Македонци во Германија

Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Како е ноќниот живот? Во кој град отприлика е најумрено а каде е најживо?
Има ли некој што пробал факултет или да знае како терат најмногу дали се претерано скапи, вредат ли...
Оваа година требаше веќе да сум таму ама короната искомплицира па сега одложив за Август 2021.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Берлин, Келн, Хамбург за ноќен живот. Берлин е техно Мека, Келн е хипстер Мека, Хамбург е германскиот Амстердам. Не заборавај дека Германија не е Афганистан - во било кое село да си, возот ќе те однесе кај и да е за неколку саати. Јас сум на саат ипол од Берлин, 2-3 саати од Хамбург, живеев и во Келн неколку месеци кога имав проект таму. Ако ми е досадно овде кајшто сум, или 9.99 евра за Фликсбус (ако си цинција) или 17 евра за воз и си ја правиш интересна во Берлин. Ако сакам море, Бремен, Хановер, Гронинген во Холандија, планини - за 23 евра имам 24 саати воз да шетам кајшто ми текни во сојузнава држава. Ќе ти требаат години да ја истражиш Германија, од мориња до градови до планини до метрополи и што ти душа сака.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Берлин, Келн, Хамбург за ноќен живот. Берлин е техно Мека, Келн е хипстер Мека, Хамбург е германскиот Амстердам. Не заборавај дека Германија не е Афганистан - во било кое село да си, возот ќе те однесе кај и да е за неколку саати. Јас сум на саат ипол од Берлин, 2-3 саати од Хамбург, живеев и во Келн неколку месеци кога имав проект таму. Ако ми е досадно овде кајшто сум, или 9.99 евра за Фликсбус (ако си цинција) или 17 евра за воз и си ја правиш интересна во Берлин. Ако сакам море, Бремен, Хановер, Гронинген во Холандија, планини - за 23 евра имам 24 саати воз да шетам кајшто ми текни во сојузнава држава. Ќе ти требаат години да ја истражиш Германија, од мориња до градови до планини до метрополи и што ти душа сака.
На селски забави што се вика што сум била во Берлин, сум поминала подобро од било кој концерт во Скопје а не ни слушам таква музика. Затоа му пишав дека забава секаде ќе најде а и европскиве земји се така добро организирани со превоз што имаш луѓе што живеат во Чешка а работат во Германија, како за пример.

Како и да е, и да беше Германија сталинизам како што им се продава на помладиве во Македонија само за да не си одат, сепак мислам дека шанса за студирање таму не се испушта. Ќе добиеш диплома од нивни факултет и како и да ја вртиш, поинаку ќе те гледаат. За тривијални работи како ноќен живот па да не зборам, членот кога ќе стигне на наши години ќе се смее кога ќе му текне што прашувал на Кајгана :D
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.772
Како е ноќниот живот? Во кој град отприлика е најумрено а каде е најживо?
Има ли некој што пробал факултет или да знае како терат најмногу дали се претерано скапи, вредат ли...
Оваа година требаше веќе да сум таму ама короната искомплицира па сега одложив за Август 2021.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
Брат подобар ноќен живот од интернатот каде што ќе бидеш сместен, нема да најдеш никогаш :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Секој поголем град има добар ноќен живот, зборувам за тие градови 250.000 жители плус. Иначе ако е за студирање, пошто сум поминав, препорачувам еден од студентските градови за студирање. Батали Берлин, Хамбург, Келн, Минхен. Одлични градови се, ама ако сакаш студентски живот да осетиш сосе све, студентски забави од понеделник до петок, алкохол за набавна цена, студентски корпорации, тогаш студирај на пример во Фрајбург, Хајделберг, Геттинген, Ерланген, Тубинген, Мунстер, Ахен.
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
40
Поени од реакции
18
A nekoj da znae kako odat vizite vo ambasadata bo skopje potocno novata tegulativa olesnuvanje za zapaden balkan. Ima rabota dogovor za sofer so C- kategorija so neto okolu 1900€ i prijava na adresa od gazdata. Sto uste dokumenti i uslobi ke treba. Na ambasadata na stranata pisuva drka sega zakazuvaat od mesec za mesec. Fala unapred. Pozdrav


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Шо мислите ќе затвори ли граници наредната недела старата вампирка? Требаше на 25 јануари да имаат состанок, оваа свика вонреден во понеделник или вторник. Све им ебам, година ипол не сум бил дома. :tapp:
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Шо мислите ќе затвори ли граници наредната недела старата вампирка? Требаше на 25 јануари да имаат состанок, оваа свика вонреден во понеделник или вторник. Све им ебам, година ипол не сум бил дома. :tapp:
Абе граници тешко дека ќе затворат освен за В. Британија можда. Али путуање со негативни тестови би требало да функционира ко и до сега.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Абе граници тешко дека ќе затворат освен за В. Британија можда. Али путуање со негативни тестови би требало да функционира ко и до сега.
Моментално нема негативни тестови за влез во Германија, само 5 дена карантин и после 5тиот ден се тестираш. Барем како шо знам. За влез во Македонија бараат негативен тест или?
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.808
Поени од реакции
15.899
Моментално нема негативни тестови за влез во Германија, само 5 дена карантин и после 5тиот ден се тестираш. Барем како шо знам. За влез во Македонија бараат негативен тест или?
Само за Германија ти треба негативен тест, за кај нас не бараат ништо.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Моментално нема негативни тестови за влез во Германија, само 5 дена карантин и после 5тиот ден се тестираш. Барем како шо знам. За влез во Македонија бараат негативен тест или?
Зет ми поаѓа денеска за Германија, пред да појде прашуваше шо му треба. Му одговорија со оглед на тоа дека Македонија е високо ризична неопходен му е негативен тест не постар од 48 саата и мора 5 дена да седи у изолација коај ќе дојде.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Ne mora da se ima test ni za izlez ni za vlez vo Germanija. Nikoj po pat ne bara test da im se pokaze. Ova od prva raka.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Шо мислите ќе затвори ли граници наредната недела старата вампирка? Требаше на 25 јануари да имаат состанок, оваа свика вонреден во понеделник или вторник. Све им ебам, година ипол не сум бил дома. :tapp:
Ne se zatvoreni granicite. Mozes da odis Makedonija i nazad, posebno ako imas reguliran prestoj i rabota. Tuku ako se vrakjas moze da te ceka test i karantin. A merkite ke se zajaknat uste oti brojkite se visoki ama toa se odnesuva povekje za licni kontakti a ne patuvanjeto.
 
Член од
3 септември 2020
Мислења
295
Поени од реакции
1.208
Ке не затвара изгледа целосно старата бабула,2 недели ке одседеме дома,како да ни беше малку претходната цела година...
@Del Boy ни ја несум си одил од лани за нова година,изгииинаме по оваа Германијата
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Ne se zatvoreni granicite. Mozes da odis Makedonija i nazad, posebno ako imas reguliran prestoj i rabota. Tuku ako se vrakjas moze da te ceka test i karantin. A merkite ke se zajaknat uste oti brojkite se visoki ama toa se odnesuva povekje za licni kontakti a ne patuvanjeto.
Од сношти се пишува и јавниот транспорт можно е да биде затворен, барем делумно.

Се надевам нема да биде ептен ригорозно барем до крајот на месецот на 30ти имам лет, се враќам дури средина на март некаде би требало да биде по опуштено до тогаш.
Автоматски споено мислење:

@Del Boy ни ја несум си одил од лани за нова година,изгииинаме по оваа Германијата
Јас септември 2019 дојдов и си немам отидено.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.808
Поени од реакции
15.899
сакате кеш и убава држава, сеа трпите :icon_mrgr:

и јас исто од септември 2019 коа дојдов си немам отидено, планирам март април ама сумљиво ми е и тогаш дали да си одам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom