Македонски филмови

Лорд Зуко

I'm the protagonist of your life.
Член од
27 мај 2018
Мислења
18
Поени од реакции
7
Трејлерот е ветувачки, изгледа добро, кинематограферот многу добра работа завршил. Иако не е на македонски јазик сепак е македонски филм очекувам дека ќе оди по фестивали иако не очекувам некој голем успех (награди од Венеција, Кан Берлин, Карлови Вари , номинација за Оскар) Главната улога толкувана од многу популарниот Бруно Ганц исто е голем плус за филмот. Можно е да има реакции од ограничени националистички насторени луѓе заглавени во минатото поради темата на филмот ...
Има моменти на добра кинематографија, но тоа повеќе се должи на локациите. Филмот не е националистички и просторно е прикажано едно општество како микс на повеќе простори од Југославија. (што според мене е добро и интересно решение)

Но приказната и драматургијата се климави. Лоша динамика и чуден стил. Се на се филмот не е добар.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Нема врска со национализам филмот, не се кажува во кое општество се случува. Бруно Ганц не е главна улога и една од помалите замерки ми е дека потенцијалот не му е целосно искористен.
јас не велам дека има врска со национализам туку велам дека кај некој типови може да побуди такви националистички побуди. Сите тие и србите и хрватите и босанците се палат на Хаг. Добро не е главна ама сепак неговата улога е битна а тоа што таа улога ја игра актер со исклучително реноме и биографија е плус за филмот.


Има моменти на добра кинематографија, но тоа повеќе се должи на локациите. Филмот не е националистички и просторно е прикажано едно општество како микс на повеќе простори од Југославија. (што според мене е добро и интересно решение)

Но приказната и драматургијата се климави. Лоша динамика и чуден стил. Се на се филмот не е добар.
јас не велам дека има врска со национализам туку велам дека кај некој типови може да побуди такви националистички побуди. Сите тие и србите и хрватите и босанците се палат на Хаг. И јас се согласувам дека не е некој филм но може да се каже дека е добар (3) кога ќе се соберат некои добри работи.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Filmov kje iskochi nekogash za besplatno gledanje? ( DZGAN ) ?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.868
Поени од реакции
7.554

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.789
Поени од реакции
6.992
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.868
Поени од реакции
7.554
Недела на Телма. Од 20 или 22 часча
Ако може некој нека го снима доколку има Телма HD за снимање или ако нема немора HD.
Битно некој нека сними да се има филмот на интернет за симнување.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.868
Поени од реакции
7.554
100% ќе го постави некој на ТракерМк (ако го нема веќе таму)
Пишав и таму па да видиме дали некој ќе се нафати да снима.

Јас би снимал ама премногу ми е полн компјутерот и немам место многу.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Пишав и таму па да видиме дали некој ќе се нафати да снима.

Јас би снимал ама премногу ми е полн компјутерот и немам место многу.
Епа избриши дел од порките и ќе направиш. :icon_mrgr:
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.868
Поени од реакции
7.554
Ok e toa ama ne gledam TV. Sakam da si go gledam labavo na laptop u moj mood... ne znam shto go otapea tolku da ne mozhe da se pushti za free download ili gledanje...
Се надевам ќе го сними некој од телевизија па ќе го стави за симнување на интернет.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Се надевам ќе го сними некој од телевизија па ќе го стави за симнување на интернет.
Може и таква опција по можност да е ок квалитет да може да се гледа поштено.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.645
Dzgan go ima veke nekolku meseci na internet
 

Kajgana Shop

На врв Bottom