Македонска фудбалска репрезентација

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.938
Поени од реакции
4.432
Ако не форсираме шут од 18-20 метри, ке нема што да форсираме :) .Ама денеска има фудбал допадлив за око,само уште резултатот да го поправиме да дадеме уште некој 2-3-4-5-6 гола и топ :)
Хахахаххахха виц на годината!!!
 
M

Mario Gómez

Гостин
Проблемот е очигледен заостанати сме у секој поглед додека фудбалот напредува. Кој затуцани тактиги ги игра овој Јонуз, става тројца некреативни играчи во средина, и тројца напаѓачи, ниеден играч кој знае да потегне, нема поврзување помеѓу редовите, нема акции кога бек и крило заедно напаѓаат, Пандев има слобода да се движи насекаде.

Не да се прам експерт ама треба да се направат некој базични промени бидејќи е јасно дека средниот ред е најважен и скоро сите екипи играат 4-5-1 а ние незнам ни што играме кога Пандев се движи кај сака. Зборам да се направи нешто барем да се дојдеме на накое ниво на кое бевме, повеќе од тоа неможе, никогаш неможеме да дојдеме погоре од 4-то место.

1. Шумоликоски надвор, антиталент, корнач, само пцуе и клиза, нема место веќе за такви денес во фудбалот, во овие времиња и голманот мора да е креативен.

2. Пандев да игра плејмејкер а не крило, бидејќи мора некој да подаде. Мора да се изгради било каква претпознатлива игра, па тие неможат подавање да сврзат и топка да зачуваат.

Стратег добар треба да ги прероди некако, да се донесат нови играчи на местото од Новести и Митрески, од младинските категории и да се почне одново, дотогаш, бојкот.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.815
Поени од реакции
72.146
Еве и јас се вратив од стадион...
Ај да не кажувам одма цели импресии ќе одам по периоди...
Први 20 минути...
Почнуваме фуриозно. Шљансите се редат пред противничкиот гол, но уште еднаш се покажува зошто Ристиќ не треба да игра како осамен напаѓач. Од сите шанси што ги имаше цело време кога му ја даваа при штопирањето топката му бегаше по десет метра и затоа мораше крајниот удар да го задава со шпиц а не да пласира :pop: И голманот на Ерменија тука имаше голема улога и не дозволи да поведеме со неколку брилијантни интервенции. Попов истотака имаше одлично изведен слободен удар. Нашите направија само една грешка во одбраната и уште веднаш се насетуваше дека нешто не штима со нив во овој меч...
Продолжението од мечот....
Ерменија лека полека почна да се префрла пред нашиот гол, користејќи ги киксовите на нашата одбрана и само среќата не спаси од водство на противникот. На спротивната страна играта ја одржуваа Тричковски, како и Тодоровски кој беше на ниво денеска барем во офанзивните задачи. И тогаш после неколку шанси и за нас, стигна казната. Тоа што не умееше да го реализира Ристиќ во илјада наврати им успеа на Ерменците. Попов ја дриблаше топката по корнер и откако убаво се ослободи му ја додаде на Новевски кој не ја следеше акцијата и му ја пресекоа топката по што Ерменците го совладаа Нурединовски. Брзо се вративме од шокот со одличниот удар на Ѓуровски по асистенција на Пандев и тука мислев дека конечно работите ќе тргнат во позитивен тек и дека нашите се опаметиле. Но дојде и вториот дел...
Најдрво на овој меч беше убедливо Николче Новевски. Пошто имав одличен агол за гледање успеав да видам колку грешки направи. Катастрофално е мал збор за да опишам како играше. Јас да сум селектор не би го ни викнал вцеќе да игра за репрезентација! Така може во маало да си игра да му ебам семката да му ебам. Зошто го свиревме???? Десетици пати се откажуваше откако лесно ќе го поминеа и ако не беше Нурединовски на голот ќе изгубевме 2-15. Чиста среќа што денес на градски имавме многу слаб противник иначе ќе загубевме со двоцифрена разлика. Новевски и Митревски заслужија една голема НУЛА!!! Всушност на Новевски ќе му дадам минус оценка. Па да ставев некој дефанзивец од трета лига Македонска подобро ќе изиграше. Толку беше изгубен на теренот, спор, неангажиран, мислиш една недела без престан копал ниви!!! Хаварија, ма и хаварија е мал збор. Катастрофален беше и Митревски. Попов и Тодоровски беа солидни по страните. Во овој меч како да играа крила а не бекови. Одеа напред, правеа акции, но и оставаа многу празнина позади, но и они не се криви пошто одново никаде ја немаше СРЕДИНАТА!!!! Ќе тргнам од Величе. Сите го пљукаат него, но јас си признавам дека ми е еден од омилените играчи. Сите очекуваат од него и да запира акции, и да додава и све. Епа луѓе Шуми бар игра со срце и трча цело време, ама што не го бива толку тоа е....
Денеска имаше едно дваесетина клизачи од кои барем 70% беа успешни и спречи многу акции. Во сите дуели влегуваше остро, борбено и за разлика од другите беше единствениот што трчаше. Да прави и тој киксови, но тие топки кои ги давба нема да изгледаат како киксови ако другите си ја вршат својата работа. Одново затаија Георгиевски, Пандев па и Ѓуровски. Можеби даде гол, но утна уште илјада шанси. Му давам просечна оценка....
Но и Јонуз има огромна вина. Така наречениот тренер нема три чисти од фудбалот. Какви идиотски замени, каква идиотска поставеност на играта, тоа е нешто ненормално. Нека земе и нека се фрли во Вардар да му ебам пичката материна. Второ полувреме го акнал Пандев во нападот а Илчо средина :pos:
Идеме и на нашиот капитен Пандев. Јас незнам дали ова е истиот играч кој игра за Интер. Да даде барем 20% од тоа што го дава таму и ноизе ќе му бацуваме. После овој меч целосно го изгуби респектот од мене. Можеби е маестро за фудбал, и можеби со еден потег знае да ја реши утакмицата, но во репрезентација е сосема друг човек! Секоја утакмица се чува како да е од порцелан. Ако веќе е толку голем треба да биде на исто ниво и во репрезентацијата. Ниту се бори, уште кога му додаваат и пред да дојде противникот Пандев е веќе на земја и како педер глуми фаул, воопшто не дава максимум. Ме заболе КУРОТ како игра во Интер, сакам да биде предводник на оваа репрезентација а не да игра како ПИЧКА!!! Да сум селектор нема да го земам веќе дур не се оправи, па да моли да игра а не таму како балерина игра мислиш на претстава Лебедово езеро е, а не на стадион во квалификациски меч. Многу сум фрустриран од него...
Единствена светла точка на овој меч беше Тричковски. Ме радува како напреднал момакот и мило ми е што барем по таа позиција ќе биде пополнети во иднина. Ристиќ играше солидно иако не може да игра сам во нападот. Имаше многу лоши штопирања на топка, многу е тромав, но вршеше работа. Сепак предност во една ваква формација ќе му дадам на Илчо Наумовски!!!
За Нурединовски само пофални зборови. Браво мајсторе.
Гаф на мечот:Влегувањето во игра на Баже Илијоски :pos: ОМГ :pos:

Свирењето на играчите тотално го оправдувам. Ма не заслужуваат веќе никој да им оди на утакмици. Не барам резултати, барам да се борат, да гинат, па играат за репрезентација бре ееееееееј, а не за маалска екипа. Има момци кои се трудат да стигнат до репрезентација, ако не им се игра слободно нека си одат. Но и они не се криви....
Смрди на селекторското место, па нормално е дека без некој што може да ја постави играта ќе играат како муви без глави...
Срамен меч беше ова денеска. На крајот голот на Ерменија беше поздравен со аплаузи, а при нашиот пенал сите свиреа, и при изведувањето и при голот (можеби бев единствен што се израдува на голот :pos:)
И знам дека ова евеќе класика, ама луѓе не ли ви изгледаше овој меч на наместен???
Не е возможно Ерменциве да промашија толку многу чисти шанси. Па јас да бев напѓач на Ерменија денеска ќе постигнев минимум хет трик. Па и пеналот после никаква шанса за нас. Како намерно да ја акна тој со рака....
Победа(Македонија)-Пјуник(Ерменија) веќе се воспостанови дека е наместен меч, па се ми се чини дека Хари си го има со Ерменциве :raz:
 

WESLEY 10

В А Р Д А Р Е Ц !!!
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.925
Поени од реакции
332
CCC C C C CCC C C C C najlosa rabota za masko e da si picka vo DUSA.. e takvi se nasite PICKI fudbaleri.. GREVCINJA..ne zasluzuvaat da go nosat toj dres .!.[/QUO

Издвои само неколку фудбалери,Горан Попов и Новевски со срце играа денес :smir:
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Е ова е проблемот кај нас , што пола и повеќе мислат на пласман . КАКОВ ЦРН ПЛАСМАН БЕ ДЕЧКО[/QUOTE]

А на што да мислам додека гледам квалификации за европско првенство ако не за пласман?
Т.Е. зашто би гледал ако не очекуваш дека ке се пласираат?
Незнаев дека е проблем да се надеваш на пласман стварно извини еве ти кажи ми на што да мислам ?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891
Бојкот на репрезентацијата се додека Јонуз е селектор... прва работа што треба да се направи!!!!!
A добро..после Јонуз кој ?? Липи ? Ма кој сака нека дојде..НЕ НЕ БИВА!
И оној лигушот Наумовски се моли ко педерче,кого молиш бе, да не свиреле..а што треба да викаме браво дечки одлични сте 2-2 :tapp:

--- надополнето ---

Под ХИТНО да се увезе некој Бразилец,како у кошарка Амери...вака ништо не правиме,само губиме публика и уште повише нервози !
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Бојкот на репрезентацијата се додека Јонуз е селектор... прва работа што треба да се направи!!!!!
И додека Величе е прв избор за секој натпревар, за сите 90 минути.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
2.639
Поени од реакции
1.240
А на што да мислам додека гледам квалификации за европско првенство ако не за пласман?
Т.Е. зашто би гледал ако не очекуваш дека ке се пласираат?
Незнаев дека е проблем да се надеваш на пласман стварно извини еве ти кажи ми на што да мислам
?[/QUOTE]

Се надевав на некој пласман до пред неколку години , ама сватив дека се е џабе . Џабе да се нервирам со нашава репрезентација , кога луѓе како ХАРИ си го ладат и местат утакмици , лапаат пари од Уефа и Фифа и си ги ставаат у џеб . Џабе е кога глеаш дека играчиве ( пола не сите ) неможат да дишат после дваесет минути . Ќе изиграме нерешено со Холандија , Англија а ќе изгубиме од Андора , Ерменија и остали држави . Не се надевај на пласман на Македонија у следни 20 години а можда и повеќе , не си праи бајрам на паметот со изјавите на Јонуз , Е овие квалификации можеме да се пласираме
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.938
Поени од реакции
4.432
Најмило и најдраго ми беше тогаш кога публиката им аплаудираше на Ерменците а ги исвирукваа нашите (инаку јас сум голем патриот да нема забуни) и тогаш кога Наумоски даде гол и го исвиркуваа и него и неговите колеги!
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.661
Поени од реакции
9.972
@Saber Rider
Брат да не ти го цитирам постот,се океј си пишал,али за Шумуликоски бе.... Ја бар од тоа што го видов 90 % од клизачите му беа во празно !!!
Деструктивец игра,а дали 2-3 пати само им ја зема топката на Ерменците... За пасовите нема да коментирам пошо цел среден ред ни е за никаде...

Попов и Тричковски !!! :cuc::cuc:
Секоја чест за нив двајца
 
Член од
17 октомври 2009
Мислења
148
Поени од реакции
10
Еве и јас се вратив од стадион...
Ај да не кажувам одма цели импресии ќе одам по периоди...
Први 20 минути...
Почнуваме фуриозно. Шљансите се редат пред противничкиот гол, но уште еднаш се покажува зошто Ристиќ не треба да игра како осамен напаѓач. Од сите шанси што ги имаше цело време кога му ја даваа при штопирањето топката му бегаше по десет метра и затоа мораше крајниот удар да го задава со шпиц а не да пласира :pop: И голманот на Ерменија тука имаше голема улога и не дозволи да поведеме со неколку брилијантни интервенции. Попов истотака имаше одлично изведен слободен удар. Нашите направија само една грешка во одбраната и уште веднаш се насетуваше дека нешто не штима со нив во овој меч...
Продолжението од мечот....
Ерменија лека полека почна да се префрла пред нашиот гол, користејќи ги киксовите на нашата одбрана и само среќата не спаси од водство на противникот. На спротивната страна играта ја одржуваа Тричковски, како и Тодоровски кој беше на ниво денеска барем во офанзивните задачи. И тогаш после неколку шанси и за нас, стигна казната. Тоа што не умееше да го реализира Ристиќ во илјада наврати им успеа на Ерменците. Попов ја дриблаше топката по корнер и откако убаво се ослободи му ја додаде на Новевски кој не ја следеше акцијата и му ја пресекоа топката по што Ерменците го совладаа Нурединовски. Брзо се вративме од шокот со одличниот удар на Ѓуровски по асистенција на Пандев и тука мислев дека конечно работите ќе тргнат во позитивен тек и дека нашите се опаметиле. Но дојде и вториот дел...
Најдрво на овој меч беше убедливо Николче Новевски. Пошто имав одличен агол за гледање успеав да видам колку грешки направи. Катастрофално е мал збор за да опишам како играше. Јас да сум селектор не би го ни викнал вцеќе да игра за репрезентација! Така може во маало да си игра да му ебам семката да му ебам. Зошто го свиревме???? Десетици пати се откажуваше откако лесно ќе го поминеа и ако не беше Нурединовски на голот ќе изгубевме 2-15. Чиста среќа што денес на градски имавме многу слаб противник иначе ќе загубевме со двоцифрена разлика. Новевски и Митревски заслужија една голема НУЛА!!! Всушност на Новевски ќе му дадам минус оценка. Па да ставев некој дефанзивец од трета лига Македонска подобро ќе изиграше. Толку беше изгубен на теренот, спор, неангажиран, мислиш една недела без престан копал ниви!!! Хаварија, ма и хаварија е мал збор. Катастрофален беше и Митревски. Попов и Тодоровски беа солидни по страните. Во овој меч како да играа крила а не бекови. Одеа напред, правеа акции, но и оставаа многу празнина позади, но и они не се криви пошто одново никаде ја немаше СРЕДИНАТА!!!! Ќе тргнам од Величе. Сите го пљукаат него, но јас си признавам дека ми е еден од омилените играчи. Сите очекуваат од него и да запира акции, и да додава и све. Епа луѓе Шуми бар игра со срце и трча цело време, ама што не го бива толку тоа е....
Денеска имаше едно дваесетина клизачи од кои барем 70% беа успешни и спречи многу акции. Во сите дуели влегуваше остро, борбено и за разлика од другите беше единствениот што трчаше. Да прави и тој киксови, но тие топки кои ги давба нема да изгледаат како киксови ако другите си ја вршат својата работа. Одново затаија Георгиевски, Пандев па и Ѓуровски. Можеби даде гол, но утна уште илјада шанси. Му давам просечна оценка....
Но и Јонуз има огромна вина. Така наречениот тренер нема три чисти од фудбалот. Какви идиотски замени, каква идиотска поставеност на играта, тоа е нешто ненормално. Нека земе и нека се фрли во Вардар да му ебам пичката материна. Второ полувреме го акнал Пандев во нападот а Илчо средина :pos:
Идеме и на нашиот капитен Пандев. Јас незнам дали ова е истиот играч кој игра за Интер. Да даде барем 20% од тоа што го дава таму и ноизе ќе му бацуваме. После овој меч целосно го изгуби респектот од мене. Можеби е маестро за фудбал, и можеби со еден потег знае да ја реши утакмицата, но во репрезентација е сосема друг човек! Секоја утакмица се чува како да е од порцелан. Ако веќе е толку голем треба да биде на исто ниво и во репрезентацијата. Ниту се бори, уште кога му додаваат и пред да дојде противникот Пандев е веќе на земја и како педер глуми фаул, воопшто не дава максимум. Ме заболе КУРОТ како игра во Интер, сакам да биде предводник на оваа репрезентација а не да игра како ПИЧКА!!! Да сум селектор нема да го земам веќе дур не се оправи, па да моли да игра а не таму како балерина игра мислиш на претстава Лебедово езеро е, а не на стадион во квалификациски меч. Многу сум фрустриран од него...
Единствена светла точка на овој меч беше Тричковски. Ме радува како напреднал момакот и мило ми е што барем по таа позиција ќе биде пополнети во иднина. Ристиќ играше солидно иако не може да игра сам во нападот. Имаше многу лоши штопирања на топка, многу е тромав, но вршеше работа. Сепак предност во една ваква формација ќе му дадам на Илчо Наумовски!!!
За Нурединовски само пофални зборови. Браво мајсторе.
Гаф на мечот:Влегувањето во игра на Баже Илијоски :pos: ОМГ :pos:

Свирењето на играчите тотално го оправдувам. Ма не заслужуваат веќе никој да им оди на утакмици. Не барам резултати, барам да се борат, да гинат, па играат за репрезентација бре ееееееееј, а не за маалска екипа. Има момци кои се трудат да стигнат до репрезентација, ако не им се игра слободно нека си одат. Но и они не се криви....
Смрди на селекторското место, па нормално е дека без некој што може да ја постави играта ќе играат како муви без глави...
Срамен меч беше ова денеска. На крајот голот на Ерменија беше поздравен со аплаузи, а при нашиот пенал сите свиреа, и при изведувањето и при голот (можеби бев единствен што се израдува на голот :pos:)
И знам дека ова евеќе класика, ама луѓе не ли ви изгледаше овој меч на наместен???
Не е возможно Ерменциве да промашија толку многу чисти шанси. Па јас да бев напѓач на Ерменија денеска ќе постигнев минимум хет трик. Па и пеналот после никаква шанса за нас. Како намерно да ја акна тој со рака....
Победа(Македонија)-Пјуник(Ерменија) веќе се воспостанови дека е наместен меч, па се ми се чини дека Хари си го има со Ерменциве :raz:
SABER RIDER ЗА СЕЛЕКТОР :smir:
МИ ГИ ЗЕДЕ ЗБОРОВИТЕ ОД УСТА :)
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
869
Поени од реакции
477
Dodeka dozvoluvame Haralampie da ni vodi FFM ne zasluzuvame nisto pogore od 4to mesto...
samite sme si krivi... nie so nasata inertnost sekojdnevnio dozvoluvame na ova nivo da padne celata nasata fudbalska gordost....
ne se krivi igracite... krivi se navivacite koi denes da bea iskreni trebase da mu vlezat vo loza na harito i da go ubijat od mavanje...
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.965
Поени од реакции
57.716
CCC C C C CCC C C C C najlosa rabota za masko e da si picka vo DUSA.. e takvi se nasite PICKI fudbaleri.. GREVCINJA..ne zasluzuvaat da go nosat toj dres .!.[/QUO

Издвои само неколку фудбалери,Горан Попов и Новевски со срце играа денес :smir:
Ај не заебавај сеа и ти :pos:

Значи Новески... го гледав баш како играше за Мајнц... значи не пушти топка да му помине таму. Али за репрезентација Николче у последниве 2 години не покажал НИШТО! Дури и Седлоски иако правеше глупости надвор од терен играше подобро за него у последно време.

Потоа, Пандев... значи најдобар наш играч е, дефинитивно, ептен го почитувам, играч од светска класа... ама за репрезентација кога не му требало заради лични причини не се покажал... како кога му гореше под нозе и бараше клуб играше одлично а сега несака да трча... До негде, може е и во право, знае човекот дека со Јонуз, Хари и компанија неможеме ништо да направиме... али ипак бе, против Ерменија, дома, плус сега е и капитен, па запни малце мајку му стара...

За тактиката од кога играме со Јонуз и нема што да се збори, зашто нема тактика. Ај против Словачка се правдаа играле на контри... епа треба да се научиш и како да се браниш од контри, овие денеска ни ебаа мамата со контри. Значи кој било со ОСНОВНИ фудбалски знаења би увидел дека тактиката не штима... а Јонуз не го виде тоа... логички од ова е дека Јонуз нема ОСНОВНИ фудбалски познавања... или е толкав идиот па му го пуши на Хари а сите плукаат после по него.... невидено!

Викате и дека не заслужиле свиркање... епа што заслужиа бе... уште аплауз ако им даваме после ваква игра сме отишле и ние у амбисот... Јебига, треба да се сменат неколку репрезентативци, али многу повеќе луѓе треба да се сменат од тие погоре, од „стручниот“ штаб до ФФМ. Зошто вака веќе не иде...:nesum:
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
[/COLOR]Под ХИТНО да се увезе некој Бразилец,како у кошарка Амери...вака ништо не правиме,само губиме публика и уште повише нервози !
Јас би увезол и два милиони Германци тогаш се ќе ни тргне.
Половината наши немат играно 15 минути последната сезона публиката мисли за Бразил навива.
А селктор треба како Русија 5 милиони евра и ќе редиме успеси.
Што треба да направат Русите да ги обесат за јаја фудбалерите а тешки трауми имат од нив сетете се само на баражот.

Стадион имаме фудбалери немаме куќа без темел треба инвестиции во младински школи.
Но овде сепак не живеат Германци да мислат за тоа.
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
За тие што ја критикуваа публиката:
Немојте да мешате свирење на играчи и свирење против својата држава. Кога некој игра така како што изиграа вечерва, јас како навивач не можам да ги идентификувам тие коњи како претставници на мојата САКАНА држава. Срамота и огромен резил беше тоа што се случи вечерва. Што си мислеа бе, ај бе Ерменја кој му ебе матер ќе ги тепаме без трчање... Епа има некој што си ја сака државата и остава срце на терен за неа. Некој многу различен од коњот што се вика Пандев Горан. После ова што го видов (бев на стадион и посебно внимание посветив на неговата игра) не сакам веќе да го видам во репрезентација! Пичка дезертерска!

Дојдовме до овие "горе". Додека не се истребат Хари и компанија (ковчег да ги жуљави, што би рекле кумановци :pos:) ништо од првенствен и репрезентативен фудбал.
Мора да се организира бојкот додека не се исшутираат сите тие гниди од ФФМ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom