Одење во црква

E

`EsCaPe`

Гостин
Колку често...епа..хммм...одев едно време секоја сабота , ама сега не знам зашо прекинав...ама од следна сабота пак ке си одам редовно:)...I Promise :)
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
pa idam redovno vo crkva... redovno sega, ne sekoja nedela, ama gledam toa da bide ednas mesecno, idam da zapalam sveka, nekogas nosam i zejtin i taka... nekako podobro se osekam taka, sum primetila ako ne nekoas ne otidnem pr.podolgo od mesec dena odma nekako mi e cudno, cuvstvuam deka treba da idem sveka da zapalim a nekoas i sonuvam kako palam sveka vo crkva-a toa znaci deka treba da idam.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Хм... Немам одено незнам од кога... Можеби ке одам во некоја наредна прилика.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Одам во црква секогаш кога имам време а гледам да имам, сакам да идам и да запалам свеќа.:helou:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Се прашувам кој е филингот да палиш свеќа во црква?
Дали е тоа некое медитативно чувство/расположебие или?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Сум палел порано и не сум почувстувал никаков посебен филинг, само збунето сум гледал во пламенот и сум се прашувал "Зошто го правам ова?" или понекогаш на англиски "What's the point od this?"
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Сум палел порано и не сум почувстувал никаков посебен филинг, само збунето сум гледал во пламенот и сум се прашувал "Зошто го правам ова?" или понекогаш на англиски "What's the point od this?"
А некогаш богами и на германски
ВАС ИСТ ДАС
 
Член од
1 септември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
palenjeto sveki vo crkva ja simbolizira ljubvta vo hristijanstvoto. imam procitano eden stih koj veli" svekata moze da zapali iljadnici drugi sveki a da ne izgubi ni najmala iskra od svojot plamen"
isto kako ljubovta
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
palenjeto sveki vo crkva ja simbolizira ljubvta vo hristijanstvoto. imam procitano eden stih koj veli" svekata moze da zapali iljadnici drugi sveki a da ne izgubi ni najmala iskra od svojot plamen"
isto kako ljubovta
Има разни христијани, некои не палат свеќи, некои немаат цркви, некои немаат икони, некои имаат поинакви свети книги....
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
palenjeto sveki vo crkva ja simbolizira ljubvta vo hristijanstvoto. imam procitano eden stih koj veli" svekata moze da zapali iljadnici drugi sveki a da ne izgubi ni najmala iskra od svojot plamen"
isto kako ljubovta
И пожарот може да се пренесе од едно во други 1000 села и притоа да не го загуби пламенот :)
Христос не ни заповеда да ја симболизираме љубовта, туку да ја практикуваме. Христос не рече: Палете свеќи како симбол на вашата љубов, туку рече: Љубете се еден со друг како што Јас ве возљубив вас. А добро знаеме дека Христос не запали свеќа за нас :) поточно зборот свеќа не се ни спомнува во Новиот Завет, ниту Христос, а ниту апостолите не палеле свеќи.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
не одам во цркава затоа што мислам дека е далеку од она што е вера!одењето во црква ми е повеќе како дел од останатите пагански обичааи во нашата религија-кои според мене немаат ама баш никаква врска со вербата во Бога!
не чуствувам ни потреба да влезам во црква!не ми дава мир!
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Последен пат влегов во црква на погребот на баба ми, кој беше пред 11 месеци.
Ретко одам во црква, многу ретко. Обично кога сум во некој друг град, да ги посетам како знаменитости, поради специфичната градба, не сум верник. Точно е дека има некој чуден мир во секој свет храм.
 
Член од
1 септември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
И пожарот може да се пренесе од едно во други 1000 села и притоа да не го загуби пламенот :)
Христос не ни заповеда да ја симболизираме љубовта, туку да ја практикуваме. Христос не рече: Палете свеќи како симбол на вашата љубов, туку рече: Љубете се еден со друг како што Јас ве возљубив вас. А добро знаеме дека Христос не запали свеќа за нас :) поточно зборот свеќа не се ни спомнува во Новиот Завет, ниту Христос, а ниту апостолите не палеле свеќи.
kolku sto znam Isus ne ni zapoveda nitu da ne palime sveki.
sakas da kazes deka ne treba da se pravi toa? ne veruvas vo simbolicni rituali?

sekogas koga odam vo crkva palam sveka, toj cin go pravam zatoa sto jas smetam deka taka e podobro i ke mi pomogne vo mojot vnatresen mir.
toj sto smeta obratno, nema ni potreba da odi vo crkva. i tuka nema nisto loso. ako ne veruvas vo nesto, ne pravi go toa od licemerie:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom