Македонски филмови

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
13:50 е моментот.

Цитирам:
"Медо беше еден од дизајнерите, еден од креаторите на шарената револуција, на начинот на кој се протестира, не само со свирчиња, знаменца - тој го измисли фарбањето итн."
Жално каква личност изгубивме, упм.

Баш ме интересира дали овој детаљ со молерисувањето ќе му го пишат во монографијата, која несомнено ќе никне по нарачка на ДФРМ и другарчињата.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
 
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Објавен трејлерот за Мими во режија на Даријан Пејовски. Трејлерот баш и не ме привлекува да го гледам филмов (n) веројатно во следниве месеци ќе има премиера. Годинава ми се чини ќе имаме минимум 4-5 премиери: Мими, Кајмак, Преекспонирано, Снежана на крајот умира, Лена и Владимир... Би требало М од Вардан да биде годинава а можеби и Најсреќниот човек на светот
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903

Прв долгометражен што треба да се снима годинава е "Кома".
 
Член од
30 декември 2021
Мислења
9
Поени од реакции
2
Што мислите кој е најдобар македонски филм последните 5 години, и исто така најлошиот макдеонски филм?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Што мислите кој е најдобар македонски филм последните 5 години, и исто така најлошиот макдеонски филм?
На прсти се бројат добрите филмови во последниве 5 години (2017-2021).
Поголеми оцени од 3.5/5 кај мене имаат само „Исцелител“ и „Господ постои, името и е Петрунија“.

За најлоши се борат „Кога денот немаше име“ и „Ругање со Христос“, ништо подобри не се ни „Најтешкото нешто (Аci Kiraz)“, „Незаборавна пролет во заборавено село“, „Враќање“, „Година на мајмунот“, „Сведок“ и „Еј“.

Останатите ми се просеци со оцена 2.5 или 3/5
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Што мислите кој е најдобар македонски филм последните 5 години, и исто така најлошиот макдеонски филм?
Најдобар во последните пет - Исцелител
Најлош во овој период не ми текнува
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Што мислите кој е најдобар македонски филм последните 5 години, и исто така најлошиот макдеонски филм?
Медена земја е дефинитивно најдобар, не верувам дека некој би го негирал тоа. Avec L'Amour е исто - одличен филм. Е сега немаш прецизирано дали мислиш само на играни филмови. Ако да, тогаш за мене Исцелител е најдобар, а Кога денот немаше име - убедливо најлош. Од филмовите кои ми оставиле позитивен впечаток, би ги споменал: Врба, Втора шанса, Година на мајмунот, The Happiness Effect и Сестри, а од оние за кои не е потребен ни коментар: Господ постои името и е Петрунија и Незаборавната пролет во заборавеното село. Имам уште доста неизгледани, за жал.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
'You Won't Be Аlone' на Столевски ноќеска имаше премиера на Санденс.

Рецензиите од влијателни медиуми викаат:
- Гардијан - оцена 5/5
- Индивајр - оцена А- (кај нас преведено школска 5-)
- Холивуд Рипортер - нема оцена
- Вараети - нема оцена, ама почетокот што го читнав е позитивно
- Слешфилм - оцена 6/10

Многу споредби со начинот на раскажување што го имаат Теренс Малик и Роберт Егерс.
Баш сакам да видам што е снимено.

 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
easy peasy lemon squeezy @Комита Ултрас :)

Туку почнав со правење комплетна листа на сите македонски филмови без разлика дали се кратки или долги, документарни, анимирани или играни. Пошто постојат огромен број на филмови што не се на Летербоксд (зборам за документарци, анимирани и тв филмови, како и кратки играни), кој има време бујрум нека помага со поставување.

Многу е поедноставно од креирањето на ИМДБ, чисто ако некој мисли да помогне.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Него, You Won't Be Alone онлајн ќе одел со 24 часа можност за гледање на Sundance, колку шо гледам... дај некој нека се регистрира нека го купи и нека ми даде акаунт да го симнам :D
99% има Widevine заштита која релативно лесно ја пробивам, најчесто
1642951749297.png

1642952073150.png
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom