Македонски филмови

Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
A comedic short film about two guys refusing to confess their sexual attraction towards each other.
Comedic бе, не слушнале за comic. :D Дури и серија за 2021 гледам снимиле. :eek:

Има уште едно дете што си игра режисер, он е дури и појак со англискиот. Based on New Year's Eve. :ROFLMAO:
TV OREL VESTI episode 5 is based on New Year's Eve. These series are news parody. Every character in the series is played by Bojan Petrovski (the writer, director, and producer on the series).
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.494
Поени од реакции
80.557
На ТракерМК го имаат постирано Мултилевел, ТВ филм од 2000 година со Данчо Чеврески и Љупка Џундева
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
На ТракерМК го имаат постирано Мултилевел, ТВ филм од 2000 година со Данчо Чеврески и Љупка Џундева
Го имам гледано одамна на МТВ мислам. Не се сеќавам ни што беше приказната, единствено ми останало во сеќавање дека Лазе Манасков глумеше hitman пратен да ја убие Џундева.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Врба на Милчо Манчевски е македонски кандидат за Оскар

Реално најдобар избор од кандидатите. Колку и да ми се допаѓа филмот, не очекувам номинација
Искрено немам гледано ниту еден од другите филмови што биле потенцијални кандидати ама Врба за мене е крајно просечен филм. И јас не очекувам номинација.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
"Исчезнатиот" не можел да биде во изборот зашто немал никаква премиера или кино проекции.
"Хепинес Ефект" имаше само две проекции тука и еден фестивал во Косово, така што и он немал редовна кинодистрибуција за да може да биде изберен.

Од играниве можело да се бира за Хомо, Стела, Дедо и внук и Врба. Претпоставувам првиве три воопшто и не се пријавиле за номинација. Така што, ако се бира од "Врба" и документарниве, боље "Врба" да иде. Иако и ја реков дека е просечен филм.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
"Исчезнатиот" не можел да биде во изборот зашто немал никаква премиера или кино проекции.
"Хепинес Ефект" имаше само две проекции тука и еден фестивал во Косово, така што и он немал редовна кинодистрибуција за да може да биде изберен.

Од играниве можело да се бира за Хомо, Стела, Дедо и внук и Врба. Претпоставувам првиве три воопшто и не се пријавиле за номинација. Така што, ако се бира од "Врба" и документарниве, боље "Врба" да иде. Иако и ја реков дека е просечен филм.
Дедо и внук беше лани во конкуренција, мислам. Стела и Хомо веројатно не се пријавиле. За другите, уште е рано - правилата налагаат да имаат последователни кино проекции, да, но најдоцна до 31 декември 2020, што значи секој може да го исполни тој услов.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Дедо и внук беше лани во конкуренција, мислам. Стела и Хомо веројатно не се пријавиле. За другите, уште е рано - правилата налагаат да имаат последователни кино проекции, да, но најдоцна до 31 декември 2020, што значи секој може да го исполни тој услов.
Дедо и внук имаше премиера во декември, откако целиот избор веќе беше направен. Освен како што викаш, да се пријавиле, па доколку бидат избрани да го пуштат филмот одма во кино, што по мене е глупо.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Дедо и внук имаше премиера во декември, откако целиот избор веќе беше направен. Освен како што викаш, да се пријавиле, па доколку бидат избрани да го пуштат филмот одма во кино, што по мене е глупо.
Screenshot_20201116-182815_Chrome.jpg
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Краткиот филм „Но дали си ти маж?“ на Ѓорче Ставрески, кој беше поддржан на првиот рок од конкурсот за 2020 година, доби поддршка и од Србија (околу 800.000 денари).

Ова е втор наш краток филм што добива поддршка од Србија, по „Северен пол“ на Марија Апчевска.

Повторно се одбиени „Осветлен“ на Јаниќијевиќ и „Вечерен акт“ на Васил Христов, а одбиени се апликациите и за „Денот на жената“ на Цветановски и документарниот „Од пепел и прав до небесни височини“ на Симјановски.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.516
Извадено е од архивата на МРТ од тука
Го има во три дела таму.

Не ми е јасно зошто ваква снимка не го пуштија на МРТ 1 кога го пуштија како мини серија во април годинава.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Абе, што проблем има Атиџе од Медена Земја што сите гледам споделуваат по социјалниве мрежи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom