Македонски филмови

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Дали си гелдал некој филм на Албански јазик? И твоје искрено мислење?
поздрав!
Сум гледал и повеќето не ми се допаднале и тоа ради приказната и лошите дијалози.

Македонски мнозински продукции:
- Војната заврши (2009) на Митко Панов е на албански. 2/5
- Враќање (2017) 1/5.
- Незаборавна пролет во заборавено село (2018) што требаше да биде смешен, а не беше. 1/5.

Не сум го гледал само Мојот татко и Исчезнатиот од мнозинскиве зашто не сум нашол снимка.

Македонски малцински продукции:
- Летечкиот циркус (Cirku Fluturues) - просечен филм. Имаше и добри моменти и досадни 2.5/5
- Моето езеро (Liqeni im) - симпатична приказна, преубави кадри од албанскиот дел на Преспа. Ми се допадна ко целина. 4/5
- Улиште (Zgjoi) - нешто ми фалеше во филмот, не ми пренесе емоции. 3/5

Еве и еден бонус што го нема поддржано Македонија - косовскиот Zana што ме бендиса приказната и доби 4/5.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.896
Поени од реакции
7.570
На Gley апликацијата на телевизор проверив може бесплатно да се гледаат Дедо и Внук, Џган, Трето полувреме, Ослободување на Скопје, Стела плус и Тома филмот беше бесплатен.

Знам дека на повеќето од вас ви се гледани, емитувани се и на телевизија некој од филмовиве ама ако воопшто има на некој кој не му се гледани или сака пак да ги гледа има прилика да ги гледа и таму.
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Еден хоштаплер помалку. Некој гледа.
А вечерва сонував дека ме брка една мечка покрај река, некако избегав а мечката ја зачека голема глутница волци.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Еден хоштаплер помалку. Некој гледа.
А вечерва сонував дека ме брка една мечка покрај река, некако избегав а мечката ја зачека голема глутница волци.
Тозија речиси цел живот заработуваше од филм на овој или оној начин. Направи неколку злоупотреби како директор... Последниот период на функцијата почна и да се сили со изјави и прес конференции...и вака неочекуван крај. Сепак Тозија не беше најголемиот лопов и хоштаплер, далеку пред него се Дарко Башевски, Мими и екипа кои за време на ДПМНЕ финансираа и снимаа пропаганден материјал.
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Тозија речиси цел живот заработуваше од филм на овој или оној начин. Направи неколку злоупотреби како директор... Последниот период на функцијата почна и да се сили со изјави и прес конференции...и вака неочекуван крај. Сепак Тозија не беше најголемиот лопов и хоштаплер, далеку пред него се Дарко Башевски, Мими и екипа кои за време на ДПМНЕ финансираа и снимаа пропаганден материјал.
Сепак во кодот негов го имаше тоа хоштаплерското што само на тој начин знаел да функционира, што го имаат потврдено многу неогови бивши соработници.
Зошто да е тој начинот преку хоштаплерлук, преку рекетирање, преку проценти, како така филм ли се прави или се профитира?
Се додека директор хоштаплер (било кој и да е) ги собира рецензентите (негови блиски пријатели и соработници) повеќето кои немаат појма од филм, му кажува овие 10 проекти поминуваат на овој повик, се другото фрлајте и пишуајте банални образложенија зошто не треба да поминат. Е се додека тоа така функционира или додека немаш "свој човек" или "нема некој од тебе интерес или процент" кај нас уметност и филм нема да има.
Кога овие работи ќе му ги објасниш на скандинавските филмски центри, луѓето просто не му е јасно што му зборуваш дека на тој начин некој си хоштаплерисува со филмот како алатка за лично збогатување и профит а не агенцијата за филм да биде институција која ќе биде во корис на филмските автори, туку нивни противник и баждарџија.

Го чекам неговито "кодот на преспа" што му го даде на другар му борјан, во 2019та, да видиме што перална на пари направиле.(режисер го ставиле николче попоски :(, незнам зошто им се нафатил може трама му правеле за црвениот поет што му го забранија да се прикажува на билокоја тв)
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Тозија речиси цел живот заработуваше од филм на овој или оној начин. Направи неколку злоупотреби како директор... Последниот период на функцијата почна и да се сили со изјави и прес конференции...и вака неочекуван крај. Сепак Тозија не беше најголемиот лопов и хоштаплер, далеку пред него се Дарко Башевски, Мими и екипа кои за време на ДПМНЕ финансираа и снимаа пропаганден материјал.
Moже малку појаснување за каков пропаганден материјал се работи?

И што правеле полошо Баше и Мими?
Дај извади нечиј прљав веш да видиме што толку лошо правел?

Или ќе идеме по истиот памет на политичарите, ама да видевте тие претходните што правеа, од лошо полошо, режим беа.
Автоматски споено мислење:


Уште едно "добро" дело од Медениот.
Филмот што е снимен во голем дел на македонски, од режисер Македонец што ја освои и првата награда за македонски филм на Санденс, овој пат неподдржан од добрината на Медениот.

А уста расчепија како "Види ја ти неа" бил дел од нов бран. (Инаку поддржан е од претходните)
 
Последно уредено:
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Moже малку појаснување за каков пропаганден материјал се работи?

И што правеле полошо Баше и Мими?
Дај извади нечиј прљав веш да видиме што толку лошо правел?

Или ќе идеме по истиот памет на политичарите, ама да видевте тие претходните што правеа, од лошо полошо, режим беа.
Пропаганден материјал од типот на серијата Македонија, Трето полувреме, Балканот не е мртов, До Балчак, Црвениот поет... Во главно цела продукција беше со турци, бугари, грци... Башевски и Мими беа подолго на функција а со тоа имаа повеќе време за злоупотреби. Јас искрено се надевав дека Тозија ќе одговараше за кризната помош на филмаџиите, злоупотребите со Ослободување на Скопје, рецензентите, Манчевски итн. Ама ете замина.

А за филмот на Столевски се надевам дека ќе го има во кино кај нас а многу веројатно ќе заврши на некоја стриминг платформа.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Пропаганден материјал од типот на серијата Македонија, Трето полувреме, Балканот не е мртов, До Балчак, Црвениот поет... Во главно цела продукција беше со турци, бугари, грци... Башевски и Мими беа подолго на функција а со тоа имаа повеќе време за злоупотреби. Јас искрено се надевав дека Тозија ќе одговараше за кризната помош на филмаџиите, злоупотребите со Ослободување на Скопје, рецензентите, Манчевски итн. Ама ете замина.

А за филмот на Столевски се надевам дека ќе го има во кино кај нас а многу веројатно ќе заврши на некоја стриминг платформа.
Извини вака, ама иди лечи се.

Не викам дека сум за историски филмови, сметам дека претеруваа со тие тематики и доволно се тие историски филмови што ги имаме, ама да речеш дека филмовиве биле пропаганда???

Тоа се тие комуњарски мислења како Трето полувреме, Балканот не е мртов, До Балчак, Црвениот поет се пропаганда.
Како Бугарите и Османлиите ни биле пријатели, ни помагале, ама ние глупи, не сме сакале помош и сега сакаме да ги оцрниме и да им го уништиме угледот.
Ај да им се извиниме ако не на Османлиите што не угнетувале 5 века и што по нив продолжиле Бугарите и Србите да не газат...

Уште да кажеш дека "Републиката во пламен", "Мис Стон", "До победата и по неа" и уште еден куп историски филмови се пропаганда.

Хк, пу, се срамам од вакви луѓе ко тебе! Луѓе што се срамат од тоа што се, што си го плукаат генот и ги срамуваат предците што умирале за земјава. Или може твоиве биле од предавниците што се продавале за имот и функција и уште зборат за пропаганда. Хк, пу!
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Пропаганден материјал од типот на серијата Македонија, Трето полувреме, Балканот не е мртов, До Балчак, Црвениот поет... Во главно цела продукција беше со турци, бугари, грци... Башевски и Мими беа подолго на функција а со тоа имаа повеќе време за злоупотреби. Јас искрено се надевав дека Тозија ќе одговараше за кризната помош на филмаџиите, злоупотребите со Ослободување на Скопје, рецензентите, Манчевски итн. Ама ете замина.

А за филмот на Столевски се надевам дека ќе го има во кино кај нас а многу веројатно ќе заврши на некоја стриминг платформа.
giphy.gif
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Пропаганда во негативен контекст не се, но лоши филмови Трето и Балчак се. Трето со ужасната глума на Ката и Коцев, а Балчак како еден од најдосадните филмови досега снимени.

Sent from my SM-A217F using Tapatalk
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
Пропаганда во негативен контекст не се, но лоши филмови Трето и Балчак се. Трето со ужасната глума на Ката и Коцев, а Балчак како еден од најдосадните филмови досега снимени.

Sent from my SM-A217F using Tapatalk
Крв од очи ми потекоа на двата, не се догледуваа и не ги догледав. Од Столе Попов бев разочаран повеќе, проектот се гледаше дека за главна цел имал да напика што повеќе актери и да подели што повеќе дневници.
Трето полувреме за проблемите што ги предизвика мораше да биде подобар филм :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom