Македонски филмови

Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.240
Поени од реакции
3.137
easy peasy lemon squeezy @Комита Ултрас :)

Туку почнав со правење комплетна листа на сите македонски филмови без разлика дали се кратки или долги, документарни, анимирани или играни. Пошто постојат огромен број на филмови што не се на Летербоксд (зборам за документарци, анимирани и тв филмови, како и кратки играни), кој има време бујрум нека помага со поставување.

Многу е поедноставно од креирањето на ИМДБ, чисто ако некој мисли да помогне.
Ноќ спрема свети Василиј
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Него, You Won't Be Alone онлајн ќе одел со 24 часа можност за гледање на Sundance, колку шо гледам... дај некој нека се регистрира нека го купи и нека ми даде акаунт да го симнам :D
99% има Widevine заштита која релативно лесно ја пробивам, најчесто
Прегледај го приврзокот 320174

Прегледај го приврзокот 320175
Screenshot 2022-01-23 at 17-30-48 2022 Sundance Film Festival.png


Тргнав да купам, ама ми дава sold out...
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Ноќ спрема свети Василиј
Мислев на помош при поставување на филмовите на TMDB чија што база ја користи Летербоксд.
Ако имаш време можеш да креираш профил тука и после само Add new film и да ги пополниш информациите за него.

Откако си го креирал, само ми го пушташ линкот од ТМДБ во коментар на листата која ќе биде отворена и достапна за сите.

Најголем дел од македонските филмови на ЛБ ги поставивме јас и Злате, ама не можеме сè сами. :)
 
Член од
30 декември 2021
Мислења
9
Поени од реакции
2
Здраво на сите,
Дали кај нас имаме Професионална филмска критика , и кој пишува за филмови?


поз
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Здраво на сите,
Дали кај нас имаме Професионална филмска критика , и кој пишува за филмови?


поз
Едно време имаше Филм Плус магазин, Влатко Галевски и Сунчица пишуваа. Ако не се лажам кратко траеше па после излегуваше само како додаток. Не сум во тек дали сеуште постои. Во печатена форма не верувам дека има нешто друго, а од веб портали редовно ги пратам popup.mk делуваат интересни. Колку се професионални, не знам.
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Здраво на сите,
Дали кај нас имаме Професионална филмска критика , и кој пишува за филмови?


поз

Влатко Галевски има рубрика ТВ и филмски печат Слободен Печат. Сунчица Уневска има додаток на Нова Македонија, Филм+ (секоја втора сабота во месецот). Игор Анѓелков пишува на herojnaedenden.mk а Марина Костова на Сакам да кажам. Јас го пратам и новинарот Тони Цифровски си ги објавува на FB (Toni Cif).
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Здраво на сите,
Дали кај нас имаме Професионална филмска критика , и кој пишува за филмови?


поз
Влатко Галевски има рубрика ТВ и филмски печат Слободен Печат. Сунчица Уневска има додаток на Нова Македонија, Филм+ (секоја втора сабота во месецот). Игор Анѓелков пишува на herojnaedenden.mk а Марина Костова на Сакам да кажам. Јас го пратам и новинарот Тони Цифровски си ги објавува на FB (Toni Cif).
+ чат-пат Илина Јакимовска во делот за култура на Off.net на Трендо - Bookbox (има и page на фејсбук).
Јас го пратам и новинарот Тони Цифровски си ги објавува на FB (Toni Cif).
Колку што гледам, има напишано само една, единствена рецензија, за Сестри. Се останато се споделени филмски постери (ако мислиш на тоа како „професионална филмска критика“).
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
+ чат-пат Илина Јакимовска во делот за култура на Off.net на Трендо - Bookbox (има и page на фејсбук).

Колку што гледам, има напишано само една, единствена рецензија, за Сестри. Се останато се споделени филмски постери (ако мислиш на тоа како „професионална филмска критика“).
Има повеќе ама затрупан му е профилот. Има и неколку книги со критики мислам се викаат Кинеење.
 
Член од
30 декември 2021
Мислења
9
Поени од реакции
2
Што мислите која приказна е добра приказна за Македонски ФИЛМ?
мислам ако некој од вас сака да снима филм , со која тема, карактери или приказни ке одлучува да го снима? Нешто базирано на некоја книга, или секојдненвниот живот?

Поздрав!
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Што мислите која приказна е добра приказна за Македонски ФИЛМ?
мислам ако некој од вас сака да снима филм , со која тема, карактери или приказни ке одлучува да го снима? Нешто базирано на некоја книга, или секојдненвниот живот?

Поздрав!
А што мислиш ти друже? Досега секоја објава ти беше ко некоја анкета или интервју.

Можеш и ти да ни се претставиш, кои филмови ги сакаш, кои не, зошто ги сакаш тие што ги сакаш итн. Да дадеш некое мислење за кинематографијата и каков филм еве ти би снимил?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom