGERA

~Blaugrana~
Член од
18 декември 2005
Мислења
875
Поени од реакции
3
Odam vo crkva najchesto za golemite Praznici. Nemam navika da odam vo crkva preku nedela kako nekoi luge ama ipak sum vernik. :pipi:
 
Член од
1 септември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
Ако гледаме така, тогаш Христос не ни заповедал ниту да не се дрогираме. И што треба сега, да се дрогираме бидејќи не е стрикно забрането?
Не верувам во симболични "ритуали", поготово не во ова православниве, затоа што скоро сите тие водат потелко од паганството кое било затекнато на нашиве простори уште пред христијанството да дојде.



А зошто палиш свеќа? Како тоа свеќата ти помага во твојот внатрешен мир?
Каде е тајната? Во восокот? Во фитилот? Во оганот? Кога повеќе внатрешно се смируваш, кога свеќата ја ставаш горе (за живите) или доле (за мртвите) ?
Дали за Велигден си ја чуваш свеќата за под перница за да ти се сони идниот маж? :)
vidi koj apsurd!- pa ti znaes mnogu "paganski" obicai za koi jas prv pat slusam(citam).:nesvest:
za ova ne sum znaela, a iskreno na kraj pamet ne bi pomislila deka nekoj sto se narekuva vernik bi gi znael poveke od nekoj sto e kako mene, t.e. pravoslaven, ili krivoslaven kako sto ne narekuva tvojata "crkva".
tajna batka vo palenjeto sveka nema, toa go pravis so cel da im se osvetli patot na tvoite najbliski(mrtvi ili zivi ne e vazno), no najmnogu od se' toa se pravi za zdravje. mene licno toa mi pomaga mnogu vo mojot vnatresen mir, isto kako i odenjeto i sedenjeto vo crkva osobeno koga sum sama tamu.
ustvari, neznam zosto ti objasnuvam koga tie obicai ili rituali gi znaes poveke od mene :smir:
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
neznam zosto ti objasnuvam koga tie obicai ili rituali gi znaes poveke od mene :smir:
Чорбаџијата си е во сопствен свет... тој ако го прашаш не треба ни да се закопуваат мртвите, само фрлете ги в ендек покрај патот. Пошто крстови обреди и икони не признава, веројатно би ги рецилкирар телата пошто ете душата е ојдена о штете фира да оди хемиско биолошките останки.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
tajna batka vo palenjeto sveka nema, toa go pravis so cel da im se osvetli patot na tvoite najbliski(mrtvi ili zivi ne e vazno), no najmnogu od se' toa se pravi za zdravje.
Може јас да објаснам?:smir:
Еве вака, чисто да нема забуни..палењето свеќа во христијанството е како оставина од пагански религии.
Свеќата се поврзува со култот на светлината.
Оганот го чисти нечистото, па отука идеата дека светлината ја открива темнината и нечистите духови.
Со други зборови свеќата е замена за жртвен оган.
Еве уште нешто..истата се прави од пчелин восок затоа што пчелата и симбол на трудот и чистотата, а нејзиниот производ баш затоа е зеден како обреден елемент.
Не е баш христијански..нели...ниту православно.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Ретко идам во црква само за некој поголеми празници тоа е.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Морето на небулозните постови во кои се дават поголемиот број од членовите е премногу комплексно за да се евалуира, но сепак ќе кажам
"За секоја роба има купец"
мудриот ќе разбере, тој што не разбрал ќе биде уште една жртва на олтарот посветен на безимени идеолошки обликувани војници
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Морето на небулозните постови во кои се дават поголемиот број од членовите е премногу комплексно за да се евалуира, но сепак ќе кажам
"За секоја роба има купец"
мудриот ќе разбере, тој што не разбрал ќе биде уште една жртва на олтарот посветен на безимени идеолошки обликувани војници
Ah da mi si poblisku ke ti go presechev prstot so koj go napisha ovaaaa! Ebate toa..... aj da nekazam! Ako si ti the chosen one jas treba universum da se pisham togash!
A bre vie ne ste normalni ej. Temata e ODENJE VO CRKVA KAKO KULTURO ZIVEENJE! A NE KOJ KOLKU E VERNIK I SHTO DOZVOLIL GOSPOD A SHTO NE! OVA GO POVTORUVAM PO TRET PAT!
Znachi moi mili oligofreni ve molam ne lupajte gluposti na temava, ako sakate da se rasparavate ne verska osnova otvorete si nova tema i pishuvajte tamu, shto vi tezi i shto vi rekol gospod na sekoj posebno, tuka prashav neshto, i otvoriv ubav muabet i nesakam da mi se unishtuva, ako nemate vera, imajte barem kultura i oset i prekinete! FALA ako razbirate shto znachi...Pfff KLOSHARANA!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom