Македонски филмови

Член од
26 февруари 2016
Мислења
2.917
Поени од реакции
5.947
Врба на Милчо Манчевски е македонски кандидат за Оскар

Реално најдобар избор од кандидатите. Колку и да ми се допаѓа филмот, не очекувам номинација
Искрено немам гледано ниту еден од другите филмови што биле потенцијални кандидати ама Врба за мене е крајно просечен филм. И јас не очекувам номинација.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.580
Поени од реакции
4.153
"Исчезнатиот" не можел да биде во изборот зашто немал никаква премиера или кино проекции.
"Хепинес Ефект" имаше само две проекции тука и еден фестивал во Косово, така што и он немал редовна кинодистрибуција за да може да биде изберен.

Од играниве можело да се бира за Хомо, Стела, Дедо и внук и Врба. Претпоставувам првиве три воопшто и не се пријавиле за номинација. Така што, ако се бира од "Врба" и документарниве, боље "Врба" да иде. Иако и ја реков дека е просечен филм.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.880
Поени од реакции
19.805
"Исчезнатиот" не можел да биде во изборот зашто немал никаква премиера или кино проекции.
"Хепинес Ефект" имаше само две проекции тука и еден фестивал во Косово, така што и он немал редовна кинодистрибуција за да може да биде изберен.

Од играниве можело да се бира за Хомо, Стела, Дедо и внук и Врба. Претпоставувам првиве три воопшто и не се пријавиле за номинација. Така што, ако се бира од "Врба" и документарниве, боље "Врба" да иде. Иако и ја реков дека е просечен филм.
Дедо и внук беше лани во конкуренција, мислам. Стела и Хомо веројатно не се пријавиле. За другите, уште е рано - правилата налагаат да имаат последователни кино проекции, да, но најдоцна до 31 декември 2020, што значи секој може да го исполни тој услов.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.580
Поени од реакции
4.153
Дедо и внук беше лани во конкуренција, мислам. Стела и Хомо веројатно не се пријавиле. За другите, уште е рано - правилата налагаат да имаат последователни кино проекции, да, но најдоцна до 31 декември 2020, што значи секој може да го исполни тој услов.
Дедо и внук имаше премиера во декември, откако целиот избор веќе беше направен. Освен како што викаш, да се пријавиле, па доколку бидат избрани да го пуштат филмот одма во кино, што по мене е глупо.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.880
Поени од реакции
19.805
Дедо и внук имаше премиера во декември, откако целиот избор веќе беше направен. Освен како што викаш, да се пријавиле, па доколку бидат избрани да го пуштат филмот одма во кино, што по мене е глупо.
Screenshot_20201116-182815_Chrome.jpg
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.580
Поени од реакции
4.153
Краткиот филм „Но дали си ти маж?“ на Ѓорче Ставрески, кој беше поддржан на првиот рок од конкурсот за 2020 година, доби поддршка и од Србија (околу 800.000 денари).

Ова е втор наш краток филм што добива поддршка од Србија, по „Северен пол“ на Марија Апчевска.

Повторно се одбиени „Осветлен“ на Јаниќијевиќ и „Вечерен акт“ на Васил Христов, а одбиени се апликациите и за „Денот на жената“ на Цветановски и документарниот „Од пепел и прав до небесни височини“ на Симјановски.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.183
Поени од реакции
5.243
Извадено е од архивата на МРТ од тука
Го има во три дела таму.

Не ми е јасно зошто ваква снимка не го пуштија на МРТ 1 кога го пуштија како мини серија во април годинава.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
3.552
Поени од реакции
7.107
Абе, што проблем има Атиџе од Медена Земја што сите гледам споделуваат по социјалниве мрежи?
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.504
Поени од реакции
57.298
Абе, што проблем има Атиџе од Медена Земја што сите гледам споделуваат по социјалниве мрежи?
Ја искористија сите од Владава да се промовираат себе си тогаш за Оскарите, и ветуваа удобна куќичка и работа во општината, и неколку месеци подоцна еве се отвара жиро сметка за помош на жената. Класика македонска работа, ништо ново :toe:
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.580
Поени од реакции
4.153
Ја искористија сите од Владава да се промовираат себе си тогаш за Оскарите, и ветуваа удобна куќичка и работа во општината, и неколку месеци подоцна еве се отвара жиро сметка за помош на жената. Класика македонска работа, ништо ново :toe:
Колку што знам и купија куќа. Скоро имаше нешто по порталиве дека има проблеми со оној клошарот од филмот. Се заканувал дека ќе ја убие и неа и брат и'.
Автоматски споено мислење:

П.С. моментално на 24ка има Астрорум со Тамара Котевска.
 
Последно уредено:

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
11.183
Поени од реакции
5.243
Дедо и внук го имате на некој од балканскиве пиратерија форум и торент сајтови.
 
На врв Bottom