Македонски филмови

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.597
@Zlatikevichius младите филмаџии во своите биографии се пишуваат како секнд јунит асистенти во филмовите од своите млади колеги, а не дека Блажевски е млад и ставал некого за секнд јунит на свој филм. Ок шефе? Реков дека си го сфаќаш по свое.

П.С. под дискусија не подразбирам извртување на нечие мислење.
.
Еве го, подолу, цитирано. Ова извртување на мислење ли е?
повеќе беше заебанција, пошто „младиве“ филмаџии обично имаат еден куп секнд јунит кредити на ИМДБ изнапишано, а како што рече една екипа е, а тие биле повеќе посматрачи на работата на екипата. :P
Сега ти го изврте сопственото мислење, и ИМДБ го замени со синтагмата "во своите биографии". Дискутираш ли со самиот себеси?

Плус, еден куп секнд јунит кредити. Јас ти барав само еден пример од купот, и ти пак ништо. И како да ти верува човек? Еве, ај сега, пошто во своите биографии било, и јас сум го извртел, направи скриншот од само една таква биографија.
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
По вчерашната премиера на македонскиот филм "Година на мајмунот" , незнам дали треба да пишувам уште сега или по извесно време кога сите ќе го погледнат филмот.
Имам само да кажам аплаузот траеше помалку од 10 секунди кога беше крајот на филмот односно насловот кога се појави, а за време на 5 минутните кредити од филмот штама во публиката, никој ни овации ниту аплауз... Кога требаше да излезат актерите на сцена за поклон ми се чини дека нозете му беа пресечени не му се излегуваше на сцена на луѓето... убила ме туѓа срамота...
Од супер сценарио, да ја усереш до толку работата е стварно треба да си ....
толку имам да кажам барем засега.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Еве што мисли филмскиот критичар Игор Анѓелков за Година на мајмунот.
https://www.facebook.com/notes/igor-angjelkov/филмско-викенд-интермецо/1672024886188710/
Јас чекам битолското кино за 1-2 недели да го стави на репертоар па да се уверам[DOUBLEPOST=1524401421][/DOUBLEPOST]Овие најавени македонски филмови досега не сме ги дискутирале овде, а и јас досега не знаев дека се планирани.

1. Свеќарката - Светозар Ристовски (режисер на Лазар, Илузија...)
Според содржината најдобро мислење имам за овој филм, мислам дека со оваа приказна може да се направи доста добар филм. Од Деспотовски мене ми се бендисва Илузија.

2. Александар - Слободан Деспотовски (режисер на Збор)
- Овој филм веројатно добил средства за време на претходната власт. Филм за Александар Македонски сигурен сум дека ќе биде тотална утка. Незнам јас каде планира овој да ги снима сцените, треба да се направи сериозно студио, сценографија, локации, кастинг, статисти за да се сними. Имајќи во предвид дека претходното негово “остварување“ Збор беше ужас не очекувам ништо повеќе. Да се мудри од Агенцијата да ги спасат парите од пропаст.

3.Мајсторот - Иво Трајков ( режисер на Медена ноќ, Големата вода)
- Искрено идејата и темата на филмот не ми се допаѓаат многу оти од филмови за турско време во последниве години се изнагледавме.

4. нема наслов - Теона Стругар Митевска
Овој филм е најавен како последниот од триологијата која ја најави Теона заедно со Кога денот немаше име, Господ постои нејзиното име е Петрунија .
Приказна за телото и човекот. Како еден постар човек како ја гледа својата физичка деградација, на своето тело и неговата релација кон своето тело. Сакав да работам со машко, затоа што сме виделе такви филмови во однос на женски карактер кој се гледа себеси. Но тој физичкиот аспект и стареењето ми се интересни. И пак машкоста. Што се случува кога ќе ја изгубиш машкоста?
) За волја на вистината ваква тематика досега сме немале, јас ги сакам нивните филмови ама неможам ништо да тврдам за овој филм.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.790
Поени од реакции
33.597
Три дена во септември, веројатно DVD издание, конечно во продажба, на kupikniga.mk
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Го гледав, „Враќање“ Албанско-Македонски Филм во Синеплекс...позитивно изненаден бев. Не е лош. Глума просечна, Убава Сценографија и Фотографија, Режија така и така...Се на се 6/10. Вреди да се види.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Соба со пијано и Три дена во септември ги има DVD да се купат на kupikniga.mk
Цена е 500 денари еден филм.
http://www.kupikniga.mk/BookStoresCatBooks.aspx?BKSQS=1110

Би било добро овие од kupikniga да направеа посебен сајт само за двд и цд продажба онлајн. Овака ретко кој му текнува дека на kupikniga има и двд македонски филмови.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.897
Поени од реакции
7.570
Не знам кај да прашам, ама тука ќе прашам. Можеби и сум прашал некогаш но сум заборавил.

Не е филм туку нешто како документарен филм. Со повеќе актери Рубенс, Дац ,Ристановски, Лилиќ.. и уште некој беа женски во Париз гостуваат со претстави и цело време се снимаат кај и да идат, посетуваат музеи и се друго во Париз.

На Наша тв го даваат често ама никогаш не го фатив отпочеток. Дури и кога го пишувам ова го даваат Наша тв.

Знае некој како се вика и дали воопшто го има на интернет ова за гледање ?
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Милчо Манчевски во Кан најави дека филмот Врба ќе се снима на есен и раскажа дел од содржината:

филмот се состои од две љубовни приказни, и двете поставени во Македонија. Едната се одвива во 17-от век во руралните средини, а другата пак во современа урбана средина. И покрај тоа што станува збор за приказни разделени со стотици години, искуствата на двојките се преплетуваат.

-Тоа е игра на огледала меѓу двете приказни, двете двојки, што ја движат оваа приказна
, објасни Манчевски.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
vikendov ke go gledam bikini moon

ama zaso nikoj ne pisal niso za filmov?
 

Лорд Зуко

I'm the protagonist of your life.
Член од
27 мај 2018
Мислења
18
Поени од реакции
7
Не знам само дали е отворена премиера или само за оние од екипа и кога ќе може обичните смртници да го погледнат филмот? Во репертоарот на Милениум за жал го нема, освен проекција на 9ти од 20 ч., а Синеплекс не ни слушнале. Во секој случај, вака не се промовира филм другари.
Прегледај го приврзокот 181471
Филмов наскоро ќе има македонска премиера. Скоро излезе трејлерот.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Трејлерот е ветувачки, изгледа добро, кинематограферот многу добра работа завршил. Иако не е на македонски јазик сепак е македонски филм очекувам дека ќе оди по фестивали иако не очекувам некој голем успех (награди од Венеција, Кан Берлин, Карлови Вари , номинација за Оскар) Главната улога толкувана од многу популарниот Бруно Ганц исто е голем плус за филмот. Можно е да има реакции од ограничени националистички насторени луѓе заглавени во минатото поради темата на филмот ...
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.358
Поени од реакции
25.053
Нема врска со национализам филмот, не се кажува во кое општество се случува. Бруно Ганц не е главна улога и една од помалите замерки ми е дека потенцијалот не му е целосно искористен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom