Македонци во Германија

Член од
11 јуни 2012
Мислења
126
Поени од реакции
23
читав по групите дека нудат луксузни станови за ниска цена а всушност се работело за измами,
дали има некој на форумот што е во Берлин и ако може и знае да ми прати сигурни страни за пребарување или
пак ако познава некој што може да сподели искуство
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.047
Поени од реакции
12.359
читав по групите дека нудат луксузни станови за ниска цена а всушност се работело за измами,
дали има некој на форумот што е во Берлин и ако може и знае да ми прати сигурни страни за пребарување или
пак ако познава некој што може да сподели искуство
Повели
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
15.763
Поени од реакции
12.651
Најди ја на фб "Радица повраток порез Митовска". Жената е македонка а вработените и зборуваат српски. Пиши и на фб кога ќе биде слободна ќе ти се јави, ќе ти каже се кои документи да ги сликаш да и ги пратиш, ќе направи пресметка и ќе ти се јави ќе ти каже од прилика колку пари можеш да очекуваш.

Ако одлучиш да ги зимаш ќе ја прати потполната документација во финанцамт, и за 15-20 дена парите ќе ти стигнат на сметка. Наплаќа 100 евра за услугата, мене ми поврати 890 евра за 2019 година.
Не знам дали е истата ам мислам таа е, на другар ми му побра 890е да плати не се нафати потоа му стигна писмо дек мора да врати, сам пополна иииииии си врати 1000е не беше во минус :)
 
Член од
28 септември 2012
Мислења
8.197
Поени од реакции
20.250
Не знам дали е истата ам мислам таа е, на другар ми му побра 890е да плати не се нафати потоа му стигна писмо дек мора да врати, сам пополна иииииии си врати 1000е не беше во минус :)
Да плати 890 евра за услугата или? Премногу е ова, мене за 100 евра ми заврши работа.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
15.763
Поени од реакции
12.651
Да плати 890 евра за услугата или? Премногу е ова, мене за 100 евра ми заврши работа.

Неубо се искажав. Му рече демек тој треба да доплати данок -850 бил. И рече неќам, и сам лично среди си среди и му вратија 1000е фактички плус бил а и од др тука Македонец слушнав се мислам за истата.
Автоматски споено мислење:

Дечки имам уште 1 година до 24 платни листи. Е сега мојата професија МК беше Специјалист за Анализа и Превенција и бев одговорен за рекламации и контакт со клиент при истите за проектите на Мерцедес и Ауди. Бев и Дизелдорф во Мерцедес 4-5 пати на обуки имам црно на бело дека сум бил е сега имам шанса да променам работно место (од хотел) во фирма иста како Крошу или во Дајмлер.

Прашањето ми е дали ќе ми биди дозволено пошто тука кога ќе ги прашам Македонците тие ми велат со офентал и виза западен Балкан не можи, ќе одбијат. За blue card имам соте квалификации освен Б1. Има некој искуство со оваа работа?

Да чекам 24 платни листи или нема враќа муабетов?
 
Последно уредено:

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.093
Поени од реакции
4.018
Дечки имам уште 1 година до 24 платни листи. Е сега мојата професија МК беше Специјалист за Анализа и Превенција и бев одговорен за рекламации и контакт со клиент при истите за проектите на Мерцедес и Ауди. Бев и Дизелдорф во Мерцедес 4-5 пати на обуки имам црно на бело дека сум бил е сега имам шанса да променам работно место (од хотел) во фирма иста како Крошу или во Дајмлер.

Прашањето ми е дали ќе ми биди дозволено пошто тука кога ќе ги прашам Македонците тие ми велат со офентал и виза западен Балкан не можи, ќе одбијат. За blue card имам соте квалификации освен Б1. Има некој искуство со оваа работа?

Да чекам 24 платни листи или нема враќа муабетов?

генерално немаш потреба да чекаш... едноставно со новиот договор за работа од новата фирма и Stellenbeschreibung идеш у Аuslenderbehorde кај што се водиш и поднесуваш за промена на работно место.. од прилика таа процедура трае од 4 до 6 недели.. ако Bundesagentur fur Arbeit ти даде нова работна дозвола (за новото работно место) онда ќе можеш да промениш, а доколку те одбијат за нова работна дозвола, тогаш ништо... исто мој совет ако веќе менуваш работа барај некоја сигурна фирма шо нема да те заебе после 5-6 месеци и да останеш на улица, зашо секакви будали има и плус имај на ум дека сите фирми сеуште се погодени од корона... и нормално немој да даваш отказ од старата работа додека не добиеш одговор од Auslenderbehorde дека е се во ред.. нов бунар копај во стариот не плукај, така викаат...

е сеа после 2 години работа и 24 платни листи автоматски ти се трга дозволата за работа, односно имаш неограничена дозвола за работа во Германија, односно нема потреба за секоја промена на работно место во иднина да чекаш дозвола од Bundesagentur fur Arbeit..

aма во секој случај најдобро ти е во Аuslenderbehrode да се обратиш они ќе ти дадат најточни информации..
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
813
Поени од реакции
1.149
Имам едно прашање, ама поради неговата специфичност би сакал да разговарам со некој во ПП. Ако некој е во можност и сака да се обиде да ми помогне, ќе му објаснам во ПП за што станува збор. Благодарам.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
15.763
Поени од реакции
12.651
генерално немаш потреба да чекаш... едноставно со новиот договор за работа од новата фирма и Stellenbeschreibung идеш у Аuslenderbehorde кај што се водиш и поднесуваш за промена на работно место.. од прилика таа процедура трае од 4 до 6 недели.. ако Bundesagentur fur Arbeit ти даде нова работна дозвола (за новото работно место) онда ќе можеш да промениш, а доколку те одбијат за нова работна дозвола, тогаш ништо... исто мој совет ако веќе менуваш работа барај некоја сигурна фирма шо нема да те заебе после 5-6 месеци и да останеш на улица, зашо секакви будали има и плус имај на ум дека сите фирми сеуште се погодени од корона... и нормално немој да даваш отказ од старата работа додека не добиеш одговор од Auslenderbehorde дека е се во ред.. нов бунар копај во стариот не плукај, така викаат...

е сеа после 2 години работа и 24 платни листи автоматски ти се трга дозволата за работа, односно имаш неограничена дозвола за работа во Германија, односно нема потреба за секоја промена на работно место во иднина да чекаш дозвола од Bundesagentur fur Arbeit..

aма во секој случај најдобро ти е во Аuslenderbehrode да се обратиш они ќе ти дадат најточни информации..
Уште една година имам до 24 платни листи т.е уште 12 платни листи а во хотелот ми помина веќе пробниот период и нема лоша работа засега работам минибар така да не е лошо да си почекам :), има врска дека офенталот ми е на 3 години а јас веќе на 2та би вадел 24 листи ? Да не ми речат ела од како ќе истече офенталот.

Фала ти многу
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.093
Поени од реакции
4.018
Уште една година имам до 24 платни листи т.е уште 12 платни листи а во хотелот ми помина веќе пробниот период и нема лоша работа засега работам минибар така да не е лошо да си почекам :), има врска дека офенталот ми е на 3 години а јас веќе на 2та би вадел 24 листи ? Да не ми речат ела од како ќе истече офенталот.

Фала ти многу
коа ќе направиш 24 платни листи, ќе си закажеш САМ термин во Аuslenderbehorde за Arbeitserlaubnis они нема да те побараат по автоматизам :) таму или ќе ти ги бараат сите 24 платни листи или rentenversicherungsverlauf (доказ дека ти е плаќањо пензиско)... тоа се вади од Rentenversicherung во општината кај што живееш... и ако е се во ред ќе ти го поништат зеленото ливче (zusatzblatt) шо доаѓа со картичката... најверојатно ќе ти го пречкртаат, ќе ти пишат "beschäftigung gestattet" или нешто слично, ќе го заверат со потпис и печат и ќе ти го вратат... и тогаш имаш неограничена дозвола за работа во Германија.. коа ќе ти истече важноста на актуелниот Aufenthalt, следно продолжување ќе добиеш само картичка, без зеленото ливче..

иначе ова шо ти го пишав погоре не мораш да го правиш ако не сакаш... можеш да почекаш да ти истече визата и кога ќе идеш за следно продолжување се одеднаш да направиш... ама па ништо не те кошта, зашо да не ја тргнеш дозволата за работа официјално и на раат да си бараш друга работа ако сакаш..

Sent from my SM-G980F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom