Македонска фудбалска репрезентација

Член од
26 септември 2007
Мислења
2.010
Поени од реакции
1.905
utakmicata mora da se igra u skopje. sto go ebam pretsedatelot civ e, neka se urgira tamu i neka im se dade 10% karti spored pravilata na UEFA a ostatokot so licni karti. Na kraj taka i ke bide, nema FFM da ima zbor za ova, ke resi MVR a so ogled deka ke bide pred izbori ke pomine vo najdobar red inace ke se rasipe kalimerata so bracata. nema da bidam iznenaden use na granica da gi vrakaat tie sto nemaat karti i da gi smestat vo kafez so pratnja od granica. Nema da bide ova kako sto go zamisljas bidi siguren
Mislam deka se 5% ne 10%.
P.s. Dali jas vo toj slucaj ke dobijam karta so licna karta :D ?
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Ниту сум дискутирал за Косово ни за Израел со тебе. Прво провери со кој си правел муабет па после коментирај.

И како бе така сите што не делиме мислење со тебе не пратиме ништо а еве ти си експерт. А даваш само делумни коментари. Си запнал дека Косово биле поквалитетни а не пиша ни зошто, ни како, ни кој е тој играч што ти се бендисал. Еве јас не навредувам како тебе дека пратиш на резултати ама со твоите коментари лесно може да се добие баш таков впечаток.

Косово има огромен напредок во последните 2-3 години. За нивни услови имаа одлични квалификации. Ама не направија ништо што и нашите не би го постигнале. Во таа група сигурен сум дека и ние ќе бевме трети. Имаме добра генерација, имаме позитивен скор последните години и ако сега дојде ред да се плашиме од Косово на домашен терен тогаш не знам што да мислам. За мене пораз ќе биде голем срам.
druze eve ti eden primer ako ne pamtis dobro:
За Австрија постојано се збори како за квалитетна селекција. Ја издигнаа на ниво на голем фаворит за второ место. А се гледа дека максимум се на исто ниво со Израел и Словенија. Австрија до сега одигра над очекувањата само во квалификациите за ЕП 2016. Па после ги збореа дека ќе биле изненадување на првенството. А тие не одиграа буквално ништо и завршија убедливо последни во групата.

Тоа дека се две класи подобри од нас е многу, многу далеку од реалноста и е класично македонско размислување со синдром на ниска вредност. Со овој тим ако одиграме на ниво може комотно да ги победиме со 2-3 гола разлика во Скопје.
spored tebe avstrija bil na ist level so izrael i so nasiot tim ako odigrame na nivo sme mozele komotno so 2-3 gola razlika doma da gi dobieme^^ se vide po toj komentar kolku pratis drugi reprezentacii, ni imase aber kakvi drva se izrael, ni deka avstrija e daleku podobra od nas. jas togas tvrdev vo nekolku navrati deka avstrija ima daleku povisok individualen kvalitet od nas i se podobar tim, a nekoi koi samo pratat rezultati vrz toa deka avstrija izgubi bodovi od izrael mislea deka se na ist level kako niv i ne se podobri od nas. za kosovo muabetot togas vo tie diskusii go imav so drugi, ama ete sepak dobro te zapamtiv, ti ja pravese sporedbata za avstrija i izrael (i nekoi drugi, ne bese edinstven).

inace ne sakam nikogo da vregam, ama ocigledno e deka nekoi ljuge gi gledaat poslednite rezultati ili koja e drzavata i samo vrz toa nosat mislenje, kao koj se kosovo, pred nekoja godina samo gubea. prognozite za kosovo site gi pogodiv vo poslednite 18 meseci, deka ke bidat prvi vo nivnata grupa od liga na nacii i deka ke bidat treti vo kvalifikaciite. gi imam gledano, poznavam del od nivnite igraci i zaradi toa bas mozam da napravam dobra sporedba so nasiot tim koj od pamti vek go pratam intenzivno, isto kako i mladinskite kategorii i 1. MFL.

eve i konkretno ke ti kazam zosto mislam deka kosovo e za nuansi podobar: individualniot kvalitet ni e na ist level, no tie kako tim povise mi se svigaat bidejki fizicki se podobri. kaj nas vo zavistnost od startniot sostav nekogas imame 2-3 fudbaleri koi fizicki ne se veke na najvisok level i ne se sposobni 90 minuti da izigraat na visok level. tuka se pandev i velkovski, cesto i spirovski, a imame i nekoi fudbaleri koi imaat deficit koga e vo prasanje atletikata (na primer nestorovski, a i tie spomnatite so poslaba kondicija). koga se igraat bitni natprevari toa se vazni faktori bidejki se raboti za 90 minuti so poln intenzitet, a mozda i 120 minuti. igracite na kosovo vo prosek se pospremni, nemaat fizicki tolku slabi tocki. igracite se na dobra vozrast i sposobni 90 minuti da oraat po terenot. so ogled na toa sto individualno sme slicni (ete rashica ke ti go spomnam koj go pratam vo germanija deka dobro ja poznavam bundesliga, deckoto ne e polos od elmas i bardhi iako elmas e potalentiran, a kosovo ima i kup drugi igraci koi igraat vo kvalitetni ligi) mislam deka toa moze da bide klucniot faktor, pogolem od toa sto nie igrame doma (ne se ni znae kakva ke bide konstelacijata na tribinite, demek ke imame prednos da ima i 10.000 albanci na tribinite koi ke navivaat za kosovo).

baska kako sto kazav imaat mal bonus so toa sto imaat nekolku igraci od diasporata vo pozadina koi mozda preku zimata ke gi dobijat i so toa ke pokrijat po nekoja mala slaba tocka. tie i na toj nacin ja izgradija celata reprezentacija, zaradi toa i imaa tolkav skok, recisi site klucni igraci im se diasporci.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.681
Da go pozdravam Dragonsky so Slovenija, nisto povekje. Hehehehehe :icon_lol: :icon_lol:

Inaku ubavo vi vika k0k014, izgleda ne go poznavate mentalniot sklop na albancite pa zatoa komentirate vaka. Druga rabota, jas iskreno se nadevam i stvarno ne gledam pricina zosto ne bi dale se od sebe nasive Albanci. Ednostavno istoriska sansa im e da igraat na EP, sekako so eventualno nezalaganje ili "popustanje" ne postignuvaat nisto.
Ali kaj niv rabotite funkcioniraat malku poinaku, ako se dobie naredba da nema zalaganje togas taka i ke bide. :)

Mene najvekje me plasi ako mecot se igra vo Skopje, ne znam kolku ke moze da se iskontrolira situacijata vnatre a i nadvor od stadionot. Se nadevam nema da dojde do poseriozni incidenti i deka mecot ke bide fer i korekten.

Okolu kvalitetot na dvete selekcii, nema somnez deka sme pokvalitetni od niv, ama hartijata ne igra uloga i realno oni ne se voopsto naivna selekcija. Igraat dosta cvrst i fizicki zahteven fudbal, ako malce gi potcenime ke go jademe.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.914
Поени од реакции
84.321
Da go pozdravam Dragonsky so Slovenija, nisto povekje. Hehehehehe :icon_lol: :icon_lol:
Па не знам зашто ми рипнавте за ова, не реков дека е нешто што е 100% факт, само реков дека Австрија и Словенија се на исто ниво и очекувам Словенија да е малце подобра.
На крај, не е дека Австрија беше убедлива во групава, пак меѓусебниот дуел на Словенија и Австрија решаваше, ако победеше Словенија таму ќе беше се поинаку во групата.
Секако не го презентраив како факт, него поентата ми беше дека ја преценувате Австрија дека е сигурен фаворит, нешто зад што уште стојам
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
druze eve ti eden primer ako ne pamtis dobro:

spored tebe avstrija bil na ist level so izrael i so nasiot tim ako odigrame na nivo sme mozele komotno so 2-3 gola razlika doma da gi dobieme^^ se vide po toj komentar kolku pratis drugi reprezentacii, ni imase aber kakvi drva se izrael, ni deka avstrija e daleku podobra od nas. jas togas tvrdev vo nekolku navrati deka avstrija ima daleku povisok individualen kvalitet od nas i se podobar tim, a nekoi koi samo pratat rezultati vrz toa deka avstrija izgubi bodovi od izrael mislea deka se na ist level kako niv i ne se podobri od nas. za kosovo muabetot togas vo tie diskusii go imav so drugi, ama ete sepak dobro te zapamtiv, ti ja pravese sporedbata za avstrija i izrael (i nekoi drugi, ne bese edinstven).

inace ne sakam nikogo da vregam, ama ocigledno e deka nekoi ljuge gi gledaat poslednite rezultati ili koja e drzavata i samo vrz toa nosat mislenje, kao koj se kosovo, pred nekoja godina samo gubea. prognozite za kosovo site gi pogodiv vo poslednite 18 meseci, deka ke bidat prvi vo nivnata grupa od liga na nacii i deka ke bidat treti vo kvalifikaciite. gi imam gledano, poznavam del od nivnite igraci i zaradi toa bas mozam da napravam dobra sporedba so nasiot tim koj od pamti vek go pratam intenzivno, isto kako i mladinskite kategorii i 1. MFL.
Да јас коментирав за Австрија. Точно дека згрешив за тоа дали се подобри од Израел и дека форсав малку дека ќе ги тепаме со 2-3 гола разлика ама па голема работа ако сум утнал прогноза... Какви се глупости можеш да прочиташ по форумов, па и по нет општо, ова е ситница... А и кога веќе го враќаш муабетот и ме цитираш, што не си го болдирал и остатокот од цитатот? Има зошто така мислев за Австрија. Многу пати биле преценети, најмногу пред ЕП 2016, за на крај да разочараат. Еве и сега ќе пишам дека очекувам да бидат меѓу послабите и на следното ЕП. Па може пак ќе згрешам, ќе видиме, јбг, фудбал е, може се да се случи.

Океј, си имаш такво мислење за Косово. Јас и други тука немаат. Тоа не значи дека ние не пратиме фудбал и дека пишуваме онака на тепка. Посебно никаде не сум пишал нешто во стилот „кои се па овие Косово, до вчера не беа држава“. Пишав дека имаа за нивни услови одлични квалификации и дека имаат дури неверојатен напредок за кратко време. Ама сепак за мене не се фаворити, посеебно не против нас. Не треба да ги потцениме ама па никако и да ги преценуваме. Сепак тоа дека завршија пред Црна Гора и Бугарија во моментов и не е некакво постигнување кое репрезентација од рангот на нашата не би можела да го направи.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.170
Поени од реакции
107.681
Па не знам зашто ми рипнавте за ова, не реков дека е нешто што е 100% факт, само реков дека Австрија и Словенија се на исто ниво и очекувам Словенија да е малце подобра.
На крај, не е дека Австрија беше убедлива во групава, пак меѓусебниот дуел на Словенија и Австрија решаваше, ако победеше Словенија таму ќе беше се поинаку во групата.
Секако не го презентраив како факт, него поентата ми беше дека ја преценувате Австрија дека е сигурен фаворит, нешто зад што уште стојам
Abe nisto licno pa i ti, just peckanje. :D
Inace Avstrija e kade kade pokvalitetna od Slovenija ali ajde, da ne se ubeduvame dzabe. :D
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Да јас коментирав за Австрија. Точно дека згрешив за тоа дали се подобри од Израел и дека форсав малку дека ќе ги тепаме со 2-3 гола разлика ама па голема работа ако сум утнал прогноза... Какви се глупости можеш да прочиташ по форумов, па и по нет општо, ова е ситница... А и кога веќе го враќаш муабетот и ме цитираш, што не си го болдирал и остатокот од цитатот? Има зошто така мислев за Австрија. Многу пати биле преценети, најмногу пред ЕП 2016, за на крај да разочараат. Еве и сега ќе пишам дека очекувам да бидат меѓу послабите и на следното ЕП. Па може пак ќе згрешам, ќе видиме, јбг, фудбал е, може се да се случи.

Океј, си имаш такво мислење за Косово. Јас и други тука немаат. Тоа не значи дека ние не пратиме фудбал и дека пишуваме онака на тепка. Посебно никаде не сум пишал нешто во стилот „кои се па овие Косово, до вчера не беа држава“. Пишав дека имаа за нивни услови одлични квалификации и дека имаат дури неверојатен напредок за кратко време. Ама сепак за мене не се фаворити, посеебно не против нас. Не треба да ги потцениме ама па никако и да ги преценуваме. Сепак тоа дека завршија пред Црна Гора и Бугарија во моментов и не е некакво постигнување кое репрезентација од рангот на нашата не би можела да го направи.
prognoza moze sekoj da utne, nema tuka nisto strasno, no kvalitetot e nesto sto do negde bazira na recisi fakti. da se kaze deka avstrija i izrael se na ist level e ko da se kaze deka francija i ceska se na ist level. toa ne e prognoza neka utnata analiza. starterite na avstrija site igraat ili vo top 5 ligite (i toa cesto za podobrite klubovi) ili za RB salzburg, a na izrael skoro pola tim igra vo nivnata liga ili vo nekoi drugi random ligi. razlikata na kvalitetot e ko den i nok.

inace jas nigde na kazav deka avstrija se top tim i ke gazat na EP. edno se kvalifikacii, nesto drugo EP. za na EP avstrija e potprosecna, sepak za za cela klasa nad nasiot tim, a za klasa ipol nad izrael.

za kosovo ne tvrdam deka se daleku podobri od nas, tuka negde sme, no da bi moral da stavam pari za ista kvota bi stavil na toa deka tie ke pominat. toa e mojata objektivna prognoza za ishodot na duelot iako toa ne mora nisto da znaci bidejki na eden natprevar se e mozno. bi mozel i luksemburg da ne eliminira i nas i kosovo.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.837
Многу е битна моменталната форма на играчите и расположението...лично мислам дека сме благи фаворити бидејќи играме на домашен терен , со оглед на тоа дека имаме поинаков пристап на домашен терен очекувам да влезат позаангажирано нашите и ако се здрави Барди,Алиоски,Елмас,Пандев,Николов тогаш нема зошто да стравуваме..оставете ја политиката и Албанците на страна..ова е фудбалски двобој кој мора да се добие и внатре на теренот никој со никој не се познава туку се гледа да се победи.
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.599
Полуфинале
Македонија-Косово во Скопје (26 март)
Грузија-Белорусија

Штета, финалето (31 март) ќе се игра во Грузија или Белорусија...
Но, вреди да се обидеме, историска шанса да играме на ЕП
Напред Македонија! :oeoeoe:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.914
Поени од реакции
84.321
Ептен штета :(
Огромна предност е домашниот терен во вакви мечеви :(

Ништо, ќе треба до Минск да се патува изгледа :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Иначе има време да го сменат местото на играње на мечот, не значи ништо ова првичново

Сигурен сум дека Грузија или Белорусија ќе играат 100% бољи дома него ли ако би играле на гости... ама тоа е, од друга страна можда и притисок ќе им е :D
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Зашо Минск, ја баш мислам Грузија е апла фаворит во нивното полуфинале. Не дека нема шанси Белорусија да ги помине, се може да се случи но лично мислам Грузија подобра репрезентација се, башка они се домаќини на полуфиналето.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.914
Поени од реакции
84.321
Зашо Минск, ја баш мислам Грузија е апла фаворит во нивното полуфинале. Не дека нема шанси Белорусија да ги помине, се може да се случи но лично мислам Грузија подобра репрезентација се, башка они се домаќини на полуфиналето.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Онака ми дојде Минск да пишам без некоја причина хаха
 

Kajgana Shop

На врв Bottom