Македонска фудбалска репрезентација

katalonec5

Mes que un club
Член од
8 декември 2008
Мислења
1.020
Поени од реакции
121
Едно не ми е јасно, зашто доаѓаат да играат за Македонија? На пр. Величе Шумуликовски, што мајка бара да игра за Македонија? Нели му е срам да игра вака? Нели се гледа негде на касети, на што ти ја знам, дека е МИЗЕРИЈА жива? Или пак Игор Митревски? Нели имаат барем грам совест да си кажат мене веќе не ме бива, нека игра некој помлад. Се брукааат ненормално!! Нели им е јасно тоа? Најавувавме можен пласман на Европско? За која година, 542454523412? Срамота!

пс. На трибини уште еднаш, здравје таму другите квалификации. Дали и тогаш?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.310
Поени од реакции
15.544
Не знам колку сте го гледале Пандев оваа сезона, т.е. 3 натпревари што ги изигра се гледаше дека е паднат во кондиција и исто вака изигра и за Интер последниве 2 натпревари, али ако очекувате Пандев да дрибла грешите, он секогаш паѓал при секој допир, така прави и сега само малку почесто :)...
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
6 September 1995 Macedonia 1 – 2 Armenia

Историјата се повтрорува. :)
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.318
Поени од реакции
2.846
И на крај пак истото.....

Кучињата лаат а караванот со Харалампие и понатака си врват.


Ние само ќе јадеме лајна тука на форум и ќе си ја опраеме работата некогаш (можеби ако не читаат од ФФм)
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
И на крај пак истото.....

Кучињата лаат а караванот со Харалампие и понатака си врват.


Ние само ќе јадеме лајна тука на форум и ќе си ја опраеме работата некогаш (можеби ако не читаат од ФФм)
Читаат, читаат, додека се частат во Воденица или Лира за одличниот резултат од вечерва...

Ги заболе за тоа што мисли народот, крвта да им ја...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.534
Поени од реакции
59.077
Не сум разочаран (многу) зошто за очекување беше фијаското во квалификациите, како и секој пат. Пишував и предходно дека еден куп работи не чинат а вечерва сите заедно во целина си дојдоа до израз.

Прво, публиката гомна да јаде, не затоа што ги свири играчите, туку затоа што кога свири не знае ни по кого ни зошто. Онака групно сите у пм... Не дека повеќето не заслужија, ама многу по фер е 90 минути да се бодри, а по натпревар да им се каже што и како. Иако морам да признаам дека денес беше тешко да се дочека 90-тата дури и за навивачи кои биле максимално коректни кон репрезентативците секогаш.

Енивеј, „анализиве“ на форумов вриштат, се оди до степен дека никој не чини и сите немаат појма. Голем дел од форумџииве уште чекаат Пандев да ги издрибла сите од соја половина и да даде гол. Вејк ап стручњаци, Пандев одигра сосема добар натпревар вечерва. Примаше топки, се заградуваше, асистираше, ги пронаоѓаше играчите со долги топки. Неколку пати беше и несебичен и ги форсираше другите да ги завршат акциите. Ние барем што редовно го гледаме Интер знаеме дека освен што таму има друга задача, неговата игра во ништо посебно не се разликува. Дури и Шмуликовски кој редовно е на мета вечерва немаше лош натпревар (сметам 75 минути за сите, пошто последните 15 беа потоп).

Кај нас се евидентни проблемите: многу играчи се далеку од некогашната форма, повеќето играчи играаат во без везе лиги и екипи, физичката подготвеност ни е нула, квалитетот далеку од потребното ниво. Не викајте дека е местено зошто така ќе испадне дека сме јаки ама не сакаме. Последните 15 минути се реална слика и одлична проценка на гостинскиот селектор, кој ни удри пресинг тогаш кога не можеме да одиме и нашите се изгубија.

Но и понатаму, нашиот најголем проблем е селекторот Јонуз. Неверојатно е како човекот прво го закашка натпреварот со Словачка откажувајќи се од нашата контра и претворајќи го во меч пред нашиот гол (вечерва Ерменците му покажаа како се игра контра на гостински терен), но сепак, со Ерменија Јонуз се надмина во сите три измени. Најпрво го извади Ристиќ кој имаше пречка и неколку шанси и лесно и бегаше на противничката одбрана. Потоа го извади стрелецот на голот Ѓуровски по што средниот ред падна. И капак на се, го внесе Илијовски, човек кој веќе се испробал и ако памтам добро, имаше прекар Мистер Промашај, поради зицерите кои ги утнуваше во серија. Мислам, од која страна беше Јонуз вечерва, од наша или од нивна? Ми иде да викнам ВРАТИ СЕ СРЕЌКО, а можеби и САНТРАЧ би го побарал пак. Вака лош селектор не паметам да сме имале некогаш.

Има среќа во несреќа, добро е што брзо пукнавме за да не се лажеме овде по форум и на стадион, да не ги пцуеме луѓето за џабе... Во моментов репрезентацијата ни е блиску до катастрофа и тоа е реалноста. Среќа што не влегоа 2-3 шанси во првиот дел, ќе ни ја продолжеа илузијата дека можеме. Време е да се соочиме со реалноста. На фудбалот му се потребни длабоки промени за да можеме после многу години да им парираме на посилните екипи во европа.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.826
Поени од реакции
6.353
Ееее и ние после сакаме пласман.Како прво немаме играчи за тоа.Освен Пандев и Попов никој друг не би можел да игра на ЕП.Пола тим ни грее клупи по Кипар и Азербејџан.Искрено очекував нешто да биде овие квалификации,ама нема шанса......
Овие квалификации се загубени,на СП да идеме нема шанса,таму е дупло потешко да се пласираш.Тек за 6 години ни е шансата,кога нашиот најдобар играч ќе има преку 30 години.
Второ тренерот......Јест да ни е на клупа и Мурињо нема пак да се пласираме,но бар нема да бидеме ваков резил.Нас ни треба квалитетен странец на кој ќе му дадеме неколку години да извади нешто од нас.Нешто како Рахагел со грците.Само да не биде ко Катанец,неспособен странец кој не е ни тука.Од 30 дена во месецот,дали 1 посветува на репрезентацијата.Не мора да биде Мурињо,но нека е некој солиден тренер.Нека донесе и свои помошници и кондициони тренери и еден помошник од Македонија кој ги познава играчите кај нас.Нека живее тука(а не ко Катанец во Словенија) и нека го следи првенството,заедно со некој асални селектори на младите репрезентации нека гледа играчи кои може да се искористат за во иднина.Скаутинг добар,нека препорачува играчи на клубови на запад.......Нека му се дадат на тој тренер 5-6 годни,па тек тогаш да се чекаат резултати.Вака само идеме на квалификациите колку да учествуваме.
Трето-Хари и компанија надвор од ФФМ и да ја дигнеме малку лигава наша бедна.Какво ни е првенството и колку добро се работи во фудбалот кај нас дури и предобра ни е репрезентацијата.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.815
Поени од реакции
72.146
@Saber Rider
Брат да не ти го цитирам постот,се океј си пишал,али за Шумуликоски бе.... Ја бар од тоа што го видов 90 % од клизачите му беа во празно !!!
Деструктивец игра,а дали 2-3 пати само им ја зема топката на Ерменците... За пасовите нема да коментирам пошо цел среден ред ни е за никаде...

Попов и Тричковски !!! :cuc::cuc:
Секоја чест за нив двајца
Неможам брат против Шуми да си зборам :pos:Признавам дрво е, и све тоа, али барем трча бе брат. Се залага, иде агресивно, борбено е сега што не му е фудбалското знаење на високо ниво не можеме толку да му замериме. Едноставно човекот се труди но не му иде, ама има и некои кои што имаат талент а играат како пичиња. Подобро ќе настапам со 11 души како Шумоликовски и ќе изгубам со 90-0 ама барем знам дека ќе се борат. Ист тип на играч е и Илчо. борбен до максимум, ама ете толку му се знаењата.
Јас во иднина би му дал шанса на Ертан Демири на позицијата деструктивец, и ако и тој се покаже полошо од Шуми тогаш Величе и дефинитвно ни е најдобар на таа позиција. И лошо гледате сите на работите... Сите сакаат чуда од Величе, едноставно така е поставена нашата игра што имаме 3-ца вишок средњаци кои цел меч ништо не одигруваат и сите само чекаат нешто од Величе. Епа неможе еден да брка насекаде а другиве да си го дрват курот во средина...
Не го бранам којзнае колку, ама мислам со подобар селектор ќе се покаже подобро.
За во иднина би им осигурал место само на Нурединовски, Попов и Тричко, другиве нека се трудат иначе чао пријатно.
 
B

BooBojan

Гостин
Мечот гледано од наша македонска навивачка страна е лош со оглед на резултатот.Но верувам дека овој фудбал ке му се допадне на некој неутрален навивач кој сака да гледа отворен меч со слаби екипи и добри голмани шанси колку сакаш реализација 0.Да имаше некој напагач со врвна завршница за Македонија ке дадеше 5гола.Мечот изобилуваше со шанси но тоа е единственото светло нешто од овој меч.Но од играта и особено од реализацијата не смееме да бидеме воопшто задоволни.Срека што игравме против Ерменија па тука повеке доагаа до израз малкуте индивидуални квалитети на нашите репрезентативци и пред се неквалитетот на Ерменците.
Мислам дека полека треба да се смени нешто со репрезентацијата и најмногу со тактиката.
Според мене Шумуликовски и Горгиевски против вакви екипи заедно не треба да играат едноставно не се доволно креативни предефанзивни.Или ако играат и двајцата треба да играат во 4-4-2 формација со крила Тричковски и Гуровски(не знам дали може да игра како крило) и Пандев и некој друг побрз играч од нападот пр.Ацо Стојков нема фајде од корпулентен напагач(затоа што немаме некој барем на пола од пр.Дрогба,Тони).
И мислам дека е време да пробаме некои други млади фудбалери полека треба тимот да се освежува и најважното ТРЕБА ДА СЕ ЗГОЛЕМИ КОНКУРЕНЦИЈАТА ЗА МЕСТО ВО РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА.Сигурен сум дека и на Јонуз барем пола од играчите не му се допагаат во неговите тактички замисли но што да се прави подобри нема(или бареме се нема обидено да најде подобри).
Ни фалат 5-6квалитетни играчи(можеби и повеке) за да можеме да составиме тим за Европско првенство.
И за крај.
Сигурен сум дека забележавте една работа.Едноставно немавме играч кој ке влезе од клупата за да одигра нешто подобро од другите.СУРОВО,БОЛНО И ЗА ЖАЛ И ВИСТИНИТО ОВАА ПОЧЕТНА 11 Е ЗА ЖАЛ НАЈДОБРИОТ МАКЕДОНСКИ ТИМ(единствено можеби Пачпвски е подобар од Нурединовски).
А најмногу ме разочара тоа што на крајот сите наши репрезентативци се израдуваа на погодокот за 2-2 од пенал на Наумовски.
Еј не ли ви е срам да се радувате на 2-2 со ЕРМЕНИЈА ејјјј.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.318
Поени од реакции
2.846
Абе катанец и по еден ден од 30 беше тука па пак покажа поголем квалитет од овој јонуз. па Јонуз заедно со цела редакција на Сител се изнајадоја трице за Катанец додека не го смениа а сега дупло бетер е од него. За Катанец мислам дека многу погрешно се поставија со него кога го донесоја и мислам дека повеќе нашиве го кочеја за да нема успех.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
6.836
Мечот гледано од наша македонска навивачка страна е лош со оглед на резултатот.Но верувам дека овој фудбал ке му се допадне на некој неутрален навивач кој сака да гледа отворен меч со слаби екипи и добри голмани шанси колку сакаш реализација 0.Да имаше некој напагач со врвна завршница за Македонија ке дадеше 5гола.Мечот изобилуваше со шанси но тоа е единственото светло нешто од овој меч.Но од играта и особено од реализацијата не смееме да бидеме воопшто задоволни.Срека што игравме против Ерменија па тука повеке доагаа до израз малкуте индивидуални квалитети на нашите репрезентативци и пред се неквалитетот на Ерменците.
Мислам дека полека треба да се смени нешто со репрезентацијата и најмногу со тактиката.
Според мене Шумуликовски и Горгиевски против вакви екипи заедно не треба да играат едноставно не се доволно креативни предефанзивни.Или ако играат и двајцата треба да играат во 4-4-2 формација со крила Тричковски и Гуровски(не знам дали може да игра како крило) и Пандев и некој друг побрз играч од нападот пр.Ацо Стојков нема фајде од корпулентен напагач(затоа што немаме некој барем на пола од пр.Дрогба,Тони).
И мислам дека е време да пробаме некои други млади фудбалери полека треба тимот да се освежува и најважното ТРЕБА ДА СЕ ЗГОЛЕМИ КОНКУРЕНЦИЈАТА ЗА МЕСТО ВО РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА.Сигурен сум дека и на Јонуз барем пола од играчите не му се допагаат во неговите тактички замисли но што да се прави подобри нема(или бареме се нема обидено да најде подобри).
Ни фалат 5-6квалитетни играчи(можеби и повеке) за да можеме да составиме тим за Европско првенство.
И за крај.
Сигурен сум дека забележавте една работа.Едноставно немавме играч кој ке влезе од клупата за да одигра нешто подобро од другите.СУРОВО,БОЛНО И ЗА ЖАЛ И ВИСТИНИТО ОВАА ПОЧЕТНА 11 Е ЗА ЖАЛ НАЈДОБРИОТ МАКЕДОНСКИ ТИМ(единствено можеби Пачпвски е подобар од Нурединовски).
А најмногу ме разочара тоа што на крајот сите наши репрезентативци се израдуваа на погодокот за 2-2 од пенал на Наумовски.
Еј не ли ви е срам да се радувате на 2-2 со ЕРМЕНИЈА ејјјј.

Се согласувам изгледа и ние премногу бараме од нив. Како и да е барем 3-то место во група ќе беше голем успех, вака.....тешко и 4-то да останиме.
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.722
Поени од реакции
6.361
Абе ај не дрндајте многу за Пандев,човекот ни една топка не шутна кон гол на сите им местеше али коа имаш играчи како Ристич и Тодоровски тоа е,Ристич е кривецот што не водевме во прво со 2-0 утна чисти шанси нека не игра веќе за нас!!!Иначе и јас бев на стадион и видов дека Попов и Тричковски изиграа најдобро!!Грешката на Јонуз е што Пандев не игра шпиц,да беше он на местото на Ристич ке тепавме 3-0
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.534
Поени од реакции
59.077
Кире не заебавај камо сите во напад да играа како Ристиќ. Ристиќ требаше да игра 90 минути денес (секоја чест на Илчо) ама во онаква серија од шанси мораше да остане до крај, едноставно нивната одбрана немаше решение за него. Пандев си одигра како како што треба ама тоа не може да го знае некој што го гледа Интер еднаш на 3 месеци и мисли дека Пандев таму кичми крши по теренот. Тој си го прави неговото, ама некој треба да ги искористи тие додавања и просторот што се отвора.
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.722
Поени од реакции
6.361
Кире не заебавај камо сите во напад да играа како Ристиќ. Ристиќ требаше да игра 90 минути денес (секоја чест на Илчо) ама во онаква серија од шанси мораше да остане до крај, едноставно нивната одбрана немаше решение за него. Пандев си одигра како како што треба ама тоа не може да го знае некој што го гледа Интер еднаш на 3 месеци и мисли дека Пандев таму кичми крши по теренот. Тој си го прави неговото, ама некој треба да ги искористи тие додавања и просторот што се отвора.
Ристич утна 2 чисти шанси за гол.значи 2 пати испаѓа очи во очи со голман!!!!!Првиот пат погаѓа пречка,вториот пат од 5 метри му ја пука пуна право во голман!!Епа незнам како можете да речете дека е добар играч,он можеби е добар али гол незнае да даде се глеа мн тромав е
 
F

FuckYouAll

Гостин
Читам по ФБ и нетов некои се жалат што публиката си ја исвиркувала својата репрезентација. Репрезентативците нека бидат среќни што јас не бев на трибини, при онаков резултат ќе земев со бекатон да фрлам по нив, абе сите имаше да ги испотепам. Не ми е јасно како не им е срам онака да играат, ми се прават ѕвезди а врска си немаат. Мислат дека играат во странство и земаат милиони(барем некои од нив) и можат да дојдат овде и да си ги прчат на сред терен. Абе копилиња!! Суратот несакам да им го видам на никој од нив. Џабе идеја 10 илјади на стадион, за накрај све да се сведи на ветувања и желби. Добро бе, имаат психијатар во репрезентацијата? Ако немаат нека земат одма, зш ако не ги среди некој психички, да им даде до знаење дека не се најаки и дека ние не сме идиоти што навиваме за нив. И да почнат да трчаат.
А јас да сум, ќе ги избркам сите и ќе си земам од Македонско Првенство играчи, нема да имаме големи цели како овие магарињава и нема да ветуваме ништо но барем ќе се борат со срце, зш да играш за репрезентација не е мала работа.
А на Харалампие све женско по список.
Магариња бре!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom