Македонци во Германија

Igorcemk

Само Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
11.092
Поени од реакции
14.226
Ja sum so nadez vleto Juli da mozam da pojdam ete i realen tajming za vakcinacija oti spagjam vo posledna grupa koja treba da dojde na red.
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.285
Поени од реакции
20.718
Проблем ќе биде уште месец ипол, од март веќе ќе се стабилизираат работите. Бројките рипнаа од 10 ноември до сеа.

Од цела пандемија јас најдов на врвот на пикот да си одам. :pos: :pos:
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.131
Поени од реакции
13.345
За сите кои се во Македонија......а треба да се вратат назад.
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.285
Поени од реакции
20.718
Негативен тест и плус 10 дена во карантин? Па после треба да го повториш тестот и во Германија или?

Како е ситуацијата за влез во Македонија, се бара ли негативен тест?
Автоматски споено мислење:

Неможам да ја постирам мртвата слика, еве ви линк. Најгорната точка е 23 декември, последната е од вчера. Значително опаѓање на бројките, очекувам до април максимум отварање на се.

 
Последно уредено:

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.131
Поени од реакции
13.345
Негативен тест и плус 10 дена во карантин? Па после треба да го повториш тестот и во Германија или?

Како е ситуацијата за влез во Македонија, се бара ли негативен тест?
Автоматски споено мислење:

Неможам да ја постирам мртвата слика, еве ви линк. Најгорната точка е 23 декември, последната е од вчера. Значително опаѓање на бројките, очекувам до април максимум отварање на се.

Не треба тест за влез во Македонија.
На враќање за назад во Германија, прво онлајн пријава на www.einreiseanmeldung.de истата да се испринта, да ја имаш со тебе и негативен ПЦР тест не постар од 48 часа при влез во DE......и 10 дена карантин на адресата каде што живееш. После кога ќе стигнеш на адреса да се исконтактира Gesundheitsamt (Бециркот кај што живееш) и ќе определат што понатаму после карантинот, дали тест пак или не.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.648
Поени од реакции
11.958
Не треба тест за влез во Македонија.
На враќање за назад во Германија, прво онлајн пријава на www.einreiseanmeldung.de истата да се испринта, да ја имаш со тебе и негативен ПЦР тест не постар од 48 часа при влез во DE......и 10 дена карантин на адресата каде што живееш. После кога ќе стигнеш на адреса да се исконтактира Gesundheitsamt (Бециркот кај што живееш) и ќе определат што понатаму после карантинот, дали тест пак или не.
Нема тест после карантин.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.317
Поени од реакции
8.269
Има најави денес (Bild/Welt) дека размислуваат за скоро целосен прекин на патувањето, авионски летови скоро на нула како Израел. Скиснав и јас скоро година ипол овде без МК и без одмори, нема крај срањево. Кога ќе заврши не се враќам со месеци, remote work, па ако сакаат нека ме отпуштат од работа. Што е многу многу е, со овие медицинскиве маски и по маркети не ми се оди веќе, а само тие останаа отворени. Бар бербери нека отворат, уште малку Аца Лукас фриз ќе носам. Цел свет во глобала лошо се справи со кризата, ама овде ептен ме разочара системот пошто очекував повеќе. Најпослушен народ, без ука бука си носи маски и пак цела година не успеа политиката да ја мрдне ситуацијата од мртва точка. Или најди решение или прежали ги тие 80+, шо кур сега до 2030 ќе живееме ко кртови.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.285
Поени од реакции
20.718
Изгласено е ова или? Дај бре курво стара издржи до сабота, после ако сака нека ја затвори до мај. Кај мене на работа 12 луѓе за месец ипол си дадоа кундигунг, јас ќе сум изгледа 13ти. Па матер му ебам ќе си одам дома 3-4 месеци до лето и кога ќе се смири ситуацијата ќе дојдам пак, барем сеа знам како се функционира.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.317
Поени од реакции
8.269
Изгласено е ова или? Дај бре курво стара издржи до сабота, после ако сака нека ја затвори до мај. Кај мене на работа 12 луѓе за месец ипол си дадоа кундигунг, јас ќе сум изгледа 13ти. Па матер му ебам ќе си одам дома 3-4 месеци до лето и кога ќе се смири ситуацијата ќе дојдам пак, барем сеа знам како се функционира.
Не е изгласано, пробен балон е ова по медиуми да опипат пулс. До сабота не верувам да изгласаат, вака искрено ептен не ми се верува да укинат сите летови, ова лани не го направија...ама ништо не ме изненадува веќе. Заебаа работа со вакцини сега мутации курци палци изговори, уште една цела година ќе се ебаваме со локдауни и карантин. Не е проблем, ќе заебам јас уште 2 години живот во најдобри години ако треба само тие 80+ да проживеат уште некој ден, пошто ако не беше короната на концерти ќе одеа.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.285
Поени од реакции
20.718
Не е изгласано, пробен балон е ова по медиуми да опипат пулс. До сабота не верувам да изгласаат, вака искрено ептен не ми се верува да укинат сите летови, ова лани не го направија...ама ништо не ме изненадува веќе. Заебаа работа со вакцини сега мутации курци палци изговори, уште една цела година ќе се ебаваме со локдауни и карантин. Не е проблем, ќе заебам јас уште 2 години живот во најдобри години ако треба само тие 80+ да проживеат уште некој ден, пошто ако не беше короната на концерти ќе одеа.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
Верувај незадоволството е огромно насекаде, врие. Овие полјаците оти се на 400-500 км од дома се тоа си даде отказ и си отиде, и сите ми го дадоа истиот одговор ќе се вратиме мај месец кога ќе се смири ситуацијата. Цела работа падна на нас, притисок, нервоза кај шефови, лудница е. Едвај успеав да ги издејствувам тие 4 недели одмор од кои 2 ќе ми бидат неплатени, се надевам нема да ме скинат на 85 саати пред полетување. :tapp:

Не ми е страв за враќање у Германија, битно ми е да стигнам до Мк. На крај краеви 550 евра ме кошта месецот ако не сум тука, па и да заглавам 2-3 месеци долу ич не ми е жал ќе ги платам. Се надевам нема да им текне до крајот на неделата некоја вонредна седница, или ако затвара нека затвара од 1 февруари. :semolam:
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
15.866
Поени од реакции
12.719
Верувај незадоволството е огромно насекаде, врие. Овие полјаците оти се на 400-500 км од дома се тоа си даде отказ и си отиде, и сите ми го дадоа истиот одговор ќе се вратиме мај месец кога ќе се смири ситуацијата. Цела работа падна на нас, притисок, нервоза кај шефови, лудница е. Едвај успеав да ги издејствувам тие 4 недели одмор од кои 2 ќе ми бидат неплатени, се надевам нема да ме скинат на 85 саати пред полетување. :tapp:

Не ми е страв за враќање у Германија, битно ми е да стигнам до Мк. На крај краеви 550 евра ме кошта месецот ако не сум тука, па и да заглавам 2-3 месеци долу ич не ми е жал ќе ги платам. Се надевам нема да им текне до крајот на неделата некоја вонредна седница, или ако затвара нека затвара од 1 февруари. :semolam:
Намалват бројките на ново заразени ма да мислам и тука манипулираат поради тоа што луѓето поќе не се тестираат како претхнодно, смртни случаи не спаѓаат. После 14.02 сите најавуват олабавување така да мислам дека не тие лош тајмингот за одење долу. Јас 3 месеци бев долу од Октомври до пред 20тина дена. Кај нас гезунд ме извести дека чим сум бил кај блиски роднини да сум носел само негативен тест ќе немало потреба од карантин. Истото некни и уште еден пријател го кажа и него така го известиле.

Зборам за Шлезвиг Холштајн :)
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.168
Поени од реакции
4.141
Намалват бројките на ново заразени ма да мислам и тука манипулираат поради тоа што луѓето поќе не се тестираат како претхнодно, смртни случаи не спаѓаат. После 14.02 сите најавуват олабавување така да мислам дека не тие лош тајмингот за одење долу. Јас 3 месеци бев долу од Октомври до пред 20тина дена. Кај нас гезунд ме извести дека чим сум бил кај блиски роднини да сум носел само негативен тест ќе немало потреба од карантин. Истото некни и уште еден пријател го кажа и него така го известиле.

Зборам за Шлезвиг Холштајн :)
јас мислам дека некоја паника и некаков си страв ги има фатено заради оваа британскава мутација... или може намерно глумат "загрижени" заради тоа шо не успеаа доволно вакцини да обезбедат, па ова им е одличен изговор.... до оној момент додека успеат да обезбедат доволен број на вакцини ќе играат на принципот топло ладно... иначе јас искрено не верувам дека било шо ќе олабават после 14.02... пак ќе продолжат до крај на месецот... Меркел имаше една изјава дадено дека било какво олабавување на мерките треба да се очекува во периодот околу Велигден, а Велигден е на 4ти април.... така да ќе има и цел март повуци потегни...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.648
Поени од реакции
11.958
Нека не затвараат граници скроз само, друго шо сакаа нека праа.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
15.866
Поени од реакции
12.719
Нека не затвараат граници скроз само, друго шо сакаа нека праа.
Па јас и мислам тоа им е др варијанта да затворат скроз и да исповакцинираат се.

јас мислам дека некоја паника и некаков си страв ги има фатено заради оваа британскава мутација... или може намерно глумат "загрижени" заради тоа шо не успеаа доволно вакцини да обезбедат, па ова им е одличен изговор.... до оној момент додека успеат да обезбедат доволен број на вакцини ќе играат на принципот топло ладно... иначе јас искрено не верувам дека било шо ќе олабават после 14.02... пак ќе продолжат до крај на месецот... Меркел имаше една изјава дадено дека било какво олабавување на мерките треба да се очекува во периодот околу Велигден, а Велигден е на 4ти април.... така да ќе има и цел март повуци потегни...
Нас шефицата од хотелот уште во Јануари ни рече до Април не се враќам Германија така да можно е а и сигурно хотелите последни ќе отворат ама ова денес го читав од страницата ја Шлезвиг Холштајн за олабавување после 14.02
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.648
Поени од реакции
11.958
Па јас и мислам тоа им е др варијанта да затворат скроз и да исповакцинираат се.


Нас шефицата од хотелот уште во Јануари ни рече до Април не се враќам Германија така да можно е а и сигурно хотелите последни ќе отворат ама ова денес го читав од страницата ја Шлезвиг Холштајн за олабавување после 14.02
Со што вакцинираат, со вакцини против беснило.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom