Македонци во Германија

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
15.866
Поени од реакции
12.719
Со што вакцинираат, со вакцини против беснило.
Секој различно мислење има не сум доволно стручен на таа тема :) Кажав само мислење мое.
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.285
Поени од реакции
20.718
Ако знаат шо прават јас го сечам, на Македонија ме потсеќа. Преги кога одев 1 саатот на работа, од школото излегуваа деца ... иди најди им нзс.

Вакцини немаат за најранливите категории, камоли сите да не вакцинират. Мада јас сум цврсто решен дека ако стане задолжителна нема да се вакцинирам, макар значело и враќање во вукојебината долу.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
15.866
Поени од реакции
12.719
Ако знаат шо прават јас го сечам, на Македонија ме потсеќа. Преги кога одев 1 саатот на работа, од школото излегуваа деца ... иди најди им нзс.

Вакцини немаат за најранливите категории, камоли сите да не вакцинират. Мада јас сум цврсто решен дека ако стане задолжителна нема да се вакцинирам, макар значело и враќање во вукојебината долу.
Имало промени деца оделе на школо мислам дека до 5то или од 5то така нешто беше барем тука кај нас.

Ќе продолжат мерките сигурно до Велигден чим и газдата на хотелот така ни подспомнува....

Него знај некој дали можам преку меил да сменам адреса во АОК?

Пошто ете кај нас не работи моментално затворено е. Се плашам да пишам во Ауслендер Бехордеза промена на адреса да не ми го побараат офенталот па да се изначекам...
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.460
Поени од реакции
14.969
Ако знаат шо прават јас го сечам, на Македонија ме потсеќа. Преги кога одев 1 саатот на работа, од школото излегуваа деца ... иди најди им нзс.

Вакцини немаат за најранливите категории, камоли сите да не вакцинират. Мада јас сум цврсто решен дека ако стане задолжителна нема да се вакцинирам, макар значело и враќање во вукојебината долу.
си дојде ли во Македонија?
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
58
Поени од реакции
91
Дечки, ме интересира дали некој правел Ausbildung, каква струка одбравте, колку германски ви треба колку ви е плата после обуката, ме интересира лично искуство
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.285
Поени од реакции
20.718
Дечки, ме интересира дали некој правел Ausbildung, каква струка одбравте, колку германски ви треба колку ви е плата после обуката, ме интересира лично искуство
Мене ме интересира шо пари зимаат полицајците и дали вреди да се трудиш. Имаат дефицит на кадарот, почнаа да стануват ептен флексибилни со условите за примање нови регрути. Али ако почетната плата е 2000 нето џабе, не вреди ни ризик ни стрес ни ништо.

Има далеку повеќе платени сектори каде што вреди да се трудиш, али како и за се потребен е скоро перфектно ниво на познавање на јазикот.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.072
Поени од реакции
6.199
Мене ме интересира шо пари зимаат полицајците и дали вреди да се трудиш. Имаат дефицит на кадарот, почнаа да стануват ептен флексибилни со условите за примање нови регрути. Али ако почетната плата е 2000 нето џабе, не вреди ни ризик ни стрес ни ништо.
Ti stani dzandar ne se sekiraj balkanlukot u tebe ke proraboti, kad tad ke naplatis

Samo da si znaes use od sega, ke te dupime iako si germanski dzandar ACAB
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.285
Поени од реакции
20.718
Ti stani dzandar ne se sekiraj balkanlukot u tebe ke proraboti, kad tad ke naplatis
Јок, не вреди ризикот освен ако не даваат некоја ептен солидна плата. Пред месец дена рокнаа двајца на сред бел ден.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.072
Поени од реакции
6.199
Јок, не вреди ризикот освен ако не даваат некоја ептен солидна плата. Пред месец дена рокнаа двајца на сред бел ден.
Platati ti e dzeparac... zarabotka na drug nacin. Jas znam u francija eden srbenda taka plata puta 5 zima
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
40
Поени од реакции
18
Nekoj vo skoro vreme (2021g) so podnel za germanska viza ili dobil germanska viza mi treba info. ???

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
320
Поени од реакции
44
Некој да знае како се враќа данок за студент што бил на работа во Германија? Што е потребно и како може онлајн сега во време на корона. Фала
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.285
Поени од реакции
20.718
Некој да знае како се враќа данок за студент што бил на работа во Германија? Што е потребно и како може онлајн сега во време на корона. Фала
Најди ја на фб "Радица повраток порез Митовска". Жената е македонка а вработените и зборуваат српски. Пиши и на фб кога ќе биде слободна ќе ти се јави, ќе ти каже се кои документи да ги сликаш да и ги пратиш, ќе направи пресметка и ќе ти се јави ќе ти каже од прилика колку пари можеш да очекуваш.

Ако одлучиш да ги зимаш ќе ја прати потполната документација во финанцамт, и за 15-20 дена парите ќе ти стигнат на сметка. Наплаќа 100 евра за услугата, мене ми поврати 890 евра за 2019 година.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
1.332
Поени од реакции
1.341
Најди ја на фб "Радица повраток порез Митовска". Жената е македонка а вработените и зборуваат српски. Пиши и на фб кога ќе биде слободна ќе ти се јави, ќе ти каже се кои документи да ги сликаш да и ги пратиш, ќе направи пресметка и ќе ти се јави ќе ти каже од прилика колку пари можеш да очекуваш.

Ако одлучиш да ги зимаш ќе ја прати потполната документација во финанцамт, и за 15-20 дена парите ќе ти стигнат на сметка. Наплаќа 100 евра за услугата, мене ми поврати 890 евра за 2019 година.
@buli Ова што ти го кажал Дел Бој не важи за студенти. Јас поминав без никој да ми пресметува даноци и што ти ја знам. Данокот што треба да го земеш го пишува на листот Lohnsteuerbescheinigung. Тоа е листот што ти доаѓа со последната плата од твоето работење, веројатно септември.

Таму ти пишува колку си заработил, колку данок си имал и колку ти се враќа.
Најдобро е да го исконтактираш шефот/менаџерот на ресторанот кај што си работел. Тој да отиде до локалниот финанцамт, да пополни формулар за враќање на данок (што не ми текнува како се вика), и да ги пополни сите ствари. Е сега, јас направив така со мојот шеф, па од Финанцамт Минхен, ми стигнаа бланко документи за јас лично да ги пополнам од Скопје. Исто така ми бараа извештај од УЈП за тековната година преведен на германски кои приходи сум ги имал. (Во мојот случај 2018). Ги пополнив од Скопје, и ги пратив со ДХЛ, што ме кошташе 50 евра пошо мораа да стигнат за еден ден. Иначе можеш и со обична пошта.

А може и ќе имаш среќа, па да не мора ти да правиш ништо од Скопје, туку да ти заврши работа некој што е таму. Друго, ако си одел преку агенција, можеш да ги исконтактираш нив.

Исто, мислам треба да имаш германска сметка за да ти ги префрлат парите (но не сум сигурен за ова), јас ги префрлив кај другарка што живее таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom